Skocz do zawartości

Pażdziernik 2012 | Forum dla mam


danusia1985_m

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 6,8 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • karolka84_m

    1422

  • danusia1985_m

    1133

  • Nacudja_m

    820

  • ania1301_m

    1321

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusie
Dzien dobry 😉
moj maz raczej rozumie co to jest siedzenie z dzieckiem,bo czasem z nim zostaje,i mowi mi ze to gorsze niz chodzenie do pracy. nie tyle meczace fizycznie co psychicznie.i ma racje,choc jak dziecko chce sie nosic to fizycznie tez mozna miec dosc 😉 ja sie w pt wybieram na warsztaty,na temat dzieci..mam nadzieje ze sie nie wynudze :P
milej niedzieli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam 🙂
U nas wczoraj dla odmiany 2 godziny usypiania po kąpieli. A noc masakra. Już straciłam rachubę ile razy do niego wstawałam 😞 I co wstałam to cyc.
Jak nie szaleństwa do 4 nad ranem, to pobudki co pół godziny. Ja już nie wiem co w to dziecko wstąpiło 😮

Danusia jak Olga? A Ty się lepiej czujesz?
Deira co z Natalką?
Aneciia buziolki dla Olisia 😘 😘 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witajcie kochane. Napisałam pokrótce na wrzesniówkach co u nas, więc, żeby było jak najszybciej pozwólcie, że przekopiuję, żebyście wiedziały, co się z nami dzieje:

Postaram sie w skrócie opisać co u nas, bo nie mam siły ani czasu. Zaraz jedziemy do naszego znajomego pediatry do szpitala, bo ma dziś dyżur.
Niestety stany gorączkowe i podgorączkowe nie ustąpiły u Natalci. W nocy z piątku na sobotę było tragicznie. Dziecko wyło co godzinę jakby je ze skóry ktoś obdzierał, a temperatura skakała od 38 do 40. Co zbiliśmy zimnymi kompresami i paracetamolem, to za chwilę znowu szła do góry. W nocy byliśmy ciągle pod telefonem z naszym pediatrą. Oprócz temperatury nic więcej jej nie dolegało, więc nie było sensu jechać do szpitala na Izbę Przyjęć, bo i tak by nas nie przyjęli tylko kazali zbijać temperaturę w domu. W sobotę czyli wczoraj rano jechaliśmy szybko do naszego lekarza. Zbadał uszy, płucka, sprawdził gardło, nos. Wszystko czyste. Nawet śladu jakiegoś zapalenia. Kazał jechać od razu do laboratorium i zrobić badania moczu i krwi. Robiliśmy wszystko wczoraj ekspresem a jak na złość w laboratorium po południu była awaria. Wyniki mieliśmy dopiero wczoraj koło 18. Nie są dobre. Na szczęście Małej wczoraj temperatura spadła do 37 i dziecko odzyskało humor, więc dziś w nocy spało bardzo spokojnie. Od rana temperatura cały czas na poziomie 37 stopni a nasz krasnal jest wesoły i uśmiechnięty. Ale ze względu na złe wyniki krwi i moczu dziś jedziemy do szpitala do naszego pediatry. Ja osobiście po wynikach krwi i moczu podejrzewam zakażenie układu moczowego. Dam Wam znać jak coś będziemy wiedzieć.
A ja funkcjonuję już resztkami sił. Od kilku nocy śpię po 2-3 godziny. Od piątku mam wrażenie, że zaraz umrę. Boli mnie wszystko, łącznie z klatką piersiową. Momentami mam jakby bezwład w dłoniach. Boję się Małą brać na ręce, bo mam wrażenie, że ją wypuszczę. Jestem skrajnie wykończona... 🤢
Mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze. Buziaki 😘


Dodam, że temperatura zaczęła Małej spadać porządnie dopiero jak zmieniliśmy wg zaleceń pediatry paracetamol w kropelkach 100 mg (pedicetamol) na czopki 80 mg (eferalgan). Poprawa była w ciągu kilkunastu minut. A Mała była tak wymęczona tymi skokami temperatury, że czopki dawała sobie wkładać bez nawet stęknięcia 😞 Wniosek z tego taki, że czopki jednak mają szybsze działanie niż nawet mocniejszy paracetamol, ale doustnie.

Spokojnej niedzieli Wam życzę, dziewczyny 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witam sie dziewczynki, u nas tez kiepsko Mala spi w nocy, budzi sie, krzyczy, wyje... naszczescie Moj A pomagal wstawal lulal bo widzila ze juz nie daje rady, dzisiaj nawet wzial Julie do drugiego pokoju zebym mogla sie wyspac.
Anecia buzki dla Olisia, :***
z tym chwaleniem to chyba jednak cos jest, ja tez wlasnie pochwalilam moja Mala ze grzeczna i przesypia nocki i sie skonczylo dobre 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Anecia- buziaki dla Olisia 😘
Deira- wspolczuje 🥴 iby tylko dalo sie szybko zdiagnozowac problem i jakos pomoc Natalce bo eferalgan to tak tylko doraznie, czopki oczywiscie ze szybciej i moim zdaniem lepiej dzialaja bo po pierwsze wchlaniaja sie natychmiast przez blony sluzowe a po drugie szkoda zoladka- czopek omija uklad pokarmowy.
Gofer- Tobie tez wspolczuje 😲 az slow brakuje na to wszystko
Nacudia- dzieki- Olga dzis juz lepiej, ja tez bo wkoncu maz wrocil i w nocy mialam wolne bo on wstal jak sie obudzila, ja tylko dalam cyca o 7.

Z tym chwaleniem to u nas tez tak jest- jak tylko ja pochwale na drugi dzien zamienia sie w diabelka 😁
Ciekawe co bedzie na tych warsztatach, szkoda ze u nas czegos takiego nie ma, chociaz ja jestem po pedagogice wiec pewnie wiele bym sie nowego nie dowiedziala 😁
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
aneciia1 napisał(a):
Dziewczyny dzieciaczkow ktore maja juz zabki, jak wygladaja takie dziaselka w ktorych przebijaja sie zebole?? ja dzis u mojego dojrzalam takie dwie cieniutkie biale kreseczki na dolnych jedynkach ale juz sama nie wiem czy sobie nie wmawiam, a tam nic nie ma .. Dzisiaj maly odmawial mi jedzenia doslownie jak Zuzia na twoim filmiku Aniu, zaciskal usta i koniec chyba wszystkiego probowalismy zeby mu wcisnac a on zamknieta buzia . My dzien spedzilsmy na zakupach, obkupilam malego i zmienilam mu prawie cala garderobe, co za male to odlozone teraz tylko zastanawiam sie gdzie by to wystawic i sprzedac bo juz troche sie tego uzbieralo.. Chcemy tez pozbyc sie bujaczka w ktorym juz nie przesiaduje i maty mniejszej .. Jak tutaj nie sprzedam to chyba poprosze rodzicow zeby na allegro wystawili moze ktos w PL kupi..
A co tu dzisiaj taka cisza??


filipek tez mial takie biale kreseczki (cos w tym stylu jak sie dlugo przebywa w wodzie to skora ma inny wyglad ) i po ok 2dniach wyszedl zabek , wiec to moze byc zab u oliviera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Anetko buziaczki dla Oliverka 😘 😘 😘

Deira życzę dużo zdrówka Natalce!!! Daj znać co powiedzieli w szpitalu jak już będziesz wiedziała. Trzymaj się kochana!!! 😘 😘 😘

A u nas imprezka się baaaardzo udała. Zuzia z nami siedziała do prawie 21 a znajomi wyszli przez północą. Mój mąż się bardzo wczoraj "zmęczył" 😉 na imprezie i dzisiaj spał do 12 🤢 A ja rano ogarnęłam dom i poszłam na spacerek do parku bo nawet fajna pogoda dzisiaj i słoneczko świeciło 😆
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Aniu to tak samo jak u nas ;p Moj A tez sie troszke zmeczyl, ale wstal troszke wczesniej ;p tylko ze teraz nadrabia zaleglosci i kima razem z Naszm Krasnoludkiem ;p po pozycji w jakiej oboje spia od razu widac ze coreczka tatusia ;p
Deira trzymamy kciuki zeby bylo wszystko ok z Natii, biedulka wymeczyla sie tymi skokami temp 😞
Gofer strasznie szkoda mi Piotrusia i Ciebie, jak sie czujesz w nowej roli - matki chrzestnej? 😁
Nacudja moj brat tez kiedys tak strasznie plakal, moja mama nie wiedziala co juz robic, chodzila od lekarza do lekarza, a oni ciagle cos wymyslali to ze brzuszek, to ze glowka, w koncu poiwedzieli ze nozki, i ze Adam nie bedzie nigdy chodzil - to byl szok dla mojaj mamy, ale sie nie poddala, dalej chodzila, pytala walczyla i okazalo sie ze Adas mial zapalenie ucha ;/ tez ciezkei ale lepsza taka diagnoza niz nozki. Wyleczyli zapalenie i bylo wszytko ok, uspokoil sie i zaczal normalnie spac, jesc, bawic sie , Moze Ty sprobuj pojsc niech zrobia jakies badania w tym kierunku, Albo dieta eliminacyjna, wlasnie czytam na internecie, ciagly placz moze byc rowniez spwodowany zla dieta, niewlasiwym mlekiem, moze sprobuj diety eliminacyjnej, sama nie wiem, nie chce zle doradzac, tylko tez sie strasznie martwie Toba i Igorkiem :*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Dzień dobry 🙂
U nas weekend cudowny 🙂 prawie całe dnie poza domem, albo w odwiedzinach albo na spacerach albo goście u nas 🙂 😁 pogoda jest piękna, słonko świeci aż chce się żyć, tylko ten śnieg już mógłby stopnieć ...
Anecia i Danusia buziaki dla Waszych maleństw 😘 😘 😘
Anecia super że Olivier tak świetnie sobie radzi 😁 szybciutko wszystko zaaczyna 😁 ale to bardzo fajnie 🙂
Karolka daj znać jak po wizytacji 😁 😁 czy wytrzymałaś norwowo z teściową :p Ja ostatnio wybuchłam i powiedziałam (po raz kolejny) że denerwuje mnie jak ona się pieści do Asi i żeby przestała a teraz jest wielki FOCH!! Usłyszałam nawet żebyśmy sobie szukali kogoś innego do Asi... 😮 🤪
Aniu fajnie że imprezka sie udała 🙂 u Nas też było bardzo fajnie i zmęczenie równiez dopadło, ale szkoda że nie mnie... Kiedy i ja sie tak zmęczę heheh 😜
Deira, bądź dzielna i 3maj sie mocno kochana, oby z Natką wszystko się dobrze skończyło i szybko minęło !! 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
hej hej 🙂 my w domu....z tesciową... 🤢 we wt ma tu wizyte u lekarza, wiec postanowila, ze sie z nami juz dzis zabierze...wysiadam psychicznie... jest taka lekkomyslna, ze az mi sie niedobrze robi...dzis wpychala malej kawalek ciasta do buzi 😮 a jutro myslala, ze z nami w zlobku posiedzi...powiedzialam, ze w zadnym wypadku, jak chce nam pomoc to moze okna umyc 😜

jak bede miala chwile to Was nadrobie, bo teraz musze pilnowac, zeby Uli krzywdy nie zrobila...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Dziewczynki, na dniach chce kupić dla Asi fotelik samochodowy, wiem że temat juz był ale podrzućcie jakie Wy macie, może ułatwi mi to wybór 😁
Ja zastanawiam sie nad takim :
http://allegro.pl/fotelik-samochodowy-4baby-weelmo-9-25-kg-gratis-i3135988202.html
ale nie wiiem na co zwracać uwagę i czy bedzie funkcjonalne...
A krzesełko wybrałam :
http://allegro.pl/krzeselko-do-karmienia-3w1stolik-mummy-love-swing-i3130998349.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
ANECIA buziaki dla Oliwerka 😘 😘 😘
DEIRA trzymaj sie jakos,musisz byc dzielna,mala napewno wyzdrowiej i wyniki szybko sie poprawia 😉
KAROLKA no to czekaja cie mile dwa dni he he
NACUDJA kurcze,moze faktycznie Igorkowi cos jest? moze faktycznie ma zapelenie ucha czy cos jak tu dziewczyny pisza..nie sadze zeby sie tak zachowywal gdyby mu nic nie bylo...moj maly tez nie sypia cale noce,ale nie jest tak zle jak u was.. Musi cos byc co mu nie pasuje,ze tak placze...bez powodu by tego napewno nie robil.
AJABLONKA krzeselko fajne,takie inne 😉 ja tez kupilam z opcja stolika,tyle ze drewniane.
Fotelik tez wypasiony,ja sie za bardzo na tym nie znam,ale mam kolege w sklepie dzieciecym i on sprzedaje wlasnie foteliki dla dzieci,jest tam po jakis kursach,wiec on mi doradza co kupic..ja pewnie kupowalabym fotelik ktory by mi sie podobal wygladowo,ale tu bezpieczenstwo jest najwazniejsze a nie wyglad...


a moj maly potworek mnie dzis zaskoczyl...w ciagu dnia spal tylko godzine, i to od 9 do 10...a usnal dopiero o 19.30 przy cycusiu..i o dziwo nie byl popoludniu jakis marudny,czyzby juz nie potrzebowal tyle snu?? godzina w ciagu dnia,to troche malo..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
ajablonka krzesełko śliczne /to brązowe w kolorowe kropeczki 😉 / prawie takie samo jak my mamy tylko inne kolory i my nie mamy opcji bujania 🙂
A co do fotelików to ja Ci nie pomogę bo my mamy do 13kg więc jeszcze się nie rozglądam za nowym. Mogę tylko powiedzieć, że jak mój brat kupował to zwracał uwagę na to, żeby miało certyfikat bezpieczeństwa i było regulowane oparcie /i te dwie rzeczy ma to, które wybrałaś/ i jeszcze oni zwracali uwagę na to, żeby było dosyć wysokie tzn. takie, żeby dziecko widziało wszystko przez szybę bo niektóre foteliki są niskie i dziecko nic nie widzi jak jest małe bo ma oczy tam gdzie się szyba zaczyna 😉

Dzisiaj po kąpieli ważyliśmy Zuzię i waży 6500g 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
ajablonka my mamy espiro http://allegro.pl/fotelik-espiro-kappa-9-36kg-zamiast-bento-testy-i3124044898.html bo oprocz standardowej homologacji ECE R44/04 ktora musi miec kazdy sprzedawany w naszym kraju fotelik to ten pozytywnie przeszedl testy, moim zdaniem to wazny zakup bo od tego jaki fotelik wybierzemy moze zawazyc czy dziecko przezyje czy nie w razie wypadku...
Ja wczoraj wazylam Olge z okazji rozpoczecia 6 miesiaca i wazy 7.900 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Deira współczuję przejść z Natą. Wiem jak ona cierpi i jak Ty się męczysz. Trzymam kciuki, żeby było już tylko lepiej. Daj znać co powiedział lekarz w szpitalu.

Karolka Ty to dzielna babka jesteś 🤪 Ja bym nigdy nie wytrzymała z moją 4 dni. Nawet za cenę czystych okien 😁

Gofer jak było na chrzcinach? Jak Piotruś? Tak mi go szkoda. Nawet nie mam żadnego pomysłu co może go uczulać. Wierzę, że to tylko takie złe początki, a potem już będzie z górki i wreszcie i on zje coś innego 🙂

Iwcia no ale przy bólu ucha, to by chyba je jakoś tarł, nie dał dotknąć? Nie wiem w sumie, ale nie wygląda jakby go ucho bolało. Ale może faktycznie powinnam iść do lekarza... Tylko co ja powiem? Poza płaczem i problemami ze spaniem nic mu nie jest na szczęscie. Ja cały czas jednak obstawiam te zęby, bo już tak gryzie tymi dziąsłami, że siniaki zostawia. Zasugerowałam się też brzuszkiem, bo przez kilka dni kupki nie robił, ale dziś wreszcie wystękał, a lulanie na drzemkę wyglądało tak samo. Męczy się on, bo zmęczony i my, bo już nie wiadomo jak go położyć do snu. Ja zauważyłam, że im bliżej wieczoru tym bardziej się napinam. Ale dziś na przykład po kąpieli zasnął dość sprawnie - tylko 30 minut.

Ajablonka śliczne to krzesełko. A my fotelik będziemy kupować najprawdopodobniej taki:
http://dino.sklep.pl/nowy/fotelik-roan-kiwy-sp1-saats-918kg-p-12961.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Wlasnie przeczytalam o Natce 🤨 dziewczyny trzymajcie sie dzielnie 😘 😘 😘

Nacudja a co mam zrobic...musze jakos przetrwac...ona jest troche zdolowana bo tego guzka jej wykryli w piersi i we wt na badania dodatkowe idzie...no ale to nie zmienia faktu, ze dziala mi na nerwy 😠 😠 łeb mi pęka, chyba zaraz ide spac, bo teraz siedzimy z nia i trzeba gadac 🤢 a jej sposob gadki mnie dobija, wszystko zdrabnia, np. "jak bedzie jutro ładna pogódka to pojdziemy z Uleczka na spacerek...na obiadek zrobie wam jakies kotleciki, ziemniaczki, kupimy surówecvzkę 😠....taka piekla z niej dziewczyneczka, gireczki fajniutkie, oczka duze, jakie ma ladne gerunie, bluzunia..." moglabym cytowac bez konca...wrrrrrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Karolka- wspolczuje 😮 od sluchania takich zdan ogłupiec mozna, nam na studiach zawsze podkreslali zeby absolutnie nie dziubdziac tylko normalnie mowic do dziecka i pamietam ta prowadzaca z jakim przekonaniem to mowila hehe 😆wspolczuje jej mezowi 😁 jak ten nieszczesnik to znosi to nie wiem 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
U mojej teściowej zaraz po naszym ślubie też wykryli guzki. Niestety okazało się, że to rak. Na szczęście wszystko wykryte było szybko, więc się dobrze skończyło, choć nie obeszło się bez mastektomii i rekonstrukcji, której ona nie chciała i to rodzina ją namawiała na wykonanie zabiegu. Nie wiem czemu, ale po mojej teściowej nie było widać, żeby się przejęła. Była jakaś taka spokojna, a może tak dobrze udawała. Od tamtej pory nic prawie nie może, bo ona miała raka i jest chora 😮 W Twojej przynajmniej widać życie 😉 Ale fakt takie zdrobnienia mogą człowieka wykończyć.

Dziś przekonałam się jak bardzo różnią się te same posiłki z różnych firm. Igor nie chciał dziś swojego ukochanego banana. Dawałam mu zwykle Hippa, a dziś dostał Gerbera. I się nie dziwię, że nie chciał. Kwaśny okropnie, a tamten pyszny jak dżemik 🙂 Już zostanę z tymi słoiczkami wierna Hippowi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Witamy i my, dziekujemy za buziaki dla Olisia.. Sprawnie rozpoczelismy 6 miesiac, przebily nam sie dwie dolne jedynki , tak mi sie wydaje bo sa ostre no i stukaja o lyzeczke co zauwazylam przypadkowo 😁 😁 Po poludniu byl marudny i dalam mu podwieczorek i nagle stuku puku o lyzeczke zagladam ale ciazko, to paluszkiem sprawdzilam no i ostre.. Ciekawe kiedy bedzie mozna juz widziec cale perelki:P

Karolka - wspolczuje tesciowce tego guzka , wiem ze to nie fajne bo moja mama jakis czas temu wyczula ale na szczescie okazalo sie ze to jakas masa i wszystko jej wyssali 🙂 Ale nie daj sie i zaznacz terytorium hehe.. 🙂

Nacudja- Igorek to sie naplacze.. Wiesz moja mama opowiadala mi ze moj brat darl sie do 2 roku zycia..i to bez powodu a darl to malo powiedziane.. Mowila ze nie sypiali po nocach tylko bujali na zmiane w wozku ..bo nie daj boze przestali bujac to sie budzil i znowu ryk..wiec jedno spalo drugie bujalo a potem zmiana warty..Nachdozili sie po lekarzach ale nic nie znalezli lekarz powiedzial na koniec TEN TYP TAK MA..po 2 roku zycia jak reka odjal inne dziecko, no ale co przeszli to przeszli z nim.. Za to musze przyznac ze pozniej byl bezproblemowym dzieciakiem.. 🙂
I my tez wierni Hipp'owi tu w Danii maly wybor maja bo oni to od razu dzieciom by stale jedzenie dawali ale ja zamawiam z polski ´.. Probowalam tez chyba bobovite mu podac ale plul , jedynie akceptuje jeszcze jagodki z gerbera 🙂
Deira - duzo buziakow dla Natki ,oby szybciutko sie jej poprawilo..

Ajablonka - my dostalismy tez na chrzciny fotelik taki sam jak Karolka 🙂 w kolorze niebieskim .. Poprawiam sie sklamalam , zle spojrzalam , wy macie wersje Amigo a my mamy Bento...Tez maly jeszcze nim nie jezdzi ale prezentuje sie porzadnie..
My krzeslo do karmienia mamy takie http://allegro.pl/praktyczne-krzeselko-stolik-do-karmienia-kidsplay-i3123693393.html i poki co jestesmy zadowoleni..

Danusia - Olga to duza dziewczynka 🙂 rosnie zdrowo 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusie
Mała zasnęła dopiero 5 minut temu, po zaciętej walce w łóżku 😉
Ja zaraz też muszę się położyć, bo się chyba porzygam ze zmęczenia 🤢 🤢 🤢

W szpitalu zrobili Natalci jeszcze posiew moczu, żeby ustalić chyba rodzaj bakterii w moczu. We wtorek będzie wynik. Ale od dziś bierze już antybiotyk Duracef. 8 dni antybiotykoterapii, potem mamy zrobić ponownie badanie ogólne moczu i zobaczyć jak się zmieni wynik. Natka dostała też skierowanie na usg układu moczowego. W tygodniu w jakiś dzień musimy się stawić na to badanie. Najprawdopodobnie w środę. Lekarz coś mówił o wykluczeniu wad układu moczowego. Ale nie wiem, co dokładnie miał na myśli i czemu ma jakieś podejrzenie wad. Nie drążyłam już tematu, bo nie chcę się zadręczać. Zrobimy usg i wtedy zobaczymy co i jak.

Powoli zamykam dzisiejszy dzień. Nie mam nawet siły na prysznic, więc umyję tylko zęby, twarz i idę do łóżka na brudasa 😜 Oby najbliższy tydzień był lepszy od minionego.

A co do fotelików, bo widzę, że o nich ostatnio pisałyście, to jak sugeruje Danusia warto spojrzeć na testy zderzeniowe ADAC, zanim coś się wybierze http://e-foteliki.pl/webpage/foteliki-samochodowe-testy-adac.html. Ja jeszcze się nie zdecydowałam, aczkolwiek podobają mi się Cybex Juno-Fix.

I całuski dla wszystkich ostatnich solenizantów 😘 😘 😘

Buziaki i dobrej nocy, kochane 😘
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...