Użytkownik

Żylaki w ciąży

Ciąża jest trudnym okresem nie tylko dla przyszłej matki, ale także, a może nawet przede wszystkim, dla jej organizmu. Odmienny stan często powoduje bowiem rozmaite dolegliwości i choroby. Zaliczyć należy do nich cukrzycę, hemoroidy, anemię oraz żylaki kończyn dolnych.
Te ostatnie pojawiają się u kobiet ciężarnych dosyć często. Stadium choroby nie jest zazwyczaj zaawansowane, ale nawet po porodzie, stan ten może się rozwijać. Dlaczego właśnie ciąża jest czasem, który sprzyja wystąpieniu tej dolegliwości?
Można powiedzieć, że istnieją główne trzy powody. Pierwszym z nich jest przybywanie kilogramów, które często prowadzi nawet do nadwagi. Im człowiek cięższy, tym organizm gorzej funkcjonuje, dotyczy to również układu krążenia. Poza tym w okresie ciąży zwiększa się ilość krwi.
To konieczne, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, zapotrzebowanie na krew jest niemal dwukrotne. Ale jeśli krwi jest tak dużo, to zupełnie inaczej odbywa się jej transport. Słabe naczynia krwionośne nie zawsze sobie z tym radzą, co może prowadzić do ich rozstrzenia oraz wypychania. Dodatkowo winny wszystkiemu jest hormon, zwany progesteronem.

żylaki w ciążyW czasie ciąży jest go w ciele kobiety bardzo dużo, to także konieczne, aby donosić dziecko i szczęśliwe je urodzić. Nie ulega jednak wątpliwości, że hormon ten wykazuje działanie, polegające na osłabieniu żył.

Kobiety w ciąży zazwyczaj źle znoszą pojawienie się żylaków kończyn dolnych. Są one nieestetyczne, co stanowi dla pań poważny problem. W upalne dni powodują uczucie ciężkości, a nawet ból. Poza tym nie znikają zaraz po porodzie, trzeba stoczyć z nimi prawdziwą walkę. Konieczne jest udanie się do lekarza i podjęcie terapii farmakologicznej. Zazwyczaj leki wystarczają, a zabiegi nie są konieczne.Jeżeli w czasie ciąży zauważymy żylaki, nie należy zwlekać, należy jak najszybciej udać się po poradę lekarską. Podjęta natychmiast terapia z pewnością przyniesie efekty.
Brak dostępu do wybranej części serwisu
 
 pamiętaj