Użytkownik


25 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dzidziuś w 25 tygodniu ciąży
Głowa jest nadal nieco większa od reszty ciała, a ręce i nogi są szczuplutkie. Masa tłuszczowa obejmuje na razie 1% wagi maleństwa.

Maź płodowa w dalszym ciągu pokrywa ciało Twojego dziecka, chroniąc je przed solami mineralnymi z płynu owodniowego. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tłuszczu i wciąż powstają naczynia krwionośne. Jest w dalszym ciągu lekko przezroczysta, ale powoli staje się bardziej różowa.

W płucach wraz z naczyniami krwionośnymi tworzą się pęcherzyki powietrzne.  Nie ma w nich powietrza, a jedynie płyn owodniowy. Płód połyka go, a ten przedostaje się do płuc i wydostaje z nich podczas ćwiczenia oddychania.
Warto, abyś zaczęła śpiewać swojemu maleństwu kołysanki. Pobudzi to do działania prawą i lewą półkulę mózgową, i będzie wspierać ich wzajemne połączenia. Tego efektu nie osiągniesz odtwarzając piosenki z płyt CD, gdyż dziecko najlepiej reaguje na Twój głos.

Maluch Ćwiczy mięśnie i chętnie się porusza. Chociaż zmniejsza się powoli ilość miejsca w macicy, przykłada nóżki do jej ścian lub odpycha się rączkami.

Dzidziuś waży ok. 500-700g i mierzy ok. 30-32cm.


Mama

Czekają Cię coraz częstsze wizyty u lekarza, a Twoje myśli będą krążyć wokół zbliżającego się porodu. Zastanawiasz się jak będzie wyglądało Twoje dziecko, jak urządzisz jego pokój i jakie zabawki mu kupisz.
W pracy odczuwasz nasilające się problemy z koncentracją i koordynacją ruchową. Możesz być bardziej zmęczona i zestresowana, szczególnie gdy pracujesz umysłowo. Chcesz teraz częściej odpoczywać, pomimo swoich obowiązków. Nie przejmuj się, Twoi bliscy to zrozumieją.
25 tydzień ciąży to czas kiedy coraz częściej, szczególnie w nocy, zaczynasz odwiedzać toaletę. Niektóre kobiety cierpią na stresowe nietrzymanie moczu w ciąży. Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, powodując niekontrolowane wyciekanie niewielkich ilości moczu podczas kichania, śmiechu, kaszlu i nagłych ruchów.

Jak sobie z tym radzić?

 • przede wszystkim ćwicz mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla),
 • w ciągu dnia pij duże ilości wody mineralnej lub herbatek ziołowych,
 • nie pij płynów przed snem,
 • regularnie korzystaj z toalety - nie dopuszczaj do przepełnienia pęcherza,
 • zimą ubieraj się odpowiednio do temperatury i noś ciepłą bieliznę, aby zapobiegać wychłodzeniu organizmu,
 • noś wchłaniające wkładki, być czuć się komfortowo.
Nietrzymanie moczu w ciąży może być też wynikiem infekcji dróg moczowych, dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.


Tata
Razem z przyszłą mamą macie wykrystalizowane opinie dotyczące dziecka, przebiegu porodu, a także opieki nad noworodkiem. Z pewnością zdarza Ci się otrzymywać rady od swoich rodziców lub teściów, którzy często chcą narzucić własny sposób myślenia. Korzystaj z dobrych porad, ale nie zapomnij też wyrażać głośno własnego zdania. Bądź asertywny!Wskazówki dla mamy
Prawo drogowe w Polsce zwalnia kobiety o widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy autem. W przypadku, gdy umiesz odpowiednio zapinać pasy, tak by nie uciskały Twojego brzucha (dolny pas powinien znajdować się pod brzuchem) - nie rezygnuj z nich, gdyż są one warunkiem bezpieczeństwa na drodze. Jeśli decydujesz się na jazdę bez pasów, musisz jeździć ostrożniej i wolniej. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że jazda samochodem będzie bezpieczna:

 • prowadź samochód tylko wtedy, kiedy jest to konieczne,
 • ustaw odpowiednio fotel, tak by nic nie uciskało Twojego brzucha,
 • pod plecami umieść podparcie w postaci poduszki,
 • trzymaj obie ręce na kierownicy,
 • wybieraj trasy z dobrą nawierzchnią,
 • nie hamuj i nie przyspieszaj gwałtownie.
Oceń: 4,50 / 742 głosy

25 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 25 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 25 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Jak się przygotować do ciąży? Jak się przygotować do ciąży?
Niektórzy twierdzą, że istnieje specjalna dieta na płodno...


Padaczka w ciąży Padaczka w ciąży
Badania przeprowadzone na kobietach wskazują, że około 1 ...
Zapalenie dróg moczowych Zapalenie dróg moczowych
Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy są skupiska n...


MEDLINEA Mama MEDLINEA Mama
Racjonalne żywienie, właściwe nawyki żywieniowe i prawidł...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj