Skocz do zawartości

Mamy Styczniowe witajcie:) | Forum o ciąży


Abby

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
haha zdjecie fajne ale juz po przerobce!! bo moj luby byl tak zachwycony malenstwem ze uchwycil to co nie tzreba bylo 😁 😁 😁 cale szczescie ze sie dzien przed ogolilam 🤪 😁 😁 😁 a co najlepsze to rozeslal to po rodzinie!!! 😠 😁 🤪 🤪 🤪

madziu ja tez miewam takie dni a wlasnie mam taki wieczor bo strasznie mnie glowa boli a po szczepieniu maly strasznie marudny 😠 moj go wziol zeby zagadac

a co do spania to moj maly spi po pol godziny i potem ze 2-3 szaleje 😁 a na dworzu spi dluzej bo ostatnio spal 5 godz 😁 😁

a moj maly dzis byl wazony i wazy 5,400 😁 😁 maly klocek 🤪 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,9 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Michasiu a ile Twój Maluszek ważył jak się urodził? Ile on ma teraz tygodni? Bo mnie przerażenie ogarnia że mój grubasek tyle waży :P
Co do spania to Miki w nocy śpi ok 12h z przerwą na karmienie... w dzień już trochę gorzej... Zazwyczaj tak 3 drzemki, ale tak po 0,5-1 h
Dobrej nocki :*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
arnulka napisał(a):
Michasiu a ile Twój Maluszek ważył jak się urodził? Ile on ma teraz tygodni? Bo mnie przerażenie ogarnia że mój grubasek tyle waży :P
Co do spania to Miki w nocy śpi ok 12h z przerwą na karmienie... w dzień już trochę gorzej... Zazwyczaj tak 3 drzemki, ale tak po 0,5-1 h
Dobrej nocki :*
moj wazyl 2440 dokladnie a ma teraz 14 tyg byl wczesniakiem dlatego taka waga niska 🙂

ja wiem ze dzieci powinny juz wazyc ok 6-7 kg ale lekarka mowila ze bardzo dobrze przybiera na wadze wiec sie nie martwie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
arnulka napisał(a):
nic się nie przejmuj.... w siatkach centylowych jak patrzyłam to rozbieżność jest duża... nasz Miko już pomału wygląda jak ludzik Michelina :P ale w siatkach się też jeszcze mieści 😉
hehe moj to nie ma szyi 😁 a ma ABS 😁 (absolutny brak szyi ) 😁 i ma 2 podbrodki 😁 w porownaniu jak sie urodzil to taki miesisty sie zrobil 🙂 a wtedy to taka chudzinka byla dlatego bardzo sie ciesze ze tak ladnie przybiera 🙂a twoj mikolaj ile wazy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Okej, wpadam doslownei na chwilke... Zaprowadzilam malego do przedszkola, przyszlismy, to juz mienela godzina, w ogrodku mlodszego nakarmilam, pozniej poskladalam pranie, pozmywalam naczynia i wlasnie siadlam, zeby zjesc cos i za chwile doslownie znow musze wychodzic po Oskara 😮

Arnulka - no to faktycznie kawal chlopa 🙂 Tez tak, jak Aga myslalam, ze to Kacper i Jaz postawne chlopaki 🙂 Ale widac, ze zdrowo rosnie, sama mowisz, ze na siatkach centylowych jest ok, wie nie ma sie co przejmowac 🙂

Aga - mowisz, ze Kacper 7kg? To juz nie waze Czarusia, bo po co 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Wogóle jak na niego patrzę i widzę w jakim tempie rośnie to aż się wzruszam... Dopiero się urodził, pamiętam jak mi go pokazali, taki malutki był, niesamowite uczucie... Było ciężko ale mimo wszystko to najpiękniejsze chwile w moim życiu. A tu czas tak szybko ucieka, za chwilę będzie miał rok, dwa, pięć, dziesięć, osiemnaście i mi wyfrunie, straszne to jest 😞 😁 dlatego staram się zapamiętywać każdą sekundę spędzoną z nim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
agucha napisał(a):
Madzia - heh ostatnio miał 6,5 i twój też a teraz tak na oko 7 ale nie zważe bo waga mi padla :p ubranka nosi już 68 - 74


naprawdę duzi są Wasi chłopcy 🙂
mój Kubuś waży 5350 🙂 a ciuszki już większość ma 62 , kilka sztuk jeszcze 56 🙂
a tu u Ciebie kochana 74 🤪 będą duzi sili mężczyźni 🙂
a najważniejsze że dzieciaczki są zdrowe 🙂
a z innej beczki , byłam dziś załatwiać becikowe i to jest po prostu jakaś masakra ile oni potrzebują tych papierków do tego 😲 😠 nie rozumiem zupełnie po co im nasze rozliczenie za rok 2011 ??? jeśli już to za rok ubiegły ale nie, i w ogóle cała reszta pity 11 , świadectwa pracy itp...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ania_ust napisał(a):
Michasiu super zdjęcie 🙂 też mam zdjęcie zaraz po urodzeniu Kubusia , ale raczej do archiwum domowego 🙂bo mąż tak zrobił fotkę że na pierwszym miejscu jest wieeelki cyc 😁 😁 😁 😁
Madziu powiem Ci że też mam wrażenie że małemu niebawem wyjdą ząbki 😮 dziąsełka na dole ma już bardzo twarde i białe , więc kto wie. Najbardziej się boje kąsania piersi 🤢 bo już od kilku dni sutki mam całe czerwone i bolą mnie przy karmieniu 🤨
Fruziu u mnie Kuba cały czas co chwilę je 😁 a co do uczucia pustych piersi - też czasem mam takie uczucie , ale czytałam że to tylko takie wrażenie , bo organizm się przyzwyczaił do pokarmu i piersi nie są już takie jak na początku "obrzmiałe" 😁

Mały coś przez ostatnie dni jakiś taki niespokojny 🤔mało śpi i co rusz na piersi siedzi 🙃 ciekawe co się za tym kryje? czyżby dorastał? 😁 a właśnie ile i jak długo śpią Wam maluchy?


O to to to, co rusz przy cycusiu 😉 A przynajmniej częściej niż wcześniej, podejrzewam, że to skok rozwojowy macza w tym paluchy 😉 A i sutki też obolałe i zaczerwienione, ale nie pomyślałam, że to zęby.. co prawda w miejscu dolnych jedynek już jakiś czas ma wyraźniejsze kreseczki, ale myślę, że na zęby u mojej niuni jeszcze za wcześnie... choć łapki i wszystko co popadnie pcha do buzi i ślini się jak buldog 😉
Tośka w ciągu dnia śpi zazwyczaj kilka razy (około 4 razy) po 40 minut, czasem popołudniu zdarzy się, że 2-3 godzinki, ale rzadko...

michasia, to ładnie Ci przybrał biorąc pod uwagę wagę urodzeniową!
arnulka Miko chyba jest naszym number one jeśli chodzi o wagę 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ania_ust napisał(a):
agucha napisał(a):
Madzia - heh ostatnio miał 6,5 i twój też a teraz tak na oko 7 ale nie zważe bo waga mi padla :p ubranka nosi już 68 - 74


naprawdę duzi są Wasi chłopcy 🙂
mój Kubuś waży 5350 🙂 a ciuszki już większość ma 62 , kilka sztuk jeszcze 56 🙂
a tu u Ciebie kochana 74 🤪 będą duzi sili mężczyźni 🙂
a najważniejsze że dzieciaczki są zdrowe 🙂
a z innej beczki , byłam dziś załatwiać becikowe i to jest po prostu jakaś masakra ile oni potrzebują tych papierków do tego 😲 😠 nie rozumiem zupełnie po co im nasze rozliczenie za rok 2011 ??? jeśli już to za rok ubiegły ale nie, i w ogóle cała reszta pity 11 , świadectwa pracy itp...


nie nie, właśnie za 2011 jeśli dziecko urodziło się do października, to wtedy nie za rok ubiegły, a za jeszcze wcześniejszy się składa, oni w GOPS/MOPS mają taki inny okres rozliczeniowy...
A świadectwa pracy nie musieliśmy składać... a z PITa 11 potrzeba im składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie wiem po co... u nas trzeba było: PIT 11, zaświadczenie z US o dochodach, zaświadczenie od lekarza gin, wniosek, numer rachunku, odpis aktu urodzenia, zeznanie, że nie pobrano becikowego na to dziecko... i chyba tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja musiałam do becikowego dostarczyć:
.akt urodzenia
.umowy pracy z 2011 r lub pit z tego właśnie roku (w dodatku pita nie miałam ani umowy gdzie pracowałam więc musiałam prosić byłego szefa o zaśw. dobrze że nr do niego jeszcze miałam
.zaśw z zus że jestem na macierzyńskim, zarobki w lutym tego roku, zaśw że były odprowadzane składki
.zaśw z urzędu skarbowego o zarobkach w 2011
.zaśw od gina
także maaasaaakra poprostu z tym becikowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No to ładnie wasi chłopcy przybierają 🙂 Igorek miał na szczepieniu 7200 i 68 cm 🙂A szczepienie 2 tyg temu 🙂 Też kawał chłopa 🙂
A co do becikowego to my z moim musielśmy wziąść z skarbowego zaświadczenie o dochodach, no oczywicie akt ur. pesel, zaświadczenie od gina, i to wszystko..

Wzoraj byłam na zakupach i obkupiłam małego od stóp do głów za jedyne 80 zł ! 🤪 🤪 😁 😁 I to nowe wszystko.. 🙂 🙂 Taki tani sklep dorwałam 🙂 I w dodatku zrobiłam zakupy na szipszopie i czekam na przesyłkę.. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
o kurcze to moj maly to kruszynka przy waszych 😁 😁 a ciuszki nosi narazie 62-56 jeszcze sie wciska 😁 bedzie niski po mamusi 🙂
a co do becikowego to naprawde bardzo duzo zalatwiania 🙂 ale ja to z pieniedzy nie pamietam juz ze mialam akurat dostalam przelew jak bylismy w szpitalu i tak sie rozeszly na dojazdy jedzenie.. a mielismy malego obkupic na chrzest ale co tam.. 😞

ja wczoraj pszlam sobie wozkiem na miasto od mojej miejscowosci ok 7 km 🤪 a dzis mnie nogi jak cholera bola i juz nie wrocilam bo nie mialam sil u kuzynki siedzialam z malym az moj prace skonczy i po nas wroci 😁 taka mam kondycje 😁 😁

dziewczyny ktore maja chlopcow pytanie mam do was takie troche moze glupie ale nie wiem co zrobic..
moj maly ma bardzo delikatna skore na pupie chodzi ze mam tylko jedne chusteczki jakie moge uzywac i plyn do kapieli bo inaczej malemu wychodza wypryski sucha skora itd. a ostatnio jakies 3 dni temu zauwazylam ze z jednej strony jajko znaczy ta skora jest zaczerwieniona mozliwe jest to ze w tym miejscu mu sie odparzylo?
dodam ze przebieram go co 2 godz bo ma naprawde delikatna skore i jakis dluzszy pobyt w pieluszce zaraz ma pupe odparzona 😠 😞 i juz sie tych mazidel nakupowalam ale to juz mnie troche zaniepokoilo i nie wiem czy do lekarza z tym isc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej laseczki!!

Prawie jestem gotowa do wyjscia, zeby zaprowadzic O. do przedszkola i nawet sie przed czasem nieco wyrobilam i mam 10-15 min wolnego 😉

Kurde od wczoraj po poludnia mi sie w glowie kreci 🤢 Poszlam wczoraj wieczorem nawet wczesniej spac, bo myslalam, ze to moze ze zmeczenia (wczoraj bylam mega zmeczona), no ale dzis wstalam i w sumie dalej mi sie kreci 😞 I nie wiem z czego to... Moze mam za niskie cisnienie (jeszcze nie mierzlam musze sprawdzic), albo niedokrwistosc mozgu albo z cisnienia, albo moze niedobor zelaza znow :/ No albo cos od krgoslupa szyjnego. I wkurza mnie to na maksa, bo czuje sie jabym po jakiejs karuzeli byla a na karuzelach mi zawsze niedobrze i teraz sie czuje podobnie 😞 Nie moge patrzec w dol , bo mi sie robi... 🤢 Ach...

Z tym becikowym to faktycznie - tyle papierow trzeba podonosci i popokazwac, ze az sie robi... 😮 Ile becikowego sie jeszcze raz dostaje???

Probuje wygospodarowac nieo wiecej czasu, zeby do Was wiecej napisac, no , ale ostatnio sie po prostu nei dalo, ale nie zapomnialam 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Michasia - mój czasem też ma czerwone jajka. On też jest delikatny i np chusteczki to tylko nivea bo inne zbyt mokre i zaraz wysypka i sudocrem do pupy i wtedy jest spokój. Myślę że to nic takiego chyba że naprawdę odparzone mocno ale nam wtedy sudocrem pomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Michasia - mój czasem też ma czerwone jajka. On też jest delikatny i np chusteczki to tylko nivea bo inne zbyt mokre i zaraz wysypka i sudocrem do pupy i wtedy jest spokój. Myślę że to nic takiego chyba że naprawdę odparzone mocno ale nam wtedy sudocrem pomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Michasia - najprawdopodobniej odparzenie. Moj Babel mial odparzenia bardzo czesto jak dostawal mleko z piersi (nie pytaj dlaczego - nie wiem 😮 ). U nas Sudocrem nic nie dal, kupilam Bepanthen i poskutkowal, ale musialam nim przy kazdej zmianie pieluszki smarowac, nawet ja mu juz przeszlo, inaczej mu wracalo 🤨 Odkad przestal mleczko z piersi dostawac, tak mu wszystko, niemalze jak reka odjal, do normy wrocilo i ma juz skore normalna, niczym nie smaruje i na szczescie jest ok. Dziwne to 😮 Jesli moge cos doradzic, to po kapieli upewnij sie, ze dobrze mu wszedzie miedzy faldkami doklanie osuszysz, zanim pielusie zalozysz no i poki co ochronnie tam czyms smaruj Jak masz Sudocrem, to sprobuj, a noz pomoze 🙂

A przy okazji sie spytam - czy ktoras uzywa talku??

Fruzia - skok rozwojowy to pewnie tak, jesli wiecej jedza albo sa glodniejsze 🙂 U mojego to wiem, ze nie z glodu taki marudny bo to jest inny placz.. 🤨
A co do zabkowania, to sama jestem ciekawa, kiedy mu wyjda pierwsze. Wczoraj wlasnie na temat zabkowania rozmawialam z dwiema paniami, jak malego do przedszkola zaprowadzalam. Jeda nauczycielka, a druga babka, ktora wnuka zaprowadzala a sama mama 3 corek, najmlodsza jakos 16 lat. I ta babka mowila, ze jedna z jej corek sie w ogole z dolnymi jedynkami urodzila 😮 Tej nauczycielki corka miala 4 tyg jak zaczela. Moj Oskar byl ksiazkowy - bite 6 mcy = pierwsze dolne jedynki. Ja ponoc mialam 3,5 m-ca jak mi pierwsze wyszly, takze naprawde nie ma reguly - kazde dziecko jest po prostu inne. No, Oskar mial 6 m-cy, ale juz znacznie wczesniej (kolo 4go m-ca - pamietam, bo mial wted chrzest) byl marudny, raczki m ial w buzialcu i slinil sie jak nie wiem 🤪 Strasznie! A przed samym przebiciem zabkow to byl taki marudny, ze az mi sie robi, jak sobie przypomne 🤢 Nie dalo sie go odlozyc do lozeczka, czy polozyc - caly czas plakal i chcial byc na rekach - non stop 😲 Pamietam wtedy moj maz po raz pierwszy kupil mi ziolowe tabletki upokajajace i herbatke 🥴
Ja sie zastanawiam, czy to nie zabki, bo jak Czarus raczki i paluszki tam laduje do tej buzki, to sie wtedy tez przy tym czesto wkurza, no jakby mu cos tam przeszkadzalo, dlatego zdecydowanie biore pod uwage swedzace dziaselka i potencjalne zabkowanie. No, ale zobaczymy... 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no ja to malego kopie w plynie z nivea a chusteczek to uzywam z clinic kindii ale te rozowe do skory szczegolnie wrazliwej a pieluszki do z hagisa niby wszystko dobra firma a i tak cos nie tak, do chusteczek to moj maly nie toleruje tych z biedronki sa za mokre i maly zaraz mial wysypke moja siostra mowi zebym szmatki i cieplej wody uzywala i potem wytarla do sucha ale w domu to ok ale na wyjezdzie gdzies to nie przejdzie. sudocremu od poczatku uzywam i on malemu skore wysuszal kupilam benanthem (czy jak to sie tam pisze :P) bylo ok ale po jakims czasie znow powyskakiwalo i ostatnio zdesperowana poszlam juz do apteki sie doradzic i dali mi neodex i narazie fajnie nawilza nie wysusza i zobaczymy czy zaczerwienienie zniknie...

