Skocz do zawartości

kąpiel dziecka | Forum dla mam


HONORATKA_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
Jak często kąpiecie swoje pociechy?
Często gdy spotykamy się ze znajomymi wieczorem i przychodzi godzina 19-20 Anastazja zaczyna być marudna i najczęściej tłumaczę że to jej pora na kąpiel

wtedy rozlega się wszechoburzenie że za często kąpię małą
że nie powinnam jej kąpać codziennie
są doradzacze co mówią co kilka dni a są i tacy co mówią co tydzień 😮 🤢

dla mnie to nie do pomyślenia żeby nie wykąpać małej - to tak jakbym sama siebie nie kapała
chyba bym nie zasnęła
nawet gdy Anastazji zdarzy się zasnąć przed kąpielą to staram się ją po godzince obudzić rozbawić i na wesoło wykąpać
kąpię ją codziennie w wannie pełnej wody, myję włosy i oliwkuję co 2 dzień
a wy mamusie jak często kąpiecie swoje pociechy i czy też spotykacie się z takimi przestarzałymi przyzwyczajeniami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
W zależności od sytuacji. Latem, to była norma, że kąpałam małego codziennie. Poza sezonem letnim kąpię małego co drugi dzień, ale to też nie jest reguła, bo jak sa dni, kiedy mały szaleje na maxa i jest spocony jak mała świnka, to kąpię, a jak ma lenia i jest bardziej stacjonarny, wtedy odpuszczam sobie kąpiel.
Na pewno nie wybudzałabym już śpiącego dziecka na kąpiel, mój mały tez nieraz wcześniej przysnął i nie kąpałam go wtedy. Nic się dziecku nie stanie, a sen jest ważniejszy.

Kąpanie dziecka co tydzień to lekka przesada 😲 Ale którzy tak robią, to ich sprawa.

Moja mama na początku trochę burzyła się, że powinnam kąpac małego codziennie, bo ona mnie i brata codziennie kąpała, ale po pewnym czasie odpuściła sobie.
Wiadomo, przeciez nie chcę, żeby moje dziecko było śmierdzące i zaniedbane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno bym nigdy specjalnie nie obudziła małego aby go wykąpać.. 😮
Latem codzienna kąpiel 😉 w chłodniejsze dni kąpie go co drugi dzień.. zdarza się czasami , że co trzeci (własnie wtedy gdy wcześniej mu się zaśnie) ale mało kiedy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Wam powiem, że też nie raz mi się zdarzało (i nadal zdarza) wybudzać Mateusza do kąpieli. Przede wszystkim mały ma stałe pory kąpieli i tego się trzymamy. A jeśli np. on mi zaśnie o 17.30 a wcześniej nie miał drzemki to przespałby porę kąpieli, obudził się koło północy i zaczął harce..
Tak poradziła mi położna przy pierwszym dziecku i tego się trzymam 🙂 Podobnie jak HONORATKA delikatnie wybudzam tak zeby wstał bez płaczu i zadowolonego wkładam do wanienki 🙂 i kąpię codziennie... też mam wrażenie, że jak tego nie zrobię to się mu będzie źle spało i zburzę jego plan dnia...
Rzadziej myję chłopcom włoski - bo tego nie lubią :P więc nie męczę ich codziennie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Ja włosy myje małemu za każdym razem, jak jest kapany.
Wiadomo, różne są szkoły, różnie rodzice postępują. Jak pociecha nie jest marudna po wybudzeniu i daje się wykapac, to ok, indywidualna sprawa.

Gogr - tak jak piszesz, gdy mały zasnie o tej 17.30 to rzeczywiście dobrze jest go obudzić, wiem z doświadczenia 🙂 Ale mam tu na myśli takie zaśnięcie nocne, na dobre 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też trzeba wziąść pod uwagę , że wasze maluszki mają skończony rok i są bardzo żywe. Więc zwiazku z tym kąpiecie je codziennie, mój to nie jest jeszcze taki ruchliwy: nie raczkuje, nie chodzi i się nie poci więc nie widze potrzeby kąpania go codziennie ;-) Pewnie inaczej będę postępować jeśli stanie się bardziej ruchliwy i zacznie się brudzić, pocić itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj maly jest kapany codziennie o 19 a kolo 19.20 je kolacje jak go nie wykapie nastepny dzien jest katastrofa maly jest marudny i placzliwy czasem jak zasnie przed kapiela robie to zaraz z rana a czasem maly obudzi sie kolo 20-21 i wtedy go kapie nie oliwkuje bo maly dostaje wysypki uzywamy balsamu dla malych dzieci

polozna rowniez mi mowila ze jak nam lepiej codziennie badz co drugi dzien ale nie zadziej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej Dziewczyny. Przyłączę się do rozmowy. Ja też kąpię codziennie o tej samej porze (około 19). POtem jest kaszka i do łóżka. Dzięki tej rutynie mój maluszek zawsze o 20 śpi. Tak było od samego początku. No i włoski myję codziennie, bo mały już urodził się z czarną główką (choć teraz jest blądaskiem) pełną włosków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Honoratko my kąpiemy codziennie. To jest nasz rytuał. Dodatkowo kąpiemy w emolientach, więc to też kuracja i wytchnienie dla skóry.

Nikt tego dotychczas nie skrytykował. 🤔 Owszem, zdarzyło się w życiu, raz czy dwa małego nie wykąpać... Ale to naprawdę były wyjątkowe sytuacje! 🤨

Nawet w chorobie kąpiemy (ale wtedy parę dni bez mycia główki - włosków), chyba, żeby lekarz zalecił by inaczej, ale do tej pory nic takiego nie było. No i mycie główką, właśnie wyłączając pierwsze dni choroby, to zawsze. 🙂

Dla mnie to nie do pomyślenia. Przecież takie dziecko też się nagania, napoci, nabrudzi, etc. Zresztą ja też biorę prysznic co dzień. Lubię to codzienne odświeżenie. 😆

No i jak GoGr zauważa - też mam wrażenie, że bez tej kąpieli, to jednak pewien rytm dnia byłby zaburzony. Nawet wyjazdy planuję tak by kąpiel była - przed, czy po, ale jednak.

Teraz mi się nie zdarza wybudzać małego na kąpiel, bo ma stałe pory snu, ale kiedyś, owszem, jeśli trzeba było. 🙂

A kąpiemy i karmimy w podobnych godzinach co Sweety i Malamyszka. 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
U nas kąpiel jest codziennie o 19... albo troszkę później... co jak co, ale kąpiel jest zawsze stała, reszta dnia to nieraz istny harmider bo mała je na żądanie, na rehabilitację jeździmy o różnych porach, ćwiczę z nią w domu też różnie, więc przynajmniej wie, że od 17 ma spokój ze wszystkim i czeka do 19 na kąpiel, te 2 godziny nie pozwalam jej spać, bawimy się wspólnie, no i o 18 ściągamy jej szelki żeby mogła powariować z uwolnionymi nóżkami 🙂 mam nadzieję, że jak już wyjdziemy na prostą ze zdrówkiem to dzień będzie bardziej stabilny 😉 Kąpiemy na przemian w płynie nivea (robi się dużo piany) i w calium, żeby pozbywać się ewentualnych potówek... tak samo z oliwką- smaruję ją po kąpieli co drugi dzień... ale ostatnio zauważyłam, że ma suchą skórę 😞 Używam mydełka bambino od urodzenia... co dodawać do kąpieli, żeby problem zniknął?
Aha! a główkę myję co 2 dzień bo Marysia to póki co mały łysolek 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
dopiero teraz zauwazylam ten watek 😉
jak Kaya byla malutka - taka do 1,5 m-ca to kapalismy ja co 2 - 3 dni. (pierwszy tydzien wcale)
ale potem zauwazylam ze mala lepiej i spokojniej zasypia i spi po kapieli, wiec wdrozylismy "rytm dnia" i od tamtej pory kapana jest codziennie. nie zdazylo sie jeszcze tak, aby jej nie wykapac. ona wie ze po kapieli czas na jedzenie i spanie. mam wrzaenie, ze nie zasnelaby mi "nocnym snem" bez kapieli.
wloski teraz w chlodniejsze dni myjemy co drugi dzien, na noc wylaczamy ogrzewanie i mala ma tam ok. 18 stopni. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...