Skocz do zawartości

Dieta karmiącej matki - prawdy i mity

Zasady żywienia zmieniają się bardzo szybko. Dlatego można się pogubić wśród tych wszystkich rad udzielanych przez najbliższych i kolorowe czasopisma. Które z nich są prawdziwe a które to tylko bajka? Poniższy artykuł to odpowiedź na Twoje pytania dotyczące zdrowego żywienia.

Dieta karmiącej matki - prawdy i mity
Zasady żywienia niemowląt - fakty i mity Prawo autorskie: lightfieldstudios / 123RF Zdjęcie Seryjne

Trzeba jeść koniecznie jeden ciepły posiłek dziennie

Otóż, nie ma dowodów na to, że ciepły posiłek wpływa na pokarm kobiety bardziej niż zimny. Ważne jest tylko to, żeby było ono zdrowe i odżywcze.
 

Tłuste odżywianie matki powoduje tłuste mleko w piersi

Nie jest to możliwe. Mleko matki reguluje się samo w zależności od potrzeb dziecka. Jedzenie tłuste nie jest jednak wskazane z tego powodu, ze powoduje ono u matki otyłość i ostatecznie problemy żołądkowe.
 

Musisz pić jak najwięcej mleka, abyś miała dużo pokarmu

Organizm kobiety wytwarza mleko z tego, co jemy. Nie jest ono przecież wytwarzane z mleka krowiego. Dlatego jeśli nie przepadasz za mlekiem lub powoduje ono u Ciebie problemy żołądkowe to zrezygnuj z jego picia. Możesz zastąpić jego spożywanie produktami nabiałowymi np. kefirem, serkiem, maślanką itp., Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem to może się okazać, że będziesz musiała zrezygnować z jedzenia nabiału. Wtedy pomocne się okażą w celu wzbogacenia diety o wapń zielone warzywa, kasze, sezam, migdały, orzeszki, słonecznik, dynia, (ryby, ale tylko, jeśli dziecko nie jest na nie uczulone).
 

Jeśli chcesz mieć dużo pokarmu to musisz dużo pić.

Żeby prawidłowo funkcjonował nasz organizm powinniśmy wypijać półtora litra płynów. Nie trzeba w siebie wlewać litrami wody czy innych napojów. Pamiętajmy o tym, ze woda mieści się także w zjedzonej przez nas zupie czy owocach. Co pić najlepiej? Wodę niegazowaną, soki owocowe, kompoty, herbatki dla kobiet karmiących. Unikajmy raczej picia dużej ilości herbaty czarnej i kawy, bo może to powodować u dziecka problemy żołądkowe.

 

W czasie karmienia piersią powinno się dużo jeść, żeby pokarm nie zaniknął.

Nie jest to konieczne. Powinnaś jeść tyle, co normalnie + jeden dodatkowy mały posiłek (ok.500 kalorii więcej niż zwykle). Jeśli będziesz zbyt dużo jadła to jedynie spowoduje to nadmiar wagi u Ciebie.
 

Unikajmy cytrusów, truskawek, poziomek z powodu możliwości wystąpienia alergii u dziecka.

Jeżeli w Twojej rodzinie są osoby z alergią to należy unikać alergenów. Każdy z nich możemy wprowadzać pojedynczo i obserwować reakcję dziecka. Jeśli nic się nie dzieje to nie ma potrzeby odbierać dziecku i sobie takich zdrowych i smacznych rzeczy.
 

Unikajmy jedzenia cebuli i czosnku.

Zapach czosnku lub cebuli do mleka matki nie przeniknie. Natomiast niektóre dzieci czują ich zapach od mamy. Jeśli nie im się nie podoba to wtedy wiercą się przy karmieniu i wygląda to tak, jakby im mleko nie smakowało.
 

Nie wolno jeść potraw wzdymających.

Kapusta, groch, kalafior...Są to warzywa silnie wzdymające. Mogą one u dziecka powodować kolki i wzdęcia, ale nie muszą a są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Warto powoli wprowadzić te warzywa do swojej diety w niewielkich ilościach i sprawdzić jak reaguje dziecko. Jeśli nie ma kłopotów z brzuszkiem to znaczy, ze możemy je spokojnie jeść. Natomiast, jeśli nasze dziecko należy do „delikatnych brzuszków” to unikajmy tego typu potraw.
 

Nie wolno pić coli, napojów gazowanych, alkoholowych.

Bąbelki mogą przyczyniać się do występowania u malucha kolki. Poza tym takie napoje nie zawierają witamin i innych wartości odżywczych. Są tylko źródłem cukru i powinniśmy unikać ich spożywania.
Alkoholu nie powinno się pić wcale w czasie karmienia piersią. Powoduje on ospałość i spowalnia układ nerwowy u maluszka a u Ciebie może zmniejszyć laktację. Starajmy się unikać jego spożywania, choć okazjonalny kieliszek nie powinien zaszkodzić.
 

Jak zbyt rzadko przystawiasz malucha to mleko w piersi może się zepsuć.

Nie jest to możliwe. Nie istnieje ryzyko ani zepsucia ani skażenia.
 

W przypadku zapalenia piersi należy odstawić dziecko

Podczas karmienia należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. To właśnie dzięki temu i lekom oraz okładom najszybciej można się wyleczyć. Przystawiaj dziecko zawsze zaczynając od karmienia chorą piersią. W razie gdyby nie udało się jej opróżnić należy resztę pokarmu odciągać.
 

Dym papierosowy nie przechodzi do mleka

Nie wolno palić w czasie karmienia dziecka. Wiele toksycznych związków, zawartych w dymie papierosowym przedostaje się do krwiobiegu i może przejść do mleka.
 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...