Skocz do zawartości

Lutowe mamuśki 2014 r. | Forum dla mam


mixidixi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
Byłam dzisiaj na wizycie 🙂 Mała rośnie zdrowo i nic się niepokojącego nie dzieje 🙂 Waży już 2121 g. 😁 Widzieliśmy na USG jak wystawia języczek i liże swoje rączki, potem szukała i próbowała ssać kciuka a na koniec język nam pokazała 🙂 Była taka ruchliwa że USG trwało prawie 40 min. 🙂 Kurczę jakie to niesamowite uczucie zobaczyć jak maluch tak fajnie się w brzuszku zachowuje 🙂
No ale mam za wysokie ciśnienie i muszę mierzyć 3 razy na dobę, wyniki zapisywać i 27.12 mam się pojawić na wizytę z zapiskami. Muszę też liczyć skurcze, tzn. ile ich mam w ciągu doby, bo chyba mam ich za dużo, no ale rozwarcie się nie robi 🙂 No i muszę jutro zrobić badania z krwi w związku z tym ciśnieniem. Najważniejsze że z malutką wszystko jest dobrze 🙂
Zocha ja to wiecznie mam jakieś lęki, dlatego dzisiaj "zmolestowałam" dr. żeby mi dokładnie wszystko obejrzała i pomierzyła 🙂 Może jeszcze maluszek się obróci 🙂 Myśl pozytywnie to może się uda 🙂 Powodzenia 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Edytka to super ze malutka rosnie.. powodzenia z cisnieniem, oby to nie zatrucie ciazowe.. bo to sie tak chyba miedzy innymi objawia.

Zocha oby sie dzidzia przekrecilla.

Ja juz wiem gdzie rodze, tam gdzie moja pierwsza córcie, i mam juz wszystko poszykowane oprócz poscieli.
Nie mamy jeszcze wózka, biustonoszy i kosmetyków, a takto wsio ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hey juz dawno mnie nie bylo....ale musielismy sie przeprowadzic do innego mieszkania bo wynajmujemy a tamte mieszkanie bylo zadluzone i komornik juz zajol te mieszkanie i musielismy znalezdz inne mieszkanie...ja odpoczywam ile sie da....lekarz mowi ze nie donosze...ehhh maly wazy juz 2.5kg takze rosnie jak na drozdzach.na imie damy mu szymonek...mam ogromny brzuch...bol kregoslupa jest nie do wytrzymania...ale jesazcze troche i juz urodze i wszystko wroci do normy...zyje nadzieja zeby wytrzymac chociaz do 36tygodnia....11kg do przodu takze niie jest zle....bo w pierwszej ciazy przytylam 30kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc 🙂
Izunia, to kawał chłopca z synka 2,5 kg w 32 tyg to sporo chyba 🙂?
Czemu masz nie donosic ? co sie dzieje ? szyjka ? czy cos innego ?
Mój brzuch za to jest nie duzy ponoc mam taki jakbym połknęła kulkę, możę Wam wkleję :P
Przytyłam 6,5 kg wiec chyba tez nieźle w porównaniu do 27 z Julką.

Bylam dzis na wizycie, noi tak :

Mały chyba ma sie dobrze, ale kość udowa jest caly czas mniejsza w porownaniu z reszta ( o jakies 2 tyg ) pan dr, skomentowal ze mały ma krótkie grubiutkie nózki i dużą głowę ...nie wiem co mam myslec...niby żartowal ale można wysnuć jakies wnioski z tego...
Odstawiamy luteinę, dostalam za to wt D na recepte dodatkowo.
Mam jeszcze usg 08 .01 .Mały wystawił dziś swoje klejnoty i sie smialam ze sie prezentowal mamusi.
Troche poczytalam o tych kosciach udowych ze do 2 tyg moze byc roznicy i to jest podobno w normie.

[URL=http://www.fotoszok.pl/show.php/1832169_33-tc-m.jpg.html][IMG]http://www.fotoszok.pl/out.php/t1832169_33-tc-m.jpg[/IMG][/URL]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć mamuśki 🙂
JA też juz po wizycie, z małym wszytko ok, nic podejrzanego na USG nie było widać wiec jestem spokojna..
Jak czytam ile wasze maluchy ważą to aż nie dowierzam, nasz Oskar waży 1300g .
Poza tym dokucza mi rwa kulszowa, a tego nie da się leczyć w ciąży, trzeba przeczekać ten okropny ból, w dodatku żebra dają się we znaki ... cukier dalej mierzę 4x dziennie, a na noc wstrzykuję insulinę żeby na czczo było ok . Wizyty będę miała juz co 2 tygodnie 🙂 A i dostałam karteczkę żeby zapisywać ruchy .

Dziś sprzątanko, mąż pracuje do 24 grudnia, całymi dniami go nie ma więc postanowiliśmy że pojadę do rodziny już jutro, bo wczoraj rodzice wrócili z zagranicy i troche się stęskniłam, a on dojedzie do nas w Wigilię a na forum zajrzę dopiero po świętach więc teraz już
Życzę Wam dziewczyny radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, powrotów do zdrowia i żeby Wasze dzieciątka urodziły się zdrowe, a poród był szybki i lekki 🙂
PA 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No, no Dodi 🙂 brzuszek rzeczywiście okrąglutki jak piłeczka 🙂 zawsze mi się takie podobały ale ja takiego nie mam ani nie miałam.. ale też nie jestem taka szczupła ...

ja dziś w nocy myślałam, że zwariuję bo najpierw to małe w brzuchu wariowało i nie mogłam spać- ruchy były dość bolesne- mam wrażenie że próbowało się obrócić ale wg mojego macania brzucha dziś rano głowa nadal jest z boku zamiast na dole :/ no ale dobrze że próbuje... a później córka od 3 nie mogła spać bo ją katar zaatakował i do rana w naszym łóżku się przewalała i co chwilę popłakiwała... także dzisiaj miałam zrobić kilka rzeczy w domu a skończy się na wizycie w przychodni gdzie pewnie stracę pół dnia 😞 mam nadzieję, że nic nowego z poczekalni nie przyniesiemy... do tego jestem nie wyspana więc marzę żeby się przespać ale moja 2 latka z gilami do pasa biega po pokoju i co chwilę angażuje mnie w nowe zabawy 😉 w takich chwilach nie wiem jak to będzie jak będzie jeszcze w domu niemowlak...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dzien dobry !!
nie wiem czy taki dobry !
Mialam dostac dzis pensje, mówili ze w piatek , a przelewu nie ma ! zawsze ( od przynajmniej roku ) wpada max do godz, 10.30 więc juz dzis nie bedzie, pewnie w poniedziałek, co zburzylo mi plany, bo troche sie wycackalismy z kasy , i liczylam ze kupimy juz i ubierzemy choinkę , plus ozdoby i zrobie zakupy swiateczne.
Wyszlo tak ze musze sie żadzic tym co mam w lodówce, a choinka dopiero w poniedzialek ...troche mi smutno, i jestem zła.

Zrobilam sobie kawkę bez kofeiny, a ze zawsze mieszam w szejkerze mleko by sie spienilo i byla fajna pianka, to dzis postanowilam podgrzac to mleko by mi kawy nie chlodzilo i wybuchlo mi w reku , zalałam cała scianę, kuchnie, podloge i nie wem co jeszcze.
Mleko niestety śmierdzi ,wiec mialam kupe roboty , a i tak jezscze to czuje ...
Przez to siedze jeszcze w pizamie i nie mam nastroju na nic, nawet umyc wlosów.
Chcialam w weekend juz czuć magie swiat, piec sernik itp , a przez brak pensji niestety to sienie uda !! pierwszy raz mamy taką sytuacje ze choinka bedzie tak pozno !!!

to sie pozalilam ...

Anitka Tobie równiez zdrowych, weolych , magicznych swiat i do spisania po swietach.
p.s wspolczuje rwy kulszowej, wiem co to za ból, ja za to w 1 ciazy mialam od 36 tyg kolkę nerkową, ( mam kamienie ) i bylam 3 razy w szpitalu przez to, taki ból, i zatrzymanie moczu, nie zycze nikomu.
a wczoraj w nocy Mały tak sie ulozył ze chyba znowu zaczyna uciskac moczowody i zaczynam czuc ból....oby nie na swieta !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzień dobry,
Ja wczoraj byłam u gina i laryngologa także był lekarki dzień. laryngolog przepisał mi kolejne leki także teraz mam całą liste co kiedy i o którj brać bo powoli zaczyna mi sie już w głowie mieszać. Całe szczeście troch mi przechodzi i na świeta może będę zdrowiutka. Z mała wszystko ok i nic złego sie nie dzieje. następna wizyta u gina dopiero za 4 tygodnie.
U ciebie Dodi rzeczywiscie brzuszek piłeczka. Ja cała jestem okrągła i przytyłam naprawdę sporo bo już 14 kilo i ciekawe ile jeszcze przybędzie do porodu. Ostatnio próbowałam ubrac moje najelegantsze kozaczki skórzane na obcasie i sie w łydce nie dopiełam. Do tego wczoraj byłam w esoticu i triumphie w poszukiwaniau staników ciążowych i okazuje się, że pod obwodem mam teraz 75-80 cm a przed ciążą miałam 65. Jakaś masakra. Oczywiście nic nie dobrałam bo miski mieli tylko Ei F a to dla mnie za małe. teraz nie wiem jaki stanik kupić bo boje się, że po ciązy zejdzie mi obwód i nie chcem mieć wtedy za luznych.
Mój mąż wczoraj posprzatał mi slicznie mieszkanko jak u lekarza byłam aż miło się zrobiło. Teraz moge poodpoczywać. Na świeta jedziemu juto z rana a dziś jeszcze na spokojnie sobie odpoczniemy, może jakis wypad do kina. Coś się wymyśli 🙂
Miłego dnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dzień dobry,
Ja wczoraj byłam u gina i laryngologa także był lekarki dzień. laryngolog przepisał mi kolejne leki także teraz mam całą liste co kiedy i o którj brać bo powoli zaczyna mi sie już w głowie mieszać. Całe szczeście troch mi przechodzi i na świeta może będę zdrowiutka. Z mała wszystko ok i nic złego sie nie dzieje. następna wizyta u gina dopiero za 4 tygodnie.
U ciebie Dodi rzeczywiscie brzuszek piłeczka. Ja cała jestem okrągła i przytyłam naprawdę sporo bo już 14 kilo i ciekawe ile jeszcze przybędzie do porodu. Ostatnio próbowałam ubrac moje najelegantsze kozaczki skórzane na obcasie i sie w łydce nie dopiełam. Do tego wczoraj byłam w esoticu i triumphie w poszukiwaniau staników ciążowych i okazuje się, że pod obwodem mam teraz 75-80 cm a przed ciążą miałam 65. Jakaś masakra. Oczywiście nic nie dobrałam bo miski mieli tylko Ei F a to dla mnie za małe. teraz nie wiem jaki stanik kupić bo boje się, że po ciązy zejdzie mi obwód i nie chcem mieć wtedy za luznych.
Mój mąż wczoraj posprzatał mi slicznie mieszkanko jak u lekarza byłam aż miło się zrobiło. Teraz moge poodpoczywać. Na świeta jedziemu juto z rana a dziś jeszcze na spokojnie sobie odpoczniemy, może jakis wypad do kina. Coś się wymyśli 🙂
Miłego dnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Aldonka świetna fota, super wygladasz 🙂 nie widac tych 14 kg.

u mnie pecha ciag dalszy, przyszla sukienka z happy mum ( juz druga ) za mała, juz teraz nic nie kupję...ale mam nerwa. Umylam lodówke, zeszlo ponad 1,5 godz, wywiesilam 3 prania, ( pralka na dole, a susze na górze ) wiec po schodach latałam..
i tak mi sie brzuch spiął ze sie zleklam i polozylam.

niech skonczy sie juz ten dzien..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Nika, duzo dużo zdrówka!
Aldonka, dostałas moją wiadomośc na priv? Tu nie mogłam wkleić linka, a ten sklep o którym Ci pisałam (z bielizną) ma naprawdę meega wybór i tam z pewnością coś znajdziesz 🙂
Edytka super że dzidzia tak zdrowo rośnie i że taka ruchliwa 🙂
Izunia! Trzymam mocno za Ciebie kciuki aby wszystko było dobrze i żebyś donosiła ile się da, ale pamiętaj - grunt to pozytywne myślenie - choć to czasem trudne 🙂 Najważniejsze żeby synek urodził się zdrowy! 🙂 Stres w niczym nie pomoże. Wierzę że wszystko będzie ok i tak jak piszesz, jak już urodzisz to kręgosłup nie będzie bolał 🙂
Anita zdrowych! bez rwy kulszowej 😉 radosnych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia! Nie martw się, termin mamy podobny a moja mała niespełna 3 tyg temu też tylko 1350 ważyła 🙂 To się wszystko może szybko zmienić 😉
Dodi na pocieszenie - po mojej długiej nieobecności jak czytałam 60 str to zauważyłam jak często się tu udzielasz, jak pomagasz, informujesz, dzielisz się wszystkim co akurat w Tobie siedzi i przez to wprowadzasz tu cudowną "domową" atmosferę 🙂 Jak czytałam Twoje ostatnie "pechowe" wpisy to skojarzyłaś mi się z brigitte jones, która z jednej strony narzeka, bo coś idzie jej nie tak, ale samymy tym że jest przynosi innym wiele radości i uśmiechu na twarzy 🙂 Przykro że musiałaś tyle sprzątać po mleku, ale każda z nas ma chyba czasem taki gorszy dzień i później się z niego smieje 🙂 Co do choinki, najwyżej ubierzesz w poniedziałek, nie myśl o tym, pomyśl jakie pyszne i ładne ciasteczka upiekłaś 😁
Zocha moja mała cały czas jest ułożona pośladkowo tj. główką do góry, gdzie wszystkim moim koleżankom już koło 28 tyg dziciaki leżały główką w dół. Jak lekarz robił mi ost usg to powiedział " no bo jak się nie odwrócimy to będziemy robić mamie dziurkę w brzuszku". Zestresowało mnie to strasznie bo bardzo chciałabym urodzić, a przynajmniej spróbować urodzić naturalnie, a nie przez cc. Za to moja położna bardzo mnie uspokoiła, bo powiedziała że często dzieci już obrócone główką w dół tydzień przed porodem odwracają się znów pośladkowo, lekarz kieruje na cc, a w szpitalu na usg okazuje się, że dzidzia zdecydowała się jednak skierować główką w dół i odwołują cc 🙂 Głowa do góry będzie dobrze 🙂

No a ja wczoraj ubrałam choinkę, a dzisiaj przez kilka dobrych godzin bawiłam się ze stroikami Świątecznymi, pierwszy raz od kilku lat mogłam zrobić je samodzielnie, bo wreszcie w Święta i przerwę miedzyświąteczną nie pracuję zawodowo 😉 Trzymajcie się wszystkie zdrowo! 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Nana strasznie fajnie czytać takie długie i mile posty.. zaglądam często bo siedze w domku ,w sumie sama bo corcia chodzi do przedszkola, i zjeżdżają z mężem czasem po 18, czasem po 16. Faktycznie pozytywne nastawienie by się przydało w moim przypadku ,szczególnie na dzisiejszy dzień który już zlecial, i wcale nie zakończył sie źle. Mąż wywiesił pranie i oproznił zmywarke. Odeslalam sukienkę i mamy w poniedziałek podjechac jeszcze do sklepu cos wybrać. Choinke zamówiłam u brata koleżanki za 40 zł 2 metry, od 20 odpoczywam w łóżku, więc pech mnie już opuścił chyba. Trochę zaczyna rwac mnie nerka, ale tłumacze sobie to tym że tak już jest Poprostu, mogłam to przewidzieć, albo zająć się rozbijaniem kamieni przed ciąża ... A w sumie to nie wina małego że siedzi w brzuszku i mnie uciska, jemu i tak jest już wystarczająco ciasno.

Co do ozdób świątecznych to chyba nie mam do tego daru 🙂 więc gratuluję i zazdroszczę.. No dobra uciekam. Do spisanka. Pa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dzien dobry .
To mi się dziecię pochorowało, na same święta !
Wczorajbylismy u sasiada, sasiadka dopiero pod koniec dnia coś wspomniala ze jej synek ma rozwolnienie.... super.

Nasza Julcia od 3 wymiotowała, i tak do 6 non stop, wiec juz od 3 nie spie, Maz z mała jeszcze zasneli do 9.30 a ja juz nie, wymienialam małej posciel , a potem po 8 pojechalam po zakupy by ugotowac rosołek i potrawkę z kurczaka.

Dajemy probiotyki i picie, nic wiecej nie chce..
Byle by do wigili przeszlo..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hey dziewuszki.jutro mam do lekarza.boje sie ze przed samymi swietami wyladuje w szpitalu...bardzo duzo mam skurczy codziennie...ogolnie zle sie czuje..nie mam na nic sily...mam bardzo duzo uplawów takich zoltych..ze az wszystko mi przecieka.masakra..dam wam jutro znac po wizycie.mam na 18.40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
A ja już po przedświątecznej wizycie u lekarza. U nas na szczęście prawie wszystko ok. Mała ma ok 1850, co mnie cieszy bardzo że rośnie, bo po moim brzuszku i wadze to nic takiego nie widać 🙂 Badania wyszły mi bardzo ładnie i ogólnie nie ma się czym martwić poza tym, że główka cały czas pod żebrami i lekarz się śmiaje ze mnie i twierdzi, że ona już tak zostanie bo ma mniej i mniej miejsca i jest jej trudniej, no ale ja mu mówię, że to jest mądra dziewczyna i jestem pewna, że się obróci :P no nic ma jeszcze 3 tyg, jak nie to lekarz powiedział, że będziemy musieli myśleć o cc 😞 nie chcę się narazie tym martwić, będzie dobrze - Święta idą :P Ja całą sobotę bawiłam się w zdobienie pierniczków, no a dziś muszę ogarnąć wszystko w naszym mieszkaniu, Święta spędzamy u mojej mamy.

Izunia będzie dobrze - zobaczysz! Dodi oby Julcia się wykurowała szybciutko. Ja tak sobie piszę, że to robię i to, ale pomyślcie jaka to różnica być w 1-szej ciąży to bez porównania, gdy jest się w kolejnej ciąży, a trzeba się jeszcze zająć starszym dzieckiem i mężem:P Dlatego wszystkim naszym przyszłym mamusiom dla których to kolejna ciąża dużo dużo dużo zdrówka i sił. I żeby mężowie Wam więcej pomagali 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Korzystając z okazji, że do świat już tuż tuż życzę wam wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji świat Bożego Narodzenia. Zdrówka dla Was i przede wszystkim dla waszych Dzidzek. Aby przyszły na świat w terminie, zdrowiutkie i słodziutkie 🙂

Ja jestem od wczoraj u taty i świąteczne przygotowania są w toku. Dziś piekłam ciasta, robiłam sałatki i inne rzeczy wigilijne. Teraz juz leżę i odpoczywam bo brzuch trochę mi sie stawia od nadmiaru pracy. na jutro zostało mi przygotowanie światecznego deserku z bitą smietana i galaretkami (ulubiony dzieciaków mojej siostry) i przygotowanie stołu. jutro musimy obskoczyć jeszcze wigilię u teściów także dzień trochę w trasie bo mieszkają 50 kilometrów od mojego taty.

Jeszcze raz Wesołych Świąt i do napisania po świętach 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Pozatym dzień zleciał bardzo aktywnie, aż brak mi juz sił, a jeszcze czeka mnie krojenie sałatki.
Wyjechalismy z domku o 10.15 wrocilismy przed 18:00.
Ale zakupy udane, kupiliśmy też komode dla Kubusia ?? 🙂 (jeszcze nie mamy imienia i dlatego ze znakiem zapytania )
Oczywiscie zakupy swiateczne, ozdoby również, u nas choinka juz wczoraj ubrana, wielka do samego sufitu.

Kupilam sobie sukienkę na wigilię i bizuterię.
W sumie jestem bardzo zadowolona, mimo ze sukienka jest czarna, bo mąż stwierdzil ze różowa nie pasuje na wigilie..
Teraz maz sprzata, ja zaraz biore sie za sałatkę, potem ogarnę paznokcie i wsioo.
Jutro do tesciow , wracamy w 1 dzien po sniadanku. Maz dopiero 2 stycznia idzie wiec mamy luz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Izunia00882 napisał(a):
hey stare.bylam u gina.z malym wszystko ok.rosnie jak na drozdzach....nastepna wizyte mam 8 stycznia

to świetnie ze wszystko ok!!!

u nas za to kolejna poważna infekcja= 3 antybiotyk od listopada.... córa też na antybiotyku a do tego robi mi się rozwarcie 😲 póki co ok 0,5-1 cm ale mam baaardzo dużo odpoczywać i w razie czego od razu do szpitala...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
hej dziewczyny 🙂 dawno mnie nie bylo tydzien temu bylam u lekarza mialam badanie cisnienia krwi w pepowinie i wszystko dobrze wyszlo szyjke mialam 8cm lekarz mowil zebym odstawila leki i tak zrobilam , o 1 w nocy w wigilie dostalam wymiotow biegunki i temperatury wiec pogotowie przyjechalo i znalazlam sie w szpitalu z rozpoznaniem porodu przedwczesnego bo wyszlo ze moja szyjka ma 2,5cm dostaje (moje objawy wirusowe nie mialy nic do tego ze mnie zatrzymali) :P znow luteine asprgin i nospe dostaje i kroplowke sterofundin :P mam raz dziennie robione ktg poki co rozwarcia nie ma wiec jestem dobrze 🙂 dostalam dwa zastrzyki na rozwiniecie pluc u dziecka po trzech dnia ma juz byc gotowe do samodzielnego oddychania . Świeta w szpitalu chyba najgorsze co moze być ale czego sie nie robi dla dzidziusia 🙂 juz 3raz tu jestem 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dobry wieczór
Trochę zmęczona ale zagladam.
Anuna przykro mi strsaznie ze swieta spedzasz w szpitalu, mam nadzieje ze Cie zaraz wypuszczą,
Napisz co i jak u Ciebie.
Biegunka i wymioty to objawy porodu ???
Szyjka 2,5 cm fakt dość krótka, ja mam taką od 28 tyg i normalnie funkcjonuje.
Miejmy nadzieje ze lekarze sie troche pomylili i dociągniesz normalnie do terminu.
Z drugiej strony ciekawe od czego temperatura i biegunka...
czekamy na jakies wiesci od Ciebie. Trzymaj sie mocno.

u nas leniuchowania i podjadania kolejny dzien, juz mam dosc i nie jem tak duzo, pije siemie lniane i miete, bo takie jedzenie jest strasznie ciezkie.
Jutro jedziemy kupic farby do pokoju dla Kubusia i maz bedzie skecal komode,
Ale sie ciesze.
do jutra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...