Skocz do zawartości

Rozwój dziecka w 6. miesiącu życia

W tym miesiącu mają miejsce dwie istotne zmiany: po pierwsze, Twoje dziecko może być w stanie usiąść samo, bez pomocy (lecz jeszcze nie z pozycji leżącej), co dodaje mu ogromnej pewności siebie; a po drugie, może podejmować pierwsze próby raczkowania.

Rozwój dziecka w 6. miesiącu życia
24-27 tydzień życia niemowlaka Prawo autorskie: Jonathan Borba

W 6 miesiącu życia, dziecko podwaja swoją masę urodzeniową i trudno uwierzyć, że kilka miesięcy temu było takie kruche i malutkie. Zaczyna jeść pokarmy stałe, więc bardziej się zaokrągla. Maluszek może mieć już bujną czuprynę, chociaż wiele niemowląt w tym wieku miewa jeszcze mało włosków. Bardzo możliwe, że pojawi się pierwszy ząbek, ale z reguły trzeba na to jeszcze poczekać. 

6. miesiąc życia niemowlaka

Jak rozwija się dziecko od 24. do 27. tygodnia życia

W 6. miesiącu życia, dziecko podwaja swoją masę urodzeniową i trudno uwierzyć, że kilka miesięcy temu było takie kruche i malutkie. Zaczyna jeść pokarmy stałe, więc bardziej się zaokrągla. Maluszek może mieć już bujną czuprynę, chociaż wiele niemowląt w tym wieku miewa jeszcze mało włosków. Bardzo możliwe, że pojawi się pierwszy ząbek, ale z reguły trzeba na to jeszcze poczekać. 

Motoryka w 6. miesiącu

Kiedy trzymasz swoją pociechę pod paszkami, a  ona dotyka stópkami ziemi, zaczyna automatycznie prężyć nóżki, zginając je i ponownie prostując.

Maluszek dużo więcej się porusza. Na przykład, gdy leży na podłodze jest w stanie udźwignąć ciężar swojego tułowia na wyciągniętych ramionach. Z łatwością potrafi przekręcić się z brzucha na plecy i z powrotem – lub też po prostu cały czas przewraca się w jedną stronę, aż dotrze do końca pokoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zostawiać go samego, kiedy leży na łóżku, gdyż może z niego spaść. Upadki często towarzyszą rozwojowi dziecka w 6 miesiącu, dlatego musisz podjąć niezbędne środki ostrożności.

Na tym etapie rozwoju niemowlę zwiększa zdolności do chwytania przedmiotów.  Zaobserwujesz duży postęp w koordynacji ruchu rączek. Maluszek chwyta zabawkę i bierze ją do buzi, a także umie już przekładać zabawkę z ręki do ręki. Świetną zabawą będzie dla niego także rzucanie np. grzechotką o podłogę, która to zabawa prowadzi do zrozumienia przez dziecko pojęcia przyczyny i skutku. Hałas upadającej zabawki zwróci także Twoją uwagę na malucha, co dla niego jest bardzo ważne i sprawia mu niesamowitą przyjemność.

Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy dziecko jest praworęczne czy leworęczne. Czasami można zauważyć, że częściej chwyta jedną rączką, ale aby się upewnić należy poczekać, aż do drugiego, a nawet trzeciego roku życia.

Bardzo możliwe, że Twoje dziecko potrafi już siedzieć bez pomocy i utrzymuje silną pozycję podczas siedzenia. Pamiętaj, aby przysuwać mu zabawki blisko. Jeśli będzie musiało po nie daleko sięgać, straci równowagę i przewrócić się, co może spowodować utratę wiary w siebie.

Mowa dziecka w 6. miesiącu

Po sześciu miesiącach niemowlę zaczyna powtarzać w kółko te same sylaby, takie jak DA-DA, GE-GE, GU-GU  i różne dźwięki, jakby śpiewało melodię.  Pamiętaj, by za każdym razem zwracać na to uwagę i słuchać, jakby to co mówi było naprawdę interesujące - niektóre z Was rozwinęły tę umiejętność dzięki swoim mężom ;-). Zachęci to malucha do ćwiczeń i częstszego powtarzania.

Maluszek często powtarza sylaby, jakby próbował z Tobą prowadzić rozmowę - robi przy tym odpowiednio długie przerwy. Z pewnością będziesz czuć się dumna z osiągnięć swojego szkraba.

Na tym etapie zauważysz różnice w tonie głosu dziecka, więc głos miłości, radości i zadowolenia będzie róży od złości lub chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Dzieci w tym wieku, podobnie jak inni ludzie, chcą porozumiewać się i komunikować z innymi, jak również zwrócić uwagę na siebie. Jeśli dziecko obdarzy zaufaniem jakąś osobę, to zaraz uśmiecha się do niej. Ale po kilkudniowej nieobecności ojca lub innego domownika, maluch będzie go traktował jak obcego - raczej się nie uśmiechnie i nie będzie do tej osoby gaworzył.

Słuch niemowlaka w 6. miesiącu

Sześciomiesięczne dziecko ma bardzo mocno wyostrzony słuch. Może zlokalizować źródło dźwięku bez żadnej trudności. Możesz to sprawdzić zgniatając kartkę papieru, tak by jej nie widziało. Z pewnością obróci głowę, aby zobaczyć co wydaje tak ciekawy dźwięk i skąd on dobiega.

Zabawa

Aby zachęcić smyka do zabawy, dawaj mu przedmioty w różnych kolorach, o różnej teksturze, wadze i wydające różne dźwięki, które są dla niego bezpieczne.  Zabawki z dzwoneczkami w środku, kawałki skóry lub miękką gumową piłkę - będą to jedne z ulubionych zabawek z tego okresu.
Połóż misia tak, by dziecko go widziało - na krześle, w innej, dostępnej dla jego wzroku części pokoju. Pobaw się z maluszkiem przez kilka minut, a następnie zadaj mu pytanie: „Gdzie jest misio?”. Będzie wtedy aktywnie szukało go wzrokiem po pokoju.

Czytanie

Według ekspertów jest to idealny wiek, by zacząć czytać i brać udział w czytaniu, obserwując kolorowe obrazki z książek. Polecamy książeczki w piszczałkami, wklejanymi elementami szeleszczącej lub błyszczącej folii, z lusterkami, itp.

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...