Skocz do zawartości

Alergia u kobiety w ciąży

Ciąża jest trudnym okresem dla organizmu matki. W tym czasie może dojść do natężenia się przykrych dolegliwości związanych z alergią. Czasami jednak ciężarne nie zauważają żadnych zmian, niektóre nawet potwierdzają ich osłabienie. Jeżeli należysz do tych ciężarnych kobiet, u których stan alergii uległ pogorszeniu poniższy artykuł zawiera wskazówki jak skutecznie walczyć z tym uciążliwym problemem.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Alergia u kobiety w ciąży
Czy alergia szkodzi w ciąży? Prawo autorskie: Piotr Marcinski / 123RF Zdjęcie Seryjne

Pierwszą ważną rzeczą jaką przyszła mama powinna zapamiętać jest unikanie stosowania środków antyalergicznych, zawierających antyhistaminę bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże. Jeżeli jednak nie wiedziałaś, że spodziewasz się dziecka a stosowałaś takie leki nie wpadaj w panikę poinformuj tylko o tym swojego ginekologa.

Większość alergologów nie zaleca również rozpoczynania iniekcji odczulających, gdy kobieta jest w ciąży. Takie postępowanie może spowodować  nieoczekiwane reakcje organizmu, co może wpłynąć na rozwijające się dziecko w macicy. W przypadku rozpoczętej już serii odczulającej ciężarna może nadal przyjmować leki, gdy nie stwierdzono żadnych poważniejszych przeciwwskazań. Jednak ważne jest, aby w czasie brania środków być pod stałym nadzorem lekarza prowadzącego.



Jak więc walczyć z alergią w ciąży?

Zapobieganie jest najlepszą profilaktyką jeśli chodzi o alergię. Przede wszystkim przyszłam mama powinna unikać wszelkich sytuacji, które będą prowadzić do pogorszenia objawów tej choroby. Do najbardziej uczulających rzeczy należą:
  • Kurz;
  • Pyłki;
  • Zwierzęta;
  • Jedzenie;

    Kurz jest bardzo ostrym alergenem, a prawda jest taka że znajduje się on wszędzie, więc ciężko jest z nim walczyć. Przyszłej mamie uczulonej na kurz zaleca się zrezygnowanie z prostych domowych czynności typu sprzątanie. Jeżeli jednak musisz sobie sama radzić z domowymi porządkami używaj sprzętów, które chłoną kurz a nie roznoszą go w powietrzu. Na pewno kobiecie przydadzą się ściereczki z mikrofibry, odkurzacz z filtrem HEPA oraz mokry mop. Najlepszą rzeczą będzie również unikanie pomieszczeń, w których kurz szybko się gromadzi. Mowa tu o takich miejscach jak piwnica, strych czy biblioteka.
   
    W przypadku kiedy ciężarna jest uczulona na wszelkie roztocza czy pyłki powinna starać się przebywać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji. Pozwoli to na uniknięcie przykrych objawów takich jak katar, kichanie czy łzawienie oczu. Jeżeli jednak piękna pogoda sprzyja spacerom, a jest to miesiąc szczególnie podatny na pylenie roślin, to po każdorazowym przebywaniu na świeżym powietrzu należy odpowiednio zadbać o higienę. Kobieta powinna często myć ręce i twarz, a odzież w której przybywała na zewnątrz powinna być zmieniona. W taki sposób najlepiej pozbyć się zalegających na ubraniu czy skórze pyłków i innych alergenów.

    Zwierzęta, również powodują alergie, a w szczególności pozostawiona przez nie sierść. Dla kobiety w ciąży mogą one stanowić poważne zagrożenie. Dokładniej mówiąc chodzi tutaj o koty, które oprócz nasilenia alergii mogą wywołać toksoplazmozę. Jeżeli masz w domu pupila powinnaś wyznaczyć mu miejsce, do którego nie będzie mógł w ogóle wchodzi jak np. sypialnia. W przypadku kiedy odwiedzasz znajomych posiadających jakieś zwierzę poproś ich, aby na czas twojej wizyty pozbyli się jego sierści, a jeżeli będzie to możliwe wysłali zwierzaka na podwórko.

    Jeżeli ciężarna jest uczulona na pewne produkty spożywcze nie powinna ich po prostu jeść. Nawet jeśli jej apetyt ciążowy jest wzmożony i występują u niej zachcianki powinna unikać niedozwolonych produktów. Najlepszym przeciwdziałaniem dla przyszłej mamy w takiej sytuacji będzie ustalenie wraz z lekarzem prowadzącym lub alergologiem diety, która będzie bezpieczna zarówno dla ciężarnej jak i dla dziecka.

Czytaj również: Anemia w ciąży


Czemu ciężarnej odmawia się jedzenia orzeszków ziemnych?

    Orzeszki ziemne są bardzo uczulającym produktem. Badania jakie zostały przeprowadzone wskazują na to, że rodzice mogą przekazać skłonności alergiczne na swoje nienarodzone dziecko. Dziecko takie jest bardziej narożne na schorzenie alergiczne jeżeli u rodziców występuje  astma, katar sienny lub trądzik. Dlatego warto unikać spożywania orzeszków ziemnych i produktów, w których mogą się znajdować jak np. masła orzechowego, ciast, batoników, płatków śniadaniowych, muesli, fistaszków, orzechów arachidowych.

    Alergia jest uciążliwą chorobą, szczególnie kiedy jej objawy nasilają się podczas ciąży. Dla złagodzenia reakcji alergicznych jak już było wyżej wspomniane należy unikać miejsc oraz produktów, które mogą spowodować pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy. Jeżeli chociaż w części ciężarna dostosuje się do rad, które widnieją w tym artykule oczywiście skonsultowawszy się wcześniej z lekarzem prowadzącym na pewno uniknie ciągłego chodzenia z chusteczkami higienicznymi.


www.biomedical.pl
Partner serwisu Brzuszek.Net
 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...