Skocz do zawartości

majowki2009 !!?? gdzie jest watek | Forum o ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
beti ja dzis czytalam w gazecie dziecko ze od 5 mc sie wprowadza zupke ziemniak marchewka albo tylko z jednego , moze spróbuj ja gotuje jednego ziemniaka i jedna duza marchewke potem blenderem i gotowe i ma na 2 dni , nie wiem jak tam Hania czy mleczko jej wystarcza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
Witajcie tak czytam was o zywieniuuu i napisze jak ja robie z Wiki 🙂 Od 4miesiaca miała wprpwadzone owoce niektóre i zukiii na warzywakachh, teraz to juz prawie wszystkooo zjada powolutku wprowadzałam obserwowałam sama jestem połozną,wiecccc taki rozsądek mowił co tak a co nie 🙂 Tak, wiec kazdy uwaza inaczej, wiem jedno nie nalzey długo czekac na wprowadzanie booo potem trudniejorganizm to przyswajaaaa ale takie malusie porcje powolii naprawde nie zaszkoadza o ileee dziecko np nie ma skazy białkowejj;(to inaczej wtedy sie patzry, bede poznioej jak cos to piszcie nie mamczasu cały dzien zabiegany i sama z Wiki byłam 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No to tak: po nocy ja zjada około 3 w nocy mleczko z dodoatkiem kleiku ryzowego, na śnaidanko normlanie mleczko, potem za dwie godzinki starte jabłuszk, gruszka, marchewka, potem obiadek, jakas zupka plus mięskooo z gołąbka, królika, z kurczaka, zmieniaczek, marcheweczka, seler, pietruszka to jeje daje potem około 15 zjada mleczkooo ale nie chce duzo pic tak około 120ml, potem zjada zółtko, lub paróweczke, lub danonka ale tak malusio danonka plus biszkopcik 🙂
potem około 20 kolacja mleczko z kaszką.
Jada równiez troszke makaroniku, no naprawde prawie wszystko wiadomo miesko tylko drobiowe absolutniee wieprzowego, dziaj jadła barszczt czerwonyy,i po niczym jej nic nie jest i lekarka powiedziała,ze bardzo dobrze robie hehe i mi sie wydaj,ze tez bo coooo jezeli jej nic nie jest.
Moja mama Nas tak czwórke wychowała, takim systemem i uwierzcie miii dobrze wyglądamy zdrówko ok 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
no, ja dopiero teraz mam czas zeby odpowiedzieć 🙂 Otóż moja Bianka je tylko jeden posiłek stały ale i tak po nim woła o mleko. Położna mi mówiła żeby po posiłku stałym dopajać ja wodą lub herbatką ale jak tak robie to jest płacz i dopiero po mleku jest ok.
Mała jada owoce lub proste zupki. Mięsko jada tylko w zupkach słoiczkowych bo sama nie miesa nie gotuję. Dopiero od kilku dni wprowadziłam jej tłuszcz (oliwa z oliwek) a teraz chcę powoli dawać żółtko do zupek ale nie wiem jak z tym będzie po teraz przeciez tesciowa bedzie ją karmić a ta pewnie ugotuje od razu zupe i jej poda bo, tak jak pisała sara, kiedys sie tak robiło.

Ja czytałam ze dziecko musi pic około 500-600ml mleka dziennie mimo tego ze je stałe pokarmy wiec wazne tez zeby do kaszek, zupek itd, tez dorzucac mleko modyfikowane że jak sie karmi piersią to juz trudniej.

Sara- Twoja Wiki ma juz pół roku- moja Bianka ma dopiero 5 miesięcy za 3 dni wiec wiadomo ze ich dieta nie bedzie taka sama. Poza tym każde dziecko inaczej uczy sie i poznaje stale jedzenie- jednym przychodzi to szybko, z innymi trzeba sie meczyc. Bianka jadła mi na początku tylko owoce i pluła marchewką a teraz pluje tylko brokułami 😁 Nie chce za to jesc kaszek i to mnie martwi bo chciałam robic podobnie jak oli- wprowadzic juz jej dwa stałe posiłki w tym własnie kaszka.

A co do chrupek to u nas rzadko je Bianka bo trudno dostac takie bez soli a jak juz dostane to dziad-mój mąz jej wyjada!!!

Ja zauważyłam tez jedno- jeśli Bianka nie zje w ciagu dnia zupki czy czegos takiego to w nocy mi sie budzi mimo dużej ilości mleka przed snem.

Aha, i ja nie jestem za wprowadzaniem za szybko jedzenia maluchom. Oczywiscie ze w kazdej gazecie i książce napisane jest inaczej ale pamietam jak moja kuzynka półrocznemu dziecku dawała kiełbase z grilla 🤪
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ruda Rybko wiem, wiem ale moja kolezanka co ma blizniaki tak po łyzeczce włąsnie dawała ja tez ta dajee hmmm moze jedna łyzeczka cala tak na smaczek a reszte ja zjadam hehe takze spoczkooo hihi nio moja ma 6 miesiecy i 4 dni wiem,ze to roznica. Ja tylko napisałam jak ja robie i mysle, ze to nic złego dawac zupkii takie jak my jemy ale oczywisciee trzeb pewnych rzeczy przestrzegac, ja zupy to takie lekkie bez śmietany, przypraw tez nie moze byc duzooo, ja zas boje sie podawac kupionegooo mysle sobie skoro te słioczkiii w sklpeie stoją tyle czasuuuu z mieskiemmm to hmmm jakos nie umiem uwierzyc, ze są dobree, fakt dawałm Wiki moze z 4 razy na wyjazdach ale ona za nimi nie przepadaaa 😞deserki owszemmm aleeee wole jej sama robic, mi pomaga duzo moja mama w posiłkach dla małej 🙂 Wiki miała robioną morfologie naprawde wyszła superrr, a mleczkooo pijeee trafi wypic duzoo nawe 180ml a rano nawet 200ml takze, to co trzeba ona wypijee, ja tak karmie Wiki. Jest ok kupki ok, nie ma zadnych wysypek, biegunek tez odpukać nie ma 🙂 Moje kolezanki robią podobnie takze mylsle, ze to jest dobree 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
kielbasa z grilla rany boskie

ja bylam ciekawa jak z tym jajkiem wlasnie , bo ja jeszcze nie dawalam i miesa tez nie , co do parowek powiem tak ja je uwielbiam niestety berlinki pychota ale to jest takie swinstwo i dziecku bym tego nie dala takiemu malemu , danonki kiedys bylo inaczej jak odzia moja byla malas to po 12 mc pani doktor kazala jej wprowadzic i bylo ok ale to po 12 mc a teraz to nie wiem jak z nimi jest widzialam jakies jogurty misiowy jogurcik po 10 mc

a co do chrupek to ja tez tosi wyjadam ☺️ ☺️ ale mam je w sklepie na dole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Co do parówek tez nie jestem przekonana po raz pierwszy Wiki dałam wczoraj moze z 20g jej mniej niz połowkeee al;e tez sie zastanawiam czy jej wogole dawaccc te paróweczki??? Co do danonków to wiem,ze pozniej ale mysle,ze jedna łyzeczka nie zaszkodzi:P
No kielbasa z grillllaaa porazkaaa bez przesadyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
wow sara no rzeczywiscie twoja wikusia juz duzo zjada, a ja bede pomalutku wprowadzac wszystko Hani

oli a ta zupke to sie gotuje tylko woda marchewka i ziemniak czy mozna ja zrobic na wywarze z kurczaka albo cielecinki? czy to sie wprowadza pozniej?? bo niewiem nic na ten temat musze dopiero poczytac albo popytac jak to sie dokladnie robi 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
No to Oli u mnie jest tak z tym jedzeniem:
rano przed wyjściem do pracy Franek dostaje cysia, potem za ok.godzinkę je kaszkę robioną na mleczku modyfikowanym, z ilością to różnie bywa, bo potrafi zjeść 120ml, albo tylko 90ml, potem za jakieś 3godz. znowu mleczko modyfikowane, ale samo, też różnie, bo bywa że zjada 150ml, a bywa że zje tylko 60ml (chyba sam sobie reguluje ile mu potrzeba), potem je deserek (ze słoiczka, ok. połówki), w międzyczasie troszkę popija herbatki, a jak wracam z pracy je cysia, potem wieczorem znowu butla mleka, a w nocy już tylko cysio .... No to tak wygląda żywienie mojego syncia. Niestety zupki ze słoiczka mu nie smakują, moje robione też nie, więc poczekam na lepszy moment.:P
Wczoraj dostał jagody z jabłkami i zrobił MEGA zieloną kupę ... 🤪
beti przy karmieniu tylko i wyłącznie piersią rzeczywiście po 6 m-cu powinno się zacząć wprowadzać stałe pokarmy także nie musisz się spieszyć :-) Ja z Michalinką to po 6 m-cu dałam jej odrobinę jabłuszka dopiero ... a na wywarze z mięska to dopiero później ok.8 m-ca, żeby przyzwyczaić organizm maluszka do innych potraw, a mięsko to już ciężej strawne niż same warzywka :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
sara - ale z parówkami to ja bym się wstrzymała co najmniej do roku, przecież tam same świństwa są w tych parówkach ... najgorsze badziewie tylko zmielone tak że nie widać co tam jest 🤪 a danonki to moją Misię uczulały i teraz też nie będę się spieszyć z wprowadzeniem ich do diety Franka, :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ja sobie kupuej czasami jakies tam polskie gazetki dla mamusiek i raz trafiłam na artykuł o parówkach- nawet tych po którymś tam miesiącu co sa w słoiczku gerbera. Wybadali ze tam jest jakos 60-70 procent miesa ale to jest głownie mieso oddzielane mechanicznie wiec syf i tak- chrząstki, skóra i tłuszcz. Ja rzadko jem parówki mam nadzieje ze Bianka tez nie bedzie ich jadła czesto ale Remik jada 😞

Ja w ogóle chciałabym sie wstrzymac ze słodkościami dla Bianki zeby jak najpóźiej zaczeła je jeść. Tutaj widzę irlandzkie dzieci w wieku 6-7 miesiecy jak im rodzice podają czipsy i takie tam- nawet dzis jechałam z taką żulicą w windzie i dawała całe opakowanie dziecku do jedzenia. Sama wyglądała tragicznie (wiecie, mcdonaldy i te sprawy) wiec i dziecko ma juz przeszłosc przewidzianą 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny ja zupki to tak gotuje jedna marchewka, jeden ziemnaiczek, miesko, plus pietruszka ale odrobinkeee ale moja Wiki nie lubi zmiksowanego musi miec taką papkeee i tak zjada,,, ja sie nie bałam z tym wprowadzaniem bo nie wiemczy nie pamiatacje jak moja Wiki musiała od 2 miesiaca jesc kleik bo co godzinkę była głodna i lekaraka mi tak kazała 🙂 ale nie jest grubaskiemmm a nawet moge powiedziec,ze tak hmmm chyba w sam raz jest, z parowkami rzeczywiscie sie wstrzymam i moze wogole nie ebde podawałąm, jakos mnie tak podkusiło wczoraj bo kolezanka kupowałam dla córeczki 7 miesiecznejj bo je uwielbiiiaaaaaa i tez kupiłam jedną 🙂 Kazda z Nas ma tak robić jak uwaza ja napisałam jak ja robiee, i w sumie nie tylko ja bo moje kumpele to samo 🙂 Kaszki Wiki tez jeee ale sporadycznie raczej an noc aby lepie spałą bo lubi sobie na noc pojesccc 🙂To tyle dziewczynki co do żywieniaaa kazdy pisłek wprowadzałam w porcjach poł łyzeczki potem za 3 dni nastepneee łyzeczka i czekałam jak było ok to wprowadzłąm wiecej itddd tak jak mi pediarta radziała 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Ruda Rybko widziała, co sie dzieje w Irlandii bo tam czesto bywam 🙂 ale maskara co robią z jedzonkiem dzieci 😞
dzisaj Wiki byłaaa ataka grymasna dziewczyny straciłam cierpliwosccc czy Wy tez tak macie teraz mam takie wyrzuty,ze byłam na Wiki złaaaa 😞 po prostuuu nie dawałam radyyy mimi,ze mama tez z nią była to jak tylko połozyłam ja na lezaczku było jęczenie ale nareszcie teraz juz spi 🙂 🙂 ciekawe do, którejj?? a ja Wasze dzieciaki sypiają bo ja nie w temacie???
Jutro mamy szczepienie nareszcieee darmoweee bo to WZW 🙂 bo tak to za kazda płaciłammmmm wiecieeee i do tego na rotawirusa szczepiłam malutką, a co myslicie o szczepionce na pneumokoki?? jejku ale dzisia jestem nerwowaaaa bo okres pewnie w nocy dostaneee bo juz sie zaczyna 😞
Dajecie dziewczynki coś dzidzią jak zaczynją ząbkowac tzn przeciwbólowego?? bo moja zaczynnnnaaa oj męczy ją to na śnie ją zrywaaa tak nie spokojnie spi 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Jeśli chodzi o żywienie Lulki to rano dostaje mleczko, potem też melczko, następnie zupkę, jakiś deserek, a na noc mleczko.
Deserki kupuję, a zupkę robię zazwyczaj sama. Gotuję ziemniaka, marchew, kawałeczek serery, czasami dodaję kawałeczek kalafiora albo brokuły (oglądałam ostatnio program, w którym mówili, że są bardzo zdrowe i można dzieciom podawać po 5 miesiącu). Dzisiaj dostała zupkę ze słoika z kaszką manną (powoli będę wprowadzała gluten) i zjadła cały słoik hihi. W sobotę dałam jej, też ze słoika (kupiłam, bo chciałam zobaczyć jak Lulek zareagu, ale teraz będę sama już gotowała), rybkę z warzywami. Bardzo jej smakowało.
Niestety nie wiem co robić małej rano, bo ona nie lubi kaszek 😞

Beti - ostatnio czytałam, że wywar mięsny można podawać dziecku po 6 miesiącu.

Oli - strój doszedł. Jest super. Ale zrobię wszystkim niespodziankę na święta. Jak pojedzemy z prezentami, to małą w to ubiorę :P Jeszcze raz dziękuję. Oklask dla Ciebie. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc majoweczki

z rana oklas dla kroci i juleczki

ja mialam , wczoraj przyjechala tesciowa i zostala na noc 🙂do 4 siedzieli i poprawiali ta prace mgr , a o 6 wstawala do pracy , rany wstalam zrobilam jej kawke sniadanko , sniadanko do pracy hihihi i odprawilam do pracy , jak odzie do szkoly hahaah a michu spi pewnie o 12 oczy otworzy , ale juz ma to z glowy 🙃w czwartek oddaje juz ja konkretnie :P a ja odzie do szkoly wyszykowalam i siebie i wpadlam jeszcze na brzuszek 🙂dzieki dziewczyny za info o tym karmieniu 🙂

krociu ciesze sie ze ci sie podoba , bo kupowanie tak w ciemno to trudna sprawa .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
a beti ja gotuje na samej wodzie ziemniak , marchew pietrucha natka lub koper zadnego miesa ani wywaru


znam tez przepis fajny na jajko bierze sie zoltko troche wody powiedzmy lyzeczke mala , do jakiegos malego garnka i na to wode wrzuca sie zoltko i miesza wtedy to jajko jest takie puszyste , dietetyk mi pokazal w szpitalu jak z odzia lezalam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dziewczyny 🙂

Co do jedzenia Lenusi to ona tak jak Bianka dostaje jeden staly posilek dziennie i jest to albo zupka z mercheweczki i ziemniaczka, zjada ją chetnie, lub jakis deserek, jabluszko starte albo banan, albo jakąś kaszke. Za sloiczkami to ona nie jest, niektore zje ale tylko troszke, wiec sama jej robie. 🙂 Jak byla u nas pielegniarka to mowila, zebym kaszke robila jej sama, bo w tych ze sklepu jest duzo cukru, dostalam ksiazeczke i pisze w niej jak mam je robic, tylko musze to najpierw przetlumaczyc na Polski. 😉 No i mowila ze mozna jej wprowadzac od 6 mc miesko. W Polsce pediatra mi powiedziala zebym od 5 mc-a dodawala Lence do mleka kleiku, a tutaj poiwiedziala zeby nie dodawac. I wez badz tu mądra 🤨 Jedno wiem na pewno, teraz wprowadze drugi staly posilek dla Lenki, dostanie i obiadek i deserek. 🙂

Wczoraj po tym szczepieniu Lenusia byla marudna, strasznie plakala wiec dalam jej syropku i zasnela, potem bylo juz ok. 🙂 No i wczoraj lekarz ją wazyl i wazyla 6400 i to juz byla lepsza waga, bo tu jak przychodzi ta pielegniarka to zawija ją w pieluszke i zawiesza na haku i tak ją wazy, zawsze sie boje o nią bo to strasznie wyglada, a teraz Lenka prawie by wypadla wiec teraz wiaze jej pielusze pod paszkami i wtedy wiesza ją na tym haku z wagą.

Wczoraj porobilismy z Mezem troche prezentow juz na swieta bo byly fajne promocje, a ze mamy duzo prezentow do zrobienia to kupilismy po skromnym zestawie kosmetycznym i mysle ze wystarczy.

Ale u nas jest pogoda, jest taka wichura, ze masakra. Teraz bede kwitla w domu. 😞

Milego dzionka. 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
oli- ale jak to żółtko wrzuca sie na gotującą wodę?? Bo słyszałam ze tylko na twardo mozna podawac zółtko??

Ja sie tez zastanawiałam jak to jajko przyrzaądzać -gotowac całe a potem wywalać reszte bo przeciez nie wsadze resztek do lodówki skoro ma byc świeże...?

Ja wczoraj zrobiłam porcje cukinii dla Bianki, dzis pora na kalafiora 🙂 Wczoraj dałam jej jakis obiadek irlandzki z kalafiora i nie bardzo chciała jesc- połowe wypuszczała spowortem na zewnątrz. Spróbowalam i jest to jakies niefajne, gorzkawe wiec chyba juz jej tego nie dam.

Moja koleżanka zachwalała sobie słoiczek z BoboVity- jakies tam puree z kurczaka z musem sliwkowym czy cos takiego.

Krociu a co to za słoiczek z ta kaszą manną?? Ja jeszcze glutenu nie dawałam ale za miesiąc chciałabym próbować.

Rany, dziewczyny, jestem taka szczesliwa bo Mala spi coraz dłuzej- dzis spała prawie do 8 od 22! Nie budzi sie nawet juz na stękanie ani nic!! Byłam wczoraj u koleżanki i jej ponad roczny synek budzi sie jeszcze kilkakrotnie na jedzenie a poza tym jak byłam u niej około 1,5 godziny (odwiedzamy sie po nocach jak dzieci juz spią) to obudził sie z płaczem 3 razy i musiała biegac do niego ze smoczkiem albo mlekiem. Ciekawa jestem jak sie takie dziecko oducza takiego wstawania bo przeciez to katorga!

A jesli chodzi o robienie zupek samemu- wiecie, my tez nie mamy zielonego pojęcia skąd te warzywa sie biora w sklepach i na targach. Poza tym słoiczki sa pasteryzowane bez zadnych konserwantów- moja mama tak robi do dzis z przetworami na zimę i te sloiki tez mogą stac bardzo długo i nic sie w środku nie psuje chyba ze dostanie sie do srodka powietrze (ale przed tym chroni wklęsły klips na słoiczku). ja tam czesto daje słoiczki Biance i zamierzam dawać bo to wygoda jak sie pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Tusienka- wieszają dziecko w pieluszce na haku??? Matko boska!!!!!! Przeciez to niebezpieczne!!
U nas maja normalną, przenośną wagę dla niemowląt.

To ładnie juz Lenka wazy, Bianka pewnie mniej ale sama nie wiem bo nikt nie chce jej zwazyc 😞

Tusienka- my od około miesiąca dajemy Biance kleik na noc i jest ok. Ostatnio nie dalismy kilka razy no miala twarde i suche kupki i tez spała całą noc. Ja bym spróbowała na Twoim miejscu ale, oczywiscie, podejmiecie własną decyzję 🙂 Jezeli nawet Lence nie posmakuje kleik to mozesz go potem wykorzystac do zupek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Co do słoiczków, to kazdy ma swoje zdaniee pewnie,ze podam jej czasami wiem,ze nie powinny byc popsute tylko ostanio jak bylismy na wyjezdzie bypiłam z hmm chyba Bobovity i takie na zakretcee grudki byłyyy i jakos mnie to tak przeraziło, wiem ze jak sie pracuje ma sie mniej czasu jak najbardziej to rozumie mysle,ze moze ja tez wroce do pracy na poił etatu ale do przychodni jak połozna a tak to pracowałam jako przedstawiciel farmaceutycznyyy a wczesniej jako połozna, nie ukrywam,ze nie ma porównania na plus na przedstawiciela a co do żółtka mi lekarak mówiła,ze musi byc na miękkoooo dzisaj de to sie jeszcze raz zapytammm ale mi mamam tez podawałą ma miekkooo 🙂
A co do warzywek to ja mam ze swpjego ogrodka o który moja mama dba i ja jak tylko Wiki pozwoliła.
Moja Wiki w nocy budzi mi sieeeee idzie spac około 21 czasami wczesniej jak juz nie moze wytrzymac budzi sie około 1 potem o 3 na jedzonkoo, a czasami tylko raz na jedzonkoo, a dzisaj to z 4 razy mi sie obudziła i wkoncu spałą ze mną:P) marze o tym aby Wiki spałą ta calusią noc 😉
Co do noszenia to my Wiki wogole nie nosimy tylko jej zajecia wymyslam i zmieniam miejsce 🙂 a smoczek to samooo wypada w nocy to sie budzi 🙂 szczerzee dziewczyny to moj moąz czasami jest bardziej cierpliwy ode mnieee aleee pewnie dlatego,ze mniej czasu z Wiki spedzaaa bo pracuje ciagle 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czesc
ale mialam wczoraj noc, Hania do 24 nie chciala w ogole spac i tylko chciala byc noszona juz nie mialam sily a mezus sie polozyl do lozka i spal, juz potem go obudzilam i powiedzialam zeby ja troche ponosil a ja sie polecialam szybko umyc i przebrac do spania a on ja polozyl i caly czas u plakala i marudzila na lozku, jak przyszlam to pytam go czemu jej nie nosi albo sie z nia nie bawi zeby nie plakala a on ze ja ja tak nauczylam i ze go to w ogole nie wzrusza 😞 i ma sama na lezaco sie uspac 😞
normanie tak mi smutno bylo i sie rozplakalam, poszlismy do innego pokoju no i Hania po chwili zasnela 😞 taka bylam na niego zla i jeszcze rano jak jechal do pracy to mnie przyszedl obudzic ze snieg napadal 😠
wczoraj bylam bardzo zla na niego a dzisiaj go troche rozumiem bo dzisiaj na sluzbe w pracy i nie moze spac wiec chcial sie wyspac 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...