Skocz do zawartości
  • 0

Pytania do ekspertów - prawo pracy | Forum o ciąży


Redakcja

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Mamusia
witam ja mam takie pytanie : prosze o pomoc 16 kwietnia 2012 kończy mi sie umowa na czas określony która trwała 5 lat i i niezostanie przedłużona , jestem obecnie na zasiłku macieżyńskim który niedługo mi się kończy 14 marca puzniej bedę wykorzystywać urlop wypoczynkowy zaległy do 12 kwietnia ,potem nieopłaca sie wracac na jeden dzień do pracy wiec napisałam o 1 dzień bezpłatnego urlopu, niby 16 kwietnia mam sie zgłoscic po swiadectwo pracy moje pytanie brzmi czy mogę iść na jakieś chorobowe żeby jeszcze pociągnąć zanim pujde na koroniuwkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,

bardzo proszę o doprecyzowanie, ponieważ nie istnieje pojęcie "płatny urlop wychowawczy". Czy ma Pani na myśli, że w czasie trwania urlopu wychow. podjęła Pani pracę zarobkową u innego/tego samego pracodawcy?
Jeśli chodzi o zasiłki to proszę pamiętać, że w czasie urlopu wychowawczego nie przysługuje zasiłek chorobowy, ani wynagrodzenie za chorobę z powodu niezdolności do pracy. Natomiast w przypadku urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński.
Dlatego wskazane wydaje się przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy.

Pozdrawiam,
Anna Rzepecka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam moja sytuacja wygląda następująco. 6 grudnia mam termin porodu a umowę w pracy mam do 31 grudnia b.r. Co mi się należy po urodzeniu? Chodzi mi o to czy będzie mi się należało macierzyńskie, wychowawcze bądź cokolwiek i na jaki okres? Czy z końcem umowy nic mi się nie należy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam, ja tez mam pytanie. W kwietniu bylam na zwolnieniu chorobowym od 6.04 do 27.04, z czego firma placila mi tylko do 16.04 (wczesniej tez bylam na chorobowym), a reszte powinien zaczac placic mi zus (od 17.04 do 27.04). Firma swoja naleznosc wyplacila, jednak zadzwonilam do zusu i okazalo sie, ze kadrowa do dzis nie zlozyla moich papierow w zusie i dlatego czekam na marne. Czy kadrowa moze dzialac z takim opoznieniem? Czy mozna ja jakos "popędzić"? Dodam, ze szef nie miesza sie w te jej sprawy i pojscie na skarge do niego chyba nie podziala... 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Jak rozumiem z Pani postu – poród dopiero nastąpi i jest planowany na 6.12.2012 r., a umowa o pracę została zawarta na czas określony, który upływa po planowanym terminie porodu.
Zgodnie z Art. 177. § 1 k.p. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy i § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W opisanym przez Panią stanie faktycznym umowa wygaśnie z upływem czasu, na jaki została zawarta po porodzie, w/w regulacje nie znajdą z przyczyn faktycznych zastosowania, przytoczyłam je jednak, aby nie stresowała się Pani wygaśnięciem umowy w sytuacji, gdy dziecko narodzi się po planowanym terminie porodu.
Odpowiadając na Pani zapytanie wskazać należy, iż kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 4 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn.: Dz.U.2010.77.512), spełnia bowiem przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 1 w/w ustawy – m.in. jest to urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (w opisanym przez Panią przypadku poród nastąpi przed wygaśnięciem umowy o pracę). Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 w/w ustawy zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Warto zatem wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński.
Wymiar urlopu macierzyńskiego określa art. 180 k.p.:
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3) 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Natomiast wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego określa art. 182[1 ] k.p. i jest to odpowiednio do 6 lub do 8 tygodni .
Ponadto w zakresie urlopu wychowawczego zwracam uwagę, iż jest on nieodpłatny, przysługuje również pracownicy, skoro straci Pani ten status najprawdopodobniej 31.12.2012 r., nie będzie Pani mogła skorzystać z urlopu wychowawczego, nie będzie Pani bowiem zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
Roksi napisał(a):
Witam moja sytuacja wygląda następująco. 6 grudnia mam termin porodu a umowę w pracy mam do 31 grudnia b.r. Co mi się należy po urodzeniu? Chodzi mi o to czy będzie mi się należało macierzyńskie, wychowawcze bądź cokolwiek i na jaki okres? Czy z końcem umowy nic mi się nie należy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Kadrowa powinna działać tak, aby dostała Pani świadczenia terminowo, w szczególności iż pierwsza wypłata zwykle jest realizowana z opóźnieniem czasowym. Jeśli dostarczyła Pani wszystkie dokumenty terminowo, a nie chce Pani zaogniać sytuacji w firmie radziłabym ponaglać kadrową telefonicznie, proszę również rozważyć oficjalne pismo do Pracodawcy z prośbą o pilne dopełnienie spoczywających na Pracodawcy obowiązków w zakresie rozwiązania sytuacji z ZUS celem natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do wypłaty świadczeń. W aktualnym stanie faktycznym Pracodawca naraża Panią na szkodę, powinien potencjalnie wypłacić odsetki od świadczeń wypłaconych z jego winy z opóźnieniem, trudno domagać się tego od ZUS, skoro to kadrowa nie przekazała dokumentacji. karolka84 napisał(a):
Witam, ja tez mam pytanie. W kwietniu bylam na zwolnieniu chorobowym od 6.04 do 27.04, z czego firma placila mi tylko do 16.04 (wczesniej tez bylam na chorobowym), a reszte powinien zaczac placic mi zus (od 17.04 do 27.04). Firma swoja naleznosc wyplacila, jednak zadzwonilam do zusu i okazalo sie, ze kadrowa do dzis nie zlozyla moich papierow w zusie i dlatego czekam na marne. Czy kadrowa moze dzialac z takim opoznieniem? Czy mozna ja jakos "popędzić"? Dodam, ze szef nie miesza sie w te jej sprawy i pojscie na skarge do niego chyba nie podziala... 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam, mam następujący problem i bardzo prosiłabym o pomoc.
Moja umowa została zawarta 01.09.2011r. do 29.06.2012r. Jest to umowa zastępstwo w szkole podstawowej. Termin porodu przypada na 09.07.2012r. I w związku z tym mam pytanie czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi tej umowy do czasu rozwiązania? I kto w świetle prawa powinien wypłacić mi urlop macierzyński - zakład pracy czy ZUS?
Natomiast w drugiej szkole umowa została zawarta na okres 01.09.2011 - 31.08.2012r, czyli obejmuje termin porodu. Jest to umowa o pracę na czas określony. W trakcie jej zakończenia będę przebywać na urlopie macierzyńskim. Czy pracodawca może nie przedłużyć wtedy ze mną umowy?
Dziękuję za udzielenie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
ikuska-zak napisał(a):
Kadrowa powinna działać tak, aby dostała Pani świadczenia terminowo, w szczególności iż pierwsza wypłata zwykle jest realizowana z opóźnieniem czasowym. Jeśli dostarczyła Pani wszystkie dokumenty terminowo, a nie chce Pani zaogniać sytuacji w firmie radziłabym ponaglać kadrową telefonicznie, proszę również rozważyć oficjalne pismo do Pracodawcy z prośbą o pilne dopełnienie spoczywających na Pracodawcy obowiązków w zakresie rozwiązania sytuacji z ZUS celem natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do wypłaty świadczeń. W aktualnym stanie faktycznym Pracodawca naraża Panią na szkodę, powinien potencjalnie wypłacić odsetki od świadczeń wypłaconych z jego winy z opóźnieniem, trudno domagać się tego od ZUS, skoro to kadrowa nie przekazała dokumentacji. karolka84 napisał(a):
Witam, ja tez mam pytanie. W kwietniu bylam na zwolnieniu chorobowym od 6.04 do 27.04, z czego firma placila mi tylko do 16.04 (wczesniej tez bylam na chorobowym), a reszte powinien zaczac placic mi zus (od 17.04 do 27.04). Firma swoja naleznosc wyplacila, jednak zadzwonilam do zusu i okazalo sie, ze kadrowa do dzis nie zlozyla moich papierow w zusie i dlatego czekam na marne. Czy kadrowa moze dzialac z takim opoznieniem? Czy mozna ja jakos "popędzić"? Dodam, ze szef nie miesza sie w te jej sprawy i pojscie na skarge do niego chyba nie podziala... 🤨

Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witam i bardzo prosze o poomoc!!

Podpisałam umowę zlecenie we wrzesniu 2011r na 3 miesiace. Nastepnie od 1wszego grudnia 2011 przeszlam na umowe o prace na rok czasu.W marcu 2012 zaszlam w ciązę i jestem obecnie w 14 tygodniu ciązy. Rozmawialam z lekarzem, poród mi wyznaczył na 4 grudnia, ale doliczam 4 dni w ta i w ta, to okolo 10 grudnia. A umowe o pracę mam ważna od 01.12.2011 do 01.12.2012r i teraz pytanie czy mi przeluzyl te dni umowy do porodu;>???? Jestem obecnie od miesiaca i 2 tygodni na zwolnieniu l4, a szczerze, nie mam zamiaru wracac do pracy tam. Czyli jak urodzę, mam doniesc jakies papierki do pracy i wtedy dostane macierzynskie 20tygodni za urodzenie jednego dziecka, to wiem... a nastepnie urlop wychowawczy mi się nalezy? tak? Potem mam zamiar ciągnąć l4 jak najdluzej sie da;D bo dopoki nie wykoncze 2o tygodni macierzynskiego plus urlop wychowawczy to nadal jestem zatrudniona w danej firmie? tak? dobrze to rozumiem? martwie się bo mam ciezka sytuacje w domu, a kazdy grosz sie przyda i zalezy mi by byc zatrudniona do ukonczenia macierzynskiego wychowaczego plus pozniej isc na l4? prosze o odpowiedz,pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Gorąca prośba o pomoc: od 4 lat pracuję na 1/2 etatu (umowa o pracę na czas nieokreślony). W lutym dostałam wypowiedzenie zmieniające warunki umowy - propozycja bym przeszła na cały etat po 3 miesiącach od daty wręczenia wypowiedzenia. Przyjęłam propozycję na piśmie bo była dla mnie korzystna ze względów finansowych. Niestety tydzień przed rozpoczęciem pracy na cały etat firma dowiedziała się, że jestem w ciąży (zaświadczenie od lekarza przyniosłam jednak już po terminie, w którym teoretycznie powinnam zacząć pracę na całym etacie) i firma chce się teraz wycofać z tego wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy. Czy mają do tego prawo skoro w przepisowym terminie 1,5 miesiąca od wręczenia wypowiedzenia zadeklarowałam, że przyjmuję nowe warunki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,
Zgodnie z art. 177§ 31 zasady przedłużenia do dnia porodu umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak rozumiem ma Pani umowę o zastępstwo tego typu, jak zdanie powyżej, zatem niestety nie będzie miało miejsce przedłużenie umowy, ponieważ w wypadku umów o pracę na czas określony zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 25 § 1 zdanie drugie k.p.) ochrona trwałości stosunku pracy kończy się z upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, bez względu na stan zaawansowania ciąży (art. 177 § 31). Zasiłek macierzyński finansuje ZUS, nie pracodawca, natomiast fizycznie zależnie od ilości osób zatrudnionych w zakładzie Pracodawcy wypłaca go ZUS lub Pracodawca. Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn. Dz.U.2010.77.512 z póz. zm.) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko (…).

Odnośnie drugiej umowy – analogicznie zgodnie z art. 177§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po tym terminie, a z tego co Pani wskazała rozwiązanie nastąpi przed datą wygaśnięcia umowy – umowa wygaśnie zgodnie z jej postanowieniami, natomiast zgodnie z art. 29 w/w ustawy będzie Pani pobierała zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.
Pozdrawiam.

ilka napisał(a):
Witam, mam następujący problem i bardzo prosiłabym o pomoc.
Moja umowa została zawarta 01.09.2011r. do 29.06.2012r. Jest to umowa zastępstwo w szkole podstawowej. Termin porodu przypada na 09.07.2012r. I w związku z tym mam pytanie czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi tej umowy do czasu rozwiązania? I kto w świetle prawa powinien wypłacić mi urlop macierzyński - zakład pracy czy ZUS?
Natomiast w drugiej szkole umowa została zawarta na okres 01.09.2011 - 31.08.2012r, czyli obejmuje termin porodu. Jest to umowa o pracę na czas określony. W trakcie jej zakończenia będę przebywać na urlopie macierzyńskim. Czy pracodawca może nie przedłużyć wtedy ze mną umowy?
Dziękuję za udzielenie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Trudno mi powiedzieć, które wyjście wydaje się w Pani sytuacji trafne. Jeżeli zrezygnuje Pani z urlopu wychowawczego i powróci do pracy zarobkowej utracona zostanie podstawa do wypłacania dodatku z tytułu urlopu wychowawczego, natomiast przysługiwać będzie zasiłek chorobowy w wysokości 100% (jest Pani w ciąży).
Musi Pani zdecydować, która możliwość będzie odpowiednia pod względem finansowym.
Pozdrawiam,
Anna Rzepecka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Trudno mi powiedzieć, które wyjście wydaje się w Pani sytuacji trafne. Jeżeli zrezygnuje Pani z urlopu wychowawczego i powróci do pracy zarobkowej utracona zostanie podstawa do wypłacania dodatku z tytułu urlopu wychowawczego, natomiast przysługiwać będzie zasiłek chorobowy w wysokości 100% (jest Pani w ciąży).
Musi Pani zdecydować, która możliwość będzie odpowiednia pod względem finansowym.
Pozdrawiam,
Anna Rzepecka

Hanusia napisał(a):
Pani Aniu sprecyzuje pytanie inaczej po macierzyńskim przeszłam na urlop wychowawczy z racji małych dochodów mam zasiłek rodzinny i wychowawczy z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. I teraz gdy jestem w ciąży czy powinnam przerwać ten zasiłek i urlop wychowawczy oraz wrócić do pracy a potem iść na zwolnienie ( wiem że będę miała od ok 18tc) czy nie powinnam wracać do pracy tylko kontynuować wychowawczy a potem przejść po urodzeniu dziecka na macierzyński??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Zgodnie z art. 177. §3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zatem będzie to Pani przypadek wg informacji zawartych w pytaniu. Po porodzie należy uzupełnić dokumentację, powinna Pani otrzymać zasiłek macierzyński, może Pani wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński. Umowa o pracę zawarta na czas określony jednak wygaśnie – najpóźniej w dniu porodu, jeśli nastąpi on po dacie wynikającej z umowy. Nie będzie Pani w tej sytuacji przysługiwał urlop wychowawczy, wygaśnie bowiem stosunek pracy, zanim zacznie Pani z niego korzystać, ponadto jest to urlop nieodpłatny. Zwolnienie lekarskie również wchodzi w grę póki trwa stosunek pracy.Paula1990r napisał(a):
witam i bardzo prosze o poomoc!!

Podpisałam umowę zlecenie we wrzesniu 2011r na 3 miesiace. Nastepnie od 1wszego grudnia 2011 przeszlam na umowe o prace na rok czasu.W marcu 2012 zaszlam w ciązę i jestem obecnie w 14 tygodniu ciązy. Rozmawialam z lekarzem, poród mi wyznaczył na 4 grudnia, ale doliczam 4 dni w ta i w ta, to okolo 10 grudnia. A umowe o pracę mam ważna od 01.12.2011 do 01.12.2012r i teraz pytanie czy mi przeluzyl te dni umowy do porodu;>???? Jestem obecnie od miesiaca i 2 tygodni na zwolnieniu l4, a szczerze, nie mam zamiaru wracac do pracy tam. Czyli jak urodzę, mam doniesc jakies papierki do pracy i wtedy dostane macierzynskie 20tygodni za urodzenie jednego dziecka, to wiem... a nastepnie urlop wychowawczy mi się nalezy? tak? Potem mam zamiar ciągnąć l4 jak najdluzej sie da;D bo dopoki nie wykoncze 2o tygodni macierzynskiego plus urlop wychowawczy to nadal jestem zatrudniona w danej firmie? tak? dobrze to rozumiem? martwie się bo mam ciezka sytuacje w domu, a kazdy grosz sie przyda i zalezy mi by byc zatrudniona do ukonczenia macierzynskiego wychowaczego plus pozniej isc na l4? prosze o odpowiedz,pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
W jakich okolicznościach firma dowiedziała się o ciąży? Formalnie podstawą jest zaświadczenie lekarskie, chyba, że wcześniej doniosła Pani zwolnienie lekarskie ze wskazaniem ciąży? W mojej ocenie nie ma podstaw do cofnięcia wypowiedzenia, skoro rozpoczęła Pani już pracę na cały etat. Ponadto jest to dla Pani korzystniejsze rozwiązanie, nie ma podstaw do uznania, iż wypowiedzenie zmieniające zostało obciążone wadą oświadczenia woli, z innych przyczyn jest nieskuteczne lub nieważne. Skoro sam fakt ciąży leży u podstaw decyzji o cofnięciu wypowiedzenia, należałoby w tym fakcie upatrywać dyskryminacji pracownika.

gofer76 napisał(a):
Gorąca prośba o pomoc: od 4 lat pracuję na 1/2 etatu (umowa o pracę na czas nieokreślony). W lutym dostałam wypowiedzenie zmieniające warunki umowy - propozycja bym przeszła na cały etat po 3 miesiącach od daty wręczenia wypowiedzenia. Przyjęłam propozycję na piśmie bo była dla mnie korzystna ze względów finansowych. Niestety tydzień przed rozpoczęciem pracy na cały etat firma dowiedziała się, że jestem w ciąży (zaświadczenie od lekarza przyniosłam jednak już po terminie, w którym teoretycznie powinnam zacząć pracę na całym etacie) i firma chce się teraz wycofać z tego wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy. Czy mają do tego prawo skoro w przepisowym terminie 1,5 miesiąca od wręczenia wypowiedzenia zadeklarowałam, że przyjmuję nowe warunki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
witam,
umowę o pracę mam na czas określony do konca czerwca, ale w związku z ciążą pracodawca jest zobowiązany przedłużyc mi ją do czasu rozwiązania, tj. do połowy września.. prawdopodobnie do końca ciąży będę przebywać na zwolnieniu lekarskim, w okresie wakacji letnich też. pracuję w szkole, zatem wakacje są moim urlopem... jeśli jestem na zwolnieniu w czasie urlopu, to mam możliwość odebrania sobie tych dni w postaci wolnego w późniejszym terminie (z tego, co się orientuję, w przypadku, gdy zwolnienie obejmuje całe wakacje, to nauczyciel może odebrać 6 tygodni). Jak to może byc rozwiązane w moim przypadku, skoro stosunek pracy ustanie w przewidywanym dniu porodu, tj. we wrześniu? po porodzie zamierzam skorzystać z zasiłku macierzyńskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Ponadto zgodnie z art. 66 ust. 2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, (…) - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne. W opisanej przez Panią sytuacji, jeśli nie wykorzysta Pani urlopu – pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent, skoro bowiem umowa wygaśnie, nie będzie podstawy do wykorzystania urlopu w terminach w/w wskazanych.

Pozdrawiam

inirtam napisał(a):
witam,
umowę o pracę mam na czas określony do konca czerwca, ale w związku z ciążą pracodawca jest zobowiązany przedłużyc mi ją do czasu rozwiązania, tj. do połowy września.. prawdopodobnie do końca ciąży będę przebywać na zwolnieniu lekarskim, w okresie wakacji letnich też. pracuję w szkole, zatem wakacje są moim urlopem... jeśli jestem na zwolnieniu w czasie urlopu, to mam możliwość odebrania sobie tych dni w postaci wolnego w późniejszym terminie (z tego, co się orientuję, w przypadku, gdy zwolnienie obejmuje całe wakacje, to nauczyciel może odebrać 6 tygodni). Jak to może byc rozwiązane w moim przypadku, skoro stosunek pracy ustanie w przewidywanym dniu porodu, tj. we wrześniu? po porodzie zamierzam skorzystać z zasiłku macierzyńskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam, potrzebuję porady: jestem obecnie na urlopie wychowawczym i niedawno urodziłam drugie dziecko. Jak teraz załatwiać zasiłek macierzyński aby było jak najkorzystniej dla mnie? W ZUSie powiedzieli mi, że jeśli urlop macierzyński zawiera się w okresie urlopu wychowawczego to urlop macierzyński zostaje skrócony o 2 tygodnie. Czy powinnam najpierw przerwać urlop wychowawczy i rozpocząć urlop macierzyński? Jakie pisma muszę złożyć u pracodawcy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusia
Witam,
piszę do Państwa z prośbą o pomoc. Nasza sytuacja wygląda tak, że jestem obecnie w ciąży a termin porodu wyznaczony mam na 30 września i razem z moim narzeczonym jesteśmy studentami. Jednak ze względu na tą sytuację mój narzeczony podjął pracę w dużej firmie tylko na razie podpisał umowę o pracę na trzymiesięczny okres próbny w dniu 3 września br. Jakie w takim razie przysługują mu prawa z racji urodzenia dziecka? Czy obowiązuje go urlop okolicznościowy w dniu urodzenia dziecka? Czy może starać się o urlop ojcowski i czy w takim wypadku będzie on płatny? I jeszcze czy istnieje możliwość otrzymywania przez niego w tym czasie zasiłku macierzyńskiego? Jeszcze mamy wątpliwości co do ubezpieczenia dziecka, czy dobrym wyjściem będzie jak mój narzeczony ubezpieczy je u siebie w firmie czy lepiej jak zostanie ono ubezpieczone przez naszych rodziców?
Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...