Skocz do zawartości

Słoiczki dla niemowląt – wszystko co musisz wiedzieć o gotowych daniach dla dzieci

Każdy rodzic chce podawać swojemu dziecku najlepsze i najbardziej wartościowe jedzenie. W pierwszych miesiącach życia idealnym pokarmem dla maluszka jest mleko mamy. Po pewnym czasie przychodzi pora na rozszerzenie diety i wprowadzenie posiłków uzupełniających, np. w formie gotowych słoiczków dla niemowląt. Z jakich składników powstają takie dania? Jak wkomponować je w schemat rozszerzania diety i jak wybrać najlepsze słoiczki dla dzieci?

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Słoiczki dla niemowląt – wszystko co musisz wiedzieć o gotowych daniach dla dzieci
Jak wybrać najlepsze słoiczki dla dzieci?

Jak i z czego powstają słoiczki dla niemowląt?

Skład słoiczków dla niemowląt opracowywany jest przez sztab ekspertów do spraw żywienia dzieci, którzy dbają o to, by gotowe dania były odpowiednio zbilansowane oraz dostosowane do potrzeb żywieniowych i możliwości maluchów na określonych etapach rozwoju. Do ich wytwarzania wykorzystuje się tylko naturalne, w pełni bezpieczne składniki: najwyższej jakości owoce, warzywa, nabiał, zboża, mięso oraz jaja.

Skład gotowych dań dla niemowląt regulują też normy prawne określające np. minimalną i maksymalną zawartość poszczególnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Znajdziemy w nich również listę substancji zakazanych w słoiczkach dla dzieci, do których należą: barwniki, konserwanty, słodziki oraz sztuczne aromaty. Proces produkcji słoiczków dla niemowląt jest ściśle kontrolowany na każdym etapie: od uprawy warzyw i owoców czy chowu zwierząt, aż po przygotowanie produktu w zakładzie produkcyjnym.

Najbardziej rygorystycznym kontrolom podlegają słoiczki dla dzieci BIO: produkty potrzebne do ich przygotowania pochodzą z certyfikowanych gospodarstw spełniających surowe wymogi rolnictwa ekologicznego, a sam proces produkcji jest stale monitorowany. Warzywa i owoce BIO nie zawierają GMO i są uprawiane w tradycyjny i naturalny sposób, bez sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Niektórzy producenci, np. HiPP, posiadają własne normy, które są jeszcze bardziej rygorystyczne niż te wymagane przepisami prawa, dzięki czemu mogą zagwarantować pełne bezpieczeństwo i najwyższą jakość swoich produktów.

Słoiczki dla dzieci czy domowe obiadki?

Przed rozpoczęciem rozszerzania diety niemowlaka, rodzice często zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich dziecka: dania przygotowane samodzielnie w domu czy gotowe słoiczki dla niemowląt? Za tym pierwszym rozwiązaniem przemawia pełna kontrola rodzica nad całym procesem przygotowywania posiłku: to on wybiera produkty, opracowuje recepturę i przyrządza danie, dzięki czemu ma pewność co do jego składu. Z tego względu domowe posiłki często wydają się rodzicom lepszą alternatywą dla słoiczków. Czy tak jest w rzeczywistości?

Niekoniecznie. Jak już wiemy, za dobór produktów i przebieg całego procesu produkcji gotowych dań dla maluchów odpowiadają eksperci posiadający szeroką wiedzę i doświadczenie, znacznie bardziej rozległe niż te, którymi dysponuje rodzic. W związku z tym słoiczki dla dzieci są odpowiednio zbilansowane i zawierają wszystkie ważne składniki pokarmowe w zalecanych proporcjach.

Mają one jeszcze jedną istotną przewagę nad domowymi obiadkami – przygotowanie posiłku dla dziecka trwa tylko kilka minut i ogranicza się do podgrzania dania i zaserwowania go maluchowi. To spora oszczędność sił, a przede wszystkim czasu, którą szczególnie docenią zabiegani, zapracowani lub zmęczeni rodzice.

Słoiczki są też prostym sposobem na zdrowy i bezpieczny dla malucha posiłek poza domem, np. na spacerze, na wakacjach czy w trakcie wizyty u rodziny lub znajomych, kiedy nie mamy możliwości na samodzielne przygotowanie obiadku czy podwieczorku dla niemowlaka.

Słoiczki a rozszerzanie diety – jak wpisać je w schemat żywienia niemowląt?

Słoiczki dla niemowląt to dobry wybór zarówno na początek rozszerzania diety, jak i na późniejszych etapach, kiedy to maluch poznaje kolejne połączenia smaków i coraz to nowe konsystencje. Ich skład jest opracowywany w taki sposób, by zawierał tylko produkty bezpieczne dla dziecka w określonym wieku i na danym etapie rozwoju, dlatego bez obaw możemy podawać je już kilku miesięcznym dzieciom.

Oferta większości producentów słoiczków jest tak skomponowana, by móc swobodnie przechodzić od jedno- lub dwuskładnikowych słoiczków idealnych na początku rozszerzania diety aż do tych coraz bardziej różnorodnych, zawierających znacznie więcej komponentów i będących zbilansowanymi obiadkami czy zupkami. Podobnie jest z konsystencją: słoiczki po 4. miesiącu, np. Pierwsza marchewka HiPP BIO, mają formę gładkiego puree, a po 7. miesiącu, np. Risotto z marchewką i indykiem HiPP BIO zawierają już większe cząstki ułatwiające naukę gryzienia. Dzięki temu słoiczki można bez trudu wpasować w opracowany przez ekspertów schemat żywienia niemowląt.

Jak wybrać najlepsze słoiczki dla dzieci?

Wybierając najlepsze słoiczki dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • wiek dziecka – na etykiecie każdego słoiczka widnieje informacja o kategorii wiekowej dzieci, dla których przeznaczony jest dany produkt, np. po 4. miesiącu, po 9. miesiącu itd.
  • skład – słoiczki dla najmłodszych niemowląt nie powinny zawierać dodatku soli i cukru, a także zakazanych przez prawo sztucznych aromatów, barwników czy konserwantów
  • jakość i pochodzenie produktów – warto wybierać słoiczki BIO, do produkcji których wykorzystuje się ekologiczne warzywa i owoce z kontrolowanych upraw, a także mięso z ekologicznych hodowli; są one oznaczone symbolem euro-liścia, a w przypadku słoiczków dla dzieci HiPP – również znakiem HiPP BIO
  • wieczko słoiczka – przed zakupem, a następnie ponownie – przed podaniem dziecku posiłku sprawdź, czy wieczko jest wklęsłe. Jeśli tak – możesz bezpiecznie kupić lub podać produkt dziecku. W przeciwnym razie danie ze słoiczka nie nadaje się do spożycia.

Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące wyboru, podgrzewania i przechowywania słoiczków dla dzieci.

3.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...