Skocz do zawartości

2. tydzień ciąży

Nadszedł moment, kiedy dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka graffa i podąża poprzez jajowód wprost do macicy. Potrzebny jest tylko 1 plemnik, spośród milionów, aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej i rozpoczęcia jej rozwoju. Zwycięski plemnik traci swój ogonek i wnika w komórkę, która zaczyna się bardzo szybko dzielić.

Tydzień 2
Jak wygląda 2. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Mama - objawy ciąży


Na tym etapie nie towarzyszą Ci żadne objawy ciąży. Teoretycznie możesz już brać pod uwagę, że jesteś w ciąży, ale na tym etapie nie towarzyszą Ci żadne objawy. Nawet test ciążowy nie wskaże, że doszło do zapłodnienia. Jeśli planujesz poczęcie, możesz odpowiednio przygotować się do zmian, które będą zachodzić w Twoim organizmie. Nawet kilka miesięcy wcześniej zażywaj regularnie witaminy, suplementy oraz kwas foliowy (0,4 mg). Dostaniesz je bez recepty w każdej aptece. Kwas foliowy jest niezwykle ważny, gdyż pozwala zapobiegać wadom układu nerwowego dzidziusia. Jego stosowanie możesz kontynuować w czasie trwania ciąży. 2 tydzień ciąży to czas kiedy wzrasta poziom estrogenów, dzięki czemu czujesz się atrakcyjna i pewna siebie. Systematycznie obserwuj temperaturę i śluz - nie przegap owulacji.

Dziecko


Nadszedł moment, kiedy dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka graffa i podąża poprzez jajowód wprost do macicy. Potrzebny jest tylko 1 plemnik, spośród milionów, aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej i rozpoczęcia jej rozwoju. Zwycięski plemnik traci swój ogonek i wnika w komórkę, która zaczyna się bardzo szybko dzielić. Tworzy się morula - wielokomórkowa bryłka, która wyglądem przypomina owoc morwy.

Kalendarz ciąży - uwolnienie komórki jajowej - 2 tydzień ciąży
(fot. dailymail.co.uk)

Ciekawostka


Niektórzy uważają , że poczęcie następuje w macicy. Niestety, plemnik ma o wiele dłuższą drogę do jajeczka, gdyż musi dotrzeć aż do jajowodu! Może to wydawać się proste, ale plemnik porusza się z prędkością 0,1 mm/sek . - to jednak spore wyzwanie :-)

Tata


Kondycja przyszłego taty odgrywa ważną rolę, nie tylko w prawidłowym rozwoju dziecka i jego zdrowia, ale również podczas poczęcia. Teraz właśnie nadszedł czas, by rzucić palenie, nabrać lepszych zwyczajów żywieniowych i zadbać o aktywność fizyczną. W końcu to również od Ciebie zależy, w jakiej formie będą Twoje plemniki. Ich jakość i aktywność zależy od Twojego stanu zdrowia.

Wskazówki dla taty


Jeśli planujecie poczęcie wspólnego potomka, nie tylko na Twojej partnerce spoczywa obowiązek przygotowania się do ciąży. Aby dziecko było zdrowe powinieneś przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zrezygnuj z używek (palenie papierosów, narkotyki, alkohol, kawa), które powodują ograniczenie aktywności plemników i zwiększenie ilości tych uszkodzonych, a także mogą stać się przyczyną występowania wad rozwojowych płodu. W zamian za to, spożywaj więcej produktów bogatych w cynk (fasola, nabiał, orzechy), witaminę C (czarne porzeczki, brokuły, cytrusy, papryka) oraz witaminę D (szpinak, łosoś, suszone owoce). Ciesz się każdą chwilą z partnerką, zrelaksuj się i pozbądź negatywnych myśli.

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...