Skocz do zawartości

10 Błędów, których NIE chcesz popełnić jako przyszła mama

Czy jesteś przyszłą mamą, która pragnie zrobić wszystko, co w swojej mocy, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku bezpieczną i zdrową ciążę? Czy zastanawiasz się, jakie błędy mogą cię spotkać na tej niezwykłej drodze? Ten artykuł jest dla Ciebie! Odkryj 10 najczęstszych błędów, które kobiety w ciąży i podczas porodu mogą popełnić, oraz dowiedz się, jak ich uniknąć. Te praktyczne porady pomogą Ci przejść przez ciążę i poród z większą pewnością siebie i spokojem. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

10 Błędów, których NIE chcesz popełnić jako przyszła mama

1. Nie wybieraj pierwszego lekarza, który ci wpadnie w ręce

Wybór odpowiedniego lekarza lub położnej jest kluczowy dla twojego doświadczenia z ciążą i porodem. Zaleca się przeprowadzenie wywiadów z kilkoma lekarzami i położnymi, aby znaleźć osobę, która najlepiej pasuje do twojej filozofii porodu. Ale jak dokładnie wybrać tego odpowiedniego specjalistę? Przede wszystkim, zastanów się, jak wyobrażasz sobie swój poród. Czy wolisz bardziej naturalne podejście, czy może czujesz się bezpieczniej wiedząc, że masz dostęp do wszystkich najnowszych technologii medycznych? Czy wolisz bardziej osobiste podejście, czy może wolisz specjalistę, który skupia się na faktach i danych?

Kiedy już zdecydujesz, co jest dla ciebie ważne, zacznij szukać lekarza lub położnej, który spełnia te kryteria. Możesz poprosić o polecenie znajomych, poszukać opinii w internecie, a nawet umówić się na spotkanie, aby osobiście porozmawiać z potencjalnym lekarzem. Pamiętaj, że to ty decydujesz, kto będzie ci towarzyszyć w tym wyjątkowym momencie, więc nie bój się zadawać pytań i szukać, dopóki nie znajdziesz osoby, której naprawdę ufasz.

2.Nie przesadzaj z zakupami dla dziecka

Kiedy dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka, naturalne jest, że chcesz przygotować się jak najlepiej. Jednak pamiętaj, że nie musisz kupować wszystkiego na raz. Często zdarza się, że przyszłe mamy wpadają w wir zakupów i gromadzą mnóstwo rzeczy, których potem okazuje się, że wcale nie są tak bardzo potrzebne.

Przed pójściem na zakupy zrób listę rzeczy, które są niezbędne i konieczne dla noworodka, takie jak łóżeczko, wózek, ubranka i pieluszki. Unikaj kupowania niepraktycznych gadżetów, których użyteczność może być ograniczona.

Pamiętaj, że dziecko potrzebuje przede wszystkim twojej miłości, uwagi i opieki. Warto też skorzystać z porad i doświadczenia innych rodziców, którzy mogą podzielić się swoimi wskazówkami dotyczącymi zakupów dla dziecka. Poza tym, niektóre przedmioty możesz otrzymać jako prezenty od bliskich i przyjaciół, więc zanim zaczniesz kupować, zastanów się, które rzeczy są naprawdę niezbędne dla ciebie i twojego dziecka. Pamiętaj, że to nie ilość rzeczy, lecz jakość czasu i opieki, jaką poświęcasz swojemu dziecku, jest najważniejsza.


3. Nie zaczynaj liczyć skurczów zbyt wcześnie

Kiedy zaczynają się skurcze, najlepiej je zignorować i kontynuować normalne działania, dopóki nie stają się na tyle intensywne, że nie można przez nie rozmawiać. Dopiero wtedy powinniśmy zacząć mierzyć skurcze. Ale jak dokładnie to zrobić? Przede wszystkim, zrozum, że skurcze są naturalnym procesem, który pomaga twojemu ciału przygotować się do porodu.

Skurcze powodują rozwarcie szyjki macicy, co pozwala twojemu dziecku na przejście do kanału porodowego. Wczesna faza porodu, kiedy skurcze są jeszcze łagodne i nieregularne, może trwać od kilku godzin do kilku dni, zwłaszcza dla pierwszoródek. W tym czasie możesz normalnie funkcjonować, spacerować, brać prysznic, słuchać relaksującej muzyki, czy zmieniać pozycje.

Kiedy skurcze stają się silniejsze, regularne i częstsze, zaczyna się aktywna faza porodu. Wtedy powinnaś zacząć mierzyć skurcze, zazwyczaj są one co 3 do 5 minut i trwają około minutę. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i twoje doświadczenie porodu może różnić się od opisanych standardów. Zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

4. Nie lekceważ znaczenia szkół rodzenia

Szkoły rodzenia to nie tylko miejsce, gdzie nauczysz się, jak oddychać podczas porodu. To również miejsce, gdzie dowiesz się więcej o ciąży, porodzie, karmieniu piersią, opiece nad noworodkiem i wielu innych ważnych tematach. Możesz również spotkać innych przyszłych rodziców i podzielić się swoimi doświadczeniami i obawami. Dlatego nie lekceważ znaczenia szkół rodzenia. Możesz być zaskoczona, ile możesz się nauczyć... i ile śmiechu może przynieść ci ten proces!

5. Nie idź do szpitala zbyt wcześnie

Zbyt wczesne udanie się do szpitala może zwiększyć prawdopodobieństwo niechcianych interwencji. Zaleca, aby rodzić w domu, dopóki skurcze nie będą występować co trzy do pięciu minut, trwając przez minutę przez okres jednej godziny. Ale dlaczego to jest tak ważne? Przede wszystkim, wczesna faza porodu, zwana też fazą łagodną, może trwać od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie skurcze są zazwyczaj nieregularne i niezbyt silne, a szyjka macicy powoli się rozwiera.

Jeśli udasz się do szpitala zbyt wcześnie, możesz zostać odesłana do domu, co może być frustrujące i stresujące. Poza tym, w szpitalu możesz być poddawana niepotrzebnym interwencjom, takim jak podanie leków przyspieszających poród czy monitorowanie płodu, które mogą zwiększyć ryzyko komplikacji.

Dlatego zamiast spieszyć się do szpitala na pierwszy znak skurczy, skup się na relaksacji i odpoczynku w domu, dopóki skurcze nie staną się regularne i silne. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i twoje doświadczenie porodu może różnić się od opisanych standardów. Zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

6. Nie ignoruj ostrzegawczych sygnałów podczas ciąży

Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania, ale również okres, kiedy ciało kobiety przechodzi przez wiele zmian. Niektóre z nich mogą być niepokojące, a nawet alarmujące.

Wielu przyszłych mamom zdarza się ignorować te sygnały, myśląc, że są one normalną częścią ciąży. Jednak niektóre z nich, takie jak krwawienie, silne bóle brzucha, nagłe obrzęki, silne bóle głowy, zmiany w ruchach dziecka, mogą być sygnałem, że coś jest nie tak.

Dlatego ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem lub położną, jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów. Pamiętaj, że lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować.


7. Nie informuj wszystkich o rozpoczęciu porodu

Aktywowanie "drzewa telefonicznego" lub publikowanie na mediach społecznościowych na pierwszy znak porodu może stworzyć presję i przerwać przepływ porodu. Zamiast tego, skup się na oddaniu się procesowi i pozwól, aby poród się rozwinął. Ale dlaczego to jest tak ważne? Przede wszystkim, poród to intymny i osobisty proces, który wymaga skupienia i spokoju. Informowanie wszystkich o każdym skurczu może cię rozpraszać i zwiększać stres, co może spowolnić postęp porodu. Poza tym, skurcze to tylko jeden z elementów porodu i nie zawsze oznaczają, że poród jest już bliski.

Wiele kobiet doświadcza tzw. skurczy Braxtona-Hicksa, które są nieregularne i nie prowadzą do porodu, choć mogą być myląco podobne do prawdziwych skurczy. Dlatego zamiast informować wszystkich na pierwszy znak skurczy, skup się na monitorowaniu ich intensywności i regularności.

Kiedy skurcze stają się regularne i trwają co najmniej minutę, to dobry moment, aby poinformować swojego partnera, lekarza lub położną. Pamiętaj, że to ty decydujesz, kiedy i kogo poinformować o rozpoczęciu porodu.

 

8. Nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego

Ciąża to czas wielu emocji - radości, ekscytacji, ale także stresu i niepokoju. Dlatego ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli czujesz się przytłoczona, zestresowana lub smutna, nie wahaj się poprosić o pomoc. Może to oznaczać rozmowę z terapeutą, dołączenie do grupy wsparcia dla przyszłych mam, czy po prostu rozmowę z przyjacielem.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, a troska o nie jest najlepszym prezentem, jaki możesz dać sobie i swojemu dziecku.

9. Skup się na planowaniu po porodzie, a nie na przygotowaniu pokoju dla dziecka

Pokoik dla dziecka jest rzadko używany w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka, dlatego lepiej skupić się na przygotowaniu do potrzeb po porodzie. To obejmuje kwestie takie jak karmienie piersią, znalezienie doradcy laktacyjnego i przygotowanie posiłków do zamrożenia.

Ale co jeszcze powinnaś wiedzieć o okresie po porodzie? Przede wszystkim, bądź przygotowana na zmiany w swoim ciele. Możesz odczuwać ból, zwłaszcza jeśli miałaś nacięcie podczas porodu, a także zmiany w wydzielaniu z pochwy. Możesz również odczuwać skurcze, zwane bólami poporodowymi, które pomagają zapobiegać nadmiernemu krwawieniu.

Jeśli doświadczysz problemów z nietrzymaniem moczu, ćwiczenia Kegla mogą pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy. Jeśli zauważysz, że twoje piersi są pełne i bolesne, częste karmienie piersią może pomóc złagodzić dyskomfort. Wreszcie, bądź świadoma możliwości wystąpienia zmian nastroju, w tym depresji poporodowej. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

10. Nie zapominaj o sobie

Podczas ciąży łatwo jest skupić się wyłącznie na dziecku i zapomnieć o sobie. Ale pamiętaj, że ty też jesteś ważna. Znajdź czas na relaks, na przykład czytając książkę, oglądając film lub po prostu spacerując.

Ciąża to czas, kiedy zdrowie fizyczne jest na pierwszym planie. Ale to nie oznacza, że powinnaś zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia mogą pomóc złagodzić niektóre dolegliwości ciążowe, takie jak bóle pleców, zaparcia. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. 
 


W tym artykule omówiliśmy 10 najczęstszych błędów, które kobiety w ciąży i podczas porodu mogą popełnić, oraz podaliśmy praktyczne porady, jak ich uniknąć. Te błędy obejmują zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne ciąży i porodu. Dzięki naszym poradom przyszłe mamy mogą lepiej przygotować się do tej wyjątkowej podróży, unikając typowych pułapek i błędów. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i to, co działa dla jednej kobiety, może nie działać dla innej. Zawsze konsultuj się ze swoim lekarzem lub położną, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy.

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...