arnulka daj znac jak tam po szczepieniu

a wogole jak ida zeby to dziasla bardziej sa czerwone ? czy jak to rozpoznac bo moj to sie bardzo slini i non stop ma raczki w buzi ale nic tam nie widzialam :P

a i ja talku uzywam pod pachy bo od kod sie maly urodzil pod pachami ma odparzone myje mu tam 2 razy dziennie i daje talk nie raz na pare dni zniknie a dzis znow zauwazylam lekkie odparzenie.

lece robic pierogi mama malego na podworku buja wiec mam chwilke 😘
pozniej do was zajrze!

aaa madzia wlasnie mialam pisac czy wy tez jestescie takie nerwowe ale troche mi glupio bylo bo mozecie mnie za wariatke wziasc 🤢 ostatnio maly byl bardzo marudny a ja myslalam ze oszaleje tak bardzo plakal nie wiadomo z jakiego powodu ze w koncu mialam dosc a moj poszedl spac (nie dziwie mu sie pracuje po 12-13 godz) a ja rozplakalam sie i wyszlam do lazienki bo myslalam ze zwariuje normalnie od placzu malego w lazience siedzialam chyba ze 3 godz az sie uspokoilam 😠 😞 i teraz byle co wyprowadza mnie z rownowagi.. chyba mojego tez poprosze zeby mi kupil jakies herbatki uspakajajace.. choc maly od paru dni jest grzeczny non stop sie smieje jedynie przed samym spaniem cyrki robi 😮

