27. tydzień ciąży
Maluch z niecierpliwością czeka na poród i może układać się głową w dół. 27 tydzień ciąży to okres kiedy maluszek mruga już powiekami. Jego mózg fałduje się intensywnie, pojawiają się prawdopodobnie pierwsze marzenia senne.
ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dziecko w 27 tygodniu ciąży
U Twojego maluszka nadal wiele się dzieje. Zaczyna rosnąć w szybkim tempie i przybiera na wadze. Co najważniejsze, jego oczka już się otworzyły, a dzięki wykształconym siatkówkom może odbierać wrażenie wzrokowe (widzi cień i światło). Maluch z niecierpliwością czeka na poród i może już zacząć układać się głową w dół. 27 tydzień ciąży to okres kiedy maluszek mruga już powiekami. Jego mózg fałduje się intensywnie, pojawiają się prawdopodobnie pierwsze marzenia senne. Zaczynają się kształtować jego wiązadła stawowe, układ odpornościowy i wątroba rozwijają się coraz szybciej. Powstają gruczoły potowe, a także struny głosowe. Rosną mu także paznokcie. Twoje dziecko przesypia teraz kilkanaście godzin w ciągu doby. Aktywność ruchowa wzrasta, maluch wykazuje ją najczęściej rano i wieczorem, a w ciągu dnia śpi. Wykonując codzienne obowiązki i prowadząc określony tryb życia, poruszasz się i kołyszesz dziecko, ułatwiając mu zasypianie. Obserwacja jego ruchów pomoże sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Rano lub wieczorem powinnaś wyczuć co najmniej 10 ruchów w ciągu godziny.
Maluch waży ok. 1 kg, mierzy 34 cm z wyprostowanymi nóżkami i 25 cm zwinięty w kłębek.
Czy wiesz, że?
Twój dzidziuś ma więcej kubków smakowych, niż po urodzeniu. Znajdują się one na całym języku, podniebieniu, policzkach i w gardle.
Mama
Właśnie rozpoczął się trzeci trymestr ciąży. Przed Tobą ostatni etap, który zbliża Cię do wyjątkowego wydarzenia jakim są narodziny Twojego maleństwa. Możesz teraz obserwować wiele zmian zachodzących w Twoim ciele. Macica intensywnie rośnie wraz z maluszkiem, w Twoim organizmie odkłada się woda, co powoduje, ze przybierasz na wadze. Twój brzuszek rośnie i pojawiają się trudności z chodzeniem, schylaniem się i niekiedy utrzymaniem równowagi. Mogą wystąpić też problemy z hemoroidami, które powstają wskutek uciskania żył w miednicy przez dzidziusia. Twoje sutki stają się większe i nabierają ciemniejszego koloru, możesz też zaobserwować pierwszą wydzielinę z piersi (nie wyciskaj jej!). Odczujesz również bardziej intensywne bóle pleców, skurcze mięśni, opuchliznę nóg i kostek. Musisz się oszczędzać, częściej odpoczywać i wygodnie układać się do snu. Pamiętaj też o nawilżaniu skóry, aby zapobiegać rozstępom. Używaj kremów lub balsamów nawet kilka razy dziennie.
Tata
Przyszła mama potrzebuje Twojej uwagi i czułości. Rozpoczyna się dla niej najważniejszy, finalny etap ciąży. Wykaż się szczególną troską o partnerkę, gdyż może mieć ona problemy ze schylaniem się i koncentracją. Staraj się wyręczać ją nawet przy prozaicznych czynnościach.
Czytaj również: Przepis na faworki i nie tylko – gotowanie w karnawale
Specjalista radzi - hemoroidy w ciąży
Hemoroidy w ciąży to powszechna, ale i bardzo wstydliwa dolegliwość. Szczególnie w III trymestrze ciąży macica uciska naczynia krwionośne, a jelita pracują wolniej. To z kolei powoduje zwiększenie ciśnienia krwi, które sprzyja pojawieniu się hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Aby zapobiegać pojawieniu się tych nieprzyjemnych dolegliwości ogranicz spożywanie produktów ciężkostrawnych, pij częściej wodę i jedz produkty z wysoką zawartością błonnika. Lepsze trawienie zapewnią Ci warzywa, takie jak marchew, buraki, brokuły oraz owoce - jabłka, banany, suszone śliwki. Jeśli pomimo odpowiedniej diety, nie udało Ci się zapobiec schorzeniu, nie martw się. Hemoroidy nie są niebezpieczne dla dziecka. Aby zmniejszyć ich dokuczliwość, możesz przemywać je naparem z kory dębu, która załagodzi podrażnienia. Pomocna może okazać się też ciepła kąpiel. Nie stosuj żadnych środków farmaceutycznych bez konsultacji z lekarzem.
0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia