Skocz do zawartości

Ząbkowanie u dzieci - co zrobić, aby skutecznie ulżyć dziecku w trzech prostych krokach?

Wyrzynanie się ząbków to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Choć rosnące ząbki przeszkadzają maluszkowi w swobodnej zabawie, to istnieją sposoby, dzięki którym można nieco uśmierzyć ból. Oto, jak w trzech prostych krokach pomóc dziecku.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Ząbkowanie u dzieci - co zrobić, aby skutecznie ulżyć dziecku w trzech prostych krokach?
Ząbkowanie u dziecka

Dlaczego dziąsło boli?

Wyrzynająca się z dziąsła korona zęba zaczyna uciskać tkankę łączną oraz kostną, powodując ból. Bardzo często dziąsło staje się obrzęknięte i zaczerwienione - choć nie jest to powód do niepokoju, to jednak staje się przyczyną dyskomfortu dziecka. Maluszek może być płaczliwy, odmawiać przyjmowania posiłków, zabawy. Warto mieć na uwadze, że ząbkowanie jest indywidualną kwestią - u niektórych dzieci trwa ono stosunkowo krótko, u innych zaś trzeba trochę poczekać, zanim ząbek przebije się przez dziąsło. Co ważne, w okresie ząbkowania może pojawiać się lekki stan podgorączkowy, jednak jeśli temperatura ciała dziecka przekroczy 38 stopni, warto skonsultować się z lekarzem, bowiem w organizmie dziecka może rozwijać się niezwiązana z ząbkowaniem infekcja.

Żel, krem czy spray na ząbkowanie u dzieci?

W aptekach znajdziemy wiele produktów, które mogą być pomocne, gdy dziecko zaczyna ząbkować. W ofercie znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju żele, kremy czy spray'e. Rodzice często zastanawiają się, co wybrać dla swojego maluszka? Otóż mechanizm działania wszystkich produktów jest taki sam - mają one na celu uśmierzyć ból, jednak ze względu na to, że nie są to leki przeciwbólowe, można je stosować przez dłuższy okres czasu. Żel na ząbkowania - Wapteka.pl polecany jest przede wszystkim maluszkom, którym otwarcie buźki nie sprawia większym problemów. Czasami jednak, zwłaszcza gdy wyrzynają się tylne zęby, dostęp do nich może być nieco utrudniony. Wtedy też warto sięgnąć po spray.

Zimny gryzak, który przyniesie ulgę w ząbkowaniu

Doskonałym sposobem na bolesne ząbkowanie okazują się być gryzaki. Ważne, aby były one delikatnie schłodzone. Gryzaki dla niemowląt posiadają zazwyczaj dodatkowe wypustki, które delikatnie masują bolące dziąsła. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo dzieci, bowiem gryzaki zostały stworzone właśnie po to, aby brać je do buzi i nadgryzać - nie ma więc ryzyka oderwania się jakiegokolwiek elementu. Jeśli nie posiadamy w domu gryzaka, to możemy podać dziecku mrożoną marchewkę. Ważne, aby po wyjęciu z zamrażalnika odczekać chwilę, zanim podamy ją dziecku.

Masowanie dziąseł - czy pomaga na ból?

Sposobem, dzięki którym dziecko może poczuć ulgę, jest masowanie dziąseł. Rodzic powinien przy tym przestrzegać wszelkich zasad higieny, tak aby nie wprowadzić do jamy ustnej dziecka szkodliwych bakterii. Należy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę bądź silikonową szczoteczkę, którą będziemy masować dziąsła. Wykonujemy przy tym delikatne, okrężne ruchy - ważne, aby nie dociskać palca lub szczoteczki zbyt mocno. Co istotne, aby masaż mógł przebiegać bez przeszkód, dziecko musi współpracować. Niestety, niektóre maluszki nie są chętne do tego, aby otworzyć buźkę, w związku z czym masaż jest niemożliwy. Nie warto wtedy naciskać na dziecko w żaden sposób - masaż ma bowiem przynieść ulgę, a nie powodować nieprzyjemne doznania. Jeśli dziecko odmawia masażu, