Skocz do zawartości

Marzec 20011, poczatek drogi | Forum o ciąży


katy_86

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15,5 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • samantka

    2319

  • MonisiaD

    1525

  • Niunia26

    2070

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Marta ja mam to samo wrażenie, że im bliżej 3 m-ca tym większe ADHD u małej 😉 a dzisiaj to już w ogóle jej się pomieszało, wstała sobie o 4:30 i zachciało jej się bawić, a w dzień krótkie drzemki, tylko wieczory są spokojne, bo już po 18 zasypia, eh a było już tak pięknie... mam nadzieje, że wkrótce to się jakoś unormuje, bo powoli zaczyna brakować mi sił...
Gerda ale przystojniaczek z tego twojego synka 🙂
tuska właśnie oddałam głosik, postaram się codziennie, bo wcześniej nie wiedziałam ☺️

No i głodomor już się obudził!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej mamuśki i dzidziusie 🙂
Jak karmiłam piersią na samym początku to znalazłam taką listę i troszkę sobie podpatrywałam co jeść...NAPOJE
Pij bez obaw:
– wodę mineralną niegazowaną,
– słabą herbatę lub bawarkę,
– herbaty owocowe i ziołowe,
– kawę bezkofeinową albo słabą, normalną,
– soki owocowo-warzywne,
– kompoty,
– jogurty naturalne, kefiry, maślanki

Unikaj: napojów gazowanych (zawierają dużo cukru a bąbelki w nich zawarte mogą powodować kolki)

MLEKO i PRZETWORY MLECZNE
Jedz ostrożnie: jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, sery białe (mogą wywoływać reakcje alergiczne)

OWOCE
Jedz bez obaw:
– banany,
– brzoskwinie,
– jabłka,
– maliny ,
– jeżyny,
– porzeczki,
– agrest,
– soki, dżemy, jogurty, galaretki z tych owoców

Uważaj na:
– truskawki, poziomki, cytrusy (uczulają)
– gruszki i pestkowce, np. śliwki, morele, czereśnie, wiśnie (niekiedy mogą powodować bóle brzucha i kolki)
– owoce suszone (konserwowane chemicznie)
– soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców

WARZYWA
Jedz bez obaw:
– ogórki,
– buraki,
– marchewkę,
– ziemniaki,
– kapustę pekińską
– kukurydzę,
– pietruszkę,
– koperek,
– soję,
– szpinak,
– młodą fasolkę szparagową,
– dynię,
– kabaczek,
– cukinię,
– wszystkie rodzaje sałat

Uważaj na:
– cebulę i czosnek - mogą zmieniać smak mleka; cebula powoduje wzdęcia
– kapusta, kalafior, groch, fasola, brokuły, bób - mają właściwości wzdymające i mogą powodować kolki u dziecka
– pomidory i seler - zawierają silne alergeny
– paprykę, chrzan, pory, grzyby


PIECZYWO
– jedz zwłaszcza ciemne i pełnoziarniste
Uważaj na: pieczywo z konserwantami

KASZA, RYŻ, MAKARON
– wybieraj zwłaszcza te pełnoziarniste – jedz kilka razy w tygodniu

JAJKA
– ugotowane, zarówno na miękko jak i twardo – 2-3 razy w tygodniu

Uważaj na białko – jest bardziej alergogenne niż żółtko

RYBY
– jedz najlepiej morskie (ugotowane lub pieczone) – dwa razy w tygodniu

Unikaj:
– surowych ryb, np. sushi
– konserw rybnych i ryb marynowanych

MIĘSO
Jedz bez obaw (dwa razy dziennie):
– mięso białe (drób, mięso z królika)
– chudą wieprzowinę, jagnięcinę (kilka razy w tygodniu)
– mięso grillowane lub duszone

Unikaj:
– tłustych wędlin, mięsa smażonego,
– cielęciny i wołowiny (jeśli dziecko ma skazę białkową)

SERY
– jedz ostrożnie, są ciężkostrawne

Uważaj na:
– sery pleśniowe
– pikantne sery i twarożki
– w przypadku skazy białkowej u dziecka wyeliminuj produkty mleczne, ale musisz wtedy pamiętać o przyjmowaniu preparatu wapniowego

TŁUSZCZE
Używaj bez obaw:
- masła (tylko i wyłącznie; nie stosuj żadnych substytutów),
– oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego (najlepiej niskoerukowego)

Unikaj:
– smalcu i oleju arachidowego

SŁODYCZE
– możesz jeść w ograniczonych ilościach

Uważaj na: miód, czekoladę, kakao, mak

ORZECHY
– uważaj zwłaszcza na orzeszki ziemne i pistacjowe; zawierają silne alergeny, mogą wywoływać nawet reakcje wstrząsowe

ALKOHOL
– wódka i inne wysokoprocentowe alkohole są zabronione
– możesz sobie pozwolić na kieliszek wina czy małą szklankę piwa od czasu do czasu

PRZYPRAWY i DODATKI
Przyprawiaj bez obaw:
– świeżymi ziołami,
– koperkiem, natką pietruszki, szczypiorkiem,
– majerankiem,
– kminkiem,
– innymi łagodnymi przyprawami ziołowymi

Uważaj na:
– barwniki, konserwanty, słodziki polepszacze oraz inne sztuczne dodatki do żywności
– paprykę, pieprz, chilli, musztardę, ocet (mogą powodować bóle brzucha i kolki),
– majonez,
– ketchup
– sól i cukier (w dużych ilościach)

Ale ja to myślę że nie powinno się popadać w paranoję bo jeśli dieta nie będzie urozmaicona to to też nie będzie dobre dla dziecka...Tak jak Samantka co zjada słodycze i tak jak Dg powidła...mi się wydaje że to trzeba dostosować do własnego dziecka jeśli nic mu nie jest to niema co sobie odmawiać jednej bułki z powidłami 🙂-Może Martuniu zjedz sobie na początek pół bułeczki i jak nic nie będzie Majeczce to następnym razem zjesz sobie więcej 🙂-i w czym kąpiesz malutką?Nadal w tym Oilatum?Gerda śliczny ten Twój synek-to dobrze że wkleiło się duże zdjęcie-ciocie sobie go dokładnie obejrzały 😉A Emcia Twój dzidziuś ma uśmiech rozwalający i rozbrajający-przystojne te brzuszkowe chłopaki 🙂Ja mam dziennik jak Emka ten niebieski...tylko niektóre miejsca chyba będą wolne tzn.-nie wypisane bo zupełnie nie mam pojęcia co w niektóre moim zdaniem nie potrzebne rubryki wpisywać ☺️-ktoś kto tworzył ten dziennik popisał się wyobrażnią-no ale w sumie to jest fajny...super że jest miejsce na drzewo genealogiczne 🙂WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA MARECZKA A mój mały teraz śpi 🙂Dobrze że jest spokojny bo wogóle bym sobie chyba sama nie dała rady z tym wszystkim...Teraz to daje mi pospać bo idzie spać koło 22 i budzi się dopiero koło 6 rano więc da się żyć 🙂Mam nadzieję że u Waszych płaczulków też się unormuje i się troszkę uspokoją...Tuśka czy Alanek odchyla się jak go trzymasz w pionie czy jak leży?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciliśmy. Już po szczepieniu. Malutka trochę płakała po ukłuciu ale cysio poprawił humor i na razie śpi. Waży 5300, (po szpitalu 3670), nie wiem dobrze to, czy trochę za mało?
Tylko trochę się przeraziłam tym co Tuśka napisała, bo u nas - badanie osłuchowe, gardełko, ciemiączko - no i do szczepienia, nikt nie wspominał o neurologu, i... tak trochę się wystraszyłam 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Mamamichała co do wagi to nie znam się ale wydaje mi się że chyba dobrze-my mamy wizytę koło 23 więc dopiero wtedy poznam wagę Olka...Jeśli z malutką jest wszystko dobrze i jest zdrowa to nie ma zadnych przeciwskazań co do szczepienia...i raczej też nie trzeba do neurologa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samantka ale słodkie te granulki rozpuściłam je w wodzie Szkoda że trzeba to jeść przed posiłkiem bo odechciewa się trochę po tym dalej jeść , ale jeśli ma to pomóc...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamomichała twoje dziecko tyje w ciągu tygodnia prawie 260g!(za normę uważa się 150-250g) więc bardzo ładnie przybiera na wadze pozazdrościć!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie mały odchyla główkę do tyłu i to dlatego postanowiła lekarka poczekać na to co on powie...a główkę odchyla jak trzymam go w pionie i tak samo jak leży, ale jak leży to już mniej niż wcześniej, więc może się okaże, że wszystko ok i niepotrzebna będzie rehabilitacja.
Zamówiłam sobie biustonosz na intymna.pl i niestety za duży..zmierzyłam się pod biustem i w biuście, no i w ten sposób dobralam bustonosz dzięki tabeli rozmiarów, ale to wielka dupencja! Powinnam mieć miseczkę mniejszą o 1 jak nie 2 rozmiary.. postanowiłam zamienić na dwa rozmiary mniejszą.
No widzisz samantka wszędzie inaczej mówią i robią!
Nie mam siły na nic dzisiaj, nic mi się nie chce..jakaś masakra po prostu! 🤢
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, no to dobrze, ja tylko tak spanikowałam 😉 tak myślę, że z tą wagą ok, bo nie płacze, je kiedy chce - ja jakoś tak nawet nie patrzę czasowo co ile, po prostu jak chce to je.
Co do biustonoszy to ja też zrobiłam zakup, bo w domu mam tylko takie bawełniane zwykłe do karmienia a chciałam coś ciut ładniejszego, takie znalazłam http://www.dlazmyslow.pl/kategoria-1-27,Ciaza,-karmienie.php , napisali, że dziś wysłali - zobaczymy czy trafiłam w rozmiar 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
dg3003 napisał(a):
Samantka ale słodkie te granulki rozpuściłam je w wodzie Szkoda że trzeba to jeść przed posiłkiem bo odechciewa się trochę po tym dalej jeść , ale jeśli ma to pomóc...

Dlatego ja brałam na łyżkę i powoli połykałam i popijałam wodą tak żeby nie czuć smaku, chociaż on mi trochę przypomina herbatniki, szczególnie jak rozpuszczę w wodzie... tylko najlepiej robić to w gorącej bo w zimnej słabo się rozpuszczają... i jak juz zaczęłaś brać to najlepiej regularnie, wtedy pomoże, bo jak ja brałam raz na jakiś czas to tak średnio na jeża, a jak się przybrałam i przed posiłkiem to widzialam poprawę 🙂

Mam jeszcze pytanie do mamusiek, które szczepiły na rotawirusa: czy dzieciaczki miały jakieś objawy uboczne, bo wyczytałam właśnie w ulotce że 1 na 10 może mieć biegunkę i wymioty... :/ i jak jest z pneumokokami??? ja się najbardziej boję objawów ubocznych... i co do gorączki to kiedy bym mogła podać lek na zbicie?? przy jakiej temperaturze???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Własnie wrocilismy do domku bylismy 4 godzinki na spacerze, dotej pory jeszcze tak dlugo nie bylismy mala byla grzeczna wiec mozna było spacerowac. U Nas dzis przepiekna pogoda!
Samantko moja mala po szczepieniu goraczkowała przez dwa dni i pani doktor kazała jej dawac czopek paracetamolu jak temp. bedzie wynosiła 38 lub wiecej. a moja miala 38,5 to dalalm, potem spadla i po paru godzinach miala 37,8 wstrzymalalm sie i spadla sama, a na nastepny dzien znow od rana powyzej 38, ale jak spadla to juz nie wrocila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szczepieniu mi też kazali w przypadku temp. pOwyżej 38 stopni podać paracetamol na zbicie. U nas gorączki nie było.
Tuska moja Agatka jak się wkurza to też wygina się w łuczek jak leży,czasami jak ją noszę.(na fasolkę- nie lubi tak) Jak trzymam w pionie to główkę stara się trzymać prosto, choć jej się trochę jeszcze chwieje. Myślicie że to nienormalne?
Ja w ogóle nie dostałam żadnych wytycznych żeby chodzić do jakiś dodatkowych lekarzy, ani skierowania do poradni dla wcześniaków chyba gdyby były wskazania powinni mi to powiedzieć przy wypisie ze szpitala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny! Dg3003 też się zestresowałam jak przeczytałam o tym co wyginaniu, bo moja Amelcia też robi taki łuczek. Jak płacze oczywiście. Mam nadzieję, że wszystko w porządku ale jak piszesz, że Twoja Agatka tak ma to chyba normalne. Amelcie na szczęście zaszczepili bez problemu 🙂.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa... jeszcze co do jedzenia to ostatnio w tv jakiś pediatra się wypowiadał, żeby wprowadzać nowe produkty karmiąc piersią, bo podobno dzieci smaki poznają i później nie wybrzydzają przy jedzeniu. Ile z tego prawdy? Ja nie wiem, ja od samego początku jem normalnie. Kebaby, pizze. Ostatnio robiłam marynatę do kurczaka czosnkowo-cebulową i też bez problemu. Mała je moje mleczko dalej, nie ma problemu z kupką i z gazami. Ale każde dziecko inaczej reaguje. Ja mam aniołka w domu, który póki co nie narzeka na mamusi mleczko 🙂.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a u nas kupki wróciły, no i są praktycznie w trakcie każdego lub po każdym karmieniu.. zacznę dawać małemu 4razy dziennie po 2 kropelki espumisanu, bo chyba ma kolki, a tak znajomej lekarz powiedział, bo mały miał zaczątki kolki i ustąpiło! No a ja oczywiście zapomniałam powiedzieć dzisiaj mojemu pediatrze, że jest taki problem 🤢 no a my też teraz byliśmy 1,5h na spacerze i dzięki temu zrobłam też jakieś mini zakupy, bo trochę brakowało nam w lodówce jedzenia.. jeśli chodzi o cebulę to jadłam, ale w nieznacznej ilości w roladzie wołowej tak samo ogórek kiszony 😜 szczypiorek jadłam i zrobiliśmy chleb z masłem czosnkowym w piekarniku i małemu nic nie jest i mleczko pije tak samo jak pił, więc nie przeszkadza mu to, że czosnek zmienia smak.. moja mama stwierdziła, że może lubi takie mleczko, bo ja dużo w ciąży czosnku używaam 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szarla napisał(a):
Hej dziewczyny! Dg3003 też się zestresowałam jak przeczytałam o tym co wyginaniu, bo moja Amelcia też robi taki łuczek. Jak płacze oczywiście. Mam nadzieję, że wszystko w porządku ale jak piszesz, że Twoja Agatka tak ma to chyba normalne. Amelcie na szczęście zaszczepili bez problemu 🙂.


I u mnie przy płaczu większym jest tak samo, a co do temp po szczepieniu - mi mówili podobnie - powyżej 38 paracetamol można i altacet w żelu na to miejsce po szczepieniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Tuśka kolki się diagnozuje metodą trzech:
1 rozpoczynające się i kończące bez określonej przyczyny napady grymaszenia, rozdrażnienia i płaczu
2 napady trwające co najmniej 3 godziny w ciągu doby, pojawiające się przez minimum 3 dni w tygodniu przez co najmniej 3 tygodnie
3 rozwój dziecka i jego wzrastanie są prawidłowe.
Myślę, że kolki nie da się pomylić z niczym innym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...