Skocz do zawartości

Mamy lutowe 2011 | Forum dla mam


Admin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 11,9 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Joanna1984_m

    1092

  • sobolinek_m

    2610

  • julik_m

    922

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
zuzka napisał(a):
jest inna sytuacja bo musicie przystawić do cycusia ale może przystawiajcie jak tylko zaczyna się wiercić. Ja myślę że dzieciaczki sie budzą bo są głodne nie żałujcie im tego mleczka, nie faszerujcie wodą, może źle myślę ale u mnie Jula nigdy w nocy się nie bawiła, nawet jak karmiłam cycem, nawet cycem było wygodniej bo tylko ciach i przy cycu, cicho, ciepło ciemno nie było szans żeby sie rozbudziła.


Julik ja tak właśnie robiłam i efekt jest taki ze teraz ona sie przebudzatylko po to zeby possac piers jak smoczek,


To skoro tylko ssa jak smoczek to wygląda w Twoim przypadku na przyzwyczajenie, u mnie jest inna sytuacja Jula jak się nie naje to jest płacz, według mnie jest głodna na początku zjadała 80ml mleczka, potem 100, ostatnio 120 już jej nie wystarcza i dostaje 140ml, a wcale w dzień mało nie je.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
zuzka napisał(a):
Nanusia ja tez uwazam ze dziecko w wieku naszych juz nie potrzebuje jedzenia w nocy tym bardziej jesli do tej pory jadło tylko 1czy 2 x w ciągu nocy,no chyba ze jest takim ewenementem jak moja agentka,wiem ze ciezko jest słuchac jak dziecko placze i lamentuje ,ale im tak naprawde sie zadna krzywda nie dzieje to tylko wymuszanie na nas tego co chca,


A czemu uważacie że nie potrzebuje ? u nas są właśnie te dwie pobudki a czasami jedna i myślę że jakby nie była głodna to by sie w ogóle nie budziła. Ja mam nadzieję że nadejdzie taki czas że Jula sama zrezygnuje z nocnych posiłków, póki co to ja wolę wstać i nakarmić niż słuchać płaczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Zuza kochana, a zanim polozysz Zuzie spac wieczorkiem to karmisz ja i robisz jej rytual taki jak w ksiazce napisali :?? Bo u nas ciezko to bedzie zmienic Ala zawsze zasypiala przy jedzeniu i kurcze nie wiem ale chyba jak skonczy rok i bedzie troszke bardziej rozumna to bede wprowadzac tak jak w ksiazce, ze kapiel- kolacja potem ksiazeczka lub kolysanka i zostawiac w lurzeczku jeszcze nie spiaca i wychodzic. Musze zebrac w sobie duuuuzo sil, zeby zaczac robic jak w tej ksiazce i jak pisalyscie wczesniej trzeba byc konsekwentnym, a ja mam slomiane zapaly wiec bedzie ciezko.. Ale ta ksiazka uswiadomila mi jak wazny jest spokojny sen dziecka w nocy zeby wlasnie nie byl zaklucany jedzeniem, placzem itp...
Sobolinku towj rozklad dnia Ani jedzenia jest podbny jak opisuja w ksiazce z wyjatkiem tych wczesno rannych karmien, ale ja tez tak robie ze rano kolo 5-6 cyc a potem o 8 mleko i tu musze wprowadzic zmiany. Bo u nas obiadek jest zawsze kolo 15-16 a ciezko mi jest zmienic to bo w pracy jak Ala jest ze mna to nie mam jak jej dac tego obiadku i wole dac jej w samochodzie mleko i wtedy zasypia i spi ponad godzine... ehhhh ta moja praca wszystko mi krzyzuje !!!
Joasiu co do nocniczka tu u mnie tak samo Ala jak ja sadzam to sie boi i zaraz wstaje w rozkroku. Wiec zrobilam tak jak Zuza postawilam obok zabawek i tez sadzamy tam misie a puzniej sadzam Ale tylko, ze w rajstopkach i pieluszce nie zdejmuje. Na golaska dopiero sadzam ja przed kapiela na lurzku bo lubi sobie poskakac na golaska i pupke powiertzyc i czesto zdazylo jej sie zsiusiac na lurzko wiec zaczelam pkazywac, ze do nocniczka trzeba, ale sie boi. NO pomalutku i do wszytskiego nasze brzdace sie przyzwyczaja...
Kochane myslalyscie juz nad prezentem na pierwsze urodzinki ??? BO ja planuje kupic taki stolik podobny do ty Joasiu masz spodobal mi sie i mysle, ze to bedzie perfekcyjny prezent 🙂
ok uciekam jutro do roboty bleeee 🤨 ale nic jak trzeba to trzeba !!
milego dnia.!
Zuza ale ci dobrze- dzis sie wyspisz !! zazdroszcze 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Cześć Kochane
U nas dziś święto 🙂 Ania przespała ciągiem bez pobudek 11 godzin!!! Od 19 do 6,10. Piersi mi o mało nie eksplodowały 🙂 Ale jestem z niej dumna 🙂 🙂 🙂 Zobaczymy czy to tylko raz czy początek przesypianych nocek bez cycusia 🙂
Teraz zmykamy na spacerek, później obiadek o 12 i próba spania 🙂
Miłego dzionka mamuśki 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
nanusia69 napisał(a):

Kochane myslalyscie juz nad prezentem na pierwsze urodzinki ??? BO ja planuje kupic taki stolik podobny do ty Joasiu masz spodobal mi sie i mysle, ze to bedzie perfekcyjny prezent 🙂


ja myślałam o jakimś jeżdziku 😁 Zuzka u Ciebie na zdjęciu wypatrzyłam że Zuzia ma już możesz napisać czy wchodzi na niego i się bawi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej
Dziewczynki jakiś fajny dzień dziś mamy 🙂 Byłyśmy z Anią na spacerku i normalnie czuje się wiosnę w powietrzu ! Super, jak dla mnie śnieg może nie istnieć.
Po spacerze przyszłyśmy do domku i po 12,30 Ania zjadła z apetytem duży słoiczek wołowinki a później dałam jej jeszcze 2 cycusie i wszystko pięknie zjadła. No i później położyłam ją spać. Początkowo nie płakała, dała się położyć. Dopiero po 15 minutach naszej walki(ona siad i zabawa, ja ją kładłam) zaczęła płakać ale po 20 min sama pięknie usnęła 🙂 Metoda super!

nanusiu my jeszcze nie wiemy co kupimy Anulce. Na pewno nie kolejną zabawkę, bo ma ich całą masę, w tym edukacyjne i chwilkę się nimi pobawi i już mknie na kolanach przed siebie 🙂 raczej coś co będzie akurat jej potrzebne.
Natomiast nie obraź się Kochana ale jak czytam opis jak Alusia zasypia i ile masz z tym zachodu, to przed Tobą a w zasadzie Wami masa roboty. Ale wierzę, że Wam się uda, bo jesteście z Alusią silne dziewczyny, a Ty dasz sobie radę ze wszystkim!!! I nie poddawaj się, tylko walcz. Najtrudniejszy jest ten pierwszy krok.

julik nie wiem jaki jeździk masz na myśli. My mamy taki samochód-jeździk ale on jest jeszcze dla Ani za duży (sięga albo jedną albo drugą nogą, mimo że ma długie) Bardziej dla 2-3 latka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć dziewczyny 😉
Jeśli chodzi o chodzik-jeździk to my mamy takie coś http://tablica.pl/oferta/smoby-smiki-2in1-pchacz-jezdzik-chodzik-now-IDBuvn.html jest to pchacz , a jak sie złozy to jest rowerkiem ,pchacz sie nie sprawdza ,bo Zuza woli nasz palec do chodzenia,jak probuje chodzic z pchaczem to on nie skreca i ona sie denerwuje,ale za to rowerek uwielbia zwłaszcza wyscigi na nim które funduje jej Michał,ale ogólnie to stoi w kącie,ja na urodziny nic nie bede kupowac bo musze je wyprawic a to wydatek ,na prezent od chrzestnej dostanie kolczyki,od chrzestnego album na zdjecia ,taki zeby był pamiatka na całe zycie(ja taki mam),a za pieniazki ktore dostanie chce kupic jej wózek-laskę na szybkie zakupy,bo ciezko mi ten co mam wkladac do samochodu i jeszcze taki rowerek,jak juz zacznie chodzic ,u mnie na ulicy maja 2 dziewczynki ktore sa rok starsze od Zuzy i w zeszle lato super sie te rowerki sprawdzily u nich http://allegro.pl/stabilny-pierwszy-rowerek-nowe-grube-kolka-krakow-i2004808311.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobolinek napisał(a):
zuzka napisał(a):
sobolinek napisał(a):
zuzka to mnie uspokoiłaś z tym kładzeniem do łóżeczka, bo gdybym tego nie robiła to by się bawiła. Z mleczkiem też tak czasami miałam i to niedawno. Budzę się a tu wszystko mokre 🙂 Teraz Ania mniej je cycusia w dzień więc pewnie mniej go będzie 😞 Muszę Ani robić dłuższe przerwy w jedzeniu, bo w innym razie nie jest głodna i jest NIEEE.
Jak miałam psa to sam wchodził na sylwestra do łazienki i tam siedział całą noc (chociaż i tam raz zrobił kupkę ze strachu)



Ja tak właśnie robię juz 3 dzień i efekty widać,przychodzi pora jedzenia to Zuza sie upomina o nie
A co ile dajesz Ani jeść?bo ja od 2 dni daję Zuzi co 4 godz.i wkoncu skończyly sie jej problemy z jedzeniem ,teraz wszystko zjada co jej dam ,obiadek,kaszka owocki -najbardziej lubi mandarynki ,tak karmiłam Michała (4 godz.)i z głodu nie umarł,wrecz przeciwnie 😁,pamiętasz jak jeszcze niedawno nic nie jadla oprocz cyca?

Pamiętam 🙂
Od jutra chcę zacząć robić tak:
w nocy cyc, ok 6,30 cyc, o 8,30 kaszka manna z deserkiem, ok 12-12,30 obiadek i później drzemka (aaaaaa 😁 😁 ) 16 owocki czyli deserek i ok 18,30-19 cyc wieczorny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobolinek napisał(a):
zuzka napisał(a):
mamuśki ja uciekam spać ,bo dzisiaj kolej A do wstawania nocnego wiec musze skozystac z okazji i sie wyspac
Dobranoc ,spokojnej nocki 😉

Pa Kochana, wyśpij się ! Pozdrów A i życz mu powodzenia. Mam do niego duuuży szacunek 🙂


Oj tego mu nie powiem ,bo by obrósł w piórka,ale dzięki za takie słowa,wtedy potrafie spojrzec na jego zalety i docenic to co mam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

julik napisał(a):
zuzka napisał(a):
Nanusia ja tez uwazam ze dziecko w wieku naszych juz nie potrzebuje jedzenia w nocy tym bardziej jesli do tej pory jadło tylko 1czy 2 x w ciągu nocy,no chyba ze jest takim ewenementem jak moja agentka,wiem ze ciezko jest słuchac jak dziecko placze i lamentuje ,ale im tak naprawde sie zadna krzywda nie dzieje to tylko wymuszanie na nas tego co chca,


A czemu uważacie że nie potrzebuje ? u nas są właśnie te dwie pobudki a czasami jedna i myślę że jakby nie była głodna to by sie w ogóle nie budziła. Ja mam nadzieję że nadejdzie taki czas że Jula sama zrezygnuje z nocnych posiłków, póki co to ja wolę wstać i nakarmić niż słuchać płaczu.


Julik sa sobie poprostu myślę ze dzieci budza sie w nocy na jedzenie z przyzwyczajenia,przykładem moze byc to ze Zuza jadla jeszcze kilka nocy temy co chwile a teraz wytrzymuje 7 godz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nanusiu ja postępuje dokładnie tak jak napisali w książce z całym tym rytuałem ,u mnie Zuza tez zasypiała tylko przy jedzeniu,i to bylo zle bo ona kojazyla sen z zasypianiem przy piersi i tego potrzebowala jak sie obudzila ,kochana wiem ze to jest ciężka nauka ,ale wiem tez ze nie ma sensu odkladanie tego na potem bo jak piszesz dzieci beda bardziej rozumne i bedzie jeszcze ciezej odzwyczaic je od tych zlych nawykow,dla mnie juz teraz jest za pozno ,ale sie nie poddaje ,a jesli chodzi o to ze nasze dzieci sa teraz mniej rozumne to Twoja Ala wydaje mi sie tutaj bardzo inteligentna ,z tego jak ja obserwuje to rozwija sie bardzo szybko i bardzo mądra z niej dziewczynka,no i tak jak piszesz potrzeba duzo siły i samozaparcia ,ja bez pomocy A nie dałabym rady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobolinek napisał(a):
Cześć Kochane
U nas dziś święto 🙂 Ania przespała ciągiem bez pobudek 11 godzin!!! Od 19 do 6,10. Piersi mi o mało nie eksplodowały 🙂 Ale jestem z niej dumna 🙂 🙂 🙂 Zobaczymy czy to tylko raz czy początek przesypianych nocek bez cycusia 🙂
Teraz zmykamy na spacerek, później obiadek o 12 i próba spania 🙂
Miłego dzionka mamuśki 🙂


No pięknie ,gratulujemy,
a u nas spanie bylo od 20-23 potem mleczko,potem od 23-2 ,potem do 4 A chodzil do niej co 10 min a od 4 do 6.30 spała o tej 6.30 dostała cyca i spała do 8 w dzien musielismy pozałatwiac kilka urzedowych spraw i o 12 sama zasneła w samochodzie bez problemu i pospała 2 godz.
Sobolinku a czy Ania spi tylko 1 x w dzien czy ma jeszcze jakies drzemki oprocz tej poobiedniej?
Wiecie co jestem wsciekła,pojechalismy jeszcze na zakupy do Carrefura i ja zawsze rozbieram Zuze w sklepach zdjełam jej kurtke i czapke i golfik(ten zamiast szalika) i wrzuciłam do koszyka ,jezdzilismy po sklepie ,Zuze w pewnym momencie musiałam wziac na rece bo plakala a kosz z zakupami stal za mna ,jak wyszlismy ze sklepu to okazalo sie ze ktoś chyba sobie "pozyczył "ten golfik od Zuzi bo go nie było 😠poszłam zobaczyc czy nie zostal w koszu sklepowym ,obeszlam cały sklep,pytałam w informacji ,niestety nie bylo, 😞tak mi go szkoda super zastę pował szalik,pojechałam do H&M po nowy ale tam juz sladu po nich nie ma 🤨co za ludzie ,z drugiej strony dobrze ze to nie zniknęła kurtka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hej kochanie

SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU

Kurcze pisalam pisalam i poszlo ... skasowalo sie 😞 a mam tylko chwilke
to tak szybciorem
Wypad do Krynicy udany 🙂 kurcze dwa drinki wypilam i wiecie co?? mialam taka srubke hmm no nic dziwnego tyle miesiecy 😉 Juz postanowilam dawac tylko mm zreszta innego wyjscia nie mam skoro sciagam zaledwie 40 mil dziennie czasami nawet mnie i mleczko jakies takie przezroczyste hmm.

Musze leciec do tesciowej zmykamy

aaa jesli chodzi o nocnik,narazie sukcesy 🙂 zawsze cos zrobi a to siku a to kupke i zaraz po wyciaga raczki to znak ze juz skonczyl.

Mam do was pytanie,czy ktores z waszych maluszkow tak potrafi marudzic,piszczec caly dzien ?? Jejku ja nie wiem czy to zeby ale uwierzcie mi jest cicho jak je albo spi a tak to taki jazgotek ze mnie pod koniec dnia az glowa boli echh....

a prezencik hmmm myslelismy o rowerku 😉

do pozniej buziaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
zuzka napisał(a):
sobolinek napisał(a):
Cześć Kochane
U nas dziś święto 🙂 Ania przespała ciągiem bez pobudek 11 godzin!!! Od 19 do 6,10. Piersi mi o mało nie eksplodowały 🙂 Ale jestem z niej dumna 🙂 🙂 🙂 Zobaczymy czy to tylko raz czy początek przesypianych nocek bez cycusia 🙂
Teraz zmykamy na spacerek, później obiadek o 12 i próba spania 🙂
Miłego dzionka mamuśki 🙂


No pięknie ,gratulujemy,
a u nas spanie bylo od 20-23 potem mleczko,potem od 23-2 ,potem do 4 A chodzil do niej co 10 min a od 4 do 6.30 spała o tej 6.30 dostała cyca i spała do 8 w dzien musielismy pozałatwiac kilka urzedowych spraw i o 12 sama zasneła w samochodzie bez problemu i pospała 2 godz.
Sobolinku a czy Ania spi tylko 1 x w dzien czy ma jeszcze jakies drzemki oprocz tej poobiedniej?
Wiecie co jestem wsciekła,pojechalismy jeszcze na zakupy do Carrefura i ja zawsze rozbieram Zuze w sklepach zdjełam jej kurtke i czapke i golfik(ten zamiast szalika) i wrzuciłam do koszyka ,jezdzilismy po sklepie ,Zuze w pewnym momencie musiałam wziac na rece bo plakala a kosz z zakupami stal za mna ,jak wyszlismy ze sklepu to okazalo sie ze ktoś chyba sobie "pozyczył "ten golfik od Zuzi bo go nie było 😠poszłam zobaczyc czy nie zostal w koszu sklepowym ,obeszlam cały sklep,pytałam w informacji ,niestety nie bylo, 😞tak mi go szkoda super zastę pował szalik,pojechałam do H&M po nowy ale tam juz sladu po nich nie ma 🤨co za ludzie ,z drugiej strony dobrze ze to nie zniknęła kurtka

No to biedny A miał dziś w nocy maraton. Oby Zuzi szybko unormowało się to budzenie w nocy. Życzę Wam tego z całego serca.
Co do ilości drzemek, to Ania śpi tylko raz w ciągu dnia. Nigdy nie spała 2 razy 😞 Bardzo szybko długo czuwała w dzień.
A jeśli chodzi o golfik to nie rozumiem ludzi, naprawdę. Chamstwo i tyle. Miałaś ten jasno różowy czy niebieski? My mamy niebieski. Jak chcesz to Ci kupię bo u nas ostatnio jeszcze były 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Ania zasnęła przed 19 sama bez słowa 🙂 Oby więcej było takich dni jak ten dzisiejszy.

Dziewczynki przyznam, że na początku popukałam się w głowę jak zobaczyłam ilość posiłków dla naszych dzieci w tej książce. Ale dziś się do tego zastosowałam (z wyjątkiem kolacji o 20, bo u nas bar mleczny otwarty jest przed 19 i tego nie zmieniam 😜 ) i powiem Wam, że Ania podobnie jak Zuzia zuzki wszystko pięknie jadła z apetytem, cycek co godzinę-dwie jest niepotrzebny u tak "starych" dzieci. Ania miała dziś cycusie po 6, po 12 (po obiadku ze słoiczka jako drugie dania 🙂 i teraz wieczorkiem. I jest OK, nie płacze, ma energię do zabawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Hej Mamusie!
Z nocnikem na razie daje sobie spokój, nei chce jej zrazić jak się boi, poza tym znany pediatra u mojej mamy powiedział, że dziecko powinno się sadzać wtedy kiedy samodzielnie potrafić wchodzić po schodach, wtedy oznacza, że mózg już jest odpowiednia przystosowany do reagowania na potrzeby fizjologiczne. Nie wiem na ile w tym jest prawdy, ja i tak zacznę sadzać wtedy kiedy uznam to za słuszne, próbe zrobiliśmy i wiem, że jeszcze musimy poczekać 🙂 każde dziecko jest inne i to jest święta prawda 🙂
Nanusiu stoliczek jest świetny, mojej soistry córeczka siedziała godzinami przy innym stoliku, dzieci lubią taką zabawkę 🙂 Ja planuje kupić takie duże plastikowe klocki, ktore się złącza bo zauważyłam, że Blanka próbuje zlączać rózne przedmioty, np. ma takie kubki, które uwielbia i zawsze coś kombinuje bo je sie da zlączyć 🙂 myślę, że tego potrzebuje no i poza tym chcę upiec sama tort i nadmuchać mnóstwo balonów 🙂 🙂 🙂
Sobolinku brawo za taką ciągłość snu 🙂 wow, kiedy u Nas tak będzie?? 🙂 naprawdę super!

Evek u Nas nei ma marudzenia, wrecz przeciwnie, dawno nie widziałam takie grzecznej Blanki :0 cały dzień ładnie się bawi, ładnie je i ładnie zasypia, odpukać ale taka Blanusia to mogłaby być na co dzień 🙂

Wiecie co jestem wściekła, już przechodziło Blance te okropne odparzenie, i dzisiaj w złobku, mimo tego, ze prosilismy zeby przebierały często pieluszkę bo miała stan zapalny to strasznie odparzyły panie jej pupę 😞 😞 😞 ma bardzo czerwone i pęcherze się porobiły! Biedna strasznie płakała jak jej przebierałam pieluszkę, zlączyła nogi nie chciała dać sobie nawet przemyć wodą biedna bardzo ją boli 😞 wykąpałam w krochmalu ją i troszkę pomogło ale czerwone dalej jest 😞 na szczęście jutro mam wolne to ją będę pielęgnować ale wątpie ze przejdzie do srody :/ moze mąż wezmie urlop, bo ja niestety idę do roboty 😞 😞 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Joanna1984 napisał(a):
Byłam u pediatry w czwartek i przepisał Bactroban i dopiero ta masc jej pomogła po 2 tygodniach meczarni.... już prawie sie zagoiło a dzisiaj powrót 😞 zobaczymy jak bedzie jutro i zdecydujemy co dalej robic 😞
Blanusia ślicznie dziękuje za życzenia 🙂

Kurczę z tymi powrotami tak jest, u nas też Ani został kawałek pod zapięciem pampka i było ok, a dziś zaczęła się tam znowu drapać. W środę idziemy do mamy na obiad to zobaczę co z tym dalej robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Mam nadzieję Sobolinku, że Ani to przejdzie i nie bedzie nawrotu! Daj znać co poleca mama.

Dziewczyny w Solarze zaczęła się wyprzedaż, są fajne ceny, co prawda wróciły rzeczy z innych sezonów na wyprzedaż, ale warto niektóre rzeczy kupić, np. półgolf zielony trykot jest za 19 zł! Sama byłam w szoku jak zobaczyłam ta cenę, ale jak już chciałam kupić to było za późno bo zabrali mi z przed nosa 😞 paski skórzane są za 49 zł, rękawiczki ze skóry tez ok 50 zł, także jeśli ktoś jest zainteresowany albo kogoś mama lubi Solar to ja informuję 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Joanna1984 napisał(a):
Bidulka się budzi co jakiś czas, pewnie ją piecze 😞 przebrałam jej pieluszkę przed chwilą i się rozpłakała, na szczęście już zasnęła...

Biedactwo musi ją to faktycznie piec lub swędzieć, ale dobrze, że sama zasypia. Jak Anię piekło to tylko płakała i się drapała jak w transie. Jedną noc "spała" z nami w łóżku i widziałam jak się męczy, co chwilkę się przebudzała i płakała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...