Użytkownik


3 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 3 tygodniu ciąży
Kiedy jajeczko spotkało się z plemnikiem w jajowodzie i doszło do zapłodnienia, komórka zwana morulą rozpoczyna podróż do macicy. W ciągu 7-10 dni dotrze do celu i zmieni swoją nazwę na „blastocysta”. Wtedy zostanie uruchomiony proces zwany implantacją komórki jajowej - zagnieżdżenie się komórki w błonie śluzowej macicy. Blastocysta składa się z warstwy zewnętrznej (z niej wytworzy się łożysko i worek owodniowy) oraz warstwy wewnętrznej, z której powstanie zarodek. Na warstwie zewnętrznej obecne są kosmki, które będą pobierać składniki odżywcze i tlen, dostarczając je do zarodka.

W tej chwili Twój skarb osiąga rozmiary 0.1-0.2 mm - ma wielkość główki od szpilki!

Mama
Jeśli podczas owulacji współżyłaś ze swoim partnerem, możesz spodziewać się ciąży. Właśnie rozpoczął się u Ciebie najpiękniejszy okres - jajeczkowanie. Jeśli w tym czasie byłaś „wystawiona na działanie nasienia” swojego partnera, możesz spodziewać się ciąży. Na tym etapie nie towarzyszą Ci żadne objawy ciąży. Jednak może Cię zaniepokoić niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Jest to całkiem normalne i związane z zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy. Uwalnia się wtedy immunosupresant - białko nazywane wczesnym czynnikiem ciążowym EPF (Early Pregnancy Factor). Jest ono niezbędne, aby Twój organizm nie uznał dzidziusia za intruza. 3 tydzień ciąży to czas kiedy możesz poczuć lekki ból w podbrzuszu i zawroty głowy. Jeszcze za wcześnie na wykonanie testu ciążowego, ale być może przeczuwasz już, że rośnie w Tobie nowe życie.

Kalendarz ciąży - tworzenie się zarodka - 3 tydzień ciąży


Tata

Nie możesz się doczekać wyniku testu ciążowego - zastanawiasz się czy będzie pozytywny. Jesteś błogo nieświadomy co się dzieje w tej chwili i z radością czekasz na werdykt  - pozytywny wynik testu ciążowego. Z pewnością pierwszy usłyszysz tę radosną nowinę, ale musisz jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Czy wiesz, że ?

Już z chwilą zapłodnienia zostanie zdeterminowana płeć dziecka, która jest zależna od rodzaju plemników. Jeśli do komórki jajowej przeniknie plemnik z chromosomem X, Wasza pociecha będzie dziewczynką. Natomiast jeśli do zapłodnienia dojdzie przez plemnik z chromosomem Y, możecie spodziewać się chłopca. Plemniki z chromosomem Y są szybsze, więc przyjmuje się, że jeśli przyszła mama współżyje z partnerem w dniu owulacji, większe szanse na dostanie się do komórki jajowej ma plemnik determinujący płeć męską potomka.

 
Oceń: 4,50 / 654 głosy

Forum 3 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 3 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Kwas foliowy Kwas foliowy
Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę jak ważny jest kwas ...


Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...
Cukrzyca w ciąży Cukrzyca w ciąży
Nie ulega wątpliwości, że kobiety chorujące dawniej na cu...


Partner a ciąża Partner a ciąża
Ciąża jest bardzo specyficznym stanem dla kobiety. Przez ...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj