Użytkownik


37 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 37 tygodniu ciąży
Wreszcie płuca Twojego dziecka są w pełni ukształtowane. Nadnercza zaczynają wytwarzać kortyzon (hormon), odpowiedzialny za rozwój płuc i przygotowanie ich do pracy poza organizmem matki. Maluch nadal ćwiczy oddychanie, połykając płyn owodniowy, co często kończy się czkawką. Możesz ją zaobserwować poprzez rytmiczne kopnięcia. Główka obniża się i ustawia do porodu.

Zwiększa się liczba komórek mózgowych - po porodzie nadal będą się rozwijać. U większości chłopców jądra zstępują do moszny. Zdarzają się przypadki, kiedy proces ten nie zachodzi i należy wykonać go chirurgicznie (przed ukończeniem przez dziecko 2 lat).
Dzidziuś gromadzi coraz więcej tłuszczu pod skórą - ok. 28g dziennie. Dzięki temu jego organizm będzie mógł samodzielnie regulować temperaturę ciała oraz utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Dziecko waży ok. 2,6-3kg i mierzy od 47-49cm z wyprostowanymi nóżkami, a ok. 35cm zwinięte w kłębek. Jest już coraz mniej aktywne, jednak w dalszym ciągu powinnaś wyczuwać min. 10 ruchów dziennie.


Mama

37 tydzień ciąży często nazywany jest „terminem rozwiązania”, gdyż wiele przyszłych mam właśnie teraz obserwuje pierwsze objawy porodu - szczególnie w przypadku ciąży mnogiej. Skurcze porodowe są regularne, więc na pewno je rozpoznasz - występują co 5-10 minut i trwają 30-75 sekund. W ostatnich tygodniach ciąży lekarz sprawdzi położenie Twojego dziecka i jego rozmiary. Wizyty mogą odbywać się częściej, więc pamiętaj aby nie ominąć żadnej z nich.
Prawdopodobnie zauważyłaś, że nie przybierasz już na wadze - Twój metabolizm się stabilizuje. Nadal jednak czujesz dyskomfort, spowodowany uciskiem dziecka na Twoje narządy wewnętrzne.
Układ krążenia pracuje intensywnie, przygotowując organizm do porodu. Z pewnością zauważysz rumieńce na swojej twarzy. Bolą Cię plecy, czujesz się ociężała i zmęczona. Ważne żebyś teraz jak najczęściej odpoczywała i myślała pozytywnie.


Czy wiesz, że?

W ostatnich tygodniach ciąży możesz mieć koszmary senne. Niektóre przyszłe mamy  śnią o  nieudanych porodach lub wadach wrodzonych dziecka. Tego rodzaju sny są spowodowane działaniem hormonów i stresu. Jeśli dotyczy to również Ciebie, nie martw się. W ten sposób Twoja psychika radzi sobie z wizją porodu i związanymi z nim obawami. 


Tata
Przypilnuj czy przyszła mama spakowała wszystkie potrzebne rzeczy. W artykule Przygotowania do porodu znajdziesz listę niezbędnych przedmiotów i akcesoriów, które Twoja partnerka musi zabrać ze sobą do szpitala. Później może nie być na to czasu.


Czytaj również: Cholestaza ciążowa


Porady specjalisty - jak radzić sobie ze strachem przed porodem?
37 tydzień ciąży - porady lekarzaZajęcia w szkole rodzenia uzbroiły Cię w wiedzę i odpowiednio przygotowały do akcji porodowej. Pomimo, iż z niecierpliwością czekasz na moment kiedy będziesz mogła przytulić swoje maleństwo, jesteś pełna obaw i wątpliwości. Stach przed porodem towarzyszy większości kobiet, szczególnie tym, które w ciąży są po raz pierwszy. Jak sobie z nim radzić?

 • przede wszystkim myśl pozytywnie, pozbądź się wyobrażeń o bólu i komplikacjach - myśl tylko o chwili, kiedy zobaczysz już swoje maleństwo,
   
 • każda kobieta inaczej przechodzi poród, dlatego nie sugeruj się historiami i opowieściami porodowymi,
   
 • jeśli panicznie boisz się bólu rozważ opcję znieczulenia zewnątrzoponowego - dowiedz się czy szpital, w którym rodzisz oferuje takie rozwiązanie,
   
 • porozmawiaj o swoich obawach  z przyjaciółką, mamą lub inną zaufaną osobą - nic tak nie pomaga jak szczera rozmowa,
   
 • ćwicz oddychanie, słuchaj swojej ulubionej muzyki, obejrzyj dobry film - nie pozwól by strach Cię sparaliżował.
Oceń: 4,50 / 790 głosy

37 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 37 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 37 tygodnia ciążyOstatnio na FORUM

Wiadomości na temat ciąży

Cholestaza ciążowa Cholestaza ciążowa
Cholestaza jest powikłaniem ciążowym, które może zagrozić...


Męska ciąża urojona Męska ciąża urojona
Naukowcy z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie twierdzą, ...
Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka Nadciśnienie w ciąży ma wpływ na IQ dziecka
Wysokie ciśnienie krwi i związane z nim następstwa, takie...


Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem Marketing ciążowy, czyli uwaga - wszyscy jesteśmy targetem
Ponieważ ginekolodzy w większości przypadków twierdzą obe...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj