Skocz do zawartości

Jak urządzić kawalerkę na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to niesamowite i ujmujące wydarzenie. Powiązane z nim jest przestawienie dotychczasowego trybu życia, dodatkowe i nowe obowiązki, które często spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Oprócz tego najważniejsze jest stworzenie warunków mieszkaniowych dla dziecka.

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Jak urządzić kawalerkę na narodziny dziecka?
Jak urządzić kawalerkę na narodziny dziecka Prawo autorskie: Hannah Busing, Unsplash.com

Nie wszyscy natomiast mogą sobie pozwolić na obszerne wnętrza, co mocno zawęża pole działania a umiejętności do zagospodarowania mieszkania, muszą być na najwyższym poziomie. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć i dać wskazówki dotyczące układu kawalerki, w jaki sposób można ją urządzić i gdzie jej szukać. 

 Minimalizm i porządek to podstawa

Zabrzmi to dość nietypowo, lecz jeśli chcemy doprowadzić pomieszczenia do jak największego porządku i harmonijnego układu, musimy zacząć od wielkiego bałaganu.  Wyjmijmy wszystkie rzeczy z szaf, szuflad, meblościanek etc. Zapewne wiele rzeczy, które znajdziemy, okażą się zbyteczne i będą się nadawały do kosza, oddania lub sprzedania. 

Pamiątki w postaci albumów ze zdjęciami, płyt należy uporządkować w jednym konkretnym miejscu, do którego jednak będzie się mniej zaglądać. Nie może być to miejsce priorytetowe. Inaczej sprawa wygląda z ważnymi dokumentami, fakturami czy rachunkami. Te rzeczy powinny znaleźć swoje miejsce w szafce, która będzie łatwo dostępna dla osób, które sprawują pieczę nad tymi dokumentami. 

Zadbaj o komfortową przestrzeń dla dziecka i siebie

W sieci istnieje wiele stron internetowych, na których możemy łatwo znaleźć studia do wynajęcia, jak na przykład Rentola. Dzięki niej możesz znaleźć kawalerkę dopasowaną do swoich potrzeb, w zależności od wielkości, dostępności i lokalizacji. Jeśli chcesz znaleźć wynajem mieszkania Wrocław, powinieneś skorzystać z rzetelnego źródła informacji, z mnóstwem ofert do wyboru. Duże miasta obfitują w takie oferty, co pozwala na swobodny wybór.

Mając do dyspozycji kawalerkę o niezbyt przestronnym metrażu a nasze dziecko, jest jeszcze malutkie i wymagające ciągłej uwagi i opieki, warto zdecydować się na łóżeczko we wspólnym pokoju. Dużą swobodę zapewniłoby łóżeczko z szufladami, w których możemy umieścić pieluchy, chusteczki czy inne artykuły potrzebne do pielęgnacji. 

Takie niezawodne rozwiązanie pozwoli na szybką reakcję w sytuacji alarmowej i sprawi, że dziecko nie pozostanie bez opieki, gdyż wszystko będzie znajdować się pod ręką. Priorytetowym aspektem jest ustawienie łóżeczka. Należy pamiętać, aby nie znajdowało się przy oknie lub drzwiach, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych chorób. W strefie relaksu rodzica powinien znajdować się mebel np. wygodny i miękki fotel, który równocześnie będzie służył do komfortowego wypoczywania z małym domownikiem. 

Bezpieczeństwo to priorytet

Wraz ze zmożoną ruchliwością dziecka zwiększa się prawdopodobieństwo, że z racji swojej ciekawości i aktywności będzie narażone na upadki i inne niebezpieczeństwa. Zadbajmy, aby na podłodze, pojawiły się dywany, zmniejszając tym ryzyko poślizgnięcia się na twardą powierzchnię i zamortyzuje upadek. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczenie kantów szafek, stołów, biurka. W sieci znajdziemy szeroką gamę nakładek na rogi, które zrobione są z różnych materiałów. 

Skutecznie zmniejszy to prawdopodobieństwo, że dzieciątko zrobi sobie krzywdę o wystający kant. Warto zainwestować także w bramki, które należy umieścić w drzwiach. Pomieszczenia typu kuchnia, łazienka są szczególnie niebezpieczne dla uczącego się poruszać dziecka. Takimi elementami mogą być gotujące się jedzenie w kuchni, sztućce czy przyrządy. 

W łazience niebezpieczne mogą okazać się suszarki, które mogą poparzyć po przypadkowym włączeniu. Wszelkie artykuły czystości, postawione wyżej, mają większą masę co może spowodować uraz w przypadku nagłego uderzenia dziecka. 

Dziecięcy raj, czyli własny pokój

W pewnym momencie dziecko osiąga ten wiek, że mieszkanie w jednym pomieszczeniu może okazać się kłopotliwe. Nad wyraz ruchliwa pociecha, poznająca świat potrzebuje swojej przestrzeni. W takim pokoju również kluczem do funkcjonalności jest minimalizm. Podstawą, aby pokój był komfortowy dla dziecka, jest barwa ścian. Kolory takie jak zielony, brązowy, niebieski będą sprawiać, że będzie czuło się zrelaksowane. 

Dobrym sposobem jest łączenie ich tak, aby ściany różniły się od siebie. Przy wyborze farby warto zwrócić uwagę na to, które są zmywalne. Zdarzy się sytuacja, że któraś ze ścian będzie pomalowana kredkami, pobrudzona jedzeniem czy będą odbite rączki.  Zazwyczaj są to farby akrylowe lub lateksowe. Podobnie wygląda sprawa z dywanikiem, który powinien być kolorowy. Kolejnym elementem są szafy, które pomieszczą zabawki włącznie z artykułami tj. pieluchy, chusteczki. Zważając na to, że ubranka dziecięce są małe, świetnym pomysłem jest umieszczenie ich w szafie z ubraniami rodziców. 

Dzięki tej metodzie w pokoju dziecka znajdziemy więcej miejsca na rzeczy, które będą dla niego potrzebne a artykuły pierwszej potrzeby, znajdziemy w jednym miejscu. Koniecznie też trzeba pamiętać o zabezpieczeniach w postaci nakładek na kanty, o których wspomnieliśmy. Dziecko znajdujące się samo w pomieszczeniu jest nieco bardziej ruchliwe, co może skutkować przypadkowemu zahaczeniu.

Przygotowanie małego mieszkania jakim, jest kawalerka, nie należy do łatwych ze względu na jej rozmiary. Wszystko musi być skrupulatnie przemyślane a meble znajdujące się w niej, muszą spełniać dodatkowe zastosowania. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w urządzeniu mieszkania, a także w znalezieniu odpowiedniej kawalerki, która spełni wasze największe oczekiwania. 

 

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...