Termin porodu – o czym pamiętać, gdy trzeci trymestr dobiega końca?
Pod koniec trzeciego trymestru, kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, wiele przyszłych mam myśli już tylko o porodzie i o powitaniu na świecie swojego maleństwa. W ostatnich tygodniach ciąży, poza radosnym, ale też niecierpliwym wyczekiwaniem na pierwsze objawy porodu, warto poświęcić nieco czasu na przygotowania na przyjęcie dziecka. Sprawdź, o czym musisz pamiętać na „ostatniej prostej”.
ten tekst przeczytasz w 7 minut
Spakuj torbę do szpitala dla siebie i dziecka
Zbliżający się termin porodu powinien być dla Ciebie jasnym znakiem, że już czas przygotować torbę do szpitala dla siebie i maluszka. Najlepiej, by była ona gotowa w 34., a maksymalnie w 37. tygodniu ciąży. W ciążach wysokiego ryzyka, w tym w ciążach bliźniaczych, torbę do szpitala warto przygotować jeszcze wcześniej.
Zamiast klasycznej torby możesz zabrać ze sobą walizkę na kółkach, którą wygodniej będzie przetransportować pomiędzy oddziałem porodowym a położniczym. Powinny się w niej znaleźć rzeczy dla Ciebie i dziecka na 2-3 dni pobytu w szpitalu (w większości przypadków mama i maluszek wychodzą do domu już po 2. dobie po porodzie) oraz dokumenty niezbędne przy przyjęciu do szpitala (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne wyniki badań).
Poza ubraniami, kosmetykami i artykułami higienicznymi, spakuj również przedmioty, które umilą ci poród, a następnie pobyt na oddziale. W wielu szpitalach na salę porodową można wziąć własne świeczki, kadzidełka oraz odtwarzacz muzyki, które umożliwią stworzenie intymnej, wyjątkowej atmosfery. Po porodzie natomiast przyda Ci się np. ulubiony jasiek, książka, a kiedy będziesz chciała odpocząć – stopery do uszu wyciszające dźwięki otoczenia.
Dokończ kompletowanie wyprawki dla noworodka
Końcówka trzeciego trymestru to też ostatni dzwonek na dokupienie brakujących elementów wyprawki dla noworodka. Jeśli systematycznie, przez całą ciążę kompletowałaś maleńkie ubranka, mebelki, artykuły pielęgnacyjne i higieniczne, prawdopodobnie pozostały Ci do kupienia jedynie drobiazgi. Jeśli nie, to w ostatnich tygodniach ciąży czeka Cię sporo pracy przy wybieraniu i zamawianiu, a następnie urządzaniu kącika dla maluszka oraz przygotowywaniu ubranek.
Pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy musisz kupować od razu i „na zapas” – dziecko w pierwszych dniach życia potrzebuje naprawdę niewiele. Na początek wystarczy wygodne łóżeczko z materacykiem, ubranka (zwykle w rozmiarze 56 lub 62), przewijak, fotelik samochodowy, pieluszki oraz inne artykuły higieniczne. Jeśli nie jesteś pewna, czy przyda Ci się np. elektroniczna niania, laktator lub przenośny kosz Mojżesza, możesz wstrzymać się z ich zakupem. Wyszukaj interesujące Cię modele i zapisz je np. na liście zakładek w swoim komputerze, by w razie potrzeby Twój partner mógł szybko je zamówić lub znaleźć w pobliskim sklepie. Dobrym pomysłem jest też pożyczenie ubranek, elektronicznych gadżetów lub wózka z gondolą od rodziny lub znajomych – to spora oszczędność pieniędzy i czasu, który normalnie przeznaczyłabyś na szukanie poszczególnych elementów wyprawki.
Wykonuj regularny masaż krocza
Jeśli nie masz wskazań do cesarskiego cięcia i będziesz rodziła naturalnie, od 36. tygodnia ciąży zacznij wykonywać masaż krocza. Ma on na celu zwiększenie elastyczności tkanek krocza i przygotowanie ich na intensywne rozciąganie się podczas porodu. Regularny, codzienny masaż wpływa na ograniczenie ryzyka nacięcia lub pęknięcia krocza, poprawia ukrwienie tkanek i pozwala kobiecie lepiej poznać oraz rozluźnić swoje ciało przed porodem.
Podczas masażu krocza przed porodem zwykle skupiamy się na okolicy pochwy oraz na tzw. środku ścięgnistym, czyli odcinku między pochwą a odbytem. Należy masować je kolistymi ruchami, delikatnie uciskać i rozciągać w kierunku „na zewnątrz”. Jeśli tylko masz taką możliwość, umów się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego lub poproś swoją położną o wskazówki dotyczące prawidłowego wykonania masażu krocza.
Wykonaj ostatnie badania przed porodem
Twój lekarz z pewnością zleci Ci wykonanie całego szeregu badań do porodu, których wyniki będziesz musiała przedstawić na izbie przyjęć swojego szpitala. Jeśli będziesz rodzić drogami natury, lekarz pobierze Ci posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących (tzw. GBS). Dodatkowo, większość specjalistów zaleca też wykonanie badań w kierunku chorób zakaźnych, które prawdopodobnie znasz już z początków ciąży (np. antygen HBS, HVC, HIV, WR). Przed planowym cesarskim cięciem zazwyczaj oznacza się poziom elektrolitów we krwi oraz czynniki krzepliwości.
Niezależnie od sposobu porodu, zwykle wykonuje się również:
- badanie ogólne moczu
- morfologię krwi
- badanie grupy krwi (o ile nie wykonałaś go wcześniej)
- przeciwciała przeciwko toksoplazmozie.
Przypomnij sobie przebieg i fazy porodu naturalnego
W ostatnich tygodniach ciąży wygospodaruj nieco czasu na przypomnienie sobie przebiegu porodu naturalnego i jego poszczególnych faz. Możesz wykorzystać fachową literaturę, poradniki dla przyszłych mam, swoje notatki i materiały ze szkoły rodzenia lub poprosić położną środowiskową o skrótowe omówienie tego tematu na Waszym najbliższym spotkaniu. Zwróć szczególną uwagę na metody łagodzenia bólu, zwłaszcza w I i II fazie porodu, czyli podczas rozwierania się szyjki macicy i skurczów partych.
Przy okazji będziesz mogła uzupełnić swoją torbę do szpitala o rzeczy, które będą w stanie zredukować odczuwanie bólu podczas porodu siłami natury, np.:
- kompresy
- ciepło/zimno
- termofor klasyczny lub z pestek wiśni
- olejek, który Twój partner lub doula wykorzysta do masażu
- urządzenie do przezskórnej stymulacji nerwów TENS.
Przypomnij sobie również wszystkie techniki oddechowe i formy ruchu, które nie tylko łagodzą ból, ale też pozwalają bardziej świadomie przeżyć poród i pomóc sobie oraz dziecku na jego poszczególnych fazach. Taka teoretyczna wiedza na temat faz porodu pozwoli Ci poczuć się pewniej i bezpieczniej – będziesz wiedziała, co aktualnie dzieje się z Twoim ciałem oraz co może czekać Cię na kolejnych etapach porodu.
Sprawdź, jak przebiega poród naturalny oraz poznaj jego wszystkie fazy.
Zwracaj szczególną uwagę na pierwsze oznaki zbliżającego się porodu
Odświeżenie wiedzy dotyczącej przebiegu porodu to dobry moment, by przypomnieć sobie również listę objawów porodu. Poza tak oczywistymi oznakami, jak skurcze macicy, odpłynięcie płynu owodniowego czy odejście czopa śluzowego, istnieje też sporo nietypowych objawów, które można łatwo pomylić z infekcją lub zatruciem (np. biegunka, wymioty lub uporczywy ból w krzyżu).
Jeśli pojawią się u Ciebie pierwsze skurcze, mierz czas ich trwania i odstępy pomiędzy nimi. Możesz zainstalować sobie aplikację na telefon, która pomoże w monitorowaniu częstotliwości skurczów. Dzięki temu będziesz w stanie precyzyjnie określić, czy skurcze stają się coraz częstsze i czas już myśleć o wyjeździe do szpitala czy wręcz przeciwnie – wyciszają się, a na narodziny dziecka będziesz musiała jeszcze trochę zaczekać.
Pamiętaj, by wszystkie nietypowe lub niepokojące objawy konsultować ze swoim lekarzem lub położną. Po 37. tygodniu ciąży poród może się rozpocząć dosłownie w każdej chwili, dlatego nie lekceważ nawet dość nietypowych lub błahych sygnałów swojego ciała – być może Twoje dziecko właśnie chce przyjść na świat!
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia