Skocz do zawartości

Marzec 20011, poczatek drogi | Forum o ciąży


katy_86

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15,5 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • samantka

    2319

  • MonisiaD

    1525

  • Niunia26

    2070

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Emka ja tylko raz prasowalam ciuszki 🙂 Jak jeszcze Maja sobie w brzuszku siedziala..Teraz nie prasuje, piore roznie,raz w zwyklym proszku i plynie, raz tymi dla dzieci..W szafie tez mialam porzadek na poczatku, wszystko rowniutko w kosteczke bylo poskladane...a teraz balagan na calego.
Edytka dziekuje za tabelke..zaraz zajrze..Kornelcia sliczna 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ale słodka Kornelcia 🙂 I kocyk super...
A ja dalej prasuje, dalej w kosteczke wszystko poskładane... A prasuję, bo dostałam ciuszki od mamy koleżanki, która nie prasowała to te ciuszki nie były już miękkie, były posiapane i takie nieprzyjemne w dotyku, a prasowanie też zmiękcza 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam po jakiś 3-4h twarde piersi, a tak to mięciutkie..tym bardziej, że młody teraz je co 1,5h ale to tak po 15min. więc chyba po prostu mu się chce pić.. ja nie dopajam małego herbatkami, jedynie jak widzę, że się gniecie i ciężko mu kupę zrobić..to daję herbatkę z kopru, żeby przynajmniej prukał, bo wtedy się tak nie męczy.. ja zaraz obejrzę sobie tabelkę.
Ja prasuję ubranka ponieważ są bardzo pogniecione jak wyschną, a piorę w jelpie a tylko dlatego bo kupiłam przed porodem jeszcze go mam.. a płyn do płukania mam lenor sensitive.. następne już kupię tak jak samantka płyn do prania persil.. no i płyn do płukania ten co mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Zobaczylam wlasnie tabelke 🙂 zauwazylam, ze przewaza porod fizjologiczny... 🙂 Boze jak ja tesknie za brzuchem 🙂 Nie wiem czemu ale bardzo tesknie za ciaza, mimo ze narzekalam, ze wszystko boli i spac nie moglam i zmeczona to nastepnym razem bede doceniac swoja ciaze 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ja też juz częścu rzeczy nie prasuje, wczesniej wszystko szlo pod żelazko, teraz juz tylko ciuszki które sa bardzo sztywne lub pogniecione.

Edytko
dzięki za tabelkę, oklask dla Ciebie za wkład 🙂

A poniżej fajny artykuł:

Kolka jelitowa

Kolka jelitowa to bolesne skurcze żołądka i jelit. Jak jej uniknąć i jak ulżyć maleństwu, kiedy już się pojawi, wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatologii z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Sześcioro na dziesięć niemowląt cierpi z powodu kolki brzusznej – dolegliwości polegającej na bolesnych skurczach żołądka i jelit. Jak uniknąć kolki i jak ulżyć maleństwu, kiedy już się pojawi, wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatologii z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Przyczyny:
Nie do końca znana jest jeszcze przyczyna jej występowania. Lekarze łączą jej pojawienie się z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka oraz gromadzeniem się gazów w jelitach.

Objawy:
Kolka jelitowa to dolegliwość przejściowa, jej objawy obserwuje się u zupełnie zdrowych niemowląt. Po nakarmieniu niemowlę zasypia i nagle budzi się z wielkim krzykiem, albo krzyk zaczyna się w czasie karmienia. Ataki kolki jelitowej ustępują zwykle po trzecim miesiącu życia, choć czasami mogą się utrzymywać sześć-dziewięć miesięcy.

Czy można jej uniknąć?
Nie da się jej uniknąć, ale specjaliści zalecają podjęcie pewnych kroków zapobiegawczych:
- Przy karmieniu piersią wskazane jest opróżnienie każdej piersi kolejno, a nie przekładanie dziecka z jednej do drugiej. Skład mleka kobiecego zmienia się. Na początku karmienia zawiera ono więcej wody, natomiast pod koniec więcej składników odżywczych.
– Sprawdź, czy dziecko ssie prawidłowo, biorąc do ust brodawkę wraz z otoczką, aby z pokarmem nie połykało powietrza.
– Po ostatnim karmieniu wieczornym nie rozbawiaj zbytnio dziecka, aby mogło spokojnie strawić posiłek.
– Czasami złe samopoczucie malca karmionego piersią jest wynikiem alergii na mleko krowie lub nietolerancji laktozy obecnej w mleku spożywanym przez mamę. Trzeba wtedy wykluczyć ten pokarm z diety.
– Przy karmieniu butelką zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była zbyt duża i nie wpuszczała powietrza. Smoczek musi być całkowicie wypełniony mlekiem.

Jak się leczy?
Niektórzy pediatrzy zalecają stosowanie preparatów wchłaniających gazy jelitowe, np. Espumisan. Lekarz może przepisać lekarstwo dla matek – Debridat, które wchłania się z jej pokarmem i łagodzi objawy u dziecka. Debridat jest także w formie syropu dla niemowląt. Nie należy dziecku podawać niczego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Natomiast zawsze można spróbować podać napar z rumianku lub koperku, które posiadają właściwości uspokajające i pomagają dziecku usnąć. W sprzedaży są dostępne gotowe preparaty, np. Bobofen lub woda koperkowa.

Jak pomóc i uspokoić maleństwo?
Chociaż wcale nie jest łatwo uspokoić dziecko cierpiące na kolkę brzuszną, podajemy kilka sposobów, które mogą okazać się skuteczne.

1. Ułóż dziecko na swoim przedramieniu, brzuszkiem do dołu i powoli je kołysz lub z główką na swoim ramieniu delikatnie pomasuj mu plecki. Inną możliwością jest spacer w wózeczku.

2. Jeśli posiadasz plecaczek-nosidełko, ponoś w nim maleństwo, które, czując Twoje ciepło, szybciej się uspokoi. Ono czuje się przy Tobie bezpiecznie.

3. Masaż na kolkę
W przypadku uporczywej kolki oprócz leków zmniejszających wzdęcia i ułatwiających oddawanie gazów wielu dzieciom pomaga delikatny masaż brzuszka, który wykonuje się dwa razy dziennie o dowolnej porze, ale nie tuż po jedzeniu! Jest łatwy i każdy może się go nauczyć. Usiądź wygodnie, zrelaksuj się – zamknij oczy i głęboko oddychaj. Jeśli jednak jesteś zestresowana, odłóż masaż na inną porę, by Twój niepokój nie udzielił się dziecku.

Koło młyńskie
Wykonuj koliste ruchy krawędziami dłoni, przesuwając je jedna za drugą (jak łopatki koła młyńskiego). Rozpocznij, układając prawą rękę pod żebrami. Poruszaj dłońmi tak, jakbyś chciała zagarnąć piasek. Zrób to cztery razy.

2. Przyciśnięcie brzuszka
Zgięte w kolanach nóżki lekko przyciśnij do brzuszka (trzymaj je pod kolanami). Niech pozostaną w takiej pozycji pięć sekund.

3. Słońce
Masuj brzuszek prawą dłonią, wykonując koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpocznij masowanie w dole brzucha i skończ w tym samym miejscu. Takie ruchy powtarzaj cztery razy.

4. Znów przyciśnij brzuszek
Lekko przyciśnij zgięte w kolanach nóżki do brzuszka (trzymaj nóżki pod kolanami) – niech pozostaną w takiej pozycji pięć sekund. Na koniec zastosuj masaż uspokajający, czule do malca przemawiając. Nie każde dziecko reaguje tak samo na masaż, jedne oddają gazy już po pierwszych ćwiczeniach, inne dopiero po dwóch, trzech dniach. Warto stosować masaż przeciwkolkowy przez dłuższy czas, np. przez dwa tygodnie, gdyż dzięki niemu jelita będą pracowały coraz lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Tuśka to ile czasu Alan je??? Bo moja w 15 minut to się najada... rzadko się zdarza, że je dłużej niż 20 min.
Zaczęłam ściągać pokarm po karmieniu zobaczymy co z tego wyniknie, bo nic się nie udaje ściągnąć, z prawej piersi może z 3 ml... :/ Ale już się nie będę dołowała, co będzie to będzie, nie mam na to wpływu, ewentualnie mogę się wspomóc 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dg bardzo przepraszam nie wiem jak ten bład sie wkradł,kilka razy sprawdzałam, ale juz poprawiłam i jak Kaczuszka przesle swoje dane to powysyłam poprawiona wersję!
Samantak ja nakarmiłam mala, ale butelka (moim,ktore udało sie sciagnac rano), a teraz sciagnełam niecale 90 ml z obu, tym systemem co dziewczyny pisały. A rano było tego 150 z obu. Zobacze co bedzie za trzy godzinki!
Uciekam, ide na zkupy i na spacer z moja krzykaczka, bo jest taka spiaca ze usnac nie moze a wozku napewno zasnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Edytko ale w tym systemie to chodzi chyba o to, że karmisz małą z piersi jednej, jak nie starcza to dajesz mleko sztuczne i sciagasz pusta piers przez 7 min... pozniej to samo z druga piersia i tak dalej... bo jesli sie stymuluje pusta piers to dostaje ona sygnal ze mleka brakuje i produkuje wiecej... ja jestem pelna nadzieji ze mi sie uda 🙂 Ale nie jest, źle bo mała po wyssaniu calej piersi nie plakała... zasnela ale jak sie obudzila to by possala jeszcze tylko tak lekko to robila, to znaczy ze sie najadla czy nie???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
A może i nie... Ja juz nie wiem jak mam to robić, czy sciagac prawa piers 7 min nast lewa 7 min pozniej prawa 5 min lewa 5 min prawa 3 min lewa 3 min i ma wyjsc 30 min.. tak gdzies wyczytałam, ale czym mam karmic małą wtedy??? przeciez ona nie poczeka 30 min na jedzenie... a poki mam mleko swoje to nie chce go zastepowac mieszanką... Wytłumaczy mi ktos jak ja mam to w koncu robic? bo juz zaczelam sie wkurzac, bo w necie co forum to pisza co innego.. i wez badz madry...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziekuje Dziewczyny za pocieszenie, ale moim zdaniem zadna z poddanych przez Was pomyslow nie pasuje. Miał teraz 3 dni wolnego i nawet ja go zachecałam a On ze pozniej... Zmeczony nie był, przy pierwszym razie po porodzie nic mnie nie bolało ... Zostaja dwie opcje albo juz mu sie nie podobam albo zraził sie do mnie przy porodzie 😞 Chyba moj zwiazek troche zaczyna sie psuc 😞 Bardzo bym nie chciała, bo Go bardzo Mocno Kocham, choc denerwuje mnie czasami 😞 Ehhhh Wydaje mi sie niestety, że Moj nie za bardzo dorosł do bycia Tata 😞 Ale wiem ze jestem silna i jakos dam rade ze wszystkim ....
Co do prania ubranek i prasowania, to piore tylko w proszku dla Dzieci ( bez płynu bo Niunius mial alergie na niego) i nadal prasuje ( ale przyznam sie bez bicia ze juz nie tak dokładnie 😁 - nie mam czasu na to ) ..
Maju P, tak znam Gosie, mieszka w tym samym miasteczku co ja ... Tez juz zauwazyłam kiedys, ze dodała komentarz u Ciebie na profilu ...
Hmmm u mnie z mlekiem w cycach to było słabo, tylko raz miałam twarde piersi i to chyba własnie w 3 dobie po porodzie, pozniej juz tylko takie wiotkie ... Wspołczuje Wam przez co teraz przechodzicie, bo wiem jak mi było smutno kiedy przechodzilismy na mleko modyfikowane, ale tak jak napisała Monisia, teraz widze ze Dawidek rosnie i rozwija sie jak nalezy i wazne ze sie najada, takze głowa do gory Dziewczynki, mleko mod to nie koniec swiata... Oczywiscie łatwiej jest karmic z piersi ale jak sie juz dojdzie do wprawy w przygotowywaniu butli to nie bedzie problemu 🙂
Ahhhh i Edytko bardzo fajna tabelka i bardzo dziekuje za maila :*
Trzymajcie sie dziewczynki :*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Samantka az mi sie nie chce wierzyc - taka zdrowa dziewczyna i w ogóle, jestes pewna że masz mniej pokarmu..? Mi tez sie czasem wydaje ze mam mniej ale zaraz na szczęscie sie normuje. A moze to kwestia rzadszego przystawiania, mówiłaś że córcia przesypia całe noce....
Aleks je zawsze co minimum 3 h i to przez całą dobę - czasem zdaża mu sie w nocy co 4 h i raz zdarzyło sie 5. Zwykle je średnio 30 min ale zdarza się że po 20 skończy (rzadko) albo ciumka całą godzinę (dramat) Potrafi sie wkurzać i wypluwać, dziobie wtedy głowką na oslep i wymachuje rączkami i cięzko jest mu cycek wlozyc, i tez miałam wrażenie że sie wkurza bo nie ma mjeczka ale jak naciskam to mleczko jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja herbatek też nie daję,rzeczy Agatki piorę w proszku dla dzieci bez płynu z dodatkowym płukaniem, prasuję choć zdarzyło mi się coś niewyprasowanego jej założyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
samantka napisał(a):

Ale przez 3 godziny mi sie nie wyprodukuje tyle mleka ile Nika potrzebuje... 😞


Zdziwiłabyś się, mi się czasem i po dwóch naprodukuje, i to wcale cycu nie jest twardy czy duzy a mleczko jest. może niewycieka strumieniami ale jak delikatnie nad nim popracuje to idą kropelki i nawet potrafi trysnąć, a wydawałoby sie że z takiego flaczka to juz nic nie poleci. Na szczęscie dzieci duzo lepiej potrafią zasysac niz my odciągać czy to ręcznie czy laktatoerem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Salamandra na pewno mam mniej mleka... niestety... a w nocy to raz sie zdarzyło ze przespała 9 godzin... tak to sie budzi ok 3h00 i ok7h00 w nocy najczesciej co 4 godz je a nie co 3 tak jak w dzien... musze sprobowac pobudzic laktacje... najgorsze jest to, że moja mama krotko karmila i moja babcia tez bo pokarm zanikal, ale ja tak latwo sie nie poddam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
nie patrz na Mame i na Babcię, tylko sie tym nakręcasz, moja Mama i Babcia od początku miały problemy z mleczkiem i nie karmiły a ja jak na razie wręcz przeciwnie 🙂

Każdy organizm jest inny i czasy tez inne. jestem dobrej myśli, na pewno jeszcze długo pokarmisz. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAmantka system 7-5-1 wg mnie jesli już to powinno byc robione po karmieniu z obu piersi na pustych cyckach. Tak jak napisałam wczesniej wg medeli to powinno się stosować w przypadku zaburzeń- brak mleka w cyckach. W twoim przypadku zrobiłabym tak jak radzą orzy kryzysie, a więc ; karmisz jedną piersią i jeś li sią dziecko naje to potem laktatorem na niej 10 min. Musisz tak robić cztery razy dziennie po dwa razy na każdą pierśponoć to wystarcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Samantka wiem ze ten system robi sie na pustych piersiach, ale jak zaczełam sciagac to prze pierwsze 7 minut na jednej i drugiej nic nie było jak zaczełam druga ture własnie po piec minut to w szoku byłam bo mi zaczeło leciec jak z kranu ale nie cale piec minut tylko po jakies tzry a dwie nastepne znow nic, a juz przy odciaganiu co trzy minuty to tylko przez minutke leciało a potem znow nic, wiec byłam zdziwiona ze przez taki krotki czas zciagnełam 90ml. Teraz jak mala bedzie jadla to ja zwaze przed i po karmieniu i zobacze ile zje!
Lece bo sie wybudziła i musze ja wykapać i sprobuje nakarmic!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
samantka napisał(a):
Edytko ale w tym systemie to chodzi chyba o to, że karmisz małą z piersi jednej, jak nie starcza to dajesz mleko sztuczne i sciagasz pusta piers przez 7 min... pozniej to samo z druga piersia i tak dalej... bo jesli sie stymuluje pusta piers to dostaje ona sygnal ze mleka brakuje i produkuje wiecej... ja jestem pelna nadzieji ze mi sie uda 🙂 Ale nie jest, źle bo mała po wyssaniu calej piersi nie plakała... zasnela ale jak sie obudzila to by possala jeszcze tylko tak lekko to robila, to znaczy ze sie najadla czy nie???

Samantka, moim zdaniem powinnaś nakarmić małą jedną piersią, jak jeszcze będzie chciała to drugą i ew. dopiero wtedy modyfikowane. Im cześciej ściągasz tym będzie więcej mleczka - co to da, ze zmagazynujesz mleko w drugiej piersi na kolejne karmienie - wg mnie mija się to z zcelem. A ściąganie w systemie 7-5-3 powinno być na obu piersiach po karmieniu http://www.laktacja.pl/forum/viewtopic.php?t=2285
lub między karmieniami - tak zaleciła mi babka z poradni laktacyjnej jak rozkręcałam laktację po porodzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dg, zgadza się że ściąganie w tym systemie jest na relaktację, ale również i na pobudzenie. Po tym co napisała Edytka widać, że ściąganie w ten sposób przynosi efekt - wydaje mi się, ze lepszy niż ściaganie jednostajne, tylko po razie z jednej piersi

Ja zaczęłam od dziś, do tej pory udało mi się jednak tylko dwa razy bo mały płacze w niebogłosy jak leży sam w kołysce, więc musiałam czekać aż mąż róci z pracy. Zastanawiam się jak to możliwe żeby ściągać 5 razy dziennie - mi udało sie najwięcej 3 - 4 razy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...