Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 3. tygodniu życia

Do końca tego tygodnia twoje dziecko, gdy położysz je na brzuchu może podnieść na krótko głowę i przełożyć ją z boku na bok. Spróbuj ustawić się tak, aby twoja twarz była przed dzieckiem. Zachęcisz je w ten sposób do dłuższego podtrzymania głowy - będzie patrzyło na ciebie. Częste kładzenie dziecka na brzuchu wzmacnia mięśnie szyi, które pomagają w podnoszeniu się, obracaniu i siadaniu. Wkrótce jego system nerwowy oraz mięśnie będą mocniejsze i lepiej kontrolowane, a ruchy staną się bardziej płynne.

Rozwój dziecka w 3. tygodniu życia
Jak rozwija się dziecko w 3 tygodniu życia

Rozwój dziecka w trzecim tygodniu życia

Wszystkie dzieci są wyjątkowe i przechodzą kolejne etapy rozwoju w swoim własnym tempie. Pamiętaj, że wytyczne rozwojowe mają na celu pokazać jedynie potencjał twojego dziecka. Nie sugeruj się tym, że dziecko sąsiadki, będące w tym samym tygodniu życia, podnosi już główkę, a twoje jeszcze nie potrafi. Każde dziecko rozwija się inaczej. Do wyjątków należą sytuacje, gdy maluszek jest wcześniakiem - musisz pamiętać, że dziecko takie zwykle potrzebuje nieco więcej czasu, aby sprostać kolejnym etapom rozwoju. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapytaj pediatrę.


Dzieci uwielbiają, a nawet muszą ssać. Nie zniechęcaj do tego swojego maluszka. W rzeczywistości, pewnie już zauważyłaś, że smoczek sprawia cuda w sytuacji, gdy dziecko jest nerwowe. Kiedy nie ma smoczka, twoje dziecko, aby się uspokoić radzi sobie doskonale wykorzystując to, co ma pod ręką - swój kciuk lub palce.

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy zalecają stosowanie smoczka w czasie snu. Używanie smoczka może zmniejszać ryzyko wystąpienia SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt). Nie ma potrzeby, aby ponownie wkładać smoczek do buzi dziecka, jeśli wypadnie podczas snu.
 

Jeśli ty lub twój partner pali, powinnaś właśnie teraz położyć temu kres. Bierne palenie może być bardzo niebezpieczne dla waszej pociechy.

 

Dym papierosowy

  • osłabia płuca
  • powoduje częstsze infekcje ucha
  • powoduje chrapanie
  • zaburzenia oddychania podczas snu
  • ma zły wpływ na zdrowie i zachowanie
  • może w przyszłości powodować problemy w nauce
  • jest przyczyną dwukrotnego wzrostu ryzyka wystąpienia SIDS


Nawet jeśli nie palisz, kiedy dziecko jest w pokoju, szkodliwe substancje chemiczne unoszą się w całym domu jeszcze przez kilku minut.

 

Zaraz po porodzie niektóre mamusie natychmiast odczuwają instynktowny przypływ miłości i opiekuńczości dla swojego nowo narodzonego dziecka. Inne odczuwają jedynie zmęczenie, nie interesuje ich zbytnio kontakt z maluszkiem i potrzebują czasu, aby je poznać i pokochać. Żadna z tych sytuacji nie jest ani dobra, ani zła. Zachowania te są po prostu różne i całkiem normalne. Poznasz i pokochasz dziecko w swoim czasie.

 

Jeżeli jednak po kilku tygodniach, a czasem nawet miesiącach uraz i dystans pozostaje, możesz cierpieć na depresję poporodową. Uważa się, że 10% młodych matek cierpi z powodu tej formy depresji, wywołanej głównie przez zmiany hormonalne po porodzie. Oprócz długotrwałego uczucia ambiwalencji o macierzyństwie, mogą występować jeszcze takie objawy jak: bezsenność, niepokój, brak apetytu, myśli samobójcze, nawet myśli o zabiciu własnego dziecka.
Ciąża, poród i połóg mogą być trudnym doświadczeniem w życiu kobiety, zwłaszcza jeśli występują komplikacje. Twoje relacje z dzieckiem nie różnią się od relacji z innymi osobami. Choć nawiązanie wzajemnego kontaktu z maluszkiem może zająć wiele czasu, z pewnością świetnie sobie poradzisz z rozpoznawaniem sygnałów, jakie wysyła.
Nie ma więc potrzeby, abyś czuła się winną, jeśli spojrzysz na maluszka jak na obcą istotę - w pewnym sensie nią jest. Daj mu czas, a ostatecznie nie będziesz w stanie wyobrazić sobie życia bez twojej pociechy.

