Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 5. miesiącu życia

Twoje dziecko teraz dużo częściej się śmieje i nie tylko dlatego, że rzeczywiście jest zadowolone - znacznie częstszym powodem do radości jest zwrócenie przez to Twojej uwagi. Pewne badania ujawniły, że najczęściej niewerbalnie wyrażanym uczuciem przez pięciomiesięczne dziecko jest szczęście. Kolejnym najczęściej wyrażanym uczuciem jest zadowolenie, a dalej – zainteresowanie.

Rozwój dziecka w 5. miesiącu życia
20-23 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne

W tym wieku niemowlę jest w stanie unieść górną połowę ciała i w takiej pozycji pozostać przez kilka minut.  Przyjmując taką postawę, jego głowa obraca się na boki, by ogarniać wzrokiem całe otoczenie. Chociaż nie potrafi jeszcze raczkować, ma wystarczająco dużo siły, aby sięgnąć  po zabawkę. Manewruje wówczas swoim tułowiem, co często kończy się obracaniem wokół własnej osi. Maluszek podparty poduszkami potrafi już siedzieć - nie rób jednak tego z byt często, bo taka postawa dosyć mocno obciąża jego kręgosłup. Przyjdzie czas, że dziecko siądzie samo.
Jego sprawność manualna znacznie się poprawiła. Chwytanie rzeczy, które je interesują częściej uwieńczone jest sukcesem - uścisk jest bardziej skuteczny niż wcześniej, ponieważ używa dłoni i trzech wewnętrznych palców. Najczęściej chwyta za butelkę w czasie karmienia (Ty jednak sama jej nie puszczaj).

Zwiększa się zasób dźwięków wydawanych przez Twoje dziecko. Wytrwale wypowiada trzy, czasem cztery  różne dźwięki, takie jak „ba”, „ma”, „da” i „ka”. Jest w stanie wyrazić swoje niezadowolenie lub niepewność. Czasem unosząc ręce i wydając wiele dźwięków chce  przyciągnąć Twoją uwagę.

W 5 miesiącu życia dziecko może być już wyczulone na dźwięk swojego imienia. Rozmawiając z inną osobą wypowiedz jego imię wplatając je w jedno ze swoich zdań. Zwróć uwagę czy maluch przerwie zabawę, spojrzy na Ciebie i uśmiechnie się.

Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy językowe łączące słowa z ruchem. Recytowanie połączone z pokazywaniem, zakończone łaskotaniem wprawi je z pewnością w zachwyt.

Nadszedł czas, aby wprowadzić uzupełnienie karmienia.

Twoje dziecko jest teraz na etapie rozpoczęcia jedzenia pół-stałych pokarmów. Od piątego miesiąca zaleca się wprowadzenie bezglutenowych produktów zbożowych, takich jak  kukurydza i ryż. Zwiększają one podaż białka, witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Zboża są pierwszym nie-mlecznym pokarmem, które trafia do żołądka niemowlaka w formie owsianki. Owsianka jest najbardziej popularną pierwszą potrawą dziecka i dla większości maluchów smaczną.
 

5 miesiąc i 1 tydzień - 20. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu życia

Twój maluch uwielbia zabawę, która wpływa na jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. Zabawki powinny być lekkie, poręczne i nie muszą wcale pochodzić ze sklepu z akcesoriami dziecięcymi. Możesz wykorzystać przedmioty takie jak opakowanie po jogurcie (bez ostrych kantów), mała szczotka do paznokci. Doskonale sprawdzi się też nietłukące lusterko dla dzieci lub okrągłe gryzaczki.

Dziecko towarzyszy Ci w codziennych czynnościach, uczy się rytuałów i rutyny. Słuchaj wspólnie z nim spokojnej muzyki, a podczas przygotowywania obiadu pokazuj maluszkowi każdy swój krok i przedmiot, który używasz.

