Skocz do zawartości

Pierwszy dzień życia dziecka

Choć może masz wizję ładnego dziecka po porodzie, to rzeczywistość nie odpowiada twojemu wyobrażeniu. Kiedy niemowę po raz pierwszy pojawi się na świecie jest małym, mokrym stworzeniem. Często w wyniku przejścia przez kanał rodny głowy noworodków są nieco wydłużone. Jest to tymczasowe. Prawidłowy, zaokrąglony wygląd głowy  powróci w ciągu kilku dni. Może zaskoczyć cię, że głowa noworodka jest tak duża w porównaniu z resztą ciała (stanowi około 25% jego całkowitej długości).

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Pierwszy dzień życia dziecka
Jak wygląda dziecko po porodzie? Prawo autorskie: Eric Limon / 123RF Zdjęcie Seryjne

Ręce ugięte w łokciach, nogi w kolanach nieco drżą, szczególnie kiedy płacze lub jest zaniepokojone. Na ogół trzyma je blisko swojego ciała, tak jak to robiło w łonie matki. Prawdopodobnie trzyma rączki mocno zaciśnięte w piąstki, jednak możesz je delikatnie otworzyć. Nogi i stopy wydaja się być chude i lekko zakrzywione, z palcami u stopy skierowanymi do wewnątrz, z powodu takiego ułożenia ciała podczas ciąży.
 

Spójrz na małe palce swojego dziecka. Zauważysz, cienkie jak papier - i czasami długie - gwoździe.


Skóra maluszka może być na początku nieco czerwona, różowa lub fioletowa. Niektóre dzieci rodzą się pokryte białą mazią płodową (vernix), która chroni skórę przed złym wpływem płynu owodniowego w macicy. Nie spiesz się, żeby ją zmyć, gdyż pomaga ona nawilżyć skórę dziecka. Inne dzieci rodzą się bardzo pomarszczone. A niektóre, szczególnie wcześniaki, mają jeszcze meszek na uszach, ramionach i plecach, który sam się wytrze po kilku dniach.

Oczy mogą być podpuchnięte z powodu wysiłku w czasie porodu i prawie zawsze są niebiesko-szare. Dziecko nie potrafi dobrze skoncentrować wzroku i może się wydawać, że ma zeza.
 

Krótki kawałek pępowiny będzie wciąż przyczepiony do pępka i położna lub lekarz założy plastikową klamrę w miejscu, gdzie była ona odcięta. Pierwszego dnia pozostały kikut będzie jeszcze miękki, ale już w następnym dniu zacznie twardnieć, wysychać i stopniowo robić się czarny, aż wreszcie odpadnie, co zwykle następuje do 10 dnia życia dziecka.

 

Ciemiączko to miękkie, nieskostniałe jeszcze spojenie kości czaszki. Najczęściej mówi się o ciemiączku przednim, bo jest największe, ale oprócz niego maleństwo ma jeszcze mniejsze ciemię - tylne. Przednie ma kształt rombu i najłatwiej je znaleźć, przesuwając palec przez środek czółka do czubka główki, zarasta około 18 miesiąca. Tylne ciemiączko to trójkącik i znajduje się z tyłu głowy - zarasta około 2-6 miesiąca. Ciemiączko pokryte jest mocną membraną, więc nie martw się, że skrzywdzisz swoje dziecko, kiedy je przytulasz je lub gdy myjesz mu głowę.

Pamiętaj, że dziecko zmieni się znacznie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Kończyny wyprostują, się, odcień skóry prawdopodobnie ulegnie zmianie, plamy znikną, a ciemię się zrośnie.

 

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...