Skocz do zawartości

Lipcóweczki 2011 | Forum dla mam


Admin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 16,5 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Gosiaczek_m

    2854

  • emilia1_m

    1680

  • McDa87_m

    1834

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Czesc laseczki znow tyle czytania lo matko i corko hehehe
Witaj Ewa 🙂 juz nas naprawde sporo sie robi 🙂 z grupie sila 😜
Monia jak to sie stalo,ze Ania ma takie wlosy!!!!!!!??!!!!! piekna jest smieszka !!!!
Tedit widze,ze Lenka tez trenuje wygibasy hehehe i tez raczki tak smiesznie splata 😁
Jak czytam te porody to mysle,ze naprawde nigdy tego nie zapomnimy a jesli za poczatek porodu uznac odejscie wod to co ja rodzilam 3,5 dnia?hehehe w srode kolo 1 wszej odeszly mi wody, pojechalismy do szpitala przebili pechem do konca i odeslali do domu,zero skurczow, w czwartek to samo badanie ktg i do domu, w pt to samo i w sb z rana wywolywanie skurczow, ktore dopiero po kroplowce ruszyly tj po 17 , bylo smiesznie ,zabawnie,az zaczelo kur....sko bolec. Przy rozwarciu 9cm o 23.40 lekarz przyszedl ,sprawdzil KTG i tetno malej, pobrali jej krew z glowki , pozniej ponownie je pobrali i to juz byl meksyk w przyspieszonym tempie.Tetno zaczelo jej bardzo spadac i biegiem na stol. Do momentu kiedy mnie nie wywiezli z pokoju nikt nie powiedzial,ze cesarka! Ktora trwala okolo15-20 minut.Jak poczulam bol podczas krojenia mieli mnie uspic ale nie zdazyli bo mala juz uslyszalam. Po 2 epiduralach czulam jak mnie kroja! niegdy nie zapomne jakie mialam drgawki na ciele jakbym miala atak padaczki,zwlaszcza nogi. Ale to tak jakby ktos z boku ogladal to wygladalo strasznie, ja musialam im ufac i nie dopuszczalam mysli,ze cos moze byc nie tak,poza tym rodzilam pierwszy raz, teraz wiem,ze jakby odeszly mi wody tyle wczesniej to ni kuta nie wyjde ze szpitala bo to naprawde niebezpieczne dla dziecka, ktore moze sie udusic bez wod.A tu do 48h moze byc w ciele matki po odejsciu wod.....ehhhh jest cala zdrowiutka dostala 9/10 przez ich strach ,ze moze cos nie byc ok. bo badania ,wszystko ma super.Kurde dostala 9/10 na przypadek,zeby byli czysci w razie Wu. 😮
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
bylam na chwile na spacerku bo z tmy maruda sie nie da niech mu wyjda te zeby bo podejrzewam je wlasnie ze on taki marudny. Chyba pora zmienic wozek bo w glebokim jemu juz nie odpowiada ani mysli o spaniu wciaz sie podnosi chce widziec cos trzeba pomyslec.

rose tak Oskarek ma bakterie w ukladzie moczowym nie wiem czy czytalas bylismy na poczatku pazdziernika w szpitalu bo skonczylo sie na odmiedniczkowym zapaleniu nerek z tego wszystkiego nio i teraz musimy robic mu kontrolne badania moczu jak i posiew ostatni w grudniu wyszedl nie za dobry bo byla ta bakteria coli co jest najszczestsza bakteria u dzieci dostal antybiotyk i kazala brac do konca i potem odczekac tydz i zrobic posiew i ogolne z jednego

Tedi26ooo ty tez masz ten "ocean" oskarkowi sie podoba jak on to nogami odpycha a my mu to spowrotem przyblizamy on nie lubi akrobacji z niego jest len paskudny

monia321 oj wszyscy zazdroszcza Anii taki wloskow sa przecudne a jaki kucyk od malego w kucykach slicznie i takie krecone

Mi wlosy juz przstaly wypadac zaczely jak oskar skonczyl 3 miesiace i juz w grudniu powoli przestalo dzis juz mi nie wylatuja prawie w ogole tyle co zawsze bo mam lekkie sklonnosci

Lece cos na szybko upichcic ja tu cwicze a caly dzien latam i szukam czeogs do zjedzenia hehebo pora pozbyc sie brzuszka z ciazy jak i kg ktore przybyly w czasei swiat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
cześć dziewczyny i witam nowe Mamuśki 🙂

Ale się rozpisałyście... 🙂 My w weekend mieliśmy gości i czasu mało aby zajrzeć...

Widzę, że wspomnienia z porodów wróciły...ja swój wspominam super...najgorszy moment to znieczulenie ( miałam cesarski cięcie )...tuż po zastrzyku myślałam, że zwymiotuje a potem tak mi się kręciło w głowie, że masakra !!! Cała reszta super małą mi dawali na piersi jeszcze z pępowiną, ale się popłakałam z emocji i szczęścia i mi ją szybciutko zabrali 🙂

Wczoraj po raz pierwszy próbowałam dać małej deserek i lipa...Nie chce nic słodkiego ! Je szpinak, brokuły, kalafior co wydawałoby się problematyczne ( nic nie słodzę i wcina ) a tu wczoraj malinki z winogronem i jabłkiem i może zjadała z 2 łyżeczki i płacz...

Dzisiaj zrobię podejście nr 2 i zobaczymy...

BRAWA DLA NATALKI z okazji pierwszego ząbka 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Cześć Mamcie!

Odsypiałam... ☺️ Cały dzień na wyprzedażach to dla mnie za wiele... Otumaniona wyszłam z centrum 😮
Na szczęście niedaleko Arkadii mam Ciotkę i moja Mama została z Olkiem,więc zakupy na spokojnie mogłam robić 🙂
A ile tobołów targaliśmy ze sobą 🙂 Jak galerianki 😁
Mimo wszystko wypad mogę zaliczyć do udanych 🙂 Kupiłam sobie fajną kurtałkę, za grosze wprawdzie, bo przeceniona była, kilka bluzek, sukienek i spódniczkę nawet, taką mini 😁 🙃 Ale fajna 🙂 Myślałam jeszcze o butach, ale nic nie upatrzyłam ciekawego. Zresztą noszę rozmiar 38, a nogę mam nieproporcjonalną, bo w łydce jestem ,,cienka" i każde dłuższe kozaczki wyglądają na mnie jak gumniaki 😮 Dosłownie.
Olkowi kupiłam genialne jeansy 🙂 Będzie rwał Dziewczynki na jeansowy zadek 😉 😎 I kupę bluzek na wiosnę, nie licząc tysiąca gadżetów do użytku codziennego ☺️
Mąż też się podkupił... Tylko szafek brakuje do schowania tych dupereli...

MajaCh
no to Zuzia białka pojadła! 😁 Ja też podczas biegania niejednego komara rzuciłam na ząb 😁 I żyję ☺️

Rose witaj wśród Lipcowych 🙃 Całuski dla Jaśka 😉 I nie zniknij jak kamfora w naszych codziennych plotach 😜 To wiadomo nie od dziś, kiedy masz ochotę... PISZ PISZ PISZ!!!

McDa mnie też nacinali 🥴 I jak dyktuje natura- moim kroczem rządzi szef... 🤢 Podczas stosunku odczuwam dyskomfort od strony blizny 😮 Wprawdzie raz mocniej, raz lżej, ale go czuć 😠 Dlatego częstuję go oliwką dla dzieci ☺️ Wtedy nie czuję napięcia tej skóry...

Wercia ależ ja bym nerwa złapała za ten późny powrót! 🤢 Naprawdę bym Go do domu nie wpuściła! I tu nie chodzi o to czy jestem twarda czy nie, takich numerów dorosły chłop wywijać nie powinien! Psychologicznie bym Go podeszła 🙂
Fakt, zmienić Go nie zmienisz, ale o swoje powalczyć możesz! Powtarzam! NIE DAJ SIĘ!
A u mnie nie ma wpisanych faz porodu 🤨 Całość trwała 11h...

Emiluś gratki dla Natki!!! 🤪 Kolejny ząbek lipcowy 🙃

Megan
!!! ja pamiętam,jak Ci zazdrościłam,że wody poleciały 😁 A u mnie tylko czop 😁
Wesoło z Wami mieli w szpitalu 🤪 Kroplówki wyrywali, stojaki wyginali 😁 Hardcore! 😁 I te buty rybackie! 🤪

Witaj Ewa 🙃 Ile jeszcze tajnos agentos nas podgląda? 🙂

Monia321 włoski!!!! 🤪 Kocham Małego Czuperka 🙃 A nosek pomarańczowy jaki cudowny 🙂 Mój Olek też ma już kolorowy 😁 Guzka Ci wyrwało, bo kanalik się zapchał... Gorący prysznic i odciąganie, pomoże 🙂 Ja mam tak bardzo często odkąd Olek niechlujnie podjada cycuszki 😉 O Sylwestrze nie wspomnę, zapomniałam laktatora, a ręką nie chciałam odciągać, więc w efekcie cycki zrobiły się kwadratowe i pełne guzków 😮 Dobrze,że nie pękły ☺️

Ale się rozpisałyście 🙂 Miałam obiad gotować, a 2 godz. zajęło czytanie forum:woohooa
Zmykam nakarmić mojego Dziudzia 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
monia321 Sabinka ma identyczną. Dostała na gwiazdkę od dziadków 😉
A na te włoski to się nie mogę napatrzeć. Jak to zrobiliście ? 😉

MajaCh To ale Ci się szpital trafił. Masakra. Chyba bym umarła ze strachu. Jak można bez wód wypuścić do domu????

Emilianem Ty jesteś laska to możesz mini nosić 😉 Pewnie wszystko na Ciebie pasuje

Zmieniłam zdjęcie. Możecie podziwiać wypasione udka Sabinki 😁 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam, witam i czy są jakieś "nowe" nieujawnione Mamuśki pytam 😜 😜 😜

My juz po rehabilitacji, nasz leniuch do tyłu jest niestety - powinien juz więcej rzeczy umiec, np. leżąc na brzuchu nie podpiera się rączkami za długo, nie trzyma ich prostych i głowy też na brzuchu to mu się nie chce podnosic tylko patrzec "spod byka" najlepiej
Aha i dziś już dałam cały słoik warzywek z indykiem i już mleka nie dałam - czyli teraz 4x razy na dobę mliko będzie jak cały słój jedzenia,
apropo to słoik też chciał zjeśc 🙃 🤪 🙃


emilia1
- hehe Natalia bawiła sie pieluszką przed 23 a u Nas to standardowa godzina kładzenia sie spania Rozbójnika, też wczoraj sie wiercił póki nie zasnął o tej "swojej porze"
poród miałaś widze szybki, no ale to tez drugie dziecko to podobno szybciej idzie, chociaż jak na razie nie chciałabym się o tym przekonywac... 😉

McDa
- też uważam że szybko urodziłaś,
wody odeszły Ci podobnie bo mnie 3.40 a dopiero kroplówka ok 16 i 21.55 się urodził i kurcze mnie trzymali i czekali chyba na skurcze aż się same pojawią,
ale sie cieszę że przynajmniej taka fajna położna odbierała Rozbójnika chociaż czasem myślę że długo czekali


ewa, rose
- u mnie cukrzyca ciążowa wyszła po teście obciążenia glukoza - po 2 h wynik- 200
ale ja sie tego spodziewałam bo moja Mum dostała cukrzycy w ciąży i musiała zacząc brac insulinę i tam ma do dzisiaj niestety
mnie się udało wyregulowac dietą - nie przytyłam za wiele ale ja byłam już spasiona przed ciąża
w okolicach 7 m-ca miałam 4 kg na plusie a na sam poród może z +6
z tymże wody odeszły mi w 36 tyg (byc moze z powodu cukrzycy, ale tego nikt nie wiedział i nigdy się nie dowiemy juz)
też uwielbiam jeśc słodkosci ale na diecie cukrzycowej czułam się bardzo dobrze 🙂
po porodzie miałam diete w szpitalu, mierzyłam sama ale z racji braku czasu przestałam a teraz czasem zmierzę ale jak mierzę to jest ok
z racji mojego dziwactwa w ciąży przytyłam max 6 kg, po ciąży- po 3 tyg w szpitalu z dzieckiem miałam -14 kg a teraz mam ok -3 od wagi sprzed ciązy

darka - u mojego też czasem gryzienie skarpetek -z tymże nie na nóżkach a sobie je ściąga ze stópek i je "zjada "
a mnie kudły lecą nadal, wrrr
też bym musiała pozbyc się tego co mi już zdążyło od porodu sie nazbierac 🤢

Tilii -
no czekali troche z tym moim porodem ale jakbym nie urodziła w ciągu doby od odejscia wod tobym kazała męzowi isc do lekarza i niech działają,
dostawałam przed porodem i 3 dni po antybiotyki z racji właśnie tego przedwczesnego odejścia wód
a poród miałaś ekspresowy 🙂
My nie szczepiliśmy jak na razie na pneumokoki ale mamy zamiar, Nam ciagle trąbią w poradni że póki do żłobka nie chodzi to możemy później
no i kasa za tą szczepionkę


monia32
1- nie napiszę nic nowego ale Twoja Ania ma imponujące włoski, 🤪 🤪 🤪 co Ty robisz że ona takie ma? to ja mam kudeł za trzech a Patryk chyba ma po ojcu, chociaż teściowa twierdzi że Patryk ma więcej włosów niż mój mąż jak był mały

tedit
- zdjecie superek 😁 😁 😁 😁

MajaCh
- to miałaś ciężko z porodem, długo trzymali Cię bez wód, nasz miał punktow:
1 min. - 8
3 min. - 9
5 min. - 10

majaaaa
- oby z deserkiem tym razem sie udało 🙂

emiliaeem - jesteś kochana, widzę mega zakupy mieliście - to humorek poprawia zawsze, chociaż ja nienawidzę centrów handlowych a Silesi w Katowicach to już całkiem bo zawsze z niej wychodzę jakbym z maratonu wracała...
apropo chłopa mego - to kurcze nie mogę nic zrobic żeby go do domu nie wpuscic bo klucze ma...
a jaki masz pomysl na psychologiczne podejście bo mnie juz brak 😞 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
witam, nie mam czasu dziś na nic , sprawy urzędowe i maż chory w aptece wydałam przeszło 100 zł na leki na przeziębienie 😮.kupiłam vibircol dziewczyny powiedzcie mi czy dajecie cały czopek czy pol i czy mozna codziennie na noc, bo Natalia krzyczy w nocy a ja chodzę jak Zombie 🤢 poczytam was jak znajdę chwilkę 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
mała się bawi to mam chwile darka zwykła łyżeczkę metalowa i ta strona co się trzyma wkładam do buzi , a ze jest zimna to Natalii sie podoba i stukam 😉


tiliiiii mi tez tróją dupę w przychodni ,żebym zaszczepiła ale syna nie szczepiłam , siostra i kuzynka maja 2 kę maluchów i tez nie szczepili więc liczę na moja intuicje i nie szczepie , ale to jest indywidualna sprawa 😉
    Udka ma śliczne takie do całowania 😘 😘 😘

tedi jakbym widziała Natalie , tez robi takie wygibasy 😁 😁 😁


Emilio super ,że jesteś zadowolona z zakupów , a na Zadek Olka to Natalia poleci bo za mamusia lubi męskie tyłeczki 😜 😜


monia321 ja sie nie mogę doczekać u Natalii takiej czuprynki 😉


majaaa próbuj dawać jej rożne smaki deserków może któryś polubi 😉


wercia Natalia chodziła spac juz po 20 tej teraz przez zęby sobie opóźniła spanie , jak dla mnie to 23 to za późno bo ja juz bym poszła o 22 spac 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Ja na pneumokoki nie szczepiłam tylko na rotawirusy.

My już po spacerze.
Lenka zrobiła mega rzadką kupkę po łososiu, chyba na razie ryby odpadają.

emilieem ja jutro na zakupki śmigam ale nie dla siebie tylko prezenty 🙂

wercia spokojnie, ja się denerwuje, ze Lenka nie siedzi ale wszystko w swoim czasie.

Hehe teraz słodko się denerwuje bo nie może zjeść klocuszka 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam Dziewczyny i jeszcze raz dziękuję Wszystkim za miłe przyjęcie.

Darka- super że masz już ostatnie szczepienie przed sobą, my dopiero w tamtą środę podaliśmy pierwszą dawkę infanrix hexa. Darka może ci teściowie okażą się w porządku, tego Ci z całego serca życzę. Co do podciągania to Miłosz jak mu podam palce to sam się podnosi. Dzisiaj pierwszy raz usiadł sam w bujaczku i bawił się nóżkami, ale z pozycji półleżącej zawsze łatwiej. Natomiast co do przekręcania się na brzuch to jest strasznie leniwy.

Monia- Ania ma super włoski, patrzę z zazdrością i czekam kiedy mojemu łysolowi wyrosną jakieś loki. Co do piersi to miałam podobnie w 3 miesiącu i tak jak piszą Aneta i Justyna , ciepły prysznic i odciąganie. Ja po każdym karmieniu odciągałam co zostało laktatorem. W 2 miesiącu miałam natomiast stan zapalny wtedy była wyczuwalna grudka ale na piersi było też widoczne zaczerwienienie. Wówczas pomogły zimne, lodowate okłady, nie wolno wtedy masować i należy uważać z gorącymi kąpielami. Ale z tego co opisujesz to u Ciebie to prawdopodobnie zastuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tilii jak mozna bez wod do domu....Anglia tu takie prawo 😮
Maja a moze ie podawaj jabluszka , moze bananka deserek...jabluszko to i mojej robi rewolucje w zoladeczku, a ja jej daje cos nowego- sie odwraca, o fujjj takie miny ale chwile je przytrzymuje lyzeczkie w buzi.......za chwile znow przytrzymuje i tak sie szybko przyzwyczaja do smaczkow.
Zuzu dzis dostala rybke!!! zjadla caly sloiczek ale tak prykala,ze myslalam,ze kupa ,a to tylko gazy! 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do szczepien to tu wszystkie robia i za free ale nie robia na gruzlice!!!! masakra i sie nie wykloce bo nie da sie......nie ma wedlug nich zagrozenia startytaty ,ze niby w afryce i azji, a tu pelno roznych narodowosci jest! W Polsce zrobie jak bedziemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Dałam małej dzisiaj ten sam deserek co wczoraj i był nieznaczny postęp...zjadła pół słoiczka a potem się bidula popłakała 🙂
Na obiadek dzisiaj zjadła marchew + pietruszka + kalafior i w niebo wzięta...Do tej pory najgorzej mam właśnie z deserkami...
Próbowałam także przemycić jej trochę jabłka...do sokowirówki dałam marchew+jabłko i lipa...Wszystko co tylko trochę słodkie wpada w taką histerię, że nie idzie uspokoić 😞

Jutro walczę dalej...

Emilia też mam czopki Viburcol, ale nie powiem Ci bo ich nigdy nie zapodałam...
A jak w ogóle objawia się to ząbkowanie Natalki ? Co robi ?

Emiliaeem widzę, że ładnie poszalałaś na zakupach... 🤪 zazdroszczę 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
majaaa objawem ząbkowania u Natalii jest ciągłe marudzenie z palcem w buzi i odkąd ząbkuje nie zjada mi deserków 😮 może ja drażnią bo zje troszkę i płacz 🤢 . od noszenia jej na rękach plecy mi wysiadają, dobrze ze jak zrobię w gondolce na siedząco to troszkę się zabawi 😉, no i budzi sie z krzykiem zasypia po 23 i budzi sie co chwila 🤢nocke miałam nieprzespana Kupiłam ponownie dentinox i pomaga na chwile no i te czopki , ale nie wiem jak jej podać bo w ulotce nie pisze 🤔 i dalej czekam na odpowiedz ?????????????????????????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dziewczynki i Dzidziusie 🙂

Bardzo długo mnie nie był, a tu tyle do nadrobienia.... nie wiem czy dam radę wszystko przeczytać, bo chyba mam z 50 stron zaległości.
Na święta pojechaliśmy do moich rodziców, wróciliśmy przed Sylwestrem i mój mąż na dzień przed spadł ze schodów i skręcił nogę, więc przez tydzień miałam na głowie nie tylko Julkę, ale i jego. Na szczęście dużo mu lepiej i mimo, że jest na zwolnieniu pomaga przy malutkiej, więc ja mogę troch,ę zwolnić tempo. Julka całe dnie spędza na brzuchu, śpi mało (tak jak dziewczynki McDa i Gosiaczka), mówi ba ba,myyy, ama .. więc liczę, że niedługo mnie zaskoczy słówkiem mama..
Chyba nie doczytam wszystkiego, widziałam tylko zdjęcia dzieciaczków i w avatarkach i wklejone...cudne 😁 MOże jutro mnie się uda coś dodać, albo stworzyć album na agu agu 😁
Również witam nowe mamusie no i oczywiście pytam, jak śpią wasze dzidzie (bo kamicie piersią)? Moja różnie, ale znacznej poprawy nie zauważyłam (czasami wstaję 3 razy w nocy, a czasem 6:angry 🙂 No i zapomniałam się pochwalić, że Julia je już zupki...sama jej gotuję (ekologiczne) i wcina ze smakiem, wprowadziłam kaszki i deserki 🙂 więc nie wisi już tyle na cycu 😁 😁 😁
Emilia1 gratuluję ząbka...u nas jeszcze nic nie widać 😉
Emiliaeem... ty szczęściaro!!! Zazdroszczę zakupów, widzę, że zaszalałaś na zakupach...a mamę nosiłabym na Twoim miejscu na rękach 🙂 moja niestety jest daleko i rzadko może pomóc 😞
McDa.. ja też muszę brać leki na tarczycę do końca życia...po pewnym czasie wpadniesz w rutynę i nie nie będzie ci to przeszkadzało, no ale wiadomo, lepiej nie mieć tej choroby 🙂
Tedit i wszystkim chorowitkom życzymy duuuużo zdrówka!!!
Niestety tylko tyle zapamiętałam 😞 😞 😞
Postaram się jutro doczytać, częściej zaglądać i być na bieżąco 😎
Miłego wieczorku 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
wercia82 Sabina też dziwnie na mnie patrzy jak pokazuję jej pusty słoik. Jakby nie wierzyła, że już nie ma i może jeszcze coś by się tam zjadło?

Ewa Pyrka też się podnosi jak jej podam ręce, ale ta małpa od razu wstaje! Nie ma siedzenia, muszę ją sama posadzić to wtedy siedzi. Przewracać sie też jeszcze nie potrafi .. a już nie mogę się doczekać

Maja Moja Pyrka też przy 1 łyżeczce się krzywi, ale potem po krótkim zastanowieniu zjada wszystko i potem się dziwi że już nie ma…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam wieczorkiem

Lenka już śpi, mało spała w ciągu dnia wiec może dlatego szybko zasnęła 😉

emiiliaeem no to widzę że się obkupiliście i jak karta wytrzymała 😁

emilia ja też mam ten Viburcol ale nie pomogę bo nie dawałam 🤢

Magdunia
hehe trochę naskrobałyśmy, niech mąż wraca szybko do siebie 😉

Tilii
moja niunia też przy pierwszej łyżeczce się krzywi ale potem wcina aż się cała trzęsie no i oczywiście wielkie zdziwienie że już koniec 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...