Skocz do zawartości

Lutóweczki 2012 | Forum dla mam


timecontrol15_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
moja mala tez zasypia sama 🙂 wystraczy ja do lozeczka polozyc, dac smoka, zalaczyc karuzele i spi sobie slodko 🙂
Malwina mam prosbe, chcialam wkleic tu linka dla mam karmiacych cycem z fajna sciagaka,
ale nie moge :<< moglabys to wstawic za mnie? { albo ktorakolwiek z dziewczym?} linka wrzucilam na brzuszku :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,4 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • monisiaj22_m

    1131

  • konefka_m

    1074

  • olcia157_m

    1118

  • aniag070_m

    886

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

ania kazde dziecko rozwija sie we własnym,odpowiednim dla niego tempie. mój np słabo trzyma ta głowine,mimo ze trenujemy.. Tu masz maty:
http://tablica.pl/oferta/super-mata-edukacyjna-IDSvUP.html#a7301d87
http://tablica.pl/oferta/mata-edukacyjna-fisher-price-rain-forest-IDRWYT.html#a7301d87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
w sumie moj juz dawno trzyma glowne sam i to bardzo dlugo, na brzuszku sam odwraca na obydwie strony, ale jeszcze nie podnosi w gore na brzuszku, to musze z nim pocwiczyc. Ogolnie to musi miec humor zeby sobie z nim posiedziec bo szybko sie denerwuje i czerwony z placzu sie robi. teraz non stop sie budzi 😠
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
apropo mat, wlasnie ciocia dzownila, ze mi kupila za 40 zl 🤪 🤪. Jednak w tej Warszawie jest znacznie drozej ;xx. Tu patrzylam to min 150 zl, a w Sokolce [podlaskie] 40, szok :/.
Mogłaby ktoras wrzucic tu moj link z brzuszka? :PP fajna sciagawka dla mam karmiacych cycem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Aniu, ja już się przyzwyczaiłam, zresztą temat gazów nie jest mi obcy, bo z Natalią miałam podobnie, też na nią nic nie działało. Widocznie moje dzieci już tak mają. Może moje mleko jest jakieś do bańki, choć ja naprawdę nie jem nic takiego. Daniel widocznie jak na faceta przystało, lubi sobie porządnie i wielokrotnie beknąc i pierdnąć 😉 😁
Dzisiaj nawet pospał mi na dworze 😮 może dlatego że przed wyjściem zdążył zjeść, walnąć kupsko, ulać, bo na przewijaku go pozginałam po jedzeniu i znowu zjeść 😁
Niech sobie płacze, kiedyś z tego wyrośnie 🤔 Dobrze, że w nocy śpi, no ale jak w dzień zaledwie podsypia to co się dziwić.
Dzisiaj znowu spał od 21.45 do 4.40. I pewnie by spał do rana, ale znowu mi go było szkoda, że śpi głodny i go wzięłam na śpiocha do karmienia, zjadł i spał do 9.00. Oczywiście rano już się podsikał, bo w nocy nie zmieniłam mu pieluchy, żeby już go nie budzić.

Teraz Hrabia znowu kima na brzuchu 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Co do noszenia dzieci w nosidłach to powiem tyle, że to trochę p..*. kotka za pomoca młotka. Kto nosił to wie co mam na myśli. Przede wszystkim to dziecka w nosidle nie nosi się codziennie po trzy, cztery godziny na dwór, a w sytuacjach, kiedy wózek odpada całkowicie, bo jest tłok lub nie ma warunków do jeżdzenia. I najważniejsze, szkrab który przekroczy magiczne 4kg w kazdym nosidle jest jak kolos, a jak ktoś ma problemy z kregosłupem to już w ogóle tragedia. Nosiłam Natalię i po 30min miałam już dosyć. Nosidła używałam od przypadku i najwyżej żeby coś załatwić na szybko, bo i tak dłużej się nie dało, bo zaraz marudziła z głodu itp. N. jest zdrowa, nie miała problemów z biodrami i z kręgosłupem na dzień dzisiejszy też nie.
O chustach sie nie wypowiem, nie mam i nie zamierzam kupować, w każdym razie facet wspomniał, że nie nosić cały dzień, a chusty są własnie kupywane przez większość matek własnie do takiego celu, noszenia przez cały dzień, przy garach, ...

Aha i jeszcze, chusty chyba nie do końca sa zdrowe po kątem uzalezniania dziecka od siebie, później taka przylepa nie odstępuje matki na krok, a co za tym idzie jest nieco wyizolowana od świata, rówieśników. Tutaj jest pełno takich dzieci. A mamusie na dodatek z chust i nosideł przesiadają się na spacerówki do 5-6 roku życia 😮
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Marta moj syn chyba tez ma te gazy od mojego mleka, przygladam sie diecie i nie mam pojecia co moze je powodowac. Moze rzeczywiscie woda zrodlana ktora pije i ktora czasem mieszam z mlekiem malemu. A ile te gazy utrzymywaly sie u Twojej corki? Nie wiem na ile mam byc przygotowana, liczylam ze po 3cim miesiacu sie skoncza. Nie uwierzylabym gdyby mnie to nie spotkalo ze to takie uciazliwe. Syn przypiersi prezy sie, poplakuje, jak pusci bąka to je dalej, tak i podczas snu, spi spokojnie i nagle prezy sie i to samo, czasem juz nie zasypia tylko placze.
Kazdy ma swoje problemy a ja mam taki, wiem ze nie moge pisac ze nie dam rady bo musze sobie poradzic dla mojego synka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta mam takie podejście jak ty, mam dwa nosidełka(dostałam używane) i chcę je tylko i wyłącznie po to żeby móc zejść z moim psiakem na spacer, a jestem sama w domu z córą. Teraz to tylko zbiegam pod klatkę żeby zrobił siku,a tak to czeka aż mąż wróci 😞 a mi psiaczka szkoda 🥴

w ciągu dnia mała daje mi zrobić to co chcę, więc nie narzekam,a też jakby nie patrzeć cenię swój kręgosłup 🙂

ale córa marudna po szczepieniu jest 🤨
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
a ja sobie ubarwiam zycie drobnymi zakupami kazdego dnia 🤪 co do syt w domu, podzielilam kase, kazdy na swoim garze, obiad tylko i wyl dla samej siebie, dzisiaj poproszona zostalam o poszukanie waznego papierku do pracy z planowana data zabiegu, powiedzialam z nie tkne palcem, skoro jestem dla niego ... i ... to niech sobie sam radzi. Zdziwil sie. Jeszcze mnie od tej strony nie poznal, juz nast ten moment ze zawzielam sie na amen, niestety nawet nie mam ochoty na jakiekolwiek dogadywanie sie 🙂 i czuje sie teraz zajebiscie. Skorpiona charakter nistety taki juz jest. Nie powiem przykro ale na pewno lepiej jak bylismy razem.Przynaajmniej nie zawiode sie kolejny raz mega klotnia po mega zajebiaszczym dniu.

Zaraz bede kapac Babla (robie to sama od kilku dni, juz nawet to! co mi wcale nie przeszkadza 🤪 ). Spaceerek 4-godzinny zaliczony, poczekam az Maaly zaliczy dwie pierwsze szczepionki i za jakis miesiac z haczykiem jade na miesia moze dwa do Polski, Aziz bedzie juz troszke wiekszy a moja kuzynka ma do mnie przyjechac na weekend majowy to sie z nimi zabiore jak beda wraacac do Pl. O ile oczywiscie wytrzymam jeszcze mieisiac z nim pod jednym dachem. Nic mnie tu kompletnie nie trzyma. Bardzo bym chciala zeby sie udaly moje plany.
Co do baczkow to Aziz czasami sie prezy tez z krzykiem, ale na szczescie nie za kazdym razem. Wspolczuje Wam Mamuski, ale na szczescie nic nie trwa wiecznie.
Laseczki, moj Babelek ma zajecie jak go poloze na macie edukacyjnej z pozytywka,
ktora na dodatek sie obkreca i rusza przy tym wszystkie te wiszace maskotki bajer jak nic, jedna wolniutka melodyjka do usypiania druga mega nakrecona, ze Mlodemu nozki skacza, widac ze mu sie podoba. Baardzo fajna rzecz POLECAM!!!!!!!!! Wlasnie padl na niej 🤪 ide i ja sie zdrzemne razem z nim bo i ja zmeczona jestem. Papa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tusiek,tak to już bywa z tymi szczepionkami. Podobno to dobry znak jesli dziecko jest drażliwe, organizm się broni przed wirusami 🙂
Ja dzisiaj spotkalam na spacerze swoją położną środowiskową.( Prześwietna babeczka,koło 40stki była przy moim porodzie,bardzo sie mną zaopiekowała,później pomogła z tymi piersiami i zawsze odbiera moje telefony,ba nawet mój numer se zapisała bo mówi "dzień dobry pani Justyno" zanim sie przedstawię 😁 ) No i oczywiscie zajrzała do wózka,mówiła że świetnego pączka wyhodowałam 😆 i pochwaliła mnie,że bardzo ładnie wyglądam 🙂 To budujące 🙂


Aleks śpi już trzecią godzinę i puszcza mega bąki podczas których się przebudza i znowu zasypia. Myślałam,ze to kupsko idzie,ale nie... hmmm pewno cos zjadłam,że mu tak ciężko no ale dwie kupy (o dziwo 🤪 ) dzisiaj były= to nie wiem...
Przechodzę od jutra na dietę South Beach.(TRZYMAĆ ZA MNIE KCIUKI !!!! )Właśnie układam sobie plan co jutro szamać. Oczywiscie tak ją komponuję,żeby nie zaszkodzić Aleksandrowi i żebym sama nie zeszła 😁 Co do karmienia przemyślałam troche sprawe i szkoda rezygnowac skoro pije to moje mleko,mam je =trzeba korzystać.Nic trudno,nie chce dobroci z moich cycków ciągnąć,to jeszcze się pomęczę i poodciągam do butli 😉 Trzeba go przechytrzyć.

A Monia,fajnie że masz w planach wyjazd do Polski.Zawsze przyda się odpoczynek dla Was obojga,może pozwoli Wam to poukładać pewne sprawy w głowach. Zdjęcie Azizka mnie rozczula, przystojniacha z niego 😎
Mój Aleks dalej ma kropki jak przy ospie,dobrze że tylko na buzi i szyjce a nie całym ciele. Chociaż daję mu od niedzieli wapno i widze poprawę !

Przespanej nocki 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Kochane co do bioderek to mi mówiono,że najlepiej jak mały skończy 2 miesiące bo wtedy podobno wszystko się ustawia tak jak ma być...My idziemy prywatnie bo w Drawsku nie ma na NFZ.Mój mały leży już 10 minut w łóżeczku karuzela się kręci a on puka w zabawki rączkami...Jeszcze tylko jutro i jadę do rodziców i odpocznę od tego chorego domu w którym mieszkam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
moj synek ma skonczone 2 mies wiec chyba sie wybiore prywatnie na USG, chyba ze moj pediatra wypisze skierowanie. Ja sie zawzielam i staram sie ustawic swoje dziecko, bo robi co mu sie podoba. Krzyczy, placze, budzi sie kiedy mu sie podoba. Widze ze to on mnie ustawil a tak nie moze byc. Jak do konca 3 mies nie skoncza sie mu te gazy to przejde na mleko modyfik bo tak dluzej byc nie moze, spi po 20min budza go te gazy, przy piersi tez steka - o zgrozo!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Od wczoraj próbuję napisać i nie mogę 🤢

Aniu, nie pamietam kiedy mojej córce minęły te gazy, bo od 6 tygodnia życia zaczęła sypiac wyłącznie na brzuchu, bo w innej pozycji nie spała wcale. I od tego czasu układałam ją tak bardzo czesto, bo jej było tak dobrze. A tez się niemiłosiernie prężyła, darła, nie było mowy o spaniu, a ze zmęczenia był tylko ryk, lekarstwa nic jej nie pomagały. Daniel też się pręży, jak śpi to stęka, jakby chciał zrobic kupę? i tak całą noc. A jak nie śpi i nie je to wyje 🙂 Trenuje go własnie na sypianie na brzuchu. Wczoraj jakimś cudem zasnął na brzuchu w dzień i spał 3h, co mu sie nie zdarza od ok.2tyg. wcale, tylko drzemie po max. 40min. Przekręcił sobie głowe kilka razy i ok. Podczas jedzenia też się pręży, bo mu w brzuchu bulgocze powietrze, więc ja go podczas karmienia odbijam minimum 2-3 razy. Jak widze, że ciąga mi sutka i macha nogami to od razu go podnoszę, odbije sobie i dalej go przystawiam. A po karmieniu i tak odbija jeszcze wiele razy, nawet po 2h odbija jeszcze. Straszna z niego niezdara jeśli chodzi o jedzenie, ale to wynik tego, że on jest głodomor i jak się dorywa do cycka to aż sie trzęsie i pije jak alkoholik piwo na głodzie procentowym.
Poza tym inna sprawa to moje piersi, a raczej sutki. Mleko leci silnym i wielkim strumieniem i dlatego Daniel tak niezdarnie łyka.


A ja od wczoraj mam zapalenie piersi 😞 Wyszłam na dwór wczoraj z bólem głowy. Myślałam, ze to tak o. Jak wróciłam to już mnie wszystko bolało, w tym pierś. a pierś bolała mnie od nocy, bo gwiazdor jak zwykle je raz w nocy i jak go nakarmie z jednego cycka to drugi z rana jest masakra. Myślałam, że ten ból to przez te niewypite mleko. Przedwczoraj Natalia wparowała z rana do sypialni i weszła na łóżko z mojej strony i chcąc się wpakowac w środek sprzedała mi łokcia w pierś, bo się oparła 🤢 jak przechodziła przeze mnie. Myślałam, że się porzygam z bólu i teraz jest efekt. W nocy spałam poubierana jak na dwór i się ogrzac nie mogłam, a dzisiaj jestem do bani. A mężu jeszcze dzisiaj pojechał na szkolenie 300km dalej, bo inaczej wziąlby wolne, a tak to ja sama z dwójką maluchów jestem do nocy i z temperaturą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej mamuśki.
My dzisiaj jedziemy do lekarza prywatnie, bo mam dosyc patrzenia jak cierpi.Pisałam wam kiedyś ze sie tak pręży teraz jest gorzej popłakuje przy tym dużo pierdzi. Czasem trudno go nakarmić. Biedny...lekarze nic sobie z tego nie robili jak mówiłam jeden powiedział ze to przez uk nerwowy bo wcześniak. Znalazłam b. dobrą lekarkę która dobrze najpierw bada dziecię. Jestem pełna nadziei że zapisze nam coś odpowiedniego sama się boje mu cokolwiek dawać jakieś kropelki bo to wcześniak itd. "
Dam znać wieczorem co powiedziała...

Co do mojego rozwoju mojego urwiska to wszyscy są w szoku że się tak unosi. Jak lezy na brzuszku to już na rączkach się unosi i rozgląda 😉 Niby ma 2,5 miesiaca ale tak naprawdę w szpitalu jak go badają to traktują go jakby miał miesiąc. Ubolewam nad tym, że będę musiała te 6 tyg zaczekać dłużej zanim podam jakiś stały pokarm eh. Co do mat to ja w lumpiku znalazłam coś podobnego jest to motylek bardzo kolorowy-kropeczki jak się ich dotknie to szeleszczą za jedyne 5zł ha! Szkoda mi kasy na takie coś niech zabawki rodzina kupuje hehe.

A właśnie czy któraś używa pampersów sleap&play czy jakoś tak takie pomarańczowe reklamują je za 25zł w tesco hmm kusząca oferta. My na razie wypróbowaliśmy happy (bez rewelacji często przeciekały) pampers premium care ok, dada ok, teraz dostaliśmy baby active pampersa ale troszkę za duże jeszcze i będą zarezerwowane na noc 😉 Jakos nie odważyłam się jeszcze nie zmienić małemu pieluszki przez całą noc. Zazwyczaj zmieniam co 2 karmienie i nic nie przecieka pupa bez odparzeń. No chyba, że pośpi 5h tak jak dziś 😎 to wtedy jest zmiana. Uważam, że jak nic się z pupą nie dzieje to nie trzeba do 3h zmieniać a wiem, że niektórzy tak robią i tracą 2 razy więcej na pieluchy nas na to niestety nie stać. Dziecko tak samo szczęśliwe bo teraz są takie pampersy, że pupa jest sucha nawet jak pampers prawie cały 😉

Dziewczyny jak objawia się skaza białkowa myślę tu o jakieś wysypce mój ma taką kaszkę mówili, że to nic takiego ale długo się utrzymuję eh jeszcze tego by mi brakowało;/ Nie chce zmieniać mleka. Zobaczymy co powie lekarka zapytam się czy to hipp jest dla niego ok. Bo tak się zastanawiam, że może ma za dużo tego błonnika i te bąki tak sadzi heh ale błonnik jest niby ok i powinien ułatwiać właśnie trawienie i te sprawy już sama nie wiem;/

Się rozpisałam a tu trzeba się powoli szykować i korzystać, że mały terrorysta śpi hehe trzymajcie się!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
martaer nie chce się wtrącać nie pomyśl sobie nic takiego ale mi zawsze w szpitalu podkreślali żebym dziecka nie zostawiała na brzuchu.. bo może sobie nosek zakryć 🥴 ( nie chce straszyć! Ja bym się bała na noc zostawiać tak. Nie wiem co o tym myśleć mój też lubi tak leżeć czasem zasypia a jak muszę coś zrobić to go odwracam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Marta czytam jak reaguje Twoje dziecko to prawie jakbym czytala o swoim, moj tez lapczywie je, ale mi raczej pokarmu nie zbywa, a nawe 2x dziennie dokarmiam butelka. Tez ostatnio zauwazylam ze jak je to mu bulgocze w brzuszku. Dostalismy proszki na te gazy, bylo lepiej (tzn. nie budzil sie przez te gazy, przy piersi tez nie stekal) mialam podawac 3-4 dni i nie chce dawac wiecej bo sie uzalezni.
Agatam Ty tez sie z tym meczysz, koniecznie daj znac co Ci lekarz doradzi.
Ja tez sie boje dziecka zostawiac na brzuchu zeby sie nie udusil, bo i tak czasem sie mu zdarza ze ślina gdzies zaleci i kaszle 😮
Agata nie sledzilam na brzuszku, ale jak wczesnie urodzilas swojego synka?
Nie wiem czy te bączki są wynikiem tego ze jest wczesniakiem, moj urodzil sie w 38tc i też tak ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Agata, ja wiem, że nie można, ale jak dziecko nie śpi w innej to co mam zrobic, katowac go, żeby spał na boku czy na pleckach?
Natalia wcale nie sypiała mi, po 5min i też ją tak katowałam, bo się bałam, że głowę położy na prosto. Potrafiła nie spać i 12h i wyć, jak się zwyła to zasypiała na 5min. i jak zaczęła znowu się prężyć to znowu był ryk. Ulgę przyniosło jej to spanie na brzuchu. Katowałam ją 6tygodni.
Daniel dalej śpi i dalej na brzuchu, zresztą tu koło mnie. Poza tym on jest silny i już od jakiegoś dluższego czasu nie ciśnie nosem w pieluchę jak leży na brzuchu. Na razie go jeszcze kontroluje. W łóżeczku ma materac podniesiony o 30stopni, więc śpi na plecach, na boku, ale jak już wspomniałam, całą noc się pręży i stęka przez sen.
Ja pieluchy coraz częściej nie zmieniam w nocy, bo coraz częściej wyciagam go do karmienia na śpiąco, bo on wcale nie ma ochoty się budzić. I karmię go raz, z reguły między 4 a 4.30 nad ranem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć dziewczynki
u mnie słonko,ale widzę że wieje dość mocno i teraz mam dylemat iść na spacer czy nie? 😮

ja to nawet się spotkałam z opinią, że leżenie na boku jest nie wskazane we wczesnym etapie ze względu na biodra... a z drugiej strony na boku lepiej niż na wznak, na ewentualne ulanie i bądź tu człowieku mądry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !
My już po spacerku (do sklepu po składniki na obiad) Mały zasnął w wózku i śpi,zupa się gotuje a ja już głodna 🤪
Powiedzcie mi czy wasze dzieciątka mają uczulenie po pomidorach? próbowałyście już to jeść?
Ja dzisiaj zaryzykowałam i wypiłam sok pomidorowy.Na dietce nie mogę jeść owoców i pić z nich soków a mi się tak okropnie chciało,ze nie wytrzymałam w sklepie i załadowałam do wózka 😉
Trudno,najwyżej odstawie jak coś bedzie nie tak.

Agata, skaza białkowa to m.in. czerwone kropki na całym ciele dziecka (z tego co pamiętam u brata) dziecko tez robi ciagle kupki (jakby rozwolnienie) mleko przez niego przelatuje i w rezultacie dziecko szybko chudnie albo wcale nie tyje. Mój brat po miesiacu na cycku wyglądal jakby był głodzony 😞 Dodatkowo pamiętam,że mogą wystąpić też bolesne bóle brzuszka.
Musisz isć do pediatry,to on to stwierdza.
Ja po mleku HIPP jestem bardzo zadowolona. Mały śpi od 19stej do 2 w nocy. No ale później pobudki sa już co 2-3 godziny. 🤢 Ale dobrze,że chociaż wcześniej pośpi.

Co do Pampersów= fakt,nie ma takich,które byłyby porównywalne wg mnie. Próbowałam już wielu firm,ale tylko w oryginalnych pupa jest faktycznie sucha a przy dotknięciu sasikanego na maxa pampersa jest on suchy !
Dada = spoko,nie są złe.
Mam teraz Huggiesy Newborn 3-6 kg, dostałam w sobote duze opakowanie od koleżanki. Dają radę,jakosc wykonczenia lepsza niż z biedronki.
Przez kilka dni uzywałam Huggiesy Premium 5-9 kg (tak tak 😉 ) i wcale nie były bardzo za duże !
po prostu wyzej je zapinałam,ale fajnie bo nie wbijały się Alkowi w pupę.
Ogólnie jestem przeszczęśliwa,że Mały toleruje wszystkie pampery i nie ma uczulenia 🙂

Gdzie evelcia,agnese i karinka ? HALOO 😉
Tusiek,wczoraj miałam ten sam dylemat. Dziecko opatulone w wózku ,nic jej nie będzie. Tylko Ty sie ubierz ciepło i koniecznie jakas czapke 😉
U nas dzisiaj bez wiatru,ale bez słońca.Przed chwila kropiło,ale chumry już poszły hen hen na Ukraine 😁 i szykujemy sie na długi spacer. Tylko jak zjem obaid i nakarmię Hrabiego 😆
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Skaza jest tez widoczna za uszkami, a policzki sa szkliste, raczej nie kaszkowate.

My właśnie żegnamy powoli trądzik niemowlęcy. Wpisz w googlach tradzik, wyświetlą Ci się zdjęcia, może akurat to jest to. U nas dokładnie tak wyglądało, ale już od dwóch dni schodzi powolutku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...