Użytkownik


37 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 37 tygodniu ciąży
Wreszcie płuca Twojego dziecka są w pełni ukształtowane. Nadnercza zaczynają wytwarzać kortyzon (hormon), odpowiedzialny za rozwój płuc i przygotowanie ich do pracy poza organizmem matki. Maluch nadal ćwiczy oddychanie, połykając płyn owodniowy, co często kończy się czkawką. Możesz ją zaobserwować poprzez rytmiczne kopnięcia. Główka obniża się i ustawia do porodu.

Zwiększa się liczba komórek mózgowych - po porodzie nadal będą się rozwijać. U większości chłopców jądra zstępują do moszny. Zdarzają się przypadki, kiedy proces ten nie zachodzi i należy wykonać go chirurgicznie (przed ukończeniem przez dziecko 2 lat).
Dzidziuś gromadzi coraz więcej tłuszczu pod skórą - ok. 28g dziennie. Dzięki temu jego organizm będzie mógł samodzielnie regulować temperaturę ciała oraz utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Dziecko waży ok. 2,6-3kg i mierzy od 47-49cm z wyprostowanymi nóżkami, a ok. 35cm zwinięte w kłębek. Jest już coraz mniej aktywne, jednak w dalszym ciągu powinnaś wyczuwać min. 10 ruchów dziennie.


Mama

37 tydzień ciąży często nazywany jest „terminem rozwiązania”, gdyż wiele przyszłych mam właśnie teraz obserwuje pierwsze objawy porodu - szczególnie w przypadku ciąży mnogiej. Skurcze porodowe są regularne, więc na pewno je rozpoznasz - występują co 5-10 minut i trwają 30-75 sekund. W ostatnich tygodniach ciąży lekarz sprawdzi położenie Twojego dziecka i jego rozmiary. Wizyty mogą odbywać się częściej, więc pamiętaj aby nie ominąć żadnej z nich.
Prawdopodobnie zauważyłaś, że nie przybierasz już na wadze - Twój metabolizm się stabilizuje. Nadal jednak czujesz dyskomfort, spowodowany uciskiem dziecka na Twoje narządy wewnętrzne.
Układ krążenia pracuje intensywnie, przygotowując organizm do porodu. Z pewnością zauważysz rumieńce na swojej twarzy. Bolą Cię plecy, czujesz się ociężała i zmęczona. Ważne żebyś teraz jak najczęściej odpoczywała i myślała pozytywnie.


Czy wiesz, że?

W ostatnich tygodniach ciąży możesz mieć koszmary senne. Niektóre przyszłe mamy  śnią o  nieudanych porodach lub wadach wrodzonych dziecka. Tego rodzaju sny są spowodowane działaniem hormonów i stresu. Jeśli dotyczy to również Ciebie, nie martw się. W ten sposób Twoja psychika radzi sobie z wizją porodu i związanymi z nim obawami. 


Tata
Przypilnuj czy przyszła mama spakowała wszystkie potrzebne rzeczy. W artykule Przygotowania do porodu znajdziesz listę niezbędnych przedmiotów i akcesoriów, które Twoja partnerka musi zabrać ze sobą do szpitala. Później może nie być na to czasu.


Czytaj również: Ciążowe zachcianki


Porady specjalisty - jak radzić sobie ze strachem przed porodem?
37 tydzień ciąży - porady lekarzaZajęcia w szkole rodzenia uzbroiły Cię w wiedzę i odpowiednio przygotowały do akcji porodowej. Pomimo, iż z niecierpliwością czekasz na moment kiedy będziesz mogła przytulić swoje maleństwo, jesteś pełna obaw i wątpliwości. Stach przed porodem towarzyszy większości kobiet, szczególnie tym, które w ciąży są po raz pierwszy. Jak sobie z nim radzić?

 • przede wszystkim myśl pozytywnie, pozbądź się wyobrażeń o bólu i komplikacjach - myśl tylko o chwili, kiedy zobaczysz już swoje maleństwo,
   
 • każda kobieta inaczej przechodzi poród, dlatego nie sugeruj się historiami i opowieściami porodowymi,
   
 • jeśli panicznie boisz się bólu rozważ opcję znieczulenia zewnątrzoponowego - dowiedz się czy szpital, w którym rodzisz oferuje takie rozwiązanie,
   
 • porozmawiaj o swoich obawach  z przyjaciółką, mamą lub inną zaufaną osobą - nic tak nie pomaga jak szczera rozmowa,
   
 • ćwicz oddychanie, słuchaj swojej ulubionej muzyki, obejrzyj dobry film - nie pozwól by strach Cię sparaliżował.
Oceń: 4,50 / 790 głosy

37 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 37 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 37 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Ciążowe zachcianki Ciążowe zachcianki
W ciąży może pojawić się większa wrażliwość na rożne zapa...


Żylaki w ciąży Żylaki w ciąży
Stadium choroby nie jest zazwyczaj zaawansowane, ale nawe...
Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem
Ponieważ ginekolodzy w większości przypadków twierdzą obe...


Pamiątka z czasu ciąży Pamiątka z czasu ciąży
Doskonałą pamiątką tych niepowtarzalnych chwil, gdy kobie...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj