Użytkownik


14 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży


Dziecko w 14 tygodniu ciąży
Dziecko marszczy brwi i robi miny - ćwiczy mięśnie twarzy. Przypomina niemowlę, choć nadal jest jeszcze bardzo małe (wielkości gruszki). Twarz dziecka jest już ukształtowana i bardziej wyeksponowana, dzięki wydłużającej się szyi. Oczy znajdują się na swoich miejscach, po bokach głowy. Uszy przesuwają się w górę i następuje w nich proces twardnienia kości. Widać też grzbiet nosa Twojego maluszka. Pojawiają się nawet delikatne brwi. Podniebienie już się zrosło. Gruczoł tarczycowy zaczyna produkcję hormonów.

Nadal rozwijają się narządy płciowe - u chłopców wykształca się gruczoł prostaty, a jajniki dziewczynek schodzą do miednicy. Powstaje również otwór odbytowy. Szkielet dziecka umacnia się, nadal postępuje proces kostnienia (głównie żebra i kręgi). Całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, oprócz głowy (czubek i boki), która podczas porodu jest najbardziej narażona na ucisk. 14 tydzień ciąży to czas, kiedy wykształcają się kubki smakowe, choć jeszcze nie pełnią swoich funkcji.

Maluszek może poruszać się bez trudu, wykonywać dużo ruchów i wzmacniać mięśnie. Wierci się, chwyta za pępowinę, kopie, zaciska dłonie i zaczyna wkładać kciuk do buzi, ćwicząc odruch ssania. Powoli reguluje już swój tryb dnia, dzieląc czas na sen i aktywność. Dziecko podejmuje próby oddychania, połykając płyn owodniowy.

Dzidziuś waży ok. 18-25 g i mierzy ok. 7, 5-9cm.

Czy wiesz, że?
  • Twoje dziecko połyka 1 litr płynu owodniowego dziennie!
  • Płyn owodniowy, który chroni i amortyzuje maluszka, odnawia się całkowicie co trzy godziny!
  • W mózgu Twojego dziecka, w każdej minucie, powstaje około 250 tysięcy nowych komórek nerwowych.


Mama

Gospodarka hormonalna nadal pracuje bardzo intensywnie. Oprócz wyprysków na twarzy możesz zaobserwować też ciemną, brązową linię, tzw. linię Negra, która biegnie od pępka do spojenia kości łonowej. Z powodu zmian hormonalnych Twoje włosy są teraz w doskonałej formie - błyszczące, miękkie i lśniące. Brodawki piersi ciemnieją, a macica stale się powiększa. Obecnie jej wielkość porównywalna jest do rozmiarów grejpfruta. Dolegliwości w ciąży, które odczuwałaś w pierwszych tygodniach, ustępują.

Porady specjalisty
Twój brzuszek do tej pory się nie powiększył? Nie masz się czym przejmować. Tym bardziej jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Po każdej kobiecie, wcześniej lub później, widać, że jest w ciąży. Jeśli dbasz o zdrowie i uzupełniasz organizm o odpowiednie składniki odżywcze, Twój maluszek rozwija się prawidłowo, a Ty już niedługo przestaniesz się mieścić w swoje ubrania.

Czytaj również: Męska ciąża urojona

Tata
Twoja partnerka czuje się lepiej, jednak w trzecim trymestrze wszystko może się zmienić. Teraz jest doskonały czas na częste wypady do kina, spacery czy spotkania w gronie znajomych. Jeśli jeszcze nie rozstrzygnęliście czy chcecie poznać płeć dziecka, rozważcie wszystkie „za” i „przeciw”, podejmując wspólną decyzję.
Oceń: 4,50 / 698 głosy

14 tydzień ciąży

VIDEO USGczekaj...Forum 14 tygodnia | zapraszamy do dyskusji na forum 14 tygodnia ciąży

Wiadomości na temat ciąży

Męska ciąża urojona Męska ciąża urojona
Naukowcy z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie twierdzą, ...


Cesarskie cięcie - kiedy się wykonuje i kiedy można wstać? Cesarskie cięcie - kiedy się wykonuje i kiedy można wstać?
Dowiedz się kiedy się wykonuje cesarskie cięcie i kiedy m...
Padaczka w ciąży Padaczka w ciąży
Badania przeprowadzone na kobietach wskazują, że około 1 ...


Hemoroidy w ciąży Hemoroidy w ciąży
Jedną z przypadłości jakiej możesz się obawiać będąc w ci...
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj