Skocz do zawartości

LISTOPADÓWKI 2011 | Forum dla mam


aaa_aniusia_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusie
McDusia Zania nie jest instruktorką Zumby , ale z tego co pamiętam to chyba jest po AWF i lubi Zumbę...i chyba chciała zrobić taki kurs 🙂

Mój malż w UK był kierownikiem zmiany, ale z wykształcenia to inżynier informatyki i w takiej pracy widział by się najchętniej...komputery to jego konik 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,6 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Shelby_m

    1290

  • yenefer07_m

    1098

  • Cherry_m

    1404

  • lala89_m

    1088

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
Witam.

McDusia mówisz że nie masz sił trzymać Izy, a co ja mam powiedzieć? Ale to prawda, mały może dużo 🙃 🙃.
I jak po szczepieniu? Wiesz nawet do 2 tygodniu mogą się ukazać reakcje na szczepionkę. Trzeba bacznie dziecko obserwować czy nie ma odczynu, gorączki itp.
No i cudownie usłyszeć „mama” prawda? Synek mówił mama ale ostatnio coś mu się odwidziało. No i każdy to „tata”.
Bardzo fajna taka kolacja, szczególnie jeśli jest za free. A kaczkę to trzeba umieć zrobić, inaczej wychodzi niesmaczna, taka gumowata.

Yen ja też nie lubię tego bałaganu przy remontach ale za to po jak usiądziesz sobie i popatrzysz jak wszystko ładnie wygląda to człowiek odetchnie z ulgą i aż przyjemniej się będzie w kuchni jadło. Moim zdaniem kuchnia to serce domu 😉
Ja wierzę, że wszystko się ułoży i oboje znajdziecie pracę. Trzeba tylko poczekać, nie od razu wszystko. A w walentynki to niezwykle romantyczny wypad do sądu 😜 😎. Więc nie ma innego wyjścia – musi się udać 😉.
O zakupy – to lubię 🤪.
Yen ta sałatka w sam raz dla mnie, ja lubię na ostro 😎 hahah


Ania_anusia
ja jakoś nie przepadam za kaczką. A piersi kaczęcich nigdy nie robiłam. Daj znać jak się udało i podeślij przepis. Może jak będą dobre to się skuszę.

Lala smakowicie brzmi ta sałatka, ale chyba w moim przypadku musi poczekać bo na razie dieta…

MamoMatko
tak już jest z rakiem, że mimo iż wyniki dobre to jest możliwość że się odnowi. Coś o tym wiem...ehh Trzeba to często kontrolować. Wierzę, że wszystko będzie dobrze.

Moje dziecko po spacerze zjadło zupę i w przeciągu godziny więcej wysrało 🤔 On ma spust niesamowity. Sama jestem w szoku 😮
Ja jestem gdzieś dzisiaj wypompowana. Popijam właśnie kawkę dla regeneracji. Jutro jadę do cioci więc nie będzie czasu napisanie, więc odezwę się wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
zakupy zrobione udalo nam sie nawet pospacerwac bo po 13 przestalo sypac wiec super:] faworki zrobione jutro moze ejszcze paczki zrobie bo zapomnialam kupic drodzy a juz mi sie nie chcialo isc do sklepu piersi kupilam..jednak zrobie piersi .....znalazlam przepis na piersi z kacki z jablkiem zurawina sokiem z pomaranczy majerankiem zobaczymy jak wyjdzie:]jutro jak zrobie to sie pochwale chyba ze nie bedzie czym jesli kompletnie nie wyjdzie teraz musze sobie zrobic kawe bo padam a mlodego poloze kolo 20...dzis mial tylko jedna dremke wsatl po 13 wiec po 18 bedie juz marudny...no i co jeszcze....kregoslup mnie boli hehe;] od stania przy oleju i tych faworkach:]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie

maks zasnal mi na rekah o 18!!!!!!!!!!!mam tylko nadzieje ze juz do rana bedzie spal...w co watpie ale oby!!! marudzil w koncu sie poplakal wzielam go na kolana przytulilam a za chwile patze a on spi!!! no to do lozeczka go i tak sobie spi... wiec korzystam z okazji i ide wziasc prysznic....moze jakis film ogladne hehe


ja kaczke jadlam dwa razy w zuciu pieczonan w calosci z jakblkami sliwkami i czyms jeszcze przepisu mojej tesciowej niestety przepisu nie zapisalm jej juz nie ma wiec nigdy sie nie dowiem a to bylo najlepsze co w zyicu jadlam raz nawet specjalnie dla mnie robila ta kaczke na wiglie ....jezu jak mi jej brakuje to taka moja druga mama!!!tesknie strasznie alez to zycie jest niesprawiedliwe....jutro piersi robie pierwszy raz w zyciu

yen---ja tez nienawidze remontow jak tomek cos robi to albo wychodze ale jade do rodzicow na wies ...bo mnie krew zalewa jeszcze moj maz to jest taki ze wszytsko wywali wszytskie narzedzia nawet to co mu nie potrzebne nie ma jak noi p[ostawic a jemu to opdowiada...a ja jak to widze to nie moge wytrzymac

aa no ale zabezpieczylam sie i w razie dyby mi kaczka nie wyszla moge na szybko zrobic pieczona karkowke z ziemniakiem cebula i marchewka wiec nie ma tragedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z wieczora 😉

Anabelle po szczepieniu to Iza spała 3 godziny w samochodzie 😉 ha ha
Wiem, wiem, że musze obserwować! Jak na razie to nic się nie dzieje. Miejsce ukłucia jest ładne tzn było po tych 3 godz spędzonych w samochodzie, bo jak się obudziła to całą ją przebrałam, bo jakoś tak zawsze robię jakw rócę z przychodni, że zaraz ją całą przebieram.. takie moje zboczenie.. ale jak jej nie przebiorę i siebie też, to normalnie mam przeczucie, że na tych naszych ubraniach pełno zarazków i bakterii... 😉
Potem koło 17:30 zasnęła na jakieś pół godzinki i teraz mąż robi jej kaszkę, a ona chodzi po domu cały wieczór i woła "mama mama mama"...

aaa_aniusia ale narobiłas mi apetytu na faworki... o paczkach nie wspomne 😉
a jak kaczka wyjdzie dobra to sie pochwal nia wraz z przepisem 😉

oo oby Maksiu spał do rana! a kolacje już wszamał? może kaszkę zapodaj mu na spiku przez smoczek, albo chociaz mleko?

Ojj dobra teściowa to jak mama, ale ja neistety o mojej tak pwoiedzieć nie mogę, chociaz kiedyś wydawało mi się inaczej, to ostatnio zmieniłam zdanie... 😞

Ide przebrać Ize w piżamkę, chociaż on awidzę zajęła sięna dobre zabawą i ani myślki o pójściu spać...

a ja zaraz oglądam z mężem "na wspólnej".. to nasz wspólny serial 😉 wciągnęłam go jak byłam w ciąży i chciałam by koło mnie leżał i mnie przytulał i tak siłą rzeczy zaczął ze mną oglądać i się wciągnał.. na tyle, że nawet jak się zbliża 20 to on do mnie mówi, że za chwilę Ignaś.. czyli jeden z bohaterów filmu (dla niewtajemniczonych)...


Doczekałam słowa "mama" a teraz czekam pierszych samodzielnych kroczków Izki 😉 zawsze na coś człowiek czeka 😉


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
właśnie zobaczyłam, że ostatni raz odezwałam się w styczniu, więc postanowiłam się do Was odezwać

ciężki weekend za nami - tak, jak pisałam - Maksio wymiotował w czwartek, potem zagorączkował i tak nieprzerwanie 38-40 stopni gorączki do niedzieli, a w poniedziałek jakieś plamki, a oprócz tego żadnych objawów, więc obstawiamy, że trzydniówka. Nie wiem skąd, bo nie miał kontaktu z chorymi - może z powietrza? Źle spał, dużo płakał, marudził, nie chciał jeść, ciągle na rączki, biedny taki rozpalony, leków nie chciał, pluł, jak zawsze zresztą.
Byliśmy u lekarza - płucka czyste. Nie chciałam w ogóle iść, bo wiecie, jakie zarazy chodzą do przychodni, a Maksiowi w sumie nic nie było - poza gorączką. Potem miał jeszcze 2-3 luźne kupy, a teraz już w sumie zdrowy. Widać oczywiście, że dokuczają mu ząbki, ale do tego można się przyzwyczaić. No i nadal sporo się budzi w nocy, ale to też pewnie od zębów.

Także teraz dochodzimy do siebie po fatalnym weekendzie.

Byliśmy zapisani na szczepienie, ale siłą rzeczy trzeba było odwołać. A to ta dawka 13-14 miesiąc, a Maksio już dawno po 14, ale to podobno nie szkodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam wieczorową porą 🙂 Ja już wykąpana, Oskar też...nawet mu grzywkę obcięliśmy tak króciutko...ale ile płaczu było!!! Wygląda tak fajnie teraz i nic mu do oczków nie leci. Teraz meczyk z moim Irlandia-Polska...bzykanko i spać 🙂 Dziś poczyniliśmy mega postępy w remoncie...kuchnia dwa razy pomalowana!!! Jutro malujemy jeszcze trzeci raz, bo prześwity są...wcześniej kuchnia była w kolorze tropikalnej pomarańczy...a teraz kamienista plaża...więc o wiele jaśniejszy i ciężko zakryć ten pomarańcz.

Co do remontu...to ja absolutnie muszę być na miejscu...gdybym była jakimś kierownikiem budowy...to chyba wszyscy by mnie nie nawidzili 😁 Co do takich rzeczy jestem perfekcjonistką i wszystko musi być równo i idealnie...wczoraj małż w kilku miejscach, tak wygładził ścianę...że jak to zobaczyłam, to nie dość , że zjebkę dostał 😁 to jeszcze wzięłam szpachelkę i sama nałożyłam na nowo w te miejsca. Akurat mam dryk do takich rzeczy...kto by przypuszczał 😁 i naprawdę całkiem nieźle sobie radzę z budowlanką 😁 😁 😁

Jeszcze muszę zamówić rolety na okno i skrócić i obszyć firaneczkę...no ale nie mam maszyny, wiec muszę zanieść do pogotwia krawieckiego 🙂

lala89 przydałabyś się tu teraz z tą maszyną 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
McDusia - Twoja córcia to ma tak przeróżne miejscówki do spania, że aż dziw bierze 🙂 i bardzo dobrze, niech sobie śpi gdzie popadnie, to przyda się w przyszłości 🙂

aaa_aniusia - niech Maksio śpi do rana! bez zająknięcia!!! a mężowi spodoba się cokolwiek, co będzie ze specjalną dedykacją dla niego, tak sądzę 🙂 ważne, że to będzie coś do jedzenia 😁 😁 😁 a co do bara bara w dni płodne - to tak naprawdę szans masz 50/50, bo gdyby były niepłodne to masz 100%, że nic nie będzie, a tak to loteria

yen - remonty remonty, podziwiam zapał 🙂 i remontowy i do gotowania 😁 a za sądownictwo trzymam mocno kciuki!!!

niech będzie tak, jak ma być i jak będzie dla Was najlepiej!

MamoMatka - macie bardzo wesoło z takim małym kabareciarzem 😁

lala - ach Ty artystko - nawet papirus robisz sama 😁 super! a w sprawie konika - to moja bratanica wymarzyła sobie na urodzinki, więc kupiliśmy, ale koniecznie miał być nie grający - kosztował 125 złotych, a po rabacie 112,50 także z Majką w biedronce dobry interes zrobiliście

Zaniu - Emilka ma zapał po mamie, nie można jej tego odmówić, super 😁

Anabelle - imprezka ze znajomymi to jest to! świętujcie, póki karnawał trwa! 🙂

judziu - Kochana! z losem nie wygrasz, trzeba się pogodzić i odnaleźć jak najwygodniejsze miejsce dla siebie w życiu, trzymam za Ciebie kciuki i mocno ściskam!

Cherry - Cherry - do Ciebie też! wiesz, że Maksio też musi trzymać ręce w moim dekolcie, mimo, że karmiony był z tydzień, a może półtora i nic przecież nie pamięta, żeby miał wspólnego z tamtym miejscem? 🙂 także wiesz... 😁 tam miło i ciepło, więc sobie grzeją łapki 😁 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shelby jak w styczniu to miesiac temu 😜 😁 😁

Całkiem mozliwe, że 3-dniówka bo moja mała jak miała to właśnie też wysoka tempka koło 40 stopni i coo zbiłąm nachodziła na nowo! I na czwarty dzień tempka spadła sama z siebie a pojawiłą się czerwona wysypka, która nastepnego dnia też zniknęła 😉
Tyle, że moja przez ten czas była raczej wesołą i miała dobry humor 😉

A zaraziłą się nie mam pojęcia skąd... co prawda jakoś dzień czy dwa dni wcześniej byliśmy w sklepie meblowym bo wybieraliśmy Izie meble do pokoiku, i moja mama sadzałą ją do auta które tam było i do stolika... i może gdzies tam musiało wcześneij być chore dziecko i się zaraziła, bo z żadnym chorym dzieckiem bezpośredniego kontaktu nie miała!

Ale co by nie powiedzieć to weekend mieliście wyjęty z życia 😞

Ja akurat dzisiaj szczepiłam ta szczepionką, ale faktycznie nie szkodzi jak późńiej...

Yenifer no faktycznie jak ciemny intensywny kolor był to cieżko przykryć. ja to najpierw maluje jednak na biało a potem nakładam kolorek.. bo inaczej to nie wyjdzie ten sam jaki ma być...

Heh normalnie jakbym widziała siebie z ta szpachelką.. hi hi

Shelby jejku tylko nie pomyslcie o mnie jak o jakiejś wyrodnej matce... jeśli chodzi o spanie mojego dziecka...
wiecie jak zasnęła w aucie, a ja bym ja wyjęła to by się obudziła.. co prawda ja woże ją jeszcze w nosidełku, (mam recaro yang profi i jest spory) więc niby mogłabym z nosidełkiem ją do domu, ale raz, że w kurtce w domu by się zagotowała, a dwa, że i tak nawet jakby udało mi się ją rozebrać to najdalej po pół godzinie by się obudziła... a tak pospała sobie 3 godzinki 😉
Na dworze w wózku na tarasie nawet jak mróz to jej tam zimno nie jest, bo jest tak opatulona w gondoli, że jak ją po 2-3 godz wyjmuje to jest nieraz zgrzana...
A mówią, że jak dziecko śpi to rośnie 😉

Shelby no rozkręcasz się jako kierowca!!! Super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spora ta ciężarówka wywrotka? i za ile? bo moż ebym cos mojej Izuni takiego kupiła 😉 no ona uwielbia autka i traktorki 😉 i co mam jej zabronić bo jest dziewczynką????

ma kilka takich małych autek akurat do ręki.. 😉

nic zmykam, bo cos głowa mnie rozbolała... ide pod prysznic i do męzusia...
dobranoc pa pa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Shelby no nareszcie się odezwałaś! 🙂
My mamy straż z biedronki i Maja się nią bawi 🙂 s cena super no nie?



Yen ja poprosze zdjęcia tutaj po remoncie i grzywke Oskarka! 🙂 Ja też lubie gipsować tapetować.. wgl wszystko co wiąże się ze zmianami 🙂 My tez zmieniamy troszku w kuchni.. dokupilismy blat i dziś mąż odebrał półki bo zamówiliśmy

🙂
McDusia Twoja córcia to ma spanie!! Dżizas..

Cherry , Martka, Gosiaq u reszta mamusiek gdzie wy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam 🙂 U nas tłusty czwartek już zaliczony 😁 Wystarczyło, że szepnęłam małżowi, że mam ochotę na śniadanko na pączka z kawusią...a ten poleciał do sklepu 😁 😁 😁 Dla Oskara też się znalazł mały pączuś 🙂 no bo jak inaczej 🙂



Smakowało 🙂



Tłustego Mamusie!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Ja też pączusia zaliczyłam.. Mąż rano przed pracą pojechał do piekarni..

Wczoraj Maja wymiotowala, chyba flegma schodzi... Do tego tak strasznie się odparzyła co u nas jest normą przy braniu leków - wczoraj pitusie miała aż napuchniętą! Masakra bo zaraz jak się załatwiła to jej pampersa zmieniłam. Chwile polatała z gołą pupcią, ale nie może d,lugo bo jest choora a nie chce żeby sie jeszcze bardziej rozchorowa łą..

Yen OSKAR JEST UROCZY!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Shelby oo to chyba dzisiaj podjadę do Biedry! I poszukam! Ciekawe czy Iza bedzie się nią bawiła! Ale jak za 20 i nawet by się nie bawiła to nie żal będzie wydac zabawkę komuś innemu 😉

Lala straż ma Mikołaj Anabelle i też lubi się nia bawić z tego co pisała 😉 Szkoda, że wcześniej nie pojechałam bo u nas może już nie być... no ale zobaczymy 😉
Najwyżej mężowi zlecę by poszedł do Biedry w Poznaniu 😉 Szkoda, że ja tutaj na miejscu nie mam żadnych takich sklepów typu Biedronka, Lidl.. tylko musze jechać gdzieś samochodem.. a to już nie zawsze się chce.. 😉

A cena faktycznie super!

Te 3 godziny to tylko tak wyjątkowo po szczepieniu, ale chyba połączyła dżemkę przedpołudniową, bo chodzi tak przed 11 spać na pół godzinki z popołudniowym spacerem wtedy potrafi do 2 godz spać 😉
Dzisiaj poszla spać o 10:35 tzn o tej godz już spała i nadal śpi... więc wypiłąm kawusię, zjadłam tłustoczwartkowego pączusia i mam jeszcze chwilkę czasu 😉

Dzisiaj rano brat przywiózł Majkę, bo Maja chora i do przedszkola nie szła! Brat musiał pojechać do Niemiec, więc nie mógł jej zabrać ze sobą, bo mała ma chorobe lokomocyjną, a zresztą tylko by się niepotzrebnie dodatkowo umęczyła! Bratowa od poniedziałku dopiero pracuje, więc opiekę czy urlop wziąść ciążko... no i siłą rzeczy nie mieli co z małą zrobić więc jest u mnie... mam nadzieję, że izunia od niej nic nie podłapie, tym bardziej, że Iza wczoraj byłą szczepiona więc organizm i tak już walczy z wirusem!
No ale co zrobić? Takie życie!

Dziecwzyny jak czytam o Waszych remontach to tez bym coś chciała wdomku pozmieniać, a raczej pokończyc co trzeba, ale kasy u nas brak i niestety stoimy w miejscu 😞 a jest wiele rzeczy jeszcze do zrobienia... Izuni pokoik chciałabym tez skończyć urzadzać, ale też nie ma za co 😞 niby dostała kasę na roczek, ale szczerez mówiąc wydaliśmy ją na inne rzeczy, bo w grudniu auto nam padło i 5300 poszło na naprawe!!! Masakra nie? Tyle kasy! Ale zal sprzedać bo niby 2003rocznik, ale 100 tysiecy ma przejechane dopiero bo mąż do pracy chodzi pieszo wiec nie miał gdzie jeździć i dopiero jak mnie poznał to do mnie przyjeżdżał te 15 km w jedną stronę 😉 a po slubie jeździliśmy razem do pracy ale to moim bo ja jechałam dalej... i potem odbierałam go z pracy więc tak pasowała, a jego automatem nie umiałam jeździć, wiec jego znów stał i się cieszył w garażu 😉 Teraz też jest tak, że mąz jeździ do pracy moim, a ja mam jego jak musze gdzies z podjechać...
stwierdziliśmy, że zajedziemy mój, a ten nam wtedy zostanie.. a jakbysmy zajechali oba to zostalibysmy z niczym 😉 ha ha
No ale poszły te wtryski nam w grudniu od złej jakości paliwa i te 5 tysiakó tzreba było wydać i to jeszcze po mega dużym rabacie, bo męża kolega ze studiów jest kierownikiem w mercedesie i dał mu taki rabat 😉 ech... wszystko kosztuje.. 😞
to się wyżaliłam, bo do dzisiaj przeżywam, że w styczniu musiał mąż tyle zostawić w mercedesie kasy! A ja już planowałam na co wydam tamtą kase a tu klops wyszedł z tego 🤢 😠 😠

Ale slicznie Oskarek je pączusia! ja jeszcze Izie nie dałam dzisiaj... 😉

Lala na odparzoną pupcię u nas nie spardza się nic bardziej od przemywania wodą z kalią. Kalia to te tabletki takie fioletowe. Nie kosztują dużo i nie sa na receptę!
ja robię tak, że rozpuszczam tabletkę w niewielkiej ilości wody w miseczce, biorę gazę i przy każdej zmianie pieluszki przecieram najpierw chusteczkami, by wytrzec dupcię z grubszej sprawy a potem maczam gazik w wodzie z kalią i przemywam i gazik wyrzucam, biore nastepny i tak z trzy razy wytrę. Potem przy nastepnej zmianie pieluszki do miseczki dolewam gorącej wody tak by ogólnie była ciepla i znów tak robię i takim sposobem jedna tabletka starcza mi na cały dzień! Acha jak przemywam ta kalią to pod dupcię podkładam pieluszkę tetrową żeby nie pobrudzić ciuszków które ma na sobie i potem tą pieluszką delikatnie isuszam pupcię i ubieram pampka 😉 A jak jest mocno odparzona to nawet biorę miseczkę i rozpuszczam kalie w niej i wsadzam z gołą pupcią Ize w ta miseczkę pod prysznicem i ona sobie siedzi i sie bawi! U nas nastepnego dnia po takim moczeniu dupcia całkiem inna! Może spróbuj!



Oo obudziła się lecę...



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hej
ja tylko na chwile potem jak maly pojdzie spac to wsyztsko androbie wlasnie wrocilismy ze spacerku +sklepu wiec zabieram sie za moje danie głowne:];]hehe i jeszcze opon ki bede robic....potem zagladne uppsss.....i przy okazji zmiana pampersiaka sie szykuje bo mlody az czerwony

ooo fuuujjjjj....ale smrodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
nikogo nie ma???

wiec maly w lozeczku jeszcze nie spi ale juz tam siedzi:] paczki zrobione kuchnia doprowadona do stanu uzywalnosci piersi kaczki zamarynowane ....zaraz robie sobie kawe potem musze tylko obrac ziemniaki i skonczyc kaczke ale to juz tylko chwila....ale ze tak powiem dzis to mam dosc!!!! narobilam sie naprawde jeszcze musze umyc podloge i wymyslic jak udekorowac stol w sumie swieczek mam kilka ale nic wiwecej,....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej hej

aaa_aniusia a na którą godzine zapraszasz męża na kolację? 😉

Nie wiem może rozsyp na stole płatki róż jak masz jakieś ususzone... na środku postaw wazon z wodą... i mam andzieję, że mąz przyniesie kwiatki to od razu będziesz miała gdzie włożyć,a jak nie przyniesie to nic nie mówiąc dasz mężowi do myslenia.. ha ha

możesz pozawijac sztućce w sewetki lub nawet tasiemką przewiązać...

Możesz powycinać czerwone serduszka i rozsypać na stole w artystycznym nieładzie 😉

Powodzenia i udanego wieczoru!

Należy Wam się!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...