 

3 pytania odnośnie kolki jelitowej 

 

Co to jest kolka jelitowa?

Kolka jest to przedłużający się, nieprzerwany płacz dziecka zdrowego i prawidłowo przybierającego na wadze.
Niektórzy lekarze posługują się regułą trójek: 3 godziny płaczu ciągiem, co najmniej 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 tygodnie pod rząd - zwykle rozpoczynają się pomiędzy 3. i 6. tygodniem życia. Wszystkie niemowlęta płaczą więcej w pierwszych trzech miesiącach życia, niż w jakimkolwiek innym momencie w ich życiu, ale kolka jest inna. Kolkowe epizody zazwyczaj zaczynają się wieczorem. Płacz jest bardzo intensywny. Dziecko nie może się uspokoić, zaciska pięści i podciąga nóżki. Kolka nie powoduje żadnych powikłań, a jej objawy ustępują zazwyczaj około 3. lub 4. miesiąca życia.

 

Co jest przyczyną kolki?

Tego nikt nie jest pewien. Niektórzy wysunęli teorię, że powodem jest niedojrzałość układu pokarmowego lub alergii pokarmowej np. nietolerancji laktozy. Inni uważają, że przyczyną może być wciąż rozwijający się w układ nerwowy, a nawet temperament dziecka. Rodzice zawsze w sytuacjach, gdy nie mogą pomóc maleństwu czują się bezradni i winni. Należy podchodzić do tego pamiętając, że jest to okres przejściowy, który nie jest wcale to oznaką problemów długoterminowych.
 

Jak pomóc maluszkowi podczas napadu kolki?

Każde dziecko jest inne i na każde działają inne sposoby. Trzeba eksperymentować, stosując różne techniki, by w końcu znaleźć tą, która jest najlepsza dla twojego szkraba.
 

Oto kilka popularnych sposobów:
 

  • Spróbuj stworzyć kojące środowisko, podobne do tego jakie maluszek miał w macicy: by mu było przytulnie, ciepło i cicho. Owiń dziecko mocno w koc. Kołysz je w rękach lub w kołysce na biegunach. Trzymaj je w pozycji pionowej, by wspomóc przejściu gazu w jelitach.
     
  • Niektóre dzieci uspokajają głośne, rytmiczne dźwięki, takie jak; zmywarka, suszarka do włosów lub plusk wody. Wszystkie te dźwięki prawdopodobnie przypominają odgłosy twoich narządów wewnętrznych, podczas gdy maleństwo było jeszcze w macicy. Aby dodatkowo wzmocnić efekt, łącząc dźwięk z ruchem, niektórzy rodzice specjalnie fundują dziecku podróż samochodem.
     
  • Inne pomysły: ciepła kąpiel, ciepły termofor lub ręcznik umieść na brzuszku (upewnij się wcześniej, że temperatura jest odpowiednia). Niektórzy rodzice zauważyli wyraźną poprawę, stosując lek o nazwie symetykon, który zmniejsza nagromadzenie gazów w jelitach. Zanim jednak zdecydujesz się podawać jakikolwiek lek, skonsultuj to wcześniej ze swoim lekarzem.
     

Nieustanny płacz dziecka może być frustrujący i męczący. Dlatego dobrze, gdy jest ktoś, kto może zmieniać się z tobą w próbach opanowania kolki. Jeżeli kolce towarzyszą również takie objawy jak; nieprzybieranie na wadze, gorączka lub objawy kolki nie przestają zanikać po 3 miesiącach, należy skontaktować się lekarzem, gdyż mogą być oznaką problemów zdrowotnych.

 

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...