Użytkownik


8 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 8 tygodniu ciąży
Rośnie w niesłychanie szybkim tempie! Do końca tego tygodnia będzie mierzył od 8-11 mm. Jego kręgosłup jest grubości szpilki, a żebra - ludzkiego włosa. 8 tydzień ciąży to czas kiedy tworzą się stopy i dłonie, rosną paluszki, które są złączone błoną. Maluszek zaczyna się spontanicznie poruszać, dzięki rozwojowi ucha wewnętrznego. Odpowiedzialne jest ono nie tylko za słuch, ale również za zmysł równowagi.

Rozwijają się powieki, a oczka zabarwione są pigmentem. O ich kolorze dowiesz się dopiero 2-3 miesiące po narodzinach dziecka. Kształtują się stawy (nadgarstki, ramiona i łokcie) i wydłużają kości, a dziecko coraz bardziej się prostuje. Rozwija się przysadka mózgowa, odpowiedzialna za produkcję hormonów. Nerki zaczynają produkować mocz, a jelita w części połączone są z pępowiną. Płód otoczony jest płynem owodniowym, który ochrania i zapewnia stałą temperaturę. Skóra maleństwa jest przezroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne.

Płyn owodniowy - kilka faktów
  • Czy wiesz, że temperatura płynu owodniowego wynosi  37,5 stopnia Celcjusza i jest wyższa od temperatury Twojego ciała?
  • Płyn owodniowy zawiera same odżywcze substancje m.in. glukozę, fruktozę, sól, proteiny, aminokwasy, kwas cytrynowy, mocznik, kwas mlekowy i kwasy tłuszczowe.
  • Dużą część płynu owodniowego stanowi czysty mocz (sterylny).
  • Płyn owodniowy dobrze przewodzi dźwięki.


Mama
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, teraz z pewnością wybierasz się na pierwszą wizytę u ginekologa. Niektórzy lekarze wstrzymują się ze stwierdzeniem ciąży aż do miesiąca po spodziewanej miesiączce, by zmniejszyć statystyki fałszywych ciąż i poronień. Podczas pierwszego badania lekarz przebada Cię bardzo dokładnie i zaleci wykonanie odpowiednich badań. To doskonała okazja, by podzielić się z nim swoimi wątpliwościami.

Twoja macica powiększyła się na tyle, że stała się wyczuwalna nawet przez Ciebie - uciskając podbrzusze możesz ją wyczuć. Dolegliwości w ciąży, które dotkliwie odczuwasz to mdłości (nie tylko poranne) oraz huśtawki nastrojów, powodujące rozdrażnienie i płaczliwość. 

Tata

Spraw swojej partnerce trochę przyjemności w tym ciężkim dla niej okresie. Czy szukałeś jakiegoś sposobu, aby sprawić swojej partnerce trochę przyjemnośći w tym ciężkim dla niej okresie? Dobrym pomysłem może być przygotowanie obiadu lub kolacji, by wyręczyć w obowiązkach przyszłą mamę. Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że znużenie i senność zdominowały jej życie. Postaraj się okazać zrozumienie i pomoc.

Czytaj również: Etapy porodu


Porady specjalisty
Kalendarz ciąży - Specjalista radziNa tym etapie ciąży przyszła mama nie ma jeszcze wyraźnego brzuszka. Jeśli Twój brzuch znacznie się zaokrąglił, być może spodziewasz się ciąży mnogiej. Całkiem prawdopodobne jest też, że została źle oszacowana data poczęcia. Przyczyną mogą być też wzdęcia (spowodowane działaniem hormonów lub nietolerancją laktozy), nadmierny przyrost wagi (za dużo tłustych potraw) lub mięśniaki macicy (rosnące pod wpływem hormonów). Jeśli niepokoi Cię zbyt szybko powiększający się brzuszek, skonsultuj się z lekarzem.Oceń: 4,50 / 674 głosy

8 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 8 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 8 tygodnia ciążyOstatnio na FORUM

Wiadomości na temat ciąży

Etapy porodu Etapy poroduŁożysko przodujące Łożysko przodujące
Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy podczas zapłodnienia...
Jedz dla siebie i dziecka Jedz dla siebie i dziecka
Sposób odżywiania a także zdrowie matki w czasie trwania ...


Alergia u kobiety w ciąży Alergia u kobiety w ciąży
Pierwszą ważną rzeczą jaką przyszła mama powinna zapamięt...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj