Skocz do zawartości

4. tydzień ciąży

Komórki dzielą się, tworząc 3 warstwy: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, które są odpowiedzialne za późniejsze wytwarzanie się organów wewnętrznych i zewnętrznych Twojego dziecka.

4 tydzień ciąży
Jak wygląda 4. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 4 tygodniu ciąży


Komórki dzielą się, tworząc 3 warstwy: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, które są odpowiedzialne za późniejsze wytwarzanie się organów wewnętrznych i zewnętrznych Twojego dziecka. Blastocysta staje się dłuższa, a jej wypustki (kosmki) łączą się z Twoim krwiobiegiem. Jeśli chromosomy rodziców zostały prawidłowo skopiowane, każda komórka składa się z 46 chromosomów, które układają się w 23 pary.

Pęcherzyk żółciowy zaopatruje Twoje maleństwo w pokarm, dopóki nie powstanie łożysko. Podczas badania USG możesz zobaczyć jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się maluszek. Do końca tego tygodnia utworzy się też cewka nerwowa. Aby zarodek był odpowiednio chroniony przed infekcjami, u wejścia do szyjki macicy tworzy się czop śluzowy.

Mama - objawy ciąży


Z pewnością wykonałaś już test ciążowy. Jeśli na tym etapie pokazał dwie czerwone linie, oznacza to z dużym prawdopodobieństwem, że jesteś w ciąży. Czerwone kreski wskazują na zawartość hormonu hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który wytwarzany jest gdy zapłodniona komórka zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Dlatego właśnie obecność tego hormonu, pozwala wskazać że jesteś w ciąży. Jesteś pełna wątpliwości (może to róż, nie czerwień, może test jest wadliwy itp.), jednak możesz upewnić się obserwując swoje ciało. 4 tydzień ciąży to czas kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży:
  • zmęczenie
  • senność
  • nabrzmiałe i bolesne piersi
  • częste oddawanie moczu
  • huśtawki nastroju
Pierwsze dolegliwości w ciąży mogą przypominać te poprzedzające miesiączkę. Musisz pamiętać o tym, że pierwszy trymestr ciąży niesie za sobą najwięcej zagrożeń związanych z rozwojem Twojego malucha, a od 1 do 13-tego tygodnia występuje największe ryzyko poronienia! Aby ciąża przebiegała bezproblemowo, przede wszystkim musisz zrezygnować z alkoholu, papierosów i narkotyków, jeśli te używki nie są Ci obce. Powinnaś również zwrócić uwagę jakie środki przyjmujesz. Stosowanie każdego leku skonsultuj z lekarzem. Teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie.

Tata


Cieszy Cię pozytywny wynik testu, ale jednocześnie zastanawiasz się jak przetrwać ten ciężki okres, jakim jest ciąża? W organizmie przyszłej mamy będą zachodzić liczne zmiany - zarówno fizyczne, jak i te wpływające na jej nastrój. Bądź ostrożny, odpowiedzialny i uważaj na słowa - musisz być teraz wyrozumiały dla swojej partnerki.

Porady specjalisty


kalendarz ciąży - płód 4 tydzień ciąży - specjalista radziZ pewnością zastanawiasz się, czy zaobserwowane objawy to na pewno ciąża. Jeśli masz regularny cykl miesięczny to test ciążowy, zakupiony w aptece, skutecznie i precyzyjnie potwierdzi Twoje przypuszczenia. W przypadku nieregularnych cyklów jest to znacznie trudniejsze i warto powtórzyć test po 3-5 dniach. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, wybierz się do lekarza.

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...