a i mialam sie pochwalic!!! maly sie dzis sam obrocil z brzuszka na plecy 😁 🤪 🙃
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Michasiu każdy ma gorsze chwile 🙂 tym bardziej że hormony dopiero dochodzą do siebie i nie sypiamy tak jak przed urodzeniem maleństw 🙂 także nie przejmuj się , to zupełnie normalne 🙂 ja już czasem od tego niedosypiania chodzę jakby do tyłu 😁 i łatwiej mnie wkurzyć 🙂 ale co tam , w końcu kiedyś przejdzie 😁
a dzisiejsza noc w ogóle należy chyba do najgorszej od urodzenia Kubusia 😮 🤢
pobudka co 20-30 min , co rusz marudny , płaczliwy na cycu. Chwile zje i znów podsypia . poszłam z Nim znów do lekarza na kontrole , ale cały czas ma katarek i kaszel 🤨 lekarka niby nie słyszy nic na oskrzelach ani płucach ale powiedziała że za długo to trwa podejrzewa że to może być też zapalenie ucha 😮i dała antybiotyk 😮
a do tego podejrzewam zęby - bo dziąsełka na dole ma białe i takie troche nabrzmiałe , co z resztą odbija się na moich sutkach 😁 choć sama jestem w szoku że tak szybko się zaczyna bo u Mai było też książkowo w wieku 6 m-cy tak jak u Madzi 🙂
jeśli chodzi o skórkę to Kubuś też ma delikatną skórkę ale właśnie używam dość mocno nawilżanych chusteczek - z pampersa , te mi podpasowały a do dupci też używam sudocremu 🙂
a co do becikowego to ze względu na to że z mężem zmieniliśmy oboje pracę to muszę dostarczyć tak :
- świadectwo pracy moje i męża
- pit 11 nas obojga
- akt urodzenia Kubusia
- zaświadczenie ze skarbówki za 2011
- zaświadczenie z pracy o zarobkach i zatrudnieniu nas obojga
- zaświadczenie od lekarza
- psl małego
- dowody osobiste
- oczywiście ich wniosek o becikowe i ich formularze 2 do wypełnienia .
Madziu Ty się chyba pytałaś o becikowe - to jest 1 000zł.
dobra uciekamy myć Kubusia 🙂 miłego wieczorku 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
michasiu to może w domu płatki kosmetyczne i przegotowana woda do obmywania małego przy zmianie pieluszki (szmatka może zatrzymywać zarazki mam wrażenie, a płatki kosmetyczne są jednorazowe), a na wyjeździe/poza domem tylko chusteczki nawilżane? My tak właśnie robimy, Tosia używa pieluch wielorazowych i obmywam właśnie wodą i wacikami i jest ok, na początku czasem miewała trochę zaczerwienione, ale teraz już nie. Słyszałam też, że przy wychodzeniu zębów mocz staje się bardziej "żrący" i łatwiej o odparzenia!
Co do nastroju i nerwów, to powiem Ci, że mi też czasem ciężko, zwłaszcza jak mała marudzi w nocy z zaśnięciem... My same jesteśmy zmęczone, cały dzień z maluchami (piszesz, że mąż w pracy całe dnie, więc opieka nad małym na Twojej głowie) i to jest niedospanie i zmęczenie fizyczne, ale i psychiczne... Jak Tośka ma gorszy dzień i marudzi, to czasem mam wrażenie, że jeszcze raz usłyszę jej krzyki i jęki, to głowa mi pęknie i rozpadnie się na kawałeczki... Myślę, że sporo kobiet tak ma, tylko mało która mówi o tym, bo boi się co inni pomyślą, że jest wyrodną matką czy coś, ale jesteśmy tylko ludźmi, to normalne emocje przy takiej huśtawce hormonalnej i zmęczeniu, nasze życie wywróciło się do góry nogami... Ale przecież wiadomo, że za te nasze drobinki i tak życie byśmy oddały i za nic w świecie nie zmieniły tego, co jest 🙂 Trzymam kciuki za Ciebie, oby było łatwiej i spokojniej! Już niedługo nasze maluchy podrosną i będą bardziej kumate to będzie lepiej- u mnie już jest w porównaniu do tego co było wcześniej!
A nasze marudki może mają cięższy czas teraz, bo dzisiaj pełnia!! Moja mała do teraz zasnąć nie może, choć zawsze o 19:00 już chrapie... 🤢

A becikowych można dostać aż 3 chyba, jedno te państwowe, jeśli dochody nie przekraczają ok.1900 zł/osobę/miesiąc, drugie z opieki społecznej, jeśli się łapiecie na próg i na zasiłek (chyba nie można przekraczać ok. 500 czy 600 zł/osobę/miesiąc i tu się wlicza te nowo narodzone dziecko) i trzecie czasami wypłaca gmina, ale to nie każda, trzeba by się dowiedzieć czy wasza akurat wypłaca i na jakich warunkach... a jak ktoś dodatkowo ubezpieczony, to też może dostać około tysiaka lub więcej (zależy od tego jakie składki płaci).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...