Skocz do zawartości

Kask rowerowy dla maluszka – kompendium wiedzy

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na dwóch kółkach już około roczku, kiedy otrzymują pierwszy rowerek – biegowy. Maluchy dopiero uczą się stabilnego chodu i koordynacji ruchowej, więc upadki są nieuniknione. Z tego powodu kask powinien stanowić obowiązkowy element wyposażenia każdego młodego rowerzysty.

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Kask rowerowy dla maluszka – kompendium wiedzy
Jaki kask rowerowy dla dziecka

Dlaczego dzieci muszą jeździć w kaskach?

Jednym z najważniejszych obowiązków rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa – również podczas jazdy na rowerze. Dlatego jedną z istotnych czynności jest wybór dopasowanego do malucha kasku. Nie warto inwestować w tanie modele z drugiej ręki. Mają one datę ważności wynoszącą (w zależności od producenta) maksymalnie 5 lat od pierwszego użycia. Wybierając nowy kask dla dziecka na CentrumRowerowe.pl lub w innym renomowanym sklepie, masz pewność, że w sytuacji kryzysowej zapewni on ochronę. 

Słowo „bezpieczeństwo” w czasach, gdy szczególny nacisk kładzie się na to, aby wszystko, co związane z rozwojem dziecka było perfekcyjne, bywa lekceważone. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kontuzje głowy są jedną z głównych przyczyn leczenia szpitalnego maluchów. Krwiaki i złamania czaszki to najczęściej występujące powikłania po upadkach. W skrajnych przypadkach uderzenie może być przyczyną śmierci lub ciężkiego kalectwa. 

Kask powinien stanowić więc najistotniejszy element wyposażenia każdego, a w szczególności młodego rowerzysty. Jest z nim trochę tak, jak z czapką. Są maluchy, które nie lubią mieć na głowie dodatkowych elementów garderoby i z uporem je ściągają. Gdy warunki atmosferyczne na zewnątrz są niekorzystne, czyli istnieje duże ryzyko zachorowania, rodzice nie godzą się na ustępstwa. Nie powinni również rezygnować z ochrony głowy podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze.

Rodzaje kasków dziecięcych

W wielu przypadkach zachęcenie malucha do założenia kasku to niełatwe zadanie. Rodzice mają jednak całą paletę możliwości. Modele różnią się między sobą pod względem designu i konstrukcji, co pozwala na znalezienie idealnego akcesorium.

Kreatywność producentów jest nieograniczona. Jako rodzice możecie zdecydować się na skorupę, czyli zewnętrzną część kasku, w jednym – ulubionym przez dziecko kolorze bądź ze wzorem odnoszącym się do zainteresowań pociechy. Z łatwością znajdziecie modele z dinozaurami, jednorożcami czy motywem kosmosu.

Na pewno dziecko będzie zainteresowane założeniem kasku w atrakcyjnej stylistyce. Pomoże to w przekonaniu go do noszenia osłony na głowie. Wysiłki staną się jednak bezskuteczne, jeżeli jednocześnie nie zagwarantujemy maluchowi komfortu. To z kolei ułatwi wybór jednej z dwóch dostępnych na rynku konstrukcji:

  • Kask klasyczny – wyglądem przypomina kask dla dorosłych. Ma nieco wydłużony kształt, a na jego powierzchni znajdują się liczne otwory wentylacyjne, pozwalające na swobodny przepływ powietrza.
  • Kask orzeszek – wglądem przypomina łupinę orzecha. Jego powierzchnia jest mocno zabudowana, a tył nieco spłaszczony. Doskonale sprawdzi się, jeżeli równie często dziecko jeździ samodzielnie swoją biegówką, co jest pasażerem w rowerowym foteliku.

Podczas przekonywania malucha do noszenia kasku należy pamiętać o tym, że jesteśmy dla niego wzorem. Jeżeli jeździsz z dzieckiem na rowerze, miej na głowie zapięty kask. Nie tylko będziesz dobrym przykładem, ale także zadbasz o siebie.

Jak wybrać rozmiar kasku dla dziecka?

Jedynie prawidłowe dopasowanie rozmiaru kasku jest gwarancją bezpieczeństwa – za duży w trakcie upadku przesunie się, zbyt mały nie ochroni obszaru, jaki powinien. Aby dopasować akcesorium, należy zmierzyć obwód głowy dziecka w najszerszym miejscu, czyli ok. 1 cm nad brwiami. Następnie trzeba porównać wynik z tabelą rozmiarów producenta i dopiero wtedy zdecydować się na konkretny kask.

Producenci często proponują modele regulowane za pomocą wewnętrznego pokrętła, których obwód można dopasować w granicy kilku centymetrów. Dzięki temu dobrze wybrany kask powinien służyć dziecku przynajmniej przez dwa sezony. Nie warto decydować się na modele o zbyt dużym zakresie regulacji (mogą cechować się niższym poziomem ochrony) – standardowo to ok. 5 cm. Kasku nie kupuje się na zapas.

Czy kask jest dobrze założony?

Kask, aby zapewnił dziecku bezpieczeństwo, powinien być w odpowiedni sposób założony. Musi dobrze przylegać do głowy, ale jej nie opinać. Podczas poruszania nie może się też przesuwać. Paski boczne muszą schodzić się w okolicy uszu w kształt litery „Y” – jeśli odstają to znak, że trzeba skorygować zapięcie. Idealnie założona skorupa osiada kilka centymetrów nad oczami, żeby skutecznie chronić płat czołowy.

Akcesoria do kasków

Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa malucha za kierownicą roweru jest uzupełnienie kasku o dodatkowe gadżety. Lampka to jeden z tych elementów, które nie tylko zwiększają widoczność młodego rowerzysty na drodze, ale także sprawiają mu nie lada frajdę. Maluchy uwielbiają wyraziste elementy. Dla wielu rodziców niechętnych dzieci może to być również kolejny, ciekawy pomysł na zachęcenie pociechy do noszenia kasku.

5.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...