Skocz do zawartości

Jedz dla siebie i dziecka

Sposób odżywiania a także zdrowie matki w czasie trwania ciąży może decydować o jej prawidłowym przebiegu oraz ma wpływa na optymalny rozwój dziecka. Każda przyszła mama powinna więc zadbać o swoją dietę, by waga po okresie ciąży szybko wróciła do prawidłowych wartości, a dziecko mogło cieszyć się zdrowiem i siłą nie tylko w pierwszych dniach porodu, ale także w trakcie intensywnego wzrostu i rozwoju.


ten tekst przeczytasz w 5 minut

Jedz dla siebie i dziecka
Co jeść w ciąży żeby nie przytyć.

Każdy trymestr ciąży jest inny i w każdym co innego kształtuje się u dziecka. W I trymestrze potrzebne są składniki odżywcze do syntezy DNA takie jak: kwas foliowy, cynk, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Dlatego przez okres dwunastu tygodni należy spożywać suplement kwasu foliowego dostępny bez recepty, jak również spożywać produkty bogate w ten składnik, jak np. kiełki nasion strączkowych, soczewicę, pełnoziarniste pieczywo czy szpinak. W cynk i żelazo bogate jest także mięso, jednak należy wybierać chude kawałki o obniżonej zawartości tłuszczu np. mięso drobiowe czy cielęce. W II i III trymestrze należy zadbać o składniki krwi i niezbędne do ich syntezy żelazo, miedź, czy też witaminę B12, w którą szczególnie uboga może być dieta mam wegetarianek.

Dieta przez cały okres ciąży powinna również obfitować w korzystne dla mózgu i układu nerwowego dziecka, kwasy  tłuszczowe NNKT czy te z grupy omega-3 (EPA, DHA). Ponadto kwas DHA jest kluczowym składnikiem siatkówki oka, dlatego jest tak istotny w rozwoju wzroku u dziecka jeszcze w łonie matki. Ten kwas również redukuje możliwość przedwczesnego porodu oraz korzystnie wpływa na samopoczucie matki, ponieważ może zapobiegać stanom lękowym i depresyjnym. Kwasy omega dbają także o kontrolę stanów zapalnych organizmu oraz wzmacniają zdrowie kości i stawów. Można je zapewnić spożywając dwa razy w tygodniu tłuste ryby morskie, takie jak śledź, makrela czy halibut. Dodatkowo dobre kwasy znajdziemy w olejach roślinnych: rzepakowym, lnianym czy sojowym, które możemy dodać do sałatek czy kanapek.

ZAPOTRZEBOWANIE

Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze w czasie ciąży jest większe nawet o połowę, natomiast zapotrzebowanie na energię rośnie tylko w niewielkim stopniu. Dlatego nie należy jeść za dwoje, lecz zwracać baczniejszą uwagę na jakość produktów i wybierać te składniki, które w danym okresie są najbardziej potrzebne. W każdym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne powinno być różne ze względu na inne potrzeby rozwijającego się dziecka. W pierwszym trymestrze nie powinniśmy zwiększać swojej diety, natomiast w II i III jest to jak najbardziej wskazane. Jednak dietę należy zwiększać nie jedząc słodyczy i większych porcji, ale wzbogacić ją o dodatkową porcję produktów mlecznych, pestki z dyni, słonecznika, ziarno sezamu czy także o kompoty owocowe.

WYBIERAJ ZRÓŻNICOWANE PRODUKTY

Przyszła mama powinna tak komponować dietę by dostarczyć wszystkich składników sobie i dziecku. Kluczem do sukcesu jest więc urozmaicony jadłospis i korzystanie z jak największej ilości różnych produktów. Wyeliminuje to ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych objawiających się, m.in. wypadaniem włosów czy osłabieniem zębów. Przyszła mama powinna sięgać po produkty z każdej grupy żywnościowej czyli wybierać pełnoziarniste pieczywo, zjadać odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu dnia, dostarczyć sobie minimum 3 produktów mlecznych, zjadać 2-3 razy w tygodniu ryby i  wybierać chude mięso (cielęcina czy drób). Powinna również pamiętać o wyborze dobrych olejów roślinnych oraz unikać słodyczy w znacznych ilościach.

PIJ WODĘ

W okresie ciąży rola spożywanych napojów jest również bardzo istotna. Najbardziej polecana jest woda, która stanowi 50-80% masy ciała. Pełni ochronną funkcję dla mózgu, gałki ocznej, czy rdzenia kręgowego dziecka. Zalecane jest więc zwiększenie wypijanej wody  w  ilości 8-10 szklanek płynów na dobę (2-2,5 l), by nie dopuścić do odwodnienia. Objawia się ono zaparciami, a długotrwały taki stan może prowadzić do zapalenia dróg moczowych, czy kamicy nerkowej. Przyszła mama powinna też unikać mocnej kawy i czarnej herbaty, gdyż zawarta w nich kofeina nie służy przyszłemu dziecku.

SUPLEMENTY DIETY POD KONTROLĄ

Najlepiej przyswajalne przez organizm są składniki odżywcze, które pochodzą z naturalnego pożywienia. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza ich wszystkich w wystarczającej ilości, jednak na rynku pojawiają się suplementy diety, które gwarantują 100% dziennego zalecanego spożycia na wszystkie witaminy i składniki odżywcze. W trakcie trwania ciąży należy zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż nadmiar witamin, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D), może być również niekorzystny dla matki i dziecka. Niewystarczające spożycie witamin  A osłabia układ immunologiczny dziecka, natomiast nadmiar może prowadzić do wad wrodzonych centralnego układu nerwowego u dziecka. Dlatego suplementy diety, mimo iż są bez recepty, najlepiej stosować pod okiem lekarza czy dietetyka.

BĄDŹ AKTYWNA RUCHOWO

Aktywność fizyczna również wpływa na zdrowie matki i przyszłego dziecka. Nie musi to być intensywny sport, ważne by się ruszać i robić to przez całą ciążę. Można pływać, iść na jogę lub codzienny spacer.
Aktywność fizyczna pozwala nie tylko utrzymać w normie masę ciała, ale także po porodzie łatwiej jest powrócić  do zgrabnej sylwetki. Ruch łagodzi wiele dolegliwości ciążowych, w tym poprawia perystaltykę jelit i ukrwienie wszystkich narządów. Warto więc dodatkowo wpleść aktywność fizyczną w codzienne życie.

ZRÓB COŚ DLA SIEBIE

Dieta przyszłej mamy powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji smakowych, trybu życia oraz aktywności fizycznej. Najlepiej o dobór składników odżywczych zapytać specjalistów. Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe które udało nam się wypracować w czasie trwania ciąży zostają na całe życie.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, zadaj je naszym ekspertom na Forum, w dziale "Dieta".

Twoje zdrowie. Twój sukces.
Klinika Diety Medlinea
www.medlinea.pl



 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...