Użytkownik


12 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 12 tygodniu ciąży
Łożysko jest już ukształtowane, choć na razie jest małych rozmiarów. Mimo, iż mózg maleństwa nie osiągnął jeszcze takich rozmiarów, jakie będzie miał pod koniec ciąży, to posiada już tę samą strukturę. Wątroba zaczyna produkować żółć. Układ pokarmowy również przygotowuje się do działania, a dziecko już niedługo będzie mogło trawić połknięty płyn owodniowy. U maluszka zrasta się podniebienie, a twarz nabiera wyglądu małego dziecka. Uszy znajdują się już po bokach głowy, a w szczękach znajdują się już zawiązki ząbków. Kształtują się już wszystkie organy, płuca, tarczyca i trzustka. Do końca ciąży będą rosły i rozwijały swoje funkcje.

Układ krwionośny intensywnie pracuje, podobnie jak nerki, które wytwarzają mocz wydalany do płynu owodniowego. Kości nadal twardnieją. Kończyny się wydłużają, dzięki czemu stają się bardziej proporcjonalne, a głowa przestaje sprawiać wrażenia największej części ciała.  Mięśnie jelit poruszają się i ćwiczą skurcze (perystaltyka). Na czubkach palców rączek i nóg zaczynają wyrastać paznokcie! Dziecko ma już zarysowany podbródek i wydatny nos, umie też ssać i połykać. Jego powieki zrosną się pod koniec tego tygodnia. Powstają już zewnętrzne narządy płciowe dziecka, ale jeszcze trzeba poczekać ze stwierdzeniem płci. Dziecko porusza się, choć Ty tego jeszcze nie czujesz. Możliwe, że właśnie teraz zaciska dłonie, rusza palcami  lub prostuje nóżki .

Twój dzidziuś waży ok. 9-14 gram i mierzy 5-7cm.


Mama

Twoje samopoczucie stopniowo się poprawia. Objawy ciąży, takie jak nudności i zmęczenie powinny powoli ustępować. Wszystko za sprawą łożyska, które zaczyna przejmować funkcje hormonów. Twój brzuszek w końcu rośnie (jest to szczególnie widoczne, jeśli to Twoja pierwsza ciąża). W tym tygodniu ryzyko poronienia gwałtownie spada, a Ty z pewnością odetchniesz z ulgą. 12 tydzień ciąży to czas kiedy możesz poczuć przypływ energii, ale pamiętaj, by nie wysilać się za bardzo i nie zaszkodzić dziecku.

Tata
Aby przygotować się jak najlepiej do swojej życiowej roli, przeglądaj strony internetowe poświęcone rodzicielstwu i zarejestruj się na forum dla przyszłych ojców. Przeglądaj strony internetowej poświęcone rodzicielstwu i zarejestruj się na forum dla przyszłych ojców! Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji, przeznaczonych nie tylko dla mam. Fora mogą okazać się potrzebne w rozładowaniu emocji, rozwiązywaniu problemów czy dzieleniu się wspólnymi radościami.

Czytaj również: Ciążowe zachcianki


Porady specjalisty
Kalendarz ciąży - płód w 12 tygodniu - specjalista radzi12 tydzień ciąży to doskonały czas, aby poinformować znajomych i swojego pracodawcę o ciąży. Jeśli pracujesz w stresujących warunkach, pamiętaj, że może to zaszkodzić Twojemu dziecku. Dlatego zadbaj o to, by kolejne tygodnie były mniej wyczerpujące. Staraj się częściej odreagowywać napięcie - spotykaj się ze znajomymi, wybierz na spacer lub do kina ze swoim partnerem


 

Oceń: 4,50 / 690 głosy

12 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 12 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 12 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...


Cukrzyca w ciąży Cukrzyca w ciąży
Nie ulega wątpliwości, że kobiety chorujące dawniej na cu...
Zapalenie dróg moczowych Zapalenie dróg moczowych
Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy są skupiska n...


Stan przedrzucawkowy Stan przedrzucawkowy
Stan przedrzucawkowy oznacza istnienie nadciśnienia tętni...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj