Użytkownik


4 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 4 tygodniu ciąży
Komórki dzielą się, tworząc 3 warstwy: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, które są odpowiedzialne za późniejsze wytwarzanie się organów wewnętrznych i zewnętrznych Twojego dziecka. Blastocysta staje się dłuższa, a jej wypustki (kosmki) łączą się z Twoim krwiobiegiem. Jeśli chromosomy rodziców zostały prawidłowo skopiowane, każda komórka składa się z 46 chromosomów, które układają się w 23 pary.

Pęcherzyk żółciowy zaopatruje Twoje maleństwo w pokarm, dopóki nie powstanie łożysko. Podczas badania USG możesz zobaczyć jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się maluszek. Do końca tego tygodnia utworzy się też cewka nerwowa. Aby zarodek był odpowiednio chroniony przed infekcjami, u wejścia do szyjki macicy tworzy się czop śluzowy.Mama

Z pewnością wykonałaś już test ciążowy. Jeśli na tym etapie pokazał dwie czerwone linie, oznacza to z dużym prawdopodobieństwem, że jesteś w ciąży. Czerwone kreski wskazują na zawartość hormonu hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który wytwarzany jest gdy zapłodniona komórka zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Dlatego właśnie obecność tego hormonu, pozwala wskazać że jesteś w ciąży. Jesteś pełna wątpliwości (może to róż, nie czerwień, może test jest wadliwy itp.), jednak możesz upewnić się obserwując swoje ciało. 4 tydzień ciąży to czas kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży:
  • zmęczenie
  • senność
  • nabrzmiałe i bolesne piersi
  • częste oddawanie moczu
  • huśtawki nastroju
Pierwsze dolegliwości w ciąży mogą przypominać te poprzedzające miesiączkę. Musisz pamiętać o tym, że pierwszy trymestr ciąży niesie za sobą najwięcej zagrożeń związanych z rozwojem Twojego malucha, a od 1 do 13-tego tygodnia występuje największe ryzyko poronienia! Aby ciąża przebiegała bezproblemowo, przede wszystkim musisz zrezygnować z alkoholu, papierosów i narkotyków, jeśli te używki nie są Ci obce. Powinnaś również zwrócić uwagę jakie środki przyjmujesz. Stosowanie każdego leku skonsultuj z lekarzem. Teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie.

Tata

Cieszy Cię pozytywny wynik testu, ale jednocześnie zastanawiasz się jak przetrwać ten ciężki okres, jakim jest ciąża? W organizmie przyszłej mamy będą zachodzić liczne zmiany - zarówno fizyczne, jak i te wpływające na jej nastrój. Bądź ostrożny, odpowiedzialny i uważaj na słowa - musisz być teraz wyrozumiały dla swojej partnerki.

Porady specjalisty

kalendarz ciąży - płód 4 tydzień ciąży - specjalista radziZ pewnością zastanawiasz się, czy zaobserwowane objawy to na pewno ciąża. Jeśli masz regularny cykl miesięczny to test ciążowy, zakupiony w aptece, skutecznie i precyzyjnie potwierdzi Twoje przypuszczenia. W przypadku nieregularnych cyklów jest to znacznie trudniejsze i warto powtórzyć test po 3-5 dniach. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, wybierz się do lekarza.

Oceń: 4,50 / 658 głosy

Forum 4 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 4 tygodnia ciążyOstatnio na FORUM

Wiadomości na temat ciąży

Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry
Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest swędzenie, s...


Cholestaza ciążowa Cholestaza ciążowa
Cholestaza jest powikłaniem ciążowym, które może zagrozić...
Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...


Ospa wietrzna a ciąża Ospa wietrzna a ciąża
Ospa wietrzna jest chorobą kojarzoną głównie z wiekiem dz...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj