Skocz do zawartości

Lipiec 2012 | Forum o ciąży


sunshines

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15,6 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • kasiulek85

    1495

  • kinia_nh

    1599

  • tosiaa

    2175

  • ania_p

    2270

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
misia24 napisał(a):
tak mialam tydzien temu,bylam tez na tym prenatalnym genetycznym i mi powiedzial ze za wczesnie zeby poznac płec dlatego sie dziwie ze karoli juz plec powiedzial
bo pewnie córa będzie 🙂
ja w pierwszej i w drugiej ciąży dowiedziałam się w 13 tyg że to chłopaki(chłopców można szybciej poznać bo szybciej ich narządy się rozwijają-gdzieś tak czytałam)
o mam:
Tydzień 11
Mama
Waga podczas ciąży budzi ogromne zainteresowanie przyszłych mam. Ogólnie rzecz ujmując, z wagą w pierwszym trymestrze bywa różnie. Jedne kobiety przybiorą średnio na wadze od 1-2 kg, niektóre, wręcz przeciwnie - w tym okresie mogą schudnąć o tyle samo, szczególnie jeśli w tym czasie chorowały. Niektóre zaś nie przybiorą ani grama. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednia dieta.
Niemniej jednak priorytetem jest odpowiednie, zdrowe odżywianie, a nie waga. Nie kieruj się dość popularnym (choć zanikającym) poglądem, iż w czasie ciąży powinnaś jeść \"za dwóch\" - to nie jest prawdą! W czasie ciąży potrzebujesz dziennie jedynie dodatkowych 300-500 kalorii.

Dolegliwości:

poranne (czasem nie tylko) mdłości i/lub wymioty
senność, znużenie
krwawienia z nosa
duszności
zawroty głowy
nadwrażliwość piersi
bóle głowy
huśtawki nastrojów
Dzidziuś
Widząc obraz maleństwa podczas badania USG, zauważ, że jego głowa stanowi połowę długości całego ciała. To szybko ulegnie zmianie, ponieważ ono cały czas rośnie.

Począwszy od tego tygodnia zaczyna swój rozwój tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy). Skóra nabrała barwnika lecz wciąż widać przez nią naczynia krwionośne. Tworzą się zalążki paznokci u palców rączek.
Rozwijają się organy płciowe u chłopców - jądra zaczynają wytwarzać męskie hormony, prącie wydłuża się, a na jego końcu powstaje otwór. U dziewczynek organy płciowe rozwiną się nieco później w stosunku do chłopców. Kręgosłup zaczyna się prostować, co sprawia, że główka nie przylega już tak do klatki piersiowej.

Całą jamę brzuszną wypełnia wątroba, która obecnie pełni jedną bardzo ważną funkcję - produkuje krew (dopiero w późniejszym etapie przełączy się na produkcję żółci, oczyszczanie organizmu z toksyn i innych przeznaczonych dla niej zadań). Skoro wątroba wypełnia całą jamę brzuszną, to pewnie zastanawiasz się gdzie podziały się jelita? Organizm ludzki bardzo sprytnie poradził sobie z tym problemem, wypychając je czasowo do pępowiny.

Układ nerwowy rozwinął się już do tego stopnia, że niektóre części ciała maluszka wrażliwe są na dotyk - w pierwszej kolejności górna warga oraz rączki, które automatycznie zaciskają się w piąstkę gdy dzidziuś czegoś dotknie.

Serduszko bije na tyle mocno, że podczas badania za pomocą aparatu Dopplera będziecie mogli je usłyszeć!
Dzidziuś rośnie teraz w zaskakująco szybkim tempie, w tej chwili osiągnął rozmiar ok. 5cm i waży ok. 7 gramów.

Tata
Czy byłeś już ze swoją partnerką na pierwszym badaniu USG? Jeżeli nie jesteś pewny czy pójść, pomyśl co mógłbyś doświadczyć słysząc bicie serca swojego dziecka. Twoja obecność podczas badania jest kolejną dobrą okazją na współudział w życiu ciążowym Twojej kobiety. Jeśli w tym czasie pracujesz i nie możesz zwolnić się na tą okoliczność, pomyślcie razem czy nie warto umówić się na badanie w innym dniu, np. w sobotę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
kasiulek jak bylam tydz temu u tego lekarza to mialam niby 12tydz 3 dni ale wedlug niego 11tydz i 3 dni bo ze male bylo i powiedzial ze w 11 tyg nie okreslają jeszcze. ale ja tez wlasnie mysle ze dziewczynka bedzie a ty kiedy idziesz na usg?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
misia24 napisał(a):
a to ciekawa pewnie jestes 😉kurcze jak bys miala 3 chlopaka plus twoj mąz,4 chlopy w domu 😁 moja sąsiadka ma 5 dzieci i wlasnie 3 pierwszych chlopaków ale czwarte i piate to dziewczynka wiec wszystko przed tobą haha 😁
bardzo śmieszne 🤪 wystarczy mi trójka 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć dziewczyny ale naklikałyście ho ho ho a;e przynajmniej poczytałam karola nie ma co się martwić najważniejsze zdrowe a co do tego kalendarza i płci... to powinnam patrzeć ile w danym miesiącu miałam skończonych lat czy rocznikowo? bo to różnica ha ha bo ja z grudnia jestem i w dniu poczecia patrząc na miesiace to jeszcze 24 lata a patrząc rocznikowo to 25 🙂 dziewczyny mam pytanie bo widzę że prawie każda idzie na badanie pranetalne... lekarz Wam zalecił czy same decydujece ise? Bo mi lekarz nie zalecił i pomyślałam ze nic dodatkowego nie będę robiła jak lekarz stwierdzi że to nie potrzebne. Co do brzuszków to koleżanka z która widziałam się przedwczoraj powiedziała ze mi już urósł trochę i dzisiaj zaczęłam się tak przyglądać ale ciężko mi samej stweirdzić. Po ubraniach nie pwoemj bo schudłam i póki co to wszystkie wisza na mnie. Ja idę na wizytę we wtroek i nie wiem czy będzie widać .co się kryje u mnie. Na innym forum wycz\ytałąm ze dziewczyna przez rok razem z lekarzem planowała płeć dziecka i im się udało bo miała już 2 chłopców i bardzo chciała dziewczynkę. Pisała ze starli się rpzez rok i za każdym razem stosunek 4 dni przed owulką i późneij celibacik aż dni płodne minęły.
Rozpisałąm sie okrutnie.
Misia WITAM i ciesze się ze coraz więcej Nas na forum :-) będzie więcej tematów i dużo czytania 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kasialeczek napisał(a):
Cześć dziewczyny ale naklikałyście ho ho ho a;e przynajmniej poczytałam karola nie ma co się martwić najważniejsze zdrowe a co do tego kalendarza i płci... to powinnam patrzeć ile w danym miesiącu miałam skończonych lat czy rocznikowo? bo to różnica ha ha bo ja z grudnia jestem i w dniu poczecia patrząc na miesiace to jeszcze 24 lata a patrząc rocznikowo to 25 🙂 dziewczyny mam pytanie bo widzę że prawie każda idzie na badanie pranetalne... lekarz Wam zalecił czy same decydujece ise? Bo mi lekarz nie zalecił i pomyślałam ze nic dodatkowego nie będę robiła jak lekarz stwierdzi że to nie potrzebne. Co do brzuszków to koleżanka z która widziałam się przedwczoraj powiedziała ze mi już urósł trochę i dzisiaj zaczęłam się tak przyglądać ale ciężko mi samej stweirdzić. Po ubraniach nie pwoemj bo schudłam i póki co to wszystkie wisza na mnie. Ja idę na wizytę we wtroek i nie wiem czy będzie widać .co się kryje u mnie. Na innym forum wycz\ytałąm ze dziewczyna przez rok razem z lekarzem planowała płeć dziecka i im się udało bo miała już 2 chłopców i bardzo chciała dziewczynkę. Pisała ze starli się rpzez rok i za każdym razem stosunek 4 dni przed owulką i późneij celibacik aż dni płodne minęły.
Rozpisałąm sie okrutnie.
Misia WITAM i ciesze się ze coraz więcej Nas na forum :-) będzie więcej tematów i dużo czytania 🙂
nie rocznikowo tylko ile miałaś w dniu poczęcia czyli 24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
to by wyszło ze będziemy mieć córeczkę. Powiem Wam tak szczerze ze ja też tak myślę bo u mnie w rodzinie to "klątwa" że same babeczki się rodza hi hi ale nie przeszkadza mi to wcale jak by była dziewczynka bo w tedy mało co będę musiała kupic bo wszystko juz jest po kuzyneczkach :-) wiecie co jest dość dziwne a zarazem śmieszne hihi że u mojej mamy brata rodzą się same chłopy a u mojej mamy same babeczki 🙂 Ja nie jestem w żadnej grupie ryzyka i nie byłam jeszcze w ciąży więc chyba nie będę musiałą robić.
Robicie badania pranetalne prywatnie czy a fundusz? W ogóle do gina chodzicie prywatnie czy Państwowo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja chodzę prywatnie, na fundusz zostałam już kilka razy potraktowana tak lekceważąco przez lekarzy, że aż się zraziłam. Mam teraz taką panią gin, do której jeżdżę na wizyty prywatne ale na szczęście jest na tyle uczciwa i sama zaproponowała mi, że jak będę musiała iść na badania (krew, mocz itp), to umawiam się z nią i podjeżdżam do szpitala w którym ona pracuje i takie skierowanie wypisuje mi w szpitalu, żebym mogła zrobić wszystko na NFZ. Jestem zadowolona z takiego układu 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Już powoli oswajam się z tą sytuacją. Choć nadal mi trochę smutno.
Z tego kalendarza to mnie ani w pierwszej ani w drugiej ciąży się nie sprawdziło, bo wychodzi mi dziewczynka.

Do lekarzy chodzę dwóch,jednego prywatnie a drugiego na NFZ. Obaj zalecili usg genetyczne, zapłaciłam za nie 200zł. Ale to akurat było w cenie wizyty tego prywatnego lekarza bo wizyta u niego niestety tyle kosztuje. A do tego na NFZ chodzę po to by mieć darmowe badania krwi i dlatego,że pracuje u nas w szpitalu.

Czy któraś z was miała lub ma nadczynność tarczycy w ciąży?
Bo ja wczoraj odebrałam wyniki TSH i mam baaardzo niski poziom,mam zalecenie iść do endokrynologa.

Misia witamy na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kasialeczek moja teściowa ma troje dzieci córkę i dwóch synów, moja mama miała 3 córki(jedna zmarla 10 dni po porodzie), męża siostra ma dwóch synów, ja mam dwóch synów i moja siostra ma dwóch synów i tym bardziej teraz teściowa i moja mama czekają na wnuczkę bo mają już po 4 wnuków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Karola87 napisał(a):
[quote}Bo ja wczoraj odebrałam wyniki TSH i mam baaardzo niski poziom,mam zalecenie iść do endokrynologa


Ja mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy, byłam przed świętami u endo oczywiście prywatnie, dostalam hormony, bo ich nie mialam na tyle zeby fasolka pobierał/a teraz ma juz byc tylko dobrze... Nie wiem jak to jest przy nadczynności ale radziłabym Ci sie skonsultować jak najszybciej z endo, bo nasze hormony niestety wpływają na ciąże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...