Skocz do zawartości

Sierpnióweczki :) | Forum o ciąży


maiha

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Suuperbaba napisał(a):
Gaja - dawaj listę od bratowej! :P No ja właśnie ze względu na finanse zacznę powoli kupować coś dla bobasa od kwietnia:/ Na całość, naraz nie stać nas będzie...a najdroższa niania i ten monitor oddechu, o wózku nie wspomnę!


Suuperbaba jak się trochę ogarnę i znajdę tą listę, bo na szybko się pakowałam i nie wiem gdzie ja wsadziłam 😆, to zapisze na tym wątku z wyprawką.

Muszę też uporządkować swoje rzeczy i coś sobie kupić, w święta roczek mojej bratanicy a ja nie mam w co się ubrać 🤨 i ogólnie do tej pory jeszcze wchodziłam w swoje spodnie sprzed ciąży ale teraz to już jest co raz ciężej i guzik muszę rozpinać 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,6 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
PIERWSZA WYPRAWKA:
Pierwsza wyprawka powinna być w rozmiarze 56, ponieważ jest to rozmiar standardowy dla noworodków.
Dziecko donoszone to waga 2500g
Prawidłowo maluch powinien podwoić swoją wagę do 1 roku życia.

UBRANKA:
• po 3 sztuki z każdego rodzaju
• zapinane na napy z przodu, i w kroku
• unikać ubranek z zapinaniem na plecach oraz „wkładanych” i zapinanych na ramionkach bez zapięcia w kroku.
• śpiochy luźnie a nawet lekko za duże, by maluch miał swobodę ruchu
• czapeczki
• Skarpetki
• Rożek
• ręcznik z kapturkiem 2 zt.
• Pieluchy tetrowe – 5 szt.
• termometry – 4 szt. :
1. do mieszkania
2. do wody
3. za oknem
4 dla maluszka – nie może być rtęciowy. Polecane w elektroniczne: smoczek, do ucha, tradycyjny elektroniczny.
Gdy mierzymy temp przez dupcię maluszka to zawsze należy odjąć 0,5 stopnia.
Np. gdy po mierzeniu jest 37,5 – 0,5=37 stopni temp właściwa.
Pamiętać należy by zawsze natłuścić końcówkę termometru przed mierzeniem w odbycie maluszka.
• Wkład do przewijania powinien być zawsze w torbie przy wózku, przydaje się np. przy wizycie u lekarza gdy mamy rozebrać maluszka.
• Lampka nocna
• Coś grającego- np. radio ustawione na zakłócenia- dziwne ale te dzięki uspakajają maluszka.

ŚRODKI PIORĄCE:
• Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą być łatwe do wypłukania, bezwonne lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu, czy mają atest.
NP. LOVELLA,JELP, DZIDZIUŚ, BOBAS
• Wszystkie ubranka pierze się i prasuje przez 1 miesiąc życia dziecka. Potem wystarczy samo pranie a prasowania tylko tych które tego wymagają.
• Zawsze należy nastawić dodatkowe płukanie
• Gdy pojawi się uczulenie u malucha należy zmienić proszek, gdy to nie pomaga to należy prac w płatkach mydlanych
• Kolory dla malucha- jasne kolory, białe
• Kolorowe ubranka nie zakładamy bezpośrednio na skórę, ponieważ barwniki mogą powodować uczulenie.

Jak ubrać np. kaftanik: zawsze należy chwycić za paluszki maluszka by nie uległy uszkodzeniu przy ubieraniu.

I. Do 3 miesiąca wskazana jest poradnia PRELUKSACYJNA by sprawdzić czy maluch nie cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Jeśli udamy się do poradni ortopedycznej to należy upewnić się czy badają stawy biodrowe u noworodka.
II. Drugi raz należy udać się maluchem do poradni na początki 6-7 miesiącu życia maluszka.
Skierowanie wydajne pediatra lub lekarz rodzinny- w obu przypadkach.

UBIERANIE ZMIANA PIELUSZKI- czego unikać:
Jeśli zmieniamy lub przebieramy maluszka nigdy nie wolno podnosić go za nóżki ponieważ można spowodować dysplazję stawu biodrowego u maluszka. Prawidłowo należy podłożyć rękę pod pupcię lub obrócić maluszka na bok.

WYPOSAŻENIE ŁÓŻECZKA:
1. Łóżeczko nie musi być nowe, ale materac zawsze- polecany to GRYKA-KOKOS
KOKOS- dziecko powinno na tej stronie materaca spać do 1 roku życia
GRYKA - dziecko powinno na tej stronie materaca spać od 1 roku życia
2. Karuzela – należy uważać na przykurcz szyi. By temu zapobiec można użyć zrolowanej pieluszki tetrowej by dziecko trzymało głowę prosto. Karuzele należy tak umiejscowić by dziecko nie zezowało.
3. Łóżeczko nie powinno być umiejscowione na linii okno-drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
DOKUMENTY PRZY PRZYJĘCIU DO SZPITALA:

1. Karta ciąży
2. Dowód osobisty
3. Oryginał stwierdzający grupę krwi
4. Legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dok. Potwierdzający ubezpieczenie. Gdy go nie posiadamy, należy to zgłosić przy przyjęciu- każda ciężarna oraz w trakcie połogu są ubezpieczone.
5. Ostatni wynik z morfologii
6. Wypisy gdy w czasie ciąży leżało się w szpitalu

WYPRAWKA DO SZPITALA DLA MAMY I MALUCHA:

MAMA:
1. Koszule nocne-do karmienia – 3 szt.
2. Szlafrok- 1 szt.
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Kapcie o stabilnej podeszwie
5. Klapki pod prysznic
6. Biustonosz do karmienia – 2 szt.
7. Wkładki laktacyjne, lub muszle laktacyjne http://srv...eczka-bajki-zdjecia.jpg
8. Laktator (nie są polecane elektryczne ponieważ „szarpią”) najlepsze są ręczne np. AVENT, MEDELA, NUNK, LACTA
9. Majtki jednorazowe z siatki - 3 szt.
10. Podpaski (polecane są TENA LADY SUPER- przy porodzie i w pierwszych dniach połogu- dostępne w aptece i sklepie medycznym) – 10 szt.
11. Woda mineralna najlepiej w małej butelce z „dziubkiem”- w trakcie porodu
12. Przybory toaletowe.

MALUCH:
1. Kaftaniki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
2. Śpioszki – 3 szt. ( nic zapinanego na plecach)
3. Skarpetki – 2 szt.
4. Czapeczki – 2 szt. ( niewiązane pod szyją)
5. Łapki niedrapki – 1 szt.
6. Rożek- 1 szt.
7. Pieluszki jednorazowe – najczęściej jest to rozmiar nr 1
8. Kosmetyki – płyn do kąpieli, oliwka, puder. Oddziały noworodkowe najczęściej je posiadają.
9. Smoczej „uspokajacz” nr 1
10. Chusteczki jednorazowe nawilżone wodą
Pozycja 9 i 10 ma zastosowanie gdy dziecko trafia na fototerapię- żółtaczka fizjologiczna ujawniająca się w 3 dobie życia dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
PRZEPISY

CO PRZYSŁUGUJE MAMIE:

1. Zwolnienie lekarskie płatne jest w 100%
2. Pracująca przyszła mama ma usprawiedliwione wszystkie wyjścia do lekarza
3. Urlop macierzyński- zaświadczenie wypisane od dnia porodu
Trwa on 20 tygodni + 4 tygodnie –urlop macierzyński liczony jest łącznie z weekendami.
Podanie o dodatkowe 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego należy złożyć 2 tygodnie przed końcem 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
4. Po macierzyńskim należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy ( za rok 2011)+ bieżący. Należy tak zrobić jeśli planujemy urlop wychowawczy.
5. Urlop wychowawczy przysługuje po przepracowaniu 6 miesięcy.
6. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 4 lata i można go wziąć w 4 częściach.
PRZYKŁAD: mama jest rok na wychowawczym, ale babcia decyduje się opiekować dzieckiem w czasie pracy rodziców, jednak po roku dochodzi do wniosku że nie daje rady, więc mama pisze podanie o urlop wychowawczy. I tak można w sumie 4 razy. Pracodawca nie ma możliwości odmówić.
7. Karmienie piersią-potrzebne jest zaświadczenie od pediatry lub lekarza rodzinnego
(pracodawca musi je uznać):
w przypadku pracy w systemie zmianowym
np. w godz. 4-6 przysługuje 30 min.
godz. 6-8 przysługuje 30 min x 2- czas ten można połączyć i wyjść wcześniej-dotyczy to również pracy w systemie jednozmianowym.
Jeśli pracujemy w systemie zmianowym to pracodawca nie może nam nakazać pracy na zmianie nocnej, chyba że wyrazimy pisemnie zgodę, dotyczy to również pracy w systemie 12 godzinnym. Tak samo w przypadku godzin nadliczbowych, pracodawca nie może nakazać nam pozostać dłużej w pracy- chyba że wyrazimy pisemną zgodę.
8. Urlop wypoczynkowy- nie przysługuje w tym czasie opieka, ale gdy same się rozchorujemy to przysługuje, w tym przypadku następuje przesunięcie urlopu wypoczynkowego o ilość dni chorobowego. By wykorzystać ten urlop wypoczynkowy należy ponownie złożyć wniosek urlopowy u pracodawcy z nowym terminem.

CO PRZYSŁUGUJE TACIE :

1. Urlop tacierzyński: 2 tygodnie – do wykorzystania w ciągu roku od urodzenia się dziecka
2. Urlop okolicznościowy 2 dni - do wykorzystania tylko w miesiącu którym urodziło się dziecko
3. 14 dni w roku na opiekę nad domownikiem żoną/mężem,- płatne 80%

CO PRZYSŁUGUJE RODZICOM:

1. Opieka nad dzieckiem 2 dni płatne 100% do 14 roku życia.
2. W roku 58 dni do 8 roku życia – wypadki okolicznościowe: dziecko zdrowe lub chore
Dziecko zdrowe - Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza
PRZYKŁAD: okazuje się że z niezależnych przyczyn żłobek czy przedszkole jest zamknięte.
Powyżej 8 roku życia –dni wolne przysługują już tylko na dziecko chore.
3. Po urodzeniu dziecka Szpital wysyła dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego.
4. Dokumenty potrzebne w Urzędzie Stanu Cywilnego: d. os. Mamy i taty- rejestracji w może dokonać jeden rodzić w przypadku małżeństw. W innym przypadku obecność jest konieczna obojga rodziców.
5. Do 6 miesiąca życia można zmienić imię dziecka.
6. Dziecko otrzymuje zawsze meldunek mamy- chyba, że ma być meldunek taty wtedy konieczna jest obecność obojga rodziców.
7. Nr PESEL dziecka wydawany jest do 6 miesięcy od zgłoszenia.
8. BECIKOWE- jakie dokumenty są potrzebne w celu jego otrzymania:
Zaświadczenie że chodziło się regularnie do lekarza ( do 10 tygodnia należy stwierdzić ciążę)
Akt urodzenia dziecka
Oświadczenie że nie pobrało się becikowego
Te formalności załatwia się w miejscu zameldowania dziecka.
Dowód osobisty rodzica który składa dokumenty.
9. Kwota becikowego 1 tys. Zł.
10. Jeśli nie przekracza się dochodu w wysokości 504 zł netto na członka rodziny (wlicza się w to dziecko). Można zgłosić się do Urzędu miasta po tzw. zapomogę- można to uczynić w ciągu 6 miesięcy od urodzenia się dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Piszecie że u Was więcej chłopców a w moim otoczeniu rodzi się więcej dziewczynek, nawet w ubiegłym tygodniu był mały wysyp bobasów bo siostra bratowej urodziła córcie, moja kuzynka też urodziła córę a kuzyn doczekał się synka, więc 2 do 1 dla dziewczynek 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
😁 Wsrod moich takze zdecydowanie wiecej chopcow...w zasadzie wiem tylko o jednej dziewczynce. Dodi, fajna Twoja lista wyprawki, bo praktyczne porady w niej sa o ktorych sie nie pamieta, albo nie mysli jakos.
Ja nie prasowalam ubranek, ale moze dlatego, ze wrzucalam do suszarki a tam wysoka temperatura. Ogolnie to tu nikt nigdy nie wspomnial o prasowaniu ubranek dla dzidzi....dziwny ten kraj czasami. Zmotywowalam sie i zrobilam pare zdjec moim slubnym zdjeciom 😁 jak i rowniez postanowilam zaniesc w koncu, zeby mi zgrali klisze na dysk. Tylko 7 lat z tym zwlekalam. To Agadka, dawaj swoje ja dam swoje i kto jeszcze nie dodal, niech doda, zdaje sie Aguska miala tez cos dodac!!! Tylko no uwaga, to 7 lat temu.... ☺️
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dodi super poradnik 🙂
Moja mama dziś gadała ze znajomą położną i ta znajoma powiedziała, bym nigdy nie czekała 2 dni jak mnie niepokoi , że nie ma ruchów, lepiej sprawdzić. Mówiła, że tydzień temu matka ( w 30 tyg) przyszła do izby przyjęć mówiąc, że pół dni nie czuła ruchów dziecka, okazało się, że dziecko się udusiło. Lekarze nakrzyczeli na biedna i tak kobietę, że zwlekała. Kurde co to jest pół dnia? Mi sie wydawało, że pół dnia to mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
aha i jeszcze raz ja, w śród moich ciężarnych znajomych mam 1 dziewczynkę i 8 chłopców. Ja nie wiem co to się dzieję. Kobitki kochane które nie znają jeszcze płci- dziewczynki proszę mieć!!! Mój syn musi się za kimś uganiać :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Bisia nie strasz takimi historiami bo ja się zaczynam stresować że Wy wszystkie czujecie maluchy a ja nic oprócz takich leciutkich ruchów tydzień temu - jeśli to była dzidzia- bo nie jestem pewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny - nie panikujcie z tymi ruchami. Mam kilka poważnych książek i w każdej piszą, że w 20-22 tygodniu można zacząć czuć ruchy, ale nie jest to obowiązkowe! Poza tym nie można się karmić lękami, nie działa to dobrze ani na matkę ani na dziecko. A ci lekarze moim zdaniem, co zwalają winę na matkę za takie coś, są niepoważni, większość takich wypadków ma miejsce przez niedopatrzenia lekarzy, a nie matek!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No trzeba myslec pozytywnie a sie nie stresowac i nie siac paniki. Wiadomo, ze wszystkie scenariusze sa mozliwe...no ale.... Gaja, w pierwszej ciazy to ruchy mozesz spokojnie poczuc nieco pozniej. Wiem, ze myslisz sobie, ze wszystkie czuja a Ty?A Ty pewno w swoim czasie, u Ciebie 18 tydz dopiero. Ja tam wcale tak mozno nie czuje a juz 20ty. Co tez mi przypomina o dopplerku... No i zawsze mozesz sie udac czy tez zadzwonic do swojego lekarza, tak dla spokoju ducha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dodi masz racje, to najczęściej lekarzy wina. dziewczyny ja nie chciłam nikogo straszyć, pisąłam to w celu podzielenia się jacy lekarze bezduszni pracują w moim szpitalu. Kobieta straciła dziecko a oni na nia krzyczą jeszcze, ile jest takich przypadków , że pół dnia dzidzi sie nie rusza i jest wszystko ok? Wiadomo, że matka nie chciała , źle dla dziecka, ale też przy ktg nie może być dniami i nocami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dodi dobre gada - bez paniki Kochane!Przeciez czasem jak latasz i biegasz to nie czuc tego w ogole!no i dziecko jednak wiecej spi..moze inaczej jest pozniej troszke, ale jak bedziemy tylko p tym myslaly to zwariujemy 🙂 Polnowac, ale nie panikowac! 🙂

Dzieki za te listy - przydadza sie!!!

Ja w koncu sie nie zdrzemnelam...mam ostatnio problemy ze snem 😞 A kiedys moglam o kazdej porze dnia i nocy...przed ciaza!:/Ogladalam cos sobie a teraz czekam na meza, bo wlosy czekaja na umycie, a mi slabawo wiec sama do lazienki sie nie pcham 🙂 Dzis bez obiadu i tylko na bulkach..chyba nie za dobrze, ale jakos po tym jakby zatruciu niechetna na zarcie jestem:/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mój synek jest złośliwy, wsadził godzine temu coś mi w płuco ( chyba przepchał żołądek) i tak mnie płuco mogło boleć!! Nie mogłam pełnego oddechu złapać i lekarz który przychodzi do naszego dziadka zbadał mnie i stwierdził, że dziecko przepłyneło sobie całkowicie na prawą stronę ( nawet wielką gulę widziałam na brzuchu) i tam sobie świruje. zalecił mi szybki marsz, na szczęście przeszło, poszedł spać orzeszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny dzięki za pocieszenie faktycznie nie ma się co przejmować na zapas ja do dzisiaj też się nie zamartwiałam tym że jeszcze nie czuję mojego boba bo wiedziałam że to jeszcze wcześnie ale jak zaczęłam czytać o Waszych ruchach to pomyślałam że może coś nie tak - a ja niestety straszna panikara jestem - ale już przestaje się stresować bo dzidzi to nie pomaga. Tak więc głowa do góry i dość marudzenia!
Cieszę się że znalazłam to forum i mogę z Wami pogadać i czasem pomarudzić a Wy potraficie wszystko zrozumieć.
Buziaki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Moj maz wrocil zly...z mandatem na 115 $...dziady. Ustawili taka pulapke normalnie...szkoda mi go, bo on naprawde nigdy nie szarzuje na drodze...echhh. Dodaje pare slubnych 😉 Jakosc- zdjecia ze zdjec, wiec wybaczcie. Moj maz to sie w sumie chyba troche zmienil, ja pewno tez..
[IMG]http://i41.tinypic.com/2gtc85e.jpg[/IMG]
[IMG]http://i40.tinypic.com/k9i15.jpg[/IMG]
[IMG]http://i44.tinypic.com/2jdjj9f.jpg[/IMG]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Gaja, no wlasnie, nie stresuj sie ze wzgledu na dzidzie 🙃 Ja dla spokoju ducha posluchalam na dopplerku i slychac, ale tak jakby schowane gdzies male, pewno gdzies "gleboko" siedzi i dlatego nie czuje jakos mocno ostatnio. A u mnie czas na relax....Ella spi, maz u lekarza -kolejny zabieg na plecy .... obiad mam do odgrzania, zgaga dalej piecze...ja ssie takie Tomsy....ale one mi juz bokiem wychodza, nie lubie...i nie wiem w sumie czy pomagaja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...