Skocz do zawartości

Co wybrać – spacerówkę czy wózek wielofunkcyjny?

Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka? Nie jest to łatwe zadanie – na rynku dostępnych jest wiele modeli, które spełniają różne potrzeby, zarówno pociechy, jak i jej rodziców. Wózek dla malucha musi być przede wszystkim bezpieczny i wygodny, a za razem prosty w użytkowaniu dla rodziców. Wśród wielu dostępnych opcji na uwagę zasługują m.in. wózki wielofunkcyjne i spacerowe. Który z nich sprawdzi się lepiej?

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Co wybrać – spacerówkę czy wózek wielofunkcyjny?
Jaki wózek dla dziecka?

Czym jest wózek wielofunkcyjny…

Zanim rodzic podejmie decyzję jaki konkretny model wózka chce nabyć – warto wyjaśnić czym jest wózek wielofunkcyjny, czym spacerówka i jakie są między nimi różnice. Wózek wielofunkcyjny składa się zazwyczaj z 3 części, niezbędnych do poruszania się z maluchem do 4 roku życia. Zaliczana jest do nich gondola, spacerówka a także fotelik samochodowy, który jest dopasowany do ramy wózka. Oznacza to, że można montować go na stelażu i podróżować z dzieckiem.

Rozwiązanie to umożliwia zachowanie mobilności, zwłaszcza w podróży. Niemowlę może przebywać w gondoli podczas dłuższych spacerów, natomiast przy podróżach rodzic ma możliwość zapakowania stelażu i umieszczenia dziecka w foteliku zapiętego w pasy. Wówczas nie ma potrzeby zabierania gondoli, która może zająć trochę miejsca. Na koniec podróży wystarczy jedynie rozłożyć stelaż wózka oraz podpiąć fotel w ramę.

W momencie, gdy dziecko wyrośnie z gondoli – na stelażu wózka należy zamontować siedzisko spacerowe, które pozwoli przewozić malucha aż do ok. 4 roku życia.
Największą zaletą wózków wielofunkcyjnych jest fakt, że mogą posłużyć wiele lat. Wymienna gondola umożliwia zamienienie jej na siedzisko spacerówki. Dzięki temu, gdy dziecko rośnie - wózek można dostosować do jego potrzeb. Określenie momentu, w którym wiek i wzrost dziecka będzie odpowiedni do zmiany gondoli na spacerówkę nie jest łatwe. W przypadku wózków wielofunkcyjnych nie stanowi to problemu, w dowolnym momencie możemy spacerówkę zamienić z powrotem na gondolę. W przypadku zwykłych wózków wiązałoby się to z koniecznością posiadania i przechowywania w jednym czasie dwóch różnych sprzętów, co zajmowałoby sporo przestrzeni.

Bardzo ważną zaletą wózków wielofunkcyjnych jest także jakość ich wykonania. Wózki zaprojektowane są tak, aby wystarczały na kilka lat intensywnego użytkowania, w związku z tym produkowane są z wytrzymałych i solidnych materiałów. Wózki wielofunkcyjne bardzo często są również bardziej stabilne i bezpieczne niż zwykłe wózki, przy zachowaniu niezwykłej zwrotności i łatwości manewrowania.

… a czym spacerówka?

Wózek spacerowy przeznaczony jest dla dziecka, które potrafi już samodzielnie siedzieć. Jeśli spacerówka ma możliwość opuszczenia oparcia prawie na płasko – można przewozić w niej maluszka od 6 miesiąca życia. Wcześniej nie jest to zalecane, ponieważ kręgosłup dziecka jest niezwykle wrażliwy – najbezpieczniejszą pozycją dla młodszego bobasa jest pozycja na płasko.

Wózki spacerowe to dość szeroka gama produktów, wśród których wyróżnić można modele zabudowane, kompaktowe – z mniejszymi kółkami oraz typ parasolka. Każdy z nich posiada szereg zalet, które sprawdzą się podczas wyjść na krótsze i dłuższe spacery. Wózki zabudowane mają najbardziej stabilną konstrukcję oraz więcej miejsca w siedzisku – ma to zapewnić dogodne warunku do bezproblemowego podróżowania.

Część modeli spacerówek posiada możliwość obrócenia siedziska, co umożliwia usadzenie dziecka naprzeciw osoby prowadzącej. Kontakt wzrokowy jest ogromnym udogodnieniem dla dzieci, które oczekują poczucia bezpieczeństwa. Rodzic ma natomiast kontrolę nad sytuacją i może szybciej zareagować, kiedy dziecko będzie tego potrzebowało.

Nowoczesne spacerówki nie dostępne są w wymiarach kontaktowych. Wśród modeli dostępne są takie, które po złożeniu bez problemu mieszczą się w samochodzie. Są lekkie, łatwe do prowadzenia, a także wyposażone w akcesoria dodatkowe, takie jak np. daszki przeciwsłoneczne z ochroną UV i powłoką hydrofobową, chroniące przed słońcem i deszczem.

Wózek wielofunkcyjny, a spacerówka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wózek wielofunkcyjny warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Dobrze, jeśli jest możliwie jak najbardziej smukły – wówczas nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Powinien być także łatwy do prowadzenia, odpowiednio zwinny i zawrotny, co sprawdzi się w przestrzeni miejskiej i na spacerach. Codzienne funkcjonowanie usprawni także możliwość składania systemu jedną ręką. Wszystkie elementy wózka są niezwykle funkcjonalne, montaż oraz składanie wózka przebiega bardzo sprawnie i nie sprawia żadnych problemów. Zamiana gondoli na spacerówkę zajmuje tylko chwilę i nie wymaga wysiłku.

Ci, którzy decydują się na kupno wózka spacerowego – również powinni sprawdzić, jakie oferuje możliwości. Najlepiej, jeśli jest lekki i jednocześnie posiada cechy modelu zabudowanego. Warto zwrócić uwagę na ilość kół – im jest ich więcej, tym łatwiej będzie prowadzić się nawet po nieco trudniejszej nawierzchni. Zaletą odpowiedniego wózka spacerowego jest również sprawna blokada i hamulec, który można będzie obsłużyć nawet w butach otwartych.

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...