Z pewnością zauważyłaś zmiany w swoim organizmie, szczególnie te związane z gospodarką hormonalną. Poziom estrogenów spada, a wzrasta prolaktyna. Bardzo intensywnie zaczynają wypadać Ci włosy. Spożywaj dużo produktów bogatych w witaminę B1 i używaj kosmetyków dla włosów osłabionych, odżywek, lotionów i balsamów. Niedługo wszystko wróci do normy.

Co potrafi Twoje dziecko w 5 miesiącu, 1 tygodniu?

Dziecko uczy się codziennie nowych rzeczy. Coraz krócej śpi i częściej się bawi. Drzemie 3-5 razy, przesypiając łącznie ok. 4 godzin w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby Twój maluch miał spokojny sen przygotuj mu wygodne miejsce, dbaj by miał suchą pieluchę i luźne ubranko, które nie krępuje ruchów. W pomieszczeniu, w którym śpi, powinno być spokojnie i cicho. W 5 miesiącu często kładź niemowlę na brzuszku. W tej pozycji ćwiczy mięśnie grzbietu oraz umiejętność podnoszenia się, a później siadania.

W 1 tygodniu 5 miesiąca układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Nadmiar bodźców i wrażeń pobudza malucha, który staje się niespokojny, ma problemy ze snem i odczuwa dyskomfort.

 

5 miesiąc i 2 tydzień - 21. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 21. tygodniu życia

Uważaj na atopowe zapalenie skóry (skaza dziecięca), które może wystąpić u maluszka. Najczęściej pojawia się ono w momencie przechodzenia z karmienia piersią na butelkę, mieszania pokarmu a także podczas wprowadzania nowych pokarmów. Ta alergiczna reakcja towarzyszy wielu dzieciom i objawia się czerwoną wysypką. Krostki wypełnione są płynem, pękają i zasychają. Mogą być widoczne na policzkach, za uszami, na szyi i nogach. Wysypka jest swędząca i męcząca dla dziecka. Atopowe zapalenie skóry można leczyć odpowiednimi maściami i preparatami zaleconymi przez lekarza. Zmniejszą one zaczerwienienie, złagodzą swędzenie i wspomogą proces gojenia.

Jeśli u swojego dziecka zauważysz objawy atopowego zapalenia skóry unikaj detergentów chemicznych, mydła i płynów do płukania tkanin. Wybieraj te kosmetyki (emulsje, kremy, żele), które produkowane są na bazie owsa. Unikaj materiałów syntetycznych (nieprzepuszczalność powietrza) i wełny - ubieraj dziecko w bawełniane rzeczy. Często sprzątaj i usuwaj kurz z mieszkania.

Co potrafi Twoje dziecko w 5 miesiącu, 2 tygodniu?

2 tydzień w 5 miesiącu to czas kiedy dziecko bawi się już nie tylko rączkami, ale i nóżkami, które chętnie chwyta i bierze do buzi. Nóżki są coraz bardziej stabilne. Kiedy złapiesz niemowlę pod pachami i postawisz jego stopy na podłodze - prostuje palce i nogi. To jego pierwsze próby wstawania.

Niemowlę jest teraz bardziej spostrzegawcze, więc możesz bawić się z nim w chowanego (zasłoń dłońmi swoją twarz, aby pozostać w jego polu widzenia). Dzieci lubią też obserwować zabawy językiem, więc zrób swojemu maluchowi pokaz różnych min i wariacji z wykorzystaniem języka.

 

5 miesiąc i 3 tydzień  - 22. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 22. tygodniu życia

Twoje dziecko zacznie siadać, gdy mięśnie pleców będą odpowiednio wyćwiczone, a układ nerwowy rozwinięty na tyle, by móc koordynować równowagę i siłę mięśni. Pierwszymi oznakami prób siadania jest przekręcanie się dziecka z pleców na brzuch. Daj maluchowi czas, aby jego organizm dojrzał do tej czynności. Możesz mu pomóc w ćwiczeniach. Kiedy dziecko leży na pleckach podaj mu do ręki zabawkę w kształcie kółka. Przesuń zabawkę w jedną stronę i zachęć maluszka aby popatrzył tym kierunku. Teraz złap za zabawkę i delikatnie przekręć maluszka na brzuszek.

Zastanawiasz się pewnie, gdzie zabrać na spacer swoją pociechę.  Nie musisz się ograniczać. Centra handlowe, markety i targi, zabytki w centrum miasta - wszędzie tam może towarzyszyć Ci niemowlę. Zabierz je w podróż po atrakcjach miejscowości, oprowadź po ciekawych miejscach. Pamiętaj tylko, by nie przesadzić z nadmiarem wrażeń.

Co potrafi Twoje dziecko w 5 miesiącu, 3 tygodniu?

Niemowlę najprawdopodobniej rozpoznaje już swoje imię i reaguje, gdy wołasz je z innej części mieszkania. Niektórym dzieciom udaje się unieść główkę tak, że utrzymują ją w powietrzu nawet przez kilka minut.
W 5 miesiącu, 3 tygodnia dziecko poznaje ton Twojego głosu, reaguje na nastrój, rozróżnia mimikę Twojej twarzy.

Maluch coraz pewniej i mocniej chwyta przedmioty. Jego uścisk może już być tak silny, że gdy trzymasz go za rękę możesz nawet unieść go do pozycji siedzącej. Pamiętaj jednak, żeby nie ciągnąć go za nadgarstek. W tym okresie możesz zaobserwować, że chętniej sięga po przedmioty jedną z rąk, prawą lub lewą. Jeśli wydaje Ci się, że dziecko jest leworęczne, nie próbuj zmieniać jego predyspozycji.

 

5 miesiąc i 4 tydzień - 23. tydzień życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu życia

Warto rozważyć wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka. Koniec 5 miesiąca to doskonały czas, by ułożyć jadłospis maluszka. Nie spiesz się, gdyż zbyt szybkie podawanie stałych pokarmów może wywołać alergie i problemy trawienne u niemowlęcia. Jeśli nie jesteś pewna czy nadszedł już czas na papki i kleiki, zastanów się czy Twoje dziecko:

  • obserwuje Cię podczas posiłków i usilnie próbuje sięgnąć do talerza po jedzenie
  • nie wypycha na zewnątrz języka, gdy bierze coś do buzi
  • stabilnie i długo podtrzymuje swoją główkę, potrafi pochylić się do przodu
  • jest już prawie gotowe, by siedzieć samodzielnie
  • pokazuje wyraźnie kiedy jest najedzone, gdy karmisz je piersią lub butelką
  • pomimo, iż otrzymuje właściwą ilość pokarmu nadal  jest głodne
  • waży przynajmniej 6 kilogramów
     

Jeśli powyższe kwestie dotyczą Twojego maluszka, jest on gotowy do przyjmowania stałego pokarmu. Pierwszym posiłkiem, który możesz mu zaserwować jest kleik ryżowy, owsiany lub jęczmienny. Na początku zrezygnuj z podawania dziecku produktów pszennych, kukurydzianych, sojowych, mleka krowiego, jajek, cytrusów, pomidorów i truskawek, ponieważ produkty te są najczęstszą przyczyną alergii i uczuleń u niemowląt.
   

Co potrafi Twoje dziecko w 5 miesiącu, 4 tygodniu?

Niektóre dzieci w 4 tygodniu 5 miesiąca potrafią już przekładać przedmiot z jednej do drugiej ręki. Układ kostny wciąż się rozwija, jest jeszcze jednak słaby, a kości nie są wystarczająco mocne. Twoje dziecko potrafi zakomunikować swój nastrój, nie tylko za pomocą płaczu. Kiedy jest niezadowolone wydaje dźwięki wskazujące na negatywne emocje, takie jak jęczenie, syczenie, sapanie.

4 tydzień w 5 miesiącu życia to doby czas, aby uczyć dziecko poprawnych zachowań. Możesz już tłumaczyć mu co jest właściwe, a co nie. Jeśli np. podczas zabawy uderzy Cię lub podrapie, powiedz spokojnie, ale stanowczo  „nie wolno”.

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...