Skocz do zawartości

25. tydzień ciąży

Maź płodowa w dalszym ciągu pokrywa ciało Twojego dziecka, chroniąc je przed solami mineralnymi z płynu owodniowego. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tłuszczu i wciąż powstają naczynia krwionośne. Jest w dalszym ciągu lekko przezroczysta, ale powoli staje się bardziej różowa.

25 tydzień ciąży
Jak wygląda 25. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dzidziuś w 25 tygodniu ciąży


Głowa jest nadal nieco większa od reszty ciała, a ręce i nogi są szczuplutkie. Masa tłuszczowa obejmuje na razie 1% wagi maleństwa.

Maź płodowa w dalszym ciągu pokrywa ciało Twojego dziecka, chroniąc je przed solami mineralnymi z płynu owodniowego. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tłuszczu i wciąż powstają naczynia krwionośne. Jest w dalszym ciągu lekko przezroczysta, ale powoli staje się bardziej różowa.

W płucach wraz z naczyniami krwionośnymi tworzą się pęcherzyki powietrzne.  Nie ma w nich powietrza, a jedynie płyn owodniowy. Płód połyka go, a ten przedostaje się do płuc i wydostaje z nich podczas ćwiczenia oddychania.
Warto, abyś zaczęła śpiewać swojemu maleństwu kołysanki. Pobudzi to do działania prawą i lewą półkulę mózgową, i będzie wspierać ich wzajemne połączenia. Tego efektu nie osiągniesz odtwarzając piosenki z płyt CD, gdyż dziecko najlepiej reaguje na Twój głos.

Maluch Ćwiczy mięśnie i chętnie się porusza. Chociaż zmniejsza się powoli ilość miejsca w macicy, przykłada nóżki do jej ścian lub odpycha się rączkami.

Dzidziuś waży ok. 500-700g i mierzy ok. 30-32cm.

Mama


Czekają Cię coraz częstsze wizyty u lekarza, a Twoje myśli będą krążyć wokół zbliżającego się porodu. Zastanawiasz się jak będzie wyglądało Twoje dziecko, jak urządzisz jego pokój i jakie zabawki mu kupisz.
W pracy odczuwasz nasilające się problemy z koncentracją i koordynacją ruchową. Możesz być bardziej zmęczona i zestresowana, szczególnie gdy pracujesz umysłowo. Chcesz teraz częściej odpoczywać, pomimo swoich obowiązków. Nie przejmuj się, Twoi bliscy to zrozumieją.
25 tydzień ciąży to czas kiedy coraz częściej, szczególnie w nocy, zaczynasz odwiedzać toaletę. Niektóre kobiety cierpią na stresowe nietrzymanie moczu w ciąży. Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, powodując niekontrolowane wyciekanie niewielkich ilości moczu podczas kichania, śmiechu, kaszlu i nagłych ruchów.

Jak sobie z tym radzić?

 • przede wszystkim ćwicz mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla),
 • w ciągu dnia pij duże ilości wody mineralnej lub herbatek ziołowych,
 • nie pij płynów przed snem,
 • regularnie korzystaj z toalety - nie dopuszczaj do przepełnienia pęcherza,
 • zimą ubieraj się odpowiednio do temperatury i noś ciepłą bieliznę, aby zapobiegać wychłodzeniu organizmu,
 • noś wchłaniające wkładki, być czuć się komfortowo.
Nietrzymanie moczu w ciąży może być też wynikiem infekcji dróg moczowych, dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.


Tata


Razem z przyszłą mamą macie wykrystalizowane opinie dotyczące dziecka, przebiegu porodu, a także opieki nad noworodkiem. Z pewnością zdarza Ci się otrzymywać rady od swoich rodziców lub teściów, którzy często chcą narzucić własny sposób myślenia. Korzystaj z dobrych porad, ale nie zapomnij też wyrażać głośno własnego zdania. Bądź asertywny!

Czytaj również: Mleczaki ważniaki


Wskazówki dla mamy


Prawo drogowe w Polsce zwalnia kobiety o widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy autem. W przypadku, gdy umiesz odpowiednio zapinać pasy, tak by nie uciskały Twojego brzucha (dolny pas powinien znajdować się pod brzuchem) - nie rezygnuj z nich, gdyż są one warunkiem bezpieczeństwa na drodze. Jeśli decydujesz się na jazdę bez pasów, musisz jeździć ostrożniej i wolniej. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że jazda samochodem będzie bezpieczna:

 • prowadź samochód tylko wtedy, kiedy jest to konieczne,
 • ustaw odpowiednio fotel, tak by nic nie uciskało Twojego brzucha,
 • pod plecami umieść podparcie w postaci poduszki,
 • trzymaj obie ręce na kierownicy,
 • wybieraj trasy z dobrą nawierzchnią,
 • nie hamuj i nie przyspieszaj gwałtownie.

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
 • Dodaj nową pozycję...