Skocz do zawartości

Lutowe mamuśki 2014 r. | Forum dla mam


mixidixi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Nana a wiec tak ! pol ciazy bylam zdecydowana na murę 4 plus, tym bardziej ze zmienili w tym nowym siedzisko na wieksze i wieksza budkę,
Plusem sa kola piankowe ale "pracują " jak pompowane.
Natomiast jak porównalam sobie i pojezdzilam niektorymi wozkami w sklepie, to stwerdzilam ze mura to wózek bardzo sztywny i twardy. Zero amortyzacji, ja mieszkam w domku jednorodzinnym gdzie mam jednak troche wertepów, blisko puszcze kampnowską , chodnik jest na głownej drodze, a jak juz gdzies skrecic np do lasu czy w jakies boczne uliczki to chodnik sie konczy...
Znalazłam watek na forum, gazeta .pl i przeczytalam wszystkie opinie, i jednak pisza mamuski ze mura to jest wózeczek typowo miejski czyli na rowne tereny i chodnik.
Ze dziecko w gondoli ma twardo , w sensie ze jakas dziura lub nierównosc i glowa lata mu jak tylko chce !
Jak popatrzylam jak pracuja inne wozki z amorytyzacja to jednak widze ze w takich wozeczkach dziecko ma duzy comfort.

Mure mialam brac tez w kolorze dress blue, mozna znalesc ją na allegro w zestawie za 1998 zł, poszukaj , na pewno jest taniej niz w sklepie a wozek ten sam.
Nie wiem jaka bedzie Twoja dzidzia, ale ja chcialam brac gondole folduble, tą rozkładaną bo jest wieksza i dzidzius dluzej pojezdzi w niej.

Jezeli masz rowne tereny to bierz mure, to bardzo dobra jakos, holenderska.

Ja szukam jeszcze innej alternatywy,bo i tak wozek moge kupic dopiero po wypacie , czyli na ostatnia chwilę.
Znalazłam dzis za to ten wózeczek icoo , moga mi go sprowadzic w kolorze czarnym lub brazowym za 2 tyg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Hej dziewczyny,
A ja właśnie skończyłam piec chruściki. Tak mnie naszła na nie ochota, że powstrzymać sie nie mogłam i wyszły pycha. W tym tygodniu zaopatrzyłam sie w końcu w staniki do karmienia i za twoją wskazówką Nana kupiłam jeden z Alles Mama taki usztywniany na wyjścia i dobrałam sobie jeszcze takie miękkie na codzień i do spania z Motherhood. Stanik w necie był tańszy o 50 zł niz ten który mierzyłam w sklepie także niezłą przebitkę mają.
Ja w tym tygodniu planuję kupić jakis komplet pościeli i torbę do wózka. Z pościelą mam problem bo chcę coś w czerwonym żeby pasowała do wózka a ciężko takie znależć albo cen są jakieś z kosmosu. Mam nadzieję, że w końcu coś znajdę 🙂 Wózek właśnie przywiozłam po świętach i już sto czyściutki i czeka na swoja małą panią.

Nana trzeb mieć nadzieję i byc optymistką a może mała się obróci, Jak nie to lekarze maja na to metody a najważniejsze aby dzieciaczki urodziły się zdrowe. Nieważne w jaki sposób 🙂

Ja biore się za prasowanie bo juz mam wielką stertę a pralka kolejna chodzi. Po południu sprzątanie ale to razem z mężem bo sama juz nie daję rady 🙂
Miłego dnia i zdrówka 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dzien dobry, co tak pusto ?

Wlalsmy o 9:00
Bylam wczoraj na spotkaniu z pracy ,bylo nas chyba z 14 osób, mialam podwózke do domu wiec zostalam do konca. Fajnie bylo , uśmialam się bo mialam podryw z brzuszkiem,jak panowie go dojrzeli to bylo zdziwienie.

Ide wlasnie na sniadanko, bo maly sie dopomina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dzien dobry, co tak pusto ?

Wlalsmy o 9:00
Bylam wczoraj na spotkaniu z pracy ,bylo nas chyba z 14 osób, mialam podwózke do domu wiec zostalam do konca. Fajnie bylo , uśmialam się bo mialam podryw z brzuszkiem,jak panowie go dojrzeli to bylo zdziwienie.

Ide wlasnie na sniadanko, bo maly sie dopomina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dodi to teraz już wszystko jasne, też czytałam fora i większość osób kieruje się właśnie tym brakiem amortyzacji 🙂

Dziewczyny co tu tak cichutko? Jak się czujecie? Ja z dnia na dzień mam jakoś mniej sił no i chyba wreszcie czuję, że jestem w ciąży 😜 tzn. nie te siły co wcześniej, bardzo szybko się męczę i wyczynem jest dla mnie samo zrobienie obiadu 🙂 Wczoraj prasowałam do 23, połowa prasowania za mną, jeszcze troszkę tego zostało. Mam takie pytanie "czy i jak często twardnieje Wam brzuch?". Mam koleżankę w 2giej ciąży i ona w ogóle takich objawów nie miała, teraz ma termin na marzec i nic o takich objawach nie wie. mnie lekarz pytał czy już mi się tak dzieje to zgodnie z prawdą mu powiedziałam że kilka razy tak z 5-7 dziennie i powiedział, że to normalne i "macica ćwiczy". Wszystko spoko tylko że dzisiaj to ja mam ten brzuch prawie cały czas taki twardy i napięty, bez względu czy coś robię czy leżę. Jak mi się tak "stawia" to kładę się aż przejdzie, tylko że dziś to już nie jest kilka razy tylko czuję że on z małymi przerwami cały czas taki napięty. To normalne czy mam się martwić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Aldona super że coś znalazłaś 🙂 Ty piszesz, że nie masz siły na sprzątanie, ale chruściki też bym zjadła tylko obawiam się że nie dałabym rady stać nad nimi żeby je wypiec, a Ty jednak tę siłę masz 😁 Oj ale mi ochoty teraz narobiłaś. A co do sprzątania to ja też dziś męża o pomoc poprosiłam bo nie dałabym sama rady więc miał mi pomóc, a ogarnął całe mieszkanie razem z odkurzaniem i myciem podłóg, ja tylko pozmywałam po obiedzie, no ale to też z racji na ten mój brzuszek 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dobry wieczór,
Nana brzuszek też mi się stawia, dziś miałam że 3 skurcze. Robię tak samo jak czuje że sie spina to sie kłade,a przed 30 tyg miałam takie dni że był ciągle twardy. Magnez biorę cały czas, ale na tym etapie to nie wiem czy on coś daje?
Mój mąż od rana jakiś zły chodzi... Pojechaliśmy na zakupy, zrobilam obiad. Wkurzam się że ja non stop chodzę i sprzatam po nim i córce.. ciągle tylko przy zlewie stoję,albo noszę różne rzeczy na swoje miejsce. Tyle się przy tym nawkurzam.. czy Wy też tak macie?
Co do wózka to pojeździlam dziś mura i jedo w smyku i faktycznie wolałabym lepsza amortyzację. W najgorszym wypadku kupię mure, chyba że urobię męża na tego bebecara,ale sam kosztuje 2650 plus torba ,moskutiera i folia 550 zł. Strasznie drogie dodatki. Nie wiem czy opłaca mi się inwestowac tyle na wózek dla 1 dziecka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mi brzuch twardnieje szczegolnie jak sie bardziej narobię, za duzo sprzątania a najgorzej jest jak stoję przez 4- 5 godzin np. podczas gotowania. Ogólnie zauważyłam, że teraz mam częściej twardy brzuch ale to też dlatego, że mała sie wierci i wypina dupke albo plecki. Ja dzis byłam na zakupach dla małej takich ostatecznych. Kupiła parę kosmetyków w aptece i rossmanie, pieluchy, kocyk do wózka. Została mi torba i prześcieradło do wózka ale w sklepie nie mieli i po 10 ma byc dostawa wiec jeszcze sie tam wybiorę. A z tymi siłami to u mnie różnie bywa. Jednego dnia mam siłe i ochote a na drugi dzień leżę cały dzień na kanapie,czytam książkę, ogladam tv i wertuje internet.
Dodi na męża sie nie złość bo mężczyżni już tacy sa, jednego dnia pomocny i kochany a drugiego sam po sobie nie sprzatnie 🙂 Trzeba sie przyzwyczaić ale co sie na denerwujemy i na wkurzamy to już nasza strata 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc, jakas pochmurna ta niedziela.
Byliśmy w kościele, zaprosiliśmy księdza bo odkąd się wprowdziliśmy nie był po kolędzie. Przyjdze w piatek, ale nie mam tych lichtarzy itp i musze nabyć w tym tygodniu.

