Skocz do zawartości

5 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Twoja pociecha się nudzi? A może szukasz sposobów na zapewnienie jej rozmaitych aktywności podczas długich, jesienno-zimowych wieczorów, wspólnych wakacji czy wolnych chwil, które moglibyście spędzać razem? Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych pomysłów na zabawy z dzieckiem. Koniecznie przetestuj je w swoim domu!

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

5 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem
Zabawy z dzieckiem

Zabawy z dziećmi – dlaczego jako rodzic powinieneś o nich pamiętać?

Każde dziecko zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym potrzebuje spędzać czas ze swoimi rodzicami. Choroba, wolne popołudnie, wakacje czy długie wieczory zimową porą to sytuacje, które warto wykorzystać na cieszenie się swoim towarzystwem. Wspólne chwile wzmacniają w maluchu poczucie bycia kochanym, poprawiają relacje na linii rodzic – pociecha, a dodatkowo dają możliwość poznawania siebie nawzajem. Na tym jednak zalety zabaw z dziećmi się nie kończą, ponieważ świetnie wspierają one rozwój dziecka (emocjonalny oraz intelektualny) i dają rodzicom możliwość swobodnej obserwacji, jak ich dziecko zachowuje się w różnych sytuacjach.
 

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla dzieci?

Według aktualnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szkrabom do 4. roku życia należy zapewniać przynajmniej 3 godziny rozmaitych aktywności fizycznych, przy czym u starszych dzieci w wieku 5-17 lat, wartość ta zmniejsza się do minimum 60 minut dziennie. Zabawy z pociechą mogą być więc świetnym pretekstem do aktywności. Dlaczego jest to takie ważne? Powodów jest co najmniej kilka. Ruch poprawia jakość snu, rozwija pewność siebie oraz poczucie własnej wartości, pozytywnie wpływa na zdolności społeczne oraz kreatywność. Co więcej, ruch sprawia, że poziom endorfin wzrasta, dzięki czemu Twoje dziecko będzie mieć dobre samopoczucie. Warto zatem zorganizować dla niego naturalne środowisko do aktywności, choćby w trakcie wspólnych zabaw.
 

Zabawy z dzieckiem – trening z książką

Twój szkrab uwielbia, gdy czytasz mu bajki? Wykorzystaj to do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem. Wspólnie wybierzcie bajkę i ustalcie 1-2 słowa – klucze (np. imię jednego z bohaterów lub inny wyraz, który dość często się powtarza). Zadaniem malucha jest zapamiętanie ich i uważne słuchanie bajki. Za każdym razem, gdy usłyszy słowo – klucz, musi klasnąć, a następnie wykonać zadanie, które dla niego wymyślisz. Pajacyki, podskoki czy stanie na jednej nodze przez pół minuty to tylko przykładowe propozycje do wykorzystania podczas zabawy z dzieckiem.

Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem – gry planszowe, zręcznościowe i edukacyjne

Nic nie integruje tak wspaniale, jak różnego rodzaju gry planszowe, zręcznościowe czy edukacyjne, dlatego warto wykorzystać je do wspólnej zabawy. Klasyczne domino świetnie rozwija umiejętność strategicznego myślenia oraz roztropnego planowania ruchów, poprawia koncentrację, ćwiczy cierpliwość i spostrzegawczość. Dobrym wyborem będzie też kosmiczny pinball rozwijający koordynację ręka-oko, a także zdolności motoryczne i manualne brzdąca. Te i inne gry równie dobrze sprawdzą się podczas wspólnych wakacji czy leniwych, weekendowych wieczorów.
 

Aktywne spędzanie czasu z dziećmi – układanki

Ciekawą propozycją są też rozmaite edukacyjne puzzle piankowe, np. z mapą świata. Dzięki nim dziecko zacznie stopniowo odkrywać uroki świata i poznawać historię kontynentów. W trakcie zabawy, możesz dzielić się ze swoją pociechą różnymi ciekawostkami, by rozwijać jego wiedzę i być może zaszczepić w nim nową pasję. Nauka poprzez zabawę jest niezwykle efektywna i pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli postawisz np. na anglojęzyczną wersję językową, możesz pouczyć brzdąca nowego słownictwa. Różnego rodzaju piankowe układanki znajdziesz w sklepie internetowym dla dzieci mokida.com, gdzie zrobisz zakupy dla niemowlaka, przedszkolaka i starszych dzieci.
 

Zabawy z dzieckiem – pytanie czy wyzwanie?

Stara, dobra i sprawdzona zabawa „pytanie czy wyzwanie” to świetny pomysł, by aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Wypiszcie wspólnie na kilku lub kilkunastu małych kartkach rozmaite zadania, np. „poruszaj się jak wąż”, „zrób 10 pajacyków” czy „stój na jednej nodze przez minutę”. Złóżcie kartki i wymieszajcie. Wyboru dokonujecie na zmianę. Najpierw jedna osoba dostaje do wyboru pytanie lub wyzwanie. Pytania mogą dotyczyć rozmaitych kwestii i pomogą Wam się jeszcze lepiej poznać. Wyzwania natomiast to zadania spisane na kartkach, które pozwolą Wam się zaktywizować i rozgrzać nawet po długim, jesiennym lub zimowym spacerze. W kolejnej turze zamieniacie się rolami.
 

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem – zestawy kreatywne

Jeśli szukasz pomysłu na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, koniecznie przekonaj się o możliwościach, jakie dają różnego rodzaju zestawy kreatywne. Możecie na przykład wspólnie złożyć i pokolorować tekturową rakietę lub domek do zabawy, zorganizować domowe zajęcia plastyczne, podczas których będziecie malować na płótnie lub pobawić się koralikami do prasowania, tworząc niepowtarzalne wzory. Jeden cel zjednoczy Was w jego realizacji i pozwoli wspólnymi siłami wyczarować coś niebanalnego.

Artykuł sponsorowany

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...