Skocz do zawartości

12 tydzień ciąży🤰 | Forum o ciąży


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Badania prenatlane ( genetyczne) wykonuje sie w 11-14t. Badanie składa sie z dwoch czesci: USG gdzie mierzone sa dokładie poszczegolne czesci ciala a druga czesc to test pappa z krwi.
WYniki badania krwi otrzymuje sie po 2 tygodniach.
USG kosztuje ok 200zl i test pappa 200zl ( przynajmniej na Śląsku). Badania prenatalne nie sa obowiązkowe.
Wiek nie ma znaczenia, znam dziewczyne, ktora ma 28lat i okazalo sie,ze dziecko ma dawna, w jej rodzinie i rodzinie meza nie bylo chorob genetycznych. Tak wiec dla swietego spokoju, warto wykonac te badania, niezaleznie od wieku matki.
Oczywiscie im kobieta starsza tym wieksze ryzyko..ale to nie znaczy,ze mloda kobieta na 100% bedzie miala zdrowe dziecko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 222
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
No wlasnie chodzilo mi o ryzyko.
Meteoryczna, badanie przeziernosci karku mozesz zawsze zrobic. Po tym bedziesz miala wynik jaka jest szansa ze Twoj dzidzius urodzi sie z zespolem downa (odpukac). Punkcja itp. nastepuje dopiero jesli jest powod, ale pamietaj ze to badanie jest ryzykowne.
Piszesz ze w rodzinie sa chorzy na serce, dobrze ale kto dokladnie, bo jesli nikt z Twoich rodzicow, rodzenstwa, to tego juz nie bierze sie raczej pod uwage.
Z tego co mi wiadomo, chorobe serca wykryc mozna przez zwykle USG w pozniejszym rozwoju dzidziusia, tak jak i to czy inne organy odpowiednio sie rozwijaja.
Tak czy siak, musisz sie spieszyc, bo jesli chodzi o przeziernosc karku to do 14go tygodnia mozesz zbadac. Tutaj pewnie kazda ma swoje zdanie na temat tych badan, moze poradz sie lekarza ktory prowadzi Twoja ciaze, zwykle takie rzeczy jak choroba serca w rodzinie rowniez powinny zostac zgloszone.
Cokolwiek postanowisz, daj znac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witajcie Mamuśki 🙂 od początku ciąży odwiedzam tą stronkę, ale dopiero teraz postanowiłam napisać. Skłoniła mnie do tego ostatnia wizyt u lekarza, powiedział że teraz już nudności i wymioty powinny zanikać a mnie nadal one męczą... Wiem że to sprawa indywidualna, ale jak to jest u Was? I jak długo to u Was trwało? I jeszcze mam jedno pytanko, ile przytyłyście do 12 tyg. bo ja 3 kg ☺️ i lekarz powiedział że dużo 😮
Pozdrawia Agata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej mamuśki 🙂
ja właśnie wróciłam z usg i badanie wyszło pomyślnie, lekarz mówi, że dzidzia jest zdrowa 🙂 ale nie znam wyniku tej przezierności, wynik będzie w karcie, więc za 2 tygodnie mi lekarz pewnie powie co tam było.
mi nudności przeszły, a męczyłam się strasznie długo, ale jeszcze muszę 2 tygodnie brać luteinę i po niej mi jest niedobrze strasznie 😞
pozdrawiam was i wasze brzuszki :*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mdłości utąpiły te wczesno poranne czyli te które męczyły mnie o 4 rano aż do popołudnia.Teraz męczą mnie od 10 rano do chwili gdy wyjdę na dwór i wtedy ustają.Oprócz mdłości mam już dosyć tych wymiotów o każdej dnia a nawet nocy.Dodatkowym objawem to okropny już dwutygodniowy ból wszystkich zębów po prawej a w tym i ucho.Na początku męczyłam się z tym ,ale teraz jak bardzo boli to łyknę jedną tabeletkę apapu i troszkę mija,ale plóźniej mam okropne wyrzuty sumienia,czy aby z maleństwem wszystko dobrze.Pozdrawiam wszystkie 12-tygodniówki 🙂 😘 😘 😘 😘

Ola z opolskiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
jestem już po badaniach przezierności karku i jestem bardzo zadowolona wprawdzie nie mam 100% pewności ale wyniki wskazują że nie powinnam się obawiać 🙂 dzidzia ma 80mm serduszko bije 156 uderzeń na minute a przezierność jest 1.70 mm lekarz powiedział że wszystko jest w jak najlepszym porządku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No widzisz meteoryczna88 😁, ciesze sie ze jest wszystko ok, ale nie spodziewalam sie ze bedzie inaczej.
Ola, takie bole zebow w 12-stym tygodniu? wiem ze z dziasel moze krew leciec przy myciu zebow, bo dziasla sa bardziej ukrwione. Patrzac na Twoje dolegliwosci, to szczerze wspolczuje.
Agata85, tez mam czasem jeszcze mdlosci, a konczymy juz 14sty tydzien, znam kobiety ktore wymiotowaly przez cala ciaze. Tak jak napisalas roznie bywa. Z waga tak samo. Kobiety ktore nie maja problemow z wymiotami, tyja szybciej, co jest logiczne. Ja nie wymiotowalam ani razu i w 14stym tygodniu waze 2,5kg wiecej niz przed ciaza.

Pozdrawiam. 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam wszystkie przyszłe mamy. Właśnie wczoraj zaczęłam 12 tydzień i dokładnie od wczoraj nie mam mdłości 🙂 Wstałam wyspana, wypoczęta pełna vigoru i nieopisanej ochoty na ruskie pierogi 🙂 U mnie z tymi mdłościami było tak- żadne tam poranne, tylko właśnie wieczorne w 6 i 7 tygodniu ciąży, naprawdę sporadyczne (może w sumie 2 dni) w 8,9 i 10, no i niestety nasilone, poranne w całym 11 tygodniu. Do tego w ostatnim tygodniu pojawiła się chyba infekcja pęcherza moczowego, bo latam co 3 min do toalety i czuję ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Żuravit biore od 4 dni, ale chyba się przejdę w tym tygodniu do lekarza, bo nie pomaga na dłuższą metę. Inne objawy szczęśliwej 12stki- widoczny brzuszek i ból w dole brzucha przy kaszleniu. Miałam już 2 usg w 7 i 9 tygodniu, ale teraz z niecierpliwością czekam na kolejne (za ok 1- 2 tygodnie), bo w 10 tygodniu złapała mnie grypa i miałam wysoką gorączkę przez 2 dni 😞 trzymajcie kciuki by wszystko bylo dobrze. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
trzymamy kciuki za wyzdrowienie, a co do bóli zębów i krwawienia z dziąseł wczoraj jak byłam u dentystki i wspomniałam o takich dolegliwościach powiedziała, że to normalne i kazała bez względu na krwawienia normalnie myć zęby i nie traktować ich delikatniej bo od takiego słabszego mycia na dziąsłach u kobiet w ciąży robią się jakieś małe guzki na dziąsłach - mi się coś takiego zrobiło jakieś 2 tygodnie temu ale nie wiedziałam co to - na szczęście przeszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkie 12-tygodniówki 🙂 też rozpoczęłam ten tydzień 🙂 wczoraj wieczorem o dziwo nie miałam mdłości - myślałam, że to przez to, że nie piłam soku 100% na wieczór tylko wode i herbate - a moze to po prostu zasługa 12 tygodnia ciąży ? 😁
pozdrawiam Wasze brzuszki 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziewczyny, a mam jeszcze pytanie dot. badania przezierności karkowej - czy te badania są dodatkowo płatne? czy sż podstawowym badaniem przy USG? Chodzę do gina prywatnie i za każdą wizyte płace 100zł, a za badanie z USG brzusznym 150zł (dopiero 2 luteg będę takie miała) ... Myślicie, że lekarz zrobi mi wtedy te badanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry dziewczyny 🙂 napisałam i ja, bo od dawna Was podczytuję, więc w końcu zdecydowałam się ujawnić... mam 36 lat, córcia 2-5 roku przez cc, teraz druga ciąża i strach... w sumie nic się nie dzieje, ale strach jest... jutro mamy usg, też się go boję, ono przecież wiele wyjaśni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny! Też jestem tu nowa. Odkryłam tą stronę przez przypadek. I bardzo mi się podoba. Też jestem w 12 tygodniu. W czwartek 3 II mam usg. Też sie czesto zamartwiam czy wszystko jest ok, bo moje pierwsze tygodnie przebiegały dosyc dobrze. Chcialo mi sie tylko spac i niedobrze mi było rano i wieczorami. Mniej wiecej od trzech tygodni wszystko ustało. Nie wiem czy to dobrze czy nie. W sumie wdziałam dzidzie na usg w zeszlym tygodniu. Polożna przed wizyta u ginekologa zawsze sprawdza czy "coś" jest no i była dzidzia, serducho biło 🙂 Wiem, ze niektore dziewczyny mecza sie z wymiotami, inne nie maja znowu zadnych objawow. Jak to bylo u was? Czy mam sie martwic? Aha... i zaczynam sie zaokraglać 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
każdy organizm reaguje inaczej 🙂 ja od czwartego do jedenastego tygodnia czułam sie okropnie 😞 mdłości towarzyszyły mi przez cały dzień. Teraz jest lepiej 🙂 i jest ok . natomiast moja kuzynka do 12 tygodnia czula sie idealnie , teraz bardzo czesto robi jej się słabo ale z dzidzia jest wszystko oki 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam. chcialam jeszcze wrocic do zagadnienia chorob serca. jezeli w rodzinie sa osoby chorujace na serce to nie musisz sie teraz martwic bo to jest choroba a nie wada.jezeli zas w rodzinie wystepuja osoby z wadami serca to juz jest problem. choroby serca u maluszka moga ale nie musza sie pojawic w doroslym zyciu np. dodatkowe skurcze, dodatkowa droga przewodzenia do serducha itd .pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie.... ja także jestem w 12 tc. Od samego początku ciąży nie mam jej żadnych objawów. Jak się dziś naczytałam waszych wypowiedzi to stwierdziłam, że chyba też chciałabym już mieć USG genetyczne a to przewidziane jest dopiero na 1 marca. Oj doczekać się nie mogę i przez ten brak objawów sama się nakręcam :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Dziewczyny!
Ja także jestem w trakcie 12 tygodnia i zastanawia mnie to. że Wasi lekarze proponują wam to badanie przezierności karku... Mój gin (ordynator zresztą i doświadczony lekarz) nic o tym nie wspominał, dopiero jak naczytałam się w necie o tym badfaniu to tydzień temu na usg zapytałam go o te przezierność i stwierdził, że nic złego się nie dzieje, wszystko jest ok i mieści sie w normie. Pewnie jakbym nie zapytałą, to bym nic nie wiedziała.. Ciekawe to. Co do mdłości i wymiotów, to przez ostatnie kilka tygodni był dramat, wymiotowała wszystko i o każdej porze dnia i nocy... mdłości całą dobęę...a od czterech dni..o dziwo jest spokojniej... no ale żeby nie było za dobrze męczy mnie teraz chyba zgaga (gorzko - kwaśny posmak w ustach ...ochyda) - nie mogę przez to spać.... Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że na usg już widać kształ małego człowieczka...stwierdziłam nawet, że podobnego do taty 😉 Duża główka i duży brzuszek 😁 do kompletu małe łapki i nóżki .... jakie to cudnie 🙂))) Pozdrawiam i życze zdrowia wszystkim 🙂
Foga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...