Zjedliśmy zupkę i odpoczywamy przy tv, Julcia sie bawi, troche bałagani ale najwaznejsze ze jest spokój.
Kubuś się strasznie wierci, potrafi bardzo sie ruszac przez 30 min non stop.Czy Wy tez tak macie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej dziewczyny u mnie jest tak ze mala ostro szaleje nawet caly dzien z przerwami ok 30min tak mocno kopie i sie rozpycha ze mam czasem lzy w oczach z bolu a potem 2dni spokoj lekkie ruchy jedynie tak jakby byla tym szalenstwem zmeczona 🙂 ja z lozka sie staram nie ruszac szyjka moja ma 2cm wiec lepiej nie ryzykowac dzis liczylam sobie i wyszlo ze 15kg mam do przodu od poczatkku ciazy teraz bardzo czesto zgage mam reni na szczescie pomaga brzuch caly czas twardy jest ale na szczescie nie boli 🙂 dokucza mi zmeczenie po poludniu drzemki musze sobie robic bo inaczej nie da rady .;p kupilismy z mezem aparat nikona lustrzanke mala bedzie miala sliczne zdjecia z zakupu bardzo zadowoleni jestesmy dzis moze porobie pare zdjec poki mala w brzuchu siedzi jeszcze 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc

Anuna super ze zakup udany, dobry aparat to musi być !
Zdrówka i odpoczywaj !

My bylismy u znajomych na kawie, ale zapytalam kolezanke czy sa zdrowi mówi ze tak, ze córcia ich miala angine ale ponad tydzien temu i juz nie zaraza i konczy antybiotyk, wiec ok.

pojechalismy wiec, okazuje sie ze ich starsza córka dostała temperatury 39 st, podczas naszego pobytu, a kolezanka miala cale oko zaropiale i spuchniete.
Zmylismy sie zaraz, ale kontakt z chorymi byl, wiec modle sie zebysmy my teraz nie złapali nic.
Znajac zycie złapiemy, bo Julka naprawde juz dawno nie chorowała !!
oby nie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hey wyszlam ze szpitala i jakoś sie trzymam narazie heh bym sie smiala jakbym przenosila ciaze...wszystko na wlosku mi wisi za krotka szyjka .rozwarcie i te skurcze.ale jestem w 36tyg i jestem juz spokojna ...wiele moich koleżanek urodzili w 36tygodniu i bylo wszystko ok...ciesze sie ze wytrwalam do tego 36tyg ale niech jeszcze siedzi ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Izunia bardzo bardzo się cieszę że wytrwałaś i najważniejsze że już w domku jesteś! 🙂 Jak słucham jak różne są ciąże to nie zdziwiłabym się jakbyś przenosiła hihi nigdy nic nie wiadomo 😜 . Anuna dobry wybór! My z mężem jesteśmy pasjonatami zdjęć i po ślubie kupiliśmy też Nikona D7000, a zastanawialiśmy się między nikon a canon i zdjęcia wychodzą przepiękne, też jesteśmy bardzo zadowoleni warto było - nie będziecie żałować! 🙂 Co do ruchów to powiem Wam że moja Maleńka dużo mocniej kopała wcześniej, a teraz po prostu się cały czas intensywnie rusza i rozpycha, ale nie ma miejsca na silne kopniaki.Ja mam teraz +7kg i poza piersiami i brzuszkiem to mi nic nie przybyło w związku z tym ona jest tam "upchana na styk" i nie bardzo ma szansę na wybryki - stąd też mój lekarz twierdzi że nie ma miejsca na obrót i się już nie obróci bo jak na ten brzuch to ona już jest zbyt duża 😞 ale ja jeszcze czekam !!! 🙂 a nóż pokaże jaka z niej spryciula 🙂 z moim brzuszkiem już dziś dużo lepiej, napina się jak wcześniej, po prostu kilka razy na dzień 🙂 Ja jestem ostatnio tak zmęczona że wstaję oi 8 rano, ale idę się jeszcze położyć i wychodzę z łóżka o 11, a nawet wczoraj 12 godzinie 🙂 także potrafię spać po 12h na dobę 🤢 nawet miałam wyrzuty sumienia, ileż to można spać, ale tłumaczę sobie że to ostatnie takie chwile w życiu kiedy można się tak naspać i dużo już takich nie zostało 😜 buziaki dla wszystkich!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej dziewczyny dawno mnie nie było,bo my od choroby do choroby,od szpitala do szpitala.Wcześniej jakaś grypa jelitowa,teraz też nie najlepiej się czuje,córka tez chra.Powiem wam,że już nie mam siły.Wczoraj cały dzień bolał mnie brzuch jak na miesiączke,brałam nospe i jakoś wytrwałam,dzisiaj narazie spokój,mam nadzieje,że jeszcze troche wytrzymam,tylko ciągłe infekcje mnie osłabiaja no i martwie sie wysokim tętnem u dziecka..szkoda gaac mam nadzieje,że te dolegliwości w końcu miną 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć dziewczyny,
widzę, że u każdej coś się dzieje 🙂 Byle zawsze dobre! jestem w domu! nie trafiłam na szczeście do szpitala, ale czekam na wyniki ASP i ALT- w kierunku cholestazy, bo coś mnie zaczęły ręce i stopy swędzieć...uffff jedną noc nie mogłam spać. Wczoraj świętowaliśmy ze znajomymi urodziny mojego męża. Nawet śmialismy się, że mąż wypowiedział życzenie- prezent urodziny chce córeczkę. oczywiście wszystko w żartach, niech sobie jeszcze posiedzi w brzuszku. Zaczęłam 37 tc, więc już nie mam takiego stresu. Teraz w drugą stronę; oczekujemy i dłuzy się czas. Starsza córka Natalia tez nie może się doczekać. A z ciekawostki Natalka urodziła się w dniu moich urodzin, więc stąd życzenie męża co do drugiej córki. No ale nie wyszło. Mała dyktuje warunki! 🙂 Sama zdecyduje,kiedy zechce być z nami. Mam skurcze coraz silniejsze, ale to jeszcze nie to, więc jest dobrze. Pozdrawiam Was serdecznie i wytrwałości dla dzidziusiów 🙂 Niech doczekają do odpowiedniego moemntu narodzin! 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No i mam wyniki: ALT- 51, AST- 34....zadzwoniłam do lekarza, nie może rozmawiać ma oddzwonić. Stresuję się okropnie.
Dziewczyny pamiętajcie, by kontrolować wyniki wątroby. Nawet lekkie swędzenie może okazać się niebezpieczne. Trzymajcie kciuki. Czekam na telefon, jak na szpilkach!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Nika daj znac koniecznie co wyszlo, ,ja mialam tez te badania,bo mnie swedzialo,alarm byl falszywy .
Jutro wizyta na 14.40 , ale pozmieniali mi autobusy i musze jechac o 13 i czekac, bez sensu!! Pojde polazic sobie po CH.
Dzis bylam na krwi i moczu, wieczorem wyniki.
Odwiedzilam siostre jest w 27 tyg, a potem jeszcze kolezanke z 5 miesieczna Helenką, taki slodziak , zasnela mi na rekach jak ja trzymalam. Dziewczynki to jednak takie ksiezniczki male.
Wpadlam jeszcze po jakies kosmetyki bo pakuje juz torbe i brakowalo pare rzeczy.
Caly czas nie mam biustonosza do karmienia,materaca dla malego do lozeczka i wozka, z kosmtyków tylko pireluchy jedna mala paczka i mydelko. Jakos czuje ze zdaze jeszcze po wyplacie 27 pokupowac wszystko.Czuje ze urodze w lutym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej 🙂 my mielismy ten sam dylemat canon czy nikon w koncu nas sprzedawca do nikona przekonal mamy model nikona 3200 🙂 robi naprawde super zdjecia 🙂 cieszymy sie jak male dziecko nowa zabawka w ciazy cos sie nie podobam sobie na zdjeciach wszyscy sie smieja i krzycza ze pamiatki nie bedzie wiec dalam sobie pare zdjec zrobic i z nudow dalam troche wiecej kolorow i kontrast inny ;p tamte mi sie wcale nie podobaly te co dodalam to ujdzie ;p dzis bylam u lekarza nie wierzyl ze w tydzien szyjka sie skrocila o 6cm ale to niestety prawda mowil ze mala duza jest jak na tygodnie ciazy mam 2tyg lezec a potem moge skakac chodzic na spacery i wszystko inne bo to juz bedzie 37 tydzien 😉 wiecie co dziewczyny tak sobie mysle ze to juz tak niewiele zostalo .... Boje sie pomalu porodu ;p tez tak macie ?
🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc

Siedze z bolącą głową, uderzyła sie w róg szafki...ałćććććććć.

Anuna zdjęcie na prawde dobrej jakości 🙂 a brzuszki widzę ze kazda ma inny 🙂

Pytasz o poród , ja sie nie boję, mój pierwszy trwał około 4 h
wody odeszly mi ( masowalam sobie sutki bo bylam po terminie ) jakoś około 20.45 , pojechalam do szpitala , nie mialam rozwarca, ani szyjka nie byla zgładzona, lekarz powiedzala ze nie urodze szybko... skurcze zaczely sie nasilac, przeskakałam caly ten czas na pilce, dzieki temu mała wstawila sie do kanalu rodnego szybko i głowką napierając na szyjkę szybko zrobilo sie rozwarcie i szyjka zgładzila. Poczulam ze bardzo mnie boli zawolalam polozna a ona ze mamy 10 cm i idziemy rodzic, za 15 minut była juz Julka , najgorsze bylo zszywanie po porodzie, bolało bardzo.

to tyle , mała urodzila sie o 23.46 i zabrakło jej 15 minut do innego znaku zodiaku 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Byłam wczoraj na wizycie Wszystko poki co pozamykane, co mnie za bardzo nie cieszy, bo już bym chciała rodzić, no ale co zrobić muszę czekać Z małą jest wszystko dobrze Wyniki mam dość dobre, ale rośnie mi kwas moczowy i musze go znowu skontrolować i dodatkowo badania pod kontem cholestazy bo mnie swedza dłonie i stopy i są opuchnięte jak balony, chociaż pewnie nad wyrost, no ale zrobić muszę. Znowu kazali mi zrobić KTG bo miałam dwa silne skurcze podczas wizyty i jak powiedziałam że często je mam to mnie od razu wysłali. Podczas 40 minutowego badania zebrało się ich z 8 albo 10, ale tylko 4 były takie na poród wiec stwierdzili ze to jeszcze nie to, no i były nieregularne. W domu mam oprócz mierzenia ciśnienia, liczyć skurcze i notować co ile są, jak będą regularne to do szpitala. Dr. stwierdziła że przy takiej czynności skurczowej mogę urodzić w każdej chwili, ale równie dobrze mogę donosić do końca, albo nawet przenosić. Kolejna wizyta 15 stycznia, może jakieś światełko się pojawi, chociaż wątpię bo z pierwszą córką dwa tygodnie chodziłam ze skurczami a przenosiłam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja się porodu nie mogę doczekać, będzie bolał jak nie wiem co, ale szybko zapomnę jak zobaczę małą 🙂 Tak przynajmniej było z Kornelką 🙂 Anuna strach ma wielkie oczy, tym bardziej jeśli nie wie się, czego można się spodziewać, ale spokojnie na pewno sobie poradzisz!!! Będzie bolało, tego nie da się ukryć, no ale warto się troszkę pomeczyc 🙂
Izunia bardzo się cieszę że udało Ci się wytrwać !! Wszystkie mamy co chwilę coś ale poki co dzielnie się trzymamy 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
masz racje na pewno bol szybko minie jak mala zobacze chcialabym miec to juz za soba 🙂 doczekac sie nie moge tego jak bede malutka przytulala:p heh mala ma teraz czesto czkawki :p biedna meczy sie a ja jej pomoc nie moge :p jestem ciekawa dziewczyny ktora sie rozsypie jako pierwsza 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Anuna super zdjecie.
ja o porodzie staram się za duzo nie czytac ani nie myśleć bo strasznie mnie przeraża. Jak to tak od siebie odsuwam to jakoś mi lżej. Co ma byc to będzie i najważniejsze aby komplikacji nie było. NIe my pierwsze i nie ostatnie bedziemy rodziły 🙂 Mnie dzis cos strasznie brzuch zaczął kuc z prawej strony jak szłam do sklepu. Troche to dziwne bo jak stoje, siedze lub chodze po mieszkaniu to wszytsko ok i nic nie czuję, ale jak szłam do sklepu który jest w sumie pod blokiem to myślałam, że nie dojdę. No cóż nie ruszam sie zatem za duzo żeby nic się nie działo. Zobaczymy czy to sie powtórzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc dupny dzien !! przepraszam ale inaczej nie skomentuje tego dzisiejszego dnia!!

wyniki moczy bardzo zle , do powtórki, usg z sylwestra zle - do powtórki, brzuszek ponoc mam na 36 tydzien, wiec mam sie nie sugerowac data porodu z miesaczki tylko na 05.02. K....a juz mam dosc tego jezdzenia ciagle po lekarzach , badaniach itp, Marcin jakos nie wyraza checi zeby ze mna jezdzic, musze ciagle komunikacja pomylac, od wczoraj wydalam 48 zł na bilety. A mocz trzeba powtórzyc, ale jutro odpuszcze, zrobie w piatek.
Za tydzien mam znowu usg.
Jak wyszlam od lekarza sie poryczalam bo mam juz dosc, a lał deszcz , nie wiem skad sie wzial skoro niebo czyste, a ja w lekkich botkach z dziurkami i bez parasolki, wpadlam taka mokra do CH ze suchej nitki nie bylo, na szczescie jest szatnia wiec zostawilam kurtke by schła i polazłam cos zjesc i do H &M sa wyprzedaze, kupilam Julce pizamę, ale niestety co z wyprzedazy to brak rozmiaru.
Sobie 2 staniki do karmienia i koszulę do porodu, troche duża jest ale rozpinana na dekoldzie wiec sie nadaje.

Połaziłam troche i przeszedł mi ten nerw,zaliczylam jeszcze raz rossmana i pojechalam styrana bez obadu do domu, M. mnie zgarnał po drodze,
Teraz zjadlam a potem ide powiesic firankę bo przyszla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...