Skocz do zawartości
  • 0

Żywienie niemowląt - pytania do ekspertów | Forum dla mam


Admin

Pytanie

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters For This Question

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • Mamusie
witam,

to bardzo ciekawe pytanie, ekspert jednak nie należy do zwolenników używania mikrofalówki na co dzień.
pozdrawiam, Ela Trojanowska-dietetyk



Kasiula napisał(a):
zadam pytanie jako pierwsza..takie ogólne..
Poproszę o odpowiedź eksperta jak to jest z tym podgrzewaniem jedzenia dla niemowlat w mikrofalówce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witaj,

Ilość płynów w diecie dziecka zależy od jego wieku, wagi i aktywności ruchowej, zapotrzebowanie wzrasta również w czasie upałów, itp.
Roczne dziecko powinno wypijać około 1 litra płynów, oczywiście wliczając w to mleko, soki, zupy, owoce, itp.

nusia27 napisał(a):
witam 🙂
Ile plynow powinno pic dziecko roczne? i czy mleko zaliczamy do plynow?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witaj,

Przyjmuje się, że dziecku można wprowadzać mleko krowie po skończeniu pierwszego roku życia, jednak jeżeli wystąpi alergia to niestety trzeba czekać dłużej, do 2-3 roku.
pozdrawiam,
ela

kasia1986 napisał(a):
Witam,
od kiedy moge podawać dziecku produkty na mleku krowim? ( budyń, kasza manna..? )
Obecnie synek ma 5 miesięcy.
Dziękuję za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
jestem mamą 6-miesięcznej dziewczynki. Za 2 tygodnie wracam do pracy, ale mam problem z karmieniem Ani. Mała nie chce jeść nic poza moim pokarmem. Pluje mlekiem modyfikowanym i kaszkami. Próbowałam już różne firmy, smaki, konsystencje, butelki, karmienie łyżeczką. Jedyne co pije to bardzo słaba herbatka - (z kubka niekapka), którą mogłaby pić litrami. Próbowałam nawet odciągać swój pokarm, ale też nie chce pić. Ze stałych pokarmów jada dania gotowe ze słoiczków (zupki, obiadki deserki) oraz te gotowane przeze mnie, ale jednorazowo zje 1/2 małego słoiczka. A za chwilę domaga się piersi. Nie wiem jak i czym mam Anię karmić, żeby nie była głodna przez te 7 godzin jak będę w pracy. Nie wiem, jak rozłożyć jej posiłki w ciągu dnia. Dodam, że wg siatki centylowej jest ze wzrostem i wagą na 97 centylu, więc nie mamy na razie problemów z niską wagą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Zachęcam do przeczytania artykułu na naszej stronie internetowej odnośnie słodkich deserków i soczków w diecie dziecka, www.medlinea.pl
pozdrawiam,
Ela Trojanowska



Asia napisał(a):
Witam 🙂 ja mam pytanie odnośnie soczkow typu kubuś,pysio-od kiedy można dawać je dziecku do picia?
i drugie pytanie dotyczy serków takich jak danio,bakuś i też od kiedy można je dawać?
pozdrawiam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Mój synek dwa dni temu skończył miesiąc i odrobinę martwią mnie jego przyrosty wagi, ponieważ przez miesiąc przybrał na wadze 1290gr. Powinnam się martwić o zbyt dużą wagę?
Dodam, że karmię wyłącznie piersią, mleka jest dużo i synek duuuużo je. Może to głupie, bo powinnam się cieszyć, że ładnie przybiera na wadze, ale nie chcę aby miał problemy z nadwagą, bo chyba takowe problemy nie następują z czasem a od początku.
Waga urodzeniowa 2840gr
6 dzień życia 3040gr
14 dż 3410gr
1 miesiąc 4130gr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
witam,
Dla dziecka w tym wieku nadal podstawowym pokarmem jest mleko, musi więc Pani spokojnie próbować włączać go diety dziecka. Dwa posiłki stałe (zupka i deser) nie wystarczą dziecku na czas Pani nieobecności.
Metod na przyzwyczajenie dziecka do nowego pokarmu jest wiele, może Pani próbować mieszać mleko modyfikowane z pokarmem naturalnym, może Pani karmić dziecko mlekiem modyfikowanym gdy jest bardziej głodne.
Ważny jest Pani spokój i opanowanie, dziecku udziela się nerwowa atmosfera i wówczas znacznie trudniej podać nowy pokarm.
pozdrawiam,
ela

existence napisał(a):
jestem mamą 6-miesięcznej dziewczynki. Za 2 tygodnie wracam do pracy, ale mam problem z karmieniem Ani. Mała nie chce jeść nic poza moim pokarmem. Pluje mlekiem modyfikowanym i kaszkami. Próbowałam już różne firmy, smaki, konsystencje, butelki, karmienie łyżeczką. Jedyne co pije to bardzo słaba herbatka - (z kubka niekapka), którą mogłaby pić litrami. Próbowałam nawet odciągać swój pokarm, ale też nie chce pić. Ze stałych pokarmów jada dania gotowe ze słoiczków (zupki, obiadki deserki) oraz te gotowane przeze mnie, ale jednorazowo zje 1/2 małego słoiczka. A za chwilę domaga się piersi. Nie wiem jak i czym mam Anię karmić, żeby nie była głodna przez te 7 godzin jak będę w pracy. Nie wiem, jak rozłożyć jej posiłki w ciągu dnia. Dodam, że wg siatki centylowej jest ze wzrostem i wagą na 97 centylu, więc nie mamy na razie problemów z niską wagą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Znów pojawiam sie ja, bo mam problem.
Mój synek stał się niejadkiem - tzn. je, ale nie to, co chciałabym, a raczej ci powinien. Nigdy nie było problemu z jedzeniem, a teraz niestety jest.
Otóż nie chce jeść za bardzo mięsa - chyba że niewielką ilość przemycę do zupy - którą je taką jak my - oczywiście daję dużo warzyw. Jakiś czas temu jadł chętnie gotowanego pulpeta rozdrobnionego z ugotowaną kaszą i warzywami (takie coś na zasadzie słoiczków kupnych), teraz nie. Drugie danie to ziemniaczki same, z łaską wielką weźmie kawałek mięsa, nie wspomnę już o surówce.
Nie wiem co gotować, żeby nie było monotonii, a było zdrowo. Czy wogóle taka ilość startych warzyw w zupie nie jest za mała (3-4 marchewki, trochę pora pokrojonego, 1/4 selera, 1/2 lub cała pietruszka) na cały duży garnek??
Nie będe kupowac słoiczków, bo nie stać mnie na to - chyba że nie będe miała wyboru.
Z owocami jest nieraz podobnie....już nie wiem co robić.
A uwielbia makaron z jajkiem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Na razie proszę się nie martwić, u dziecka tak jak i dorosłego występuje czasowy brak chęci do jedzenia określonych produktów. Ten chwilowy brak apetytu może być też skutkiem np. przebytej choroby, ząbkowania, lub innych zmian w ostatnim czasie.
Proszę na razie podawać dziecku te produkty, które lubi i stopniowo włączać do diety mięso, surówki. Proszę spróbować podawać je w innej niż do tej pory postaci, zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk

lusia napisał(a):
Znów pojawiam sie ja, bo mam problem.
Mój synek stał się niejadkiem - tzn. je, ale nie to, co chciałabym, a raczej ci powinien. Nigdy nie było problemu z jedzeniem, a teraz niestety jest.
Otóż nie chce jeść za bardzo mięsa - chyba że niewielką ilość przemycę do zupy - którą je taką jak my - oczywiście daję dużo warzyw. Jakiś czas temu jadł chętnie gotowanego pulpeta rozdrobnionego z ugotowaną kaszą i warzywami (takie coś na zasadzie słoiczków kupnych), teraz nie. Drugie danie to ziemniaczki same, z łaską wielką weźmie kawałek mięsa, nie wspomnę już o surówce.
Nie wiem co gotować, żeby nie było monotonii, a było zdrowo. Czy wogóle taka ilość startych warzyw w zupie nie jest za mała (3-4 marchewki, trochę pora pokrojonego, 1/4 selera, 1/2 lub cała pietruszka) na cały duży garnek??
Nie będe kupowac słoiczków, bo nie stać mnie na to - chyba że nie będe miała wyboru.
Z owocami jest nieraz podobnie....już nie wiem co robić.
A uwielbia makaron z jajkiem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,

Przy karmieniu piersią nie ma ryzyka przekarmienia dziecka, dziecko samo reguluje ilość posiłków. Proszę karmić piersią i cieszyć się, że dziecko prawidłowo przybiera na wadze.
pozdrawiam,
Ela
martaer napisał(a):
Mój synek dwa dni temu skończył miesiąc i odrobinę martwią mnie jego przyrosty wagi, ponieważ przez miesiąc przybrał na wadze 1290gr. Powinnam się martwić o zbyt dużą wagę?
Dodam, że karmię wyłącznie piersią, mleka jest dużo i synek duuuużo je. Może to głupie, bo powinnam się cieszyć, że ładnie przybiera na wadze, ale nie chcę aby miał problemy z nadwagą, bo chyba takowe problemy nie następują z czasem a od początku.
Waga urodzeniowa 2840gr
6 dzień życia 3040gr
14 dż 3410gr
1 miesiąc 4130gr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam
Moja córka ma 2,5 m-ca. Urodziła się z wagą 3800g i 55cm. I od początku był problem z przyrostem wagi. W szpitalu spadła więcej niż 10% i nie chcieli nas wypuścić. Nadrobiła jak dostała żółtaczkę i glukozę w kroplówce. waga była na minimum czyli 3405g.
Po 3 tyg do karmienia piersią pediatra kazała wprowadzić butelkę. Po ok tygodniu już karmiłam tylko butelką bo laktacja zanikła. Na chwilkę obecną córka przytyła 1055g od urodzenia.
Robiliśmy badanie moczu i wyszło dobrze. Dodatkowo nie chce jeść, jej posiłki to 30,60,40, 80 itd co 3 godz. Jest dość niespokojnym dzieckiem.
Czy powinnam się martwić czy na co zwrócić uwagę, jakie jeszcze badania zrobić itd??
Dodam, że ja jestem drobną osobą (155cm i 46kg),
z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Witam,
Moje dziecko urodziło się z dość małą wagą urodzeniową (2750 gram) i ponieważ w ogóle nie miało odruchu ssania w szpitalu zaczęto karmić je butelką. Piersi nie udało jej się chwycić ani razu mimo długich przepraw z pomocą różnych położnych i doradcy laktacyjnego. Zaczęłam, więc odciągać pokarm i podawać go równocześnie z mlekiem modyfikowanym (udaje mi się odciagnać 10 do 20 ml 3-4 razy dziennie i tyle też dostaje dziecko). Mówiono mi, że przy karmieniu mieszanką dziecko powinno dostawać również przegotowaną wodę (10-15ml między posiłkami). Staram się więc podawać tą wodę, ale mała niechętnie ją pije i bardzo mało. Czy to dlatego, że jest karmiona również pokarmem odciągniętym?
Martwi mnie to, że mało pije, bo z jedzeniem też trzeba ją pilnować. Muszę wybudzać ją co 3 godziny, bo potrafi przespać głód. W szpitalu 2 razy w ciągu tygodnia spadła jej przez to glukoza. Teraz się boję, że się odwodni 😞
Z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Dziecko w tym wieku powinno być karmione około 7-8 razy na dobę, po około 60-80 ml mleka. Później objetość posiłku powinna być zwiększona do około 100 ml. Oczywiście przy karmieniu sztucznym należy dopajać malucha wodą do tego przeznaczoną.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska-dietetyk



lady_m4ryjane napisał(a):
Witam,
Moje dziecko urodziło się z dość małą wagą urodzeniową (2750 gram) i ponieważ w ogóle nie miało odruchu ssania w szpitalu zaczęto karmić je butelką. Piersi nie udało jej się chwycić ani razu mimo długich przepraw z pomocą różnych położnych i doradcy laktacyjnego. Zaczęłam, więc odciągać pokarm i podawać go równocześnie z mlekiem modyfikowanym (udaje mi się odciagnać 10 do 20 ml 3-4 razy dziennie i tyle też dostaje dziecko). Mówiono mi, że przy karmieniu mieszanką dziecko powinno dostawać również przegotowaną wodę (10-15ml między posiłkami). Staram się więc podawać tą wodę, ale mała niechętnie ją pije i bardzo mało. Czy to dlatego, że jest karmiona również pokarmem odciągniętym?
Martwi mnie to, że mało pije, bo z jedzeniem też trzeba ją pilnować. Muszę wybudzać ją co 3 godziny, bo potrafi przespać głód. W szpitalu 2 razy w ciągu tygodnia spadła jej przez to glukoza. Teraz się boję, że się odwodni 😞
Z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dziękuję za odpowiedź. Tyle też mała je łącznie z mlekiem modyfikowanym. Tyle, że wody przegotowanej dość mało pije. Po prostu nie chce. Dziś jednak zrobiłam jej herbatkę Hipp i to wypiła z chęcią, także chyba znalazłam sposób na to by piła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
witam mam pytanie mój synek 9 kwietnia skończy 4 miesiące ja karmię tylko piersią.Wracam do pracy w lipcu i chciałam mu wprowadzić już teraz od 4 miesiąca deserki z kaszą manną czy można???
A potem od 5 miesiąca mleko modyfikowane GERBER tyle że chciała bym go karmić piersią rano i wieczór i boję się tego wszystkiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
witam, mam pytanie dotyczace braku apetytu u mojego synka,
ostatnio nie chce jesc, jest karmony produktem mlekozastepczym (bebilon pepti) juz raz mialam taka sytuacje ze przestal jesc jednak zaczelam mu dosypywac kaszki ryzowej i wcinal, a od ostatnich paru dni znow stracil apetyt np. dzisiaj zjadl pol malego sloiczka zupki oraz ok 100 ml mleka z kaszka i wypil 150 ml herbatki. co moge zrobic by moj synek znow zaczol jesc? bylam z nim u lekarza i doktor mi powiedzial ze jesli zrobi sie glodny to napewno zacznie jesc, troszke zdenerwowaly mnie te slowa, prosze o pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Wydaje mi się, że ma Pani jeszcze czas by zacząć wprowadzać nowe produkty, proszę poczekać co najmniej do skończenia 5 miesiąca. Wówczas proponuję zacząć od zupki warzywnej z dodatkiem kaszy manny. Następnie może Pani włączać deserki lub przeciery owocowe.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk

holi32 napisał(a):
witam mam pytanie mój synek 9 kwietnia skończy 4 miesiące ja karmię tylko piersią.Wracam do pracy w lipcu i chciałam mu wprowadzić już teraz od 4 miesiąca deserki z kaszą manną czy można???
A potem od 5 miesiąca mleko modyfikowane GERBER tyle że chciała bym go karmić piersią rano i wieczór i boję się tego wszystkiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam,
Proszę zaczekać kilka dni i uzbroić się w cierpliwość, dzieci mają okresy mniejszego apetytu, tak jak i dorośli nie zawsze jedzą tak samo. Przyczyny mogą być różne, może to być ząbkowanie, przebyta niedawno infekcja, inne wydarzenie w życiu dziecka. Radzę spokojnie nadal proponować dziecku produkty, które lubi, starać się urozmaicać dietę malucha. Ważne jest również kontrolowanie prawidlowej wagi dziecka, jeżeli prawidłowo przybiera na wadze, to nie ma się czym martwić.
Najważniejszy jednak jest spokój, gdyż dziecko bardzo mocno jest wyczulone na zdenerwowanie i brak cierpliwości u mamy.
Gdyby problem nadal się utrzymywał, koniecznie proszę zasięgnać porady specjalisty.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska - dietetyk

jadwiga-roza napisał(a):
witam, mam pytanie dotyczace braku apetytu u mojego synka,
ostatnio nie chce jesc, jest karmony produktem mlekozastepczym (bebilon pepti) juz raz mialam taka sytuacje ze przestal jesc jednak zaczelam mu dosypywac kaszki ryzowej i wcinal, a od ostatnich paru dni znow stracil apetyt np. dzisiaj zjadl pol malego sloiczka zupki oraz ok 100 ml mleka z kaszka i wypil 150 ml herbatki. co moge zrobic by moj synek znow zaczol jesc? bylam z nim u lekarza i doktor mi powiedzial ze jesli zrobi sie glodny to napewno zacznie jesc, troszke zdenerwowaly mnie te slowa, prosze o pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witam ma pytani. Moj synek ma 2 miesiace. od kilku dni mnie jej, karmie go wylacznie piersia, je ok 5 min i konczy, wscieka sie jak go probuje ponownie przystawic do piersi. W poniedzialek przyjal szczepionke pierwsza w zyciu i wczoraj wieczorem dostal biegunki. Tzn luzniejszy niz zwykle stolec, kwaskowaty zapach i ze sluzem. W nocy ponownie luzny stolec, dzisiaj rano to samo ale o wiele mniejsza ilosc. Czy to moze miec zwiaazek ze szczepieniem czy z moja nieprawidowa dieta? czy to ze mniej je powinno mnie zaniepokoic (je ok (8 razy na dobe w dalszym ciagu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • Mamusie
Witaj,
Z tego co Pani pisze to faktycznie może miec to związek ze szczepieniem. Jednak jeżeli problem nie ustąpi lub się nasili należy skonsultować się z pediatrą prowadzącym dziecko.
pozdrawiam,
Ela Trojanowska

monisiaj22 napisał(a):
Witam ma pytani. Moj synek ma 2 miesiace. od kilku dni mnie jej, karmie go wylacznie piersia, je ok 5 min i konczy, wscieka sie jak go probuje ponownie przystawic do piersi. W poniedzialek przyjal szczepionke pierwsza w zyciu i wczoraj wieczorem dostal biegunki. Tzn luzniejszy niz zwykle stolec, kwaskowaty zapach i ze sluzem. W nocy ponownie luzny stolec, dzisiaj rano to samo ale o wiele mniejsza ilosc. Czy to moze miec zwiaazek ze szczepieniem czy z moja nieprawidowa dieta? czy to ze mniej je powinno mnie zaniepokoic (je ok (8 razy na dobe w dalszym ciagu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...