Skocz do zawartości

14. tydzień ciąży

Oczy znajdują się na swoich miejscach, po bokach głowy. Uszy przesuwają się w górę i następuje w nich proces twardnienia kości. Widać też grzbiet nosa Twojego maluszka. Pojawiają się nawet delikatne brwi. Podniebienie już się zrosło.

14 tydzień ciąży
Jak wygląda 14. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 14 tygodniu ciąży


Dziecko marszczy brwi i robi miny - ćwiczy mięśnie twarzy. Przypomina niemowlę, choć nadal jest jeszcze bardzo małe (wielkości gruszki). Twarz dziecka jest już ukształtowana i bardziej wyeksponowana, dzięki wydłużającej się szyi. Oczy znajdują się na swoich miejscach, po bokach głowy. Uszy przesuwają się w górę i następuje w nich proces twardnienia kości. Widać też grzbiet nosa Twojego maluszka. Pojawiają się nawet delikatne brwi. Podniebienie już się zrosło. Gruczoł tarczycowy zaczyna produkcję hormonów.

Nadal rozwijają się narządy płciowe - u chłopców wykształca się gruczoł prostaty, a jajniki dziewczynek schodzą do miednicy. Powstaje również otwór odbytowy. Szkielet dziecka umacnia się, nadal postępuje proces kostnienia (głównie żebra i kręgi). Całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, oprócz głowy (czubek i boki), która podczas porodu jest najbardziej narażona na ucisk. 14 tydzień ciąży to czas, kiedy wykształcają się kubki smakowe, choć jeszcze nie pełnią swoich funkcji.

Maluszek może poruszać się bez trudu, wykonywać dużo ruchów i wzmacniać mięśnie. Wierci się, chwyta za pępowinę, kopie, zaciska dłonie i zaczyna wkładać kciuk do buzi, ćwicząc odruch ssania. Powoli reguluje już swój tryb dnia, dzieląc czas na sen i aktywność. Dziecko podejmuje próby oddychania, połykając płyn owodniowy.

Wielkość i waga dziecka
Dzidziuś waży ok. 18-25 g i mierzy ok. 7, 5-9cm.

Czy wiesz, że?

  • Twoje dziecko połyka 1 litr płynu owodniowego dziennie!
  • Płyn owodniowy, który chroni i amortyzuje maluszka, odnawia się całkowicie co trzy godziny!
  • W mózgu Twojego dziecka, w każdej minucie, powstaje około 250 tysięcy nowych komórek nerwowych.

Mama


Gospodarka hormonalna nadal pracuje bardzo intensywnie. Oprócz wyprysków na twarzy możesz zaobserwować też ciemną, brązową linię, tzw. linię Negra, która biegnie od pępka do spojenia kości łonowej. Z powodu zmian hormonalnych Twoje włosy są teraz w doskonałej formie - błyszczące, miękkie i lśniące. Brodawki piersi ciemnieją, a macica stale się powiększa. Obecnie jej wielkość porównywalna jest do rozmiarów grejpfruta. Dolegliwości w ciąży, które odczuwałaś w pierwszych tygodniach, ustępują.

Porady specjalisty


Twój brzuszek do tej pory się nie powiększył? Nie masz się czym przejmować. Tym bardziej jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Po każdej kobiecie, wcześniej lub później, widać, że jest w ciąży. Jeśli dbasz o zdrowie i uzupełniasz organizm o odpowiednie składniki odżywcze, Twój maluszek rozwija się prawidłowo, a Ty już niedługo przestaniesz się mieścić w swoje ubrania.

Czytaj również: Mleczaki ważniaki

Tata


Twoja partnerka czuje się lepiej, jednak w trzecim trymestrze wszystko może się zmienić. Teraz jest doskonały czas na częste wypady do kina, spacery czy spotkania w gronie znajomych. Jeśli jeszcze nie rozstrzygnęliście czy chcecie poznać płeć dziecka, rozważcie wszystkie „za” i „przeciw”, podejmując wspólną decyzję.

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Jejku! Dziecko połyka litr płynu? Kiedy waga dziecka wynosi 18-25g to ile ono musi się nałykać? 😲 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza


×
×
  • Dodaj nową pozycję...