Skocz do zawartości

Mamusie i przyszłe mamusie z Trójmiasta i okolic. | Forum o ciąży


Niunia26

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 721
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Anulka obejrzałam kilka filmików cwana ta Twoja malutka heeh! A z tym jedzeniem to 1 klasa jak ładnie łyżeczkę odsuwała haha bo przeszkadzała 😁 oj smakowało jej 😉 ja się na pewno będę radzić jeśli chodzi o jedzenie 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😁 Za rzadko tu zaglądam, oklask dla Olci - jejku Ania jak myślisz, kiedy zauważyć można taką widoczną zmianię u naszych maluszków. Wiadomo, iż cały czas się zmieniają, ale mam tu na myśli np zainteresowanie światem ustępujące płaczom i wrzaskom.
Patryczek bowiem to istny krzykacz 😮

Blue skorzystałam z Waszego styczniowego posta, by zapytać Mamy o mojego wrzaskliwego Synusia 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerda napisał(a):
😁 Za rzadko tu zaglądam, oklask dla Olci - jejku Ania jak myślisz, kiedy zauważyć można taką widoczną zmianię u naszych maluszków. Wiadomo, iż cały czas się zmieniają, ale mam tu na myśli np zainteresowanie światem ustępujące płaczom i wrzaskom.
Patryczek bowiem to istny krzykacz 😮

Blue skorzystałam z Waszego styczniowego posta, by zapytać Mamy o mojego wrzaskliwego Synusia 😉


Gerda zainteresowanie światem będzie jak zaczną się skoki rozwojowe 🙂 poczytaj sobie o tym:


(Uwaga: dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka).

Okresy skokow:

5 tygodni (wrazenia),
7-9 tygodni (wzory),
11-12 tygodni (niuanse),
14-19 tygodni (wydarzenia),
22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny),
33-37 tygodni (kategorie),
41-46 tygodni (sekwencje)

Jakie sa symptomy kolejnego skoku?

Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju. Taki kryzys jest dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje.

Skok w wieku 5 tygodni

Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i ”obudzone”, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców.

Nowe umiejetnosci:

- Patrzy slucha uwazniej i dluzej
- Jest bardziej swiadome dotyku, zapachów
- Usmiecha sie po raz pierwszy lub czesciej niz przedtem
- Uklad pokarmowy moze funkcjonowac lepiej np dzecku odbija sie rzadziej,
rzadziej wymiotuje
- Moze plakac prawdziwymi lzami po raz pierwszy


8 tydzień

Dziecko zaczyna rozróżniać wzory w dźwiękach, zapachach i smaku, zauważa, ze jego dłonie należą do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed sobą. Dziecko zaczyna mieć kontrolę nad swoimi ruchami ale nadal są one nieskoordynowane.

Nowe umiejetnosci:

- Podnosi glowe
- Przekreca sie ze strony na brzuch i plecy
- Kopie nózkami i macha raczkami
- Chce siedziec na Twoich kolanach
- Dotyka przedmiotów
- Próbuje złapac przedmiot
- Trzyma przedmiot
- Patrzy na ludzi wokół
- Patrzy na wyraz twarzy
- Patrzy na przedmioty, które sie świecą
- Wydaje krótkie dźwieki i słucha siebie samego
- Lubi słuchać piosenek

Nie wszystkie dzieci umieja robic to wszystko – rózne dzieci preferuja rózne czynnosci i róznie intensywnie je cwiczą.


12 tydzień

Jak wcześniej możesz zauważyc, że dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem. W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne różnice i zachowywac sie zróżnicowanie. Może np. słyszec róznice w tonie głosu, zauważac jak zmienia sie światlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauważysz, że ruchy dziecka są bardziej miękkie kiedy wyciaga rączki, by coś schwycić lub gdy odwraca głowe śledzac jakis ruch.


Nowe umiejętnosci:

- Potrafi skoordynowac ruchy oczu i glowy sledzac ruch
- Podnosci sie do pozycji siedzacej trzymajac sie Twoich dloni
- Odpycha sie obiema nózkami lezac w foteliku lub na kocu
- Łapie przedmioty obiema raczkami
- Wklada wszystko do buzi
- Oglada i bawi sie rączkami
- Zauważa, że może piszczeć i zmienia ton glosu
- Robi bąble ze śliny
- Wyraźnie daje do zrozumienia, że jest znudzone gdy np - zbyt dlugo patrzy na
ta sama zabawke


19 tydzień

Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zacząć sie juz w 14-tym tygodniu.

Dziecko zaczyna rozumieć zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzących z jednego w inny wzór. Innymi słowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje – np mamama, tatata.

Nowe umiejetnosci:

- Przekreca sie z pleców na brzuch lub odwrotnie
- Próbuje raczkowac
- Podpiera się na rękach i podnosi tulów
- Lubi ruszać ustami, wypina jezyk
- Może wziąć przedmiot do jednej reki i przelożyc go do drugiej
- Wkłada rzeczy, reke mamy, taty do buzi, zeby je zbadac, ugryzc
- Próbuje uderzać zabawkami o stól
- Zrzuca swiadomie zabawki na podloge
- Szuka rodziców
- Reaguje na własne odbicie w lustrze radością lub strachem
- Reaguje na wlasne imie
- Rozumie słowa
- Wymawia nowe dzwieki vvv,sss, zzz, rrr itd
- Używa spółgłosek
- Wyciąga rece, gdy chce by je podnieść
- Cmoka ustami, gdy jest glodne
- Odpycha butelke/piers gdy sie naje
- Moze przesadnie reagować np zakasłac jeszcze raz gdy rodzice zareagowali na
poprzednie zakasłanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerda napisał(a):
Blue dziękuję za tyle nowych treści, na pewno ta wiedza sie przyda 🙂


Chyba Cię nie pocieszyłam co? 🤪 dzieci na skoki są okropne przekonasz się o tym. 😉 Ma się ochotę uciec dosłownie!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerda napisał(a):
Lepsze skoki aniżeli rzeczywisty ból fizjologiczny 😞 Patryk urodził się 2 tyg po terminie, więc może to już?


A ile on ma teraz tygodni ? Moja zaczęła wariować jak weszła w 5tydzień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue przeczytałam na naszym wątku, ze niedawno się przeprowadziłaś no to przybijam Ci piątkę, bo i ja w podobnej sytuacji. W Trójmieście dopiero mieszkam od ponad roku, cała ciąża prawie w domku i nawet nie zdążyłam się z nikim za bardzo zaznajomić, tylko jedną fajną sąsiadkę pozyskałam a to i tak przez to, ze "do okien" sobie zaglądałyśmy z ciekawości (jak jeszcze nie miałyśmy firan, bo to nowe budownictwo 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Gerda napisał(a):
wg urodenia ma skończony 5 tydzień, czyli ew plus dodatkowe 2, tyle że Synuś od urodzenia taki krzykacz


Jak od urodzenia taki krzykacz i nie ma kolek to może coś innego albo jak mówi się "ten typ tak ma" i trzeba uzbroić się wieeeelką cierpliwość i przeczekać. Gerda, jeszcze jedno przyszło mi do głowy, czy Patryczek ma uregulowany swój dzień? Tzn. stałe pory spania, kąpieli, jedzenia i spaceru, jeśli nie - to musi wszystko odbywać się regularnie każdego dnia (jak zdarzy raz na jakiś czas odstępstwo od reguły to nic się nie stanie), bo dziecko czyje się wtedy pewnie i bezpiecznie, a jak tak - to już wtedy nie wiem co doradzić.

Ja odkąd Olci wyregulowałam dzień nie marudzi aż tak, chyba że ząbki dokuczają albo pogoda jest kiepska (chyba większość dzieci jest meteopatami) lub coś tam innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Niunia smok jest rewelacyjny, też nie wiedziałam, że takie można kupić. Ola na początku wogle nie chciała smoka, ani butli, dopiero przekonała się pomiędzy 3 a 4 miesiącem. Dostawała go jak była potrzeba. Obecnie już od prawie 2 m-cy nie ni dawaliśmy smok, bo służy on do zabawy, czyli pogryźć sobie i porzucać nim. Butelkę dostaje sporadycznie, staram częściej podawać jej picie w niekapku.

Ola też jest marudna przy tych nieszczęśnych skokach. A poczekajcie sobie jeszcze do mniej więcej 8 m-ca wtedy u dzieci pojawia się lęk separacyjny, czyli jak mama znika z oczu to jest płacz i tylko mama i mama. U Oli trwa, żeby cokolwiek zrobić muszę czymś ją zająć albo poprostu iść robić swoje po chwili płaczu jest cisza i wtedy mała grzecznie bawi się. Na szczęście nie unika taty i potrafi się nim bawić, ale czasem tez do czasu, jak usłyszy moje szurnięcie kapciem albo powiem coś z innego pomieszczenia to już wyrywa się do mnie a jak mąż pusci ją na podłogę to przychodzi na czworaka do mnie. Z innymi osobami to różnie bywa albo od razu akceptuje albo jest płacz i tuli się do mnie, chowając buźkę.
Za to na spacerze lub w sklepie wgapia się w ludzi i jarzy się do nich z wózka i lubi starszych chłopców - mała flirciara - uśmiecha się do nich i zaczepia. Ostatnio zaczepiała w kościele tak na oko 5 letniego chłopczyka, jak byliśmy ze święconką mieliśmy ubaw i tata tego chłopca też 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerda napisał(a):
Blue przeczytałam na naszym wątku, ze niedawno się przeprowadziłaś no to przybijam Ci piątkę, bo i ja w podobnej sytuacji. W Trójmieście dopiero mieszkam od ponad roku, cała ciąża prawie w domku i nawet nie zdążyłam się z nikim za bardzo zaznajomić, tylko jedną fajną sąsiadkę pozyskałam a to i tak przez to, ze "do okien" sobie zaglądałyśmy z ciekawości (jak jeszcze nie miałyśmy firan, bo to nowe budownictwo 😉


No ja też całą ciążę w domu 😞 masakra z tym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anulka81 napisał(a):
Gerda napisał(a):
wg urodenia ma skończony 5 tydzień, czyli ew plus dodatkowe 2, tyle że Synuś od urodzenia taki krzykacz


Jak od urodzenia taki krzykacz i nie ma kolek to może coś innego albo jak mówi się "ten typ tak ma" i trzeba uzbroić się wieeeelką cierpliwość i przeczekać. Gerda, jeszcze jedno przyszło mi do głowy, czy Patryczek ma uregulowany swój dzień? Tzn. stałe pory spania, kąpieli, jedzenia i spaceru, jeśli nie - to musi wszystko odbywać się regularnie każdego dnia (jak zdarzy raz na jakiś czas odstępstwo od reguły to nic się nie stanie), bo dziecko czyje się wtedy pewnie i bezpiecznie, a jak tak - to już wtedy nie wiem co doradzić.

Ja odkąd Olci wyregulowałam dzień nie marudzi aż tak, chyba że ząbki dokuczają albo pogoda jest kiepska (chyba większość dzieci jest meteopatami) lub coś tam innego.


U mnie to się nie sprawdza kilka dni kąpałam ją co wieczór, a teraz kąpię po każdej kupie a robi 1-2 razy dziennie i ona tak czy siak odpada koło 19 🙂 a kąpiele lubi o każdej porze. Jest nauczona, że po kupie idzie się kąpać, ja mam obsesję na tym pkt. 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anulka81 napisał(a):
A dziewczyny to kiedy spotkamy się? Blue udałoby Ci się zjechać do Sopotu z Pruszcza?


To na pewno w końcu są skm i pociągi, ale na razie się boję z małą poruszać, gdzie są tłumy ludzi. Gdybyśmy miały się spotkać wszystkie same i zostawić dzieciaczki mężom to bym chętnie się spotkała 🙂 Jakiś wypad na kawkę czy coś w tym stylu 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...