Skocz do zawartości

Nowa nadzieja w leczeniu ciąży pozamacicznej: potencjał mifepristonu

Ciąża pozamaciczna, czyli sytuacja, w której zarodek rozwija się poza macicą, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety. Najczęściej zarodek umiejscawia się w jajowodzie, co może prowadzić do jego pęknięcia, krwotoku wewnętrznego i konieczności operacji. Obecnie standardem leczenia jest stosowanie metotreksatu, który ma na celu zatrzymanie rozwoju zarodka. Jednak u około 30% kobiet terapia ta nie zapobiega konieczności zabiegu chirurgicznego.

 

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Nowa nadzieja w leczeniu ciąży pozamacicznej: potencjał mifepristonu
Leczenie ciąży pozamacicznej mifepristonem

Badacze mają nadzieję, że nowy lek na ciążę pozamaciczną pomoże setkom kobiet rocznie uniknąć operacji. Próba kliniczna o wartości 1,6 miliona funtów, prowadzona przez Uniwersytet w Aberdeen, ma na celu zbadanie, czy lek zwany mifepristonem jest bardziej skuteczny w leczeniu ciąży pozamacicznej niż obecnie stosowane metody. Około 1 na 80 ciąż jest ciążą pozamaciczną, co oznacza, że zarodek zaczyna rozwijać się w niewłaściwym miejscu, zazwyczaj poza macicą, najczęściej w jednym z jajowodów. W miarę jak zarodek rośnie, istnieje ryzyko, że jajowód pęknie, co może prowadzić do zagrażającego życiu krwotoku wewnętrznego. W takiej sytuacji zazwyczaj konieczna jest operacja usunięcia zajętego jajowodu.

Badanie, finansowane przez Medical Research Council (MRC) oraz National Institute for Health and Care Research (NIHR), będzie prowadzone przez dr Andreę Woolner, starszą wykładowczynię kliniczną na Uniwersytecie w Aberdeen. Dr Woolner podkreśla, że „ciąża pozamaciczna jest traumatyczną utratą ciąży, która ma znaczący fizyczny i psychologiczny wpływ na kobiety oraz ich rodziny, a zarządzanie medyczne ciążą pozamaciczną nie odnotowało postępu przez ponad 20 lat. Jest to ekscytująca możliwość, aby przetestować dodatkowy lek obok standardowego leczenia w zarządzaniu ciążą pozamaciczną”.

Podczas tej próby badawczej planuje się zrekrutować kobiety, które kwalifikują się do leczenia farmakologicznego ciąży pozamacicznej, w 40 jednostkach wczesnej ciąży w Wielkiej Brytanii. Badacze wierzą, że dodanie mifepristonu do standardowego leczenia może zredukować potrzebę operacji awaryjnych. Helen Corsi-Cadmore, 43-letnia kobieta z Cardiff, która doświadczyła dwóch ciąż pozamacicznych przed urodzeniem bliźniąt dzięki in vitro (IVF), jest koordynatorką projektu w Ectopic Pregnancy Trust, jednym z partnerów badania. Helen podkreśla, że „pierwsza ciąża pozamaciczna zakończyła się pęknięciem jajowodu, co wymagało operacji, w wyniku której straciłam jajowód. To było dla mnie niezwykle trudne – czułam, że muszę nauczyć się na nowo chodzić i żyć, próbując równocześnie uzdrowić się fizycznie i psychicznie”.

Badanie ma na celu wykazanie, że leczenie mifepristonem, który działa przez blokowanie progesteronu – kluczowego hormonu ciąży, w połączeniu z metotreksatem może zmniejszyć konieczność przeprowadzania operacji awaryjnych u wielu kobiet. Lepsza diagnostyka ciąży pozamacicznej sprawiła, że niektóre kobiety mogą być leczone farmakologicznie, co zmniejsza potrzebę operacji. Jednak przy obecnym leczeniu farmakologicznym, do 30% kobiet wciąż wymaga operacji awaryjnej oraz usunięcia jajowodu. Zespół badawczy ma nadzieję, że mifepriston poprawi te statystyki.

Badanie rozpocznie się jeszcze w tym roku, a wyniki spodziewane są w 2027 roku. Eksperci z uniwersytetów w Edynburgu, Nottingham, Birmingham, University College London, Monash University w Australii, Imperial College London oraz Ectopic Pregnancy Trust również będą zaangażowani w to badanie. Baronessa Merron, podsekretarz stanu w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, stwierdziła: „Ta nowa próba może być przełomem, pomagając setkom kobiet rocznie uniknąć operacji awaryjnej”.

 

Naukowcy podkreślają, że jeśli mifepriston okaże się skuteczny, może to diametralnie zmienić podejście do leczenia ciąży pozamacicznej, zmniejszając konieczność interwencji chirurgicznych i poprawiając komfort leczenia. Lekarze i pacjentki liczą na to, że nowe terapie poprawią jakość opieki oraz zmniejszą liczbę powikłań.

 

Więcej informacji na temat badań można znaleźć na stronie The Independent.

4.0 / 22 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

ehh... zanim to się u nas w Polsce pojawi to miną wieki...

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza


×
×
  • Dodaj nową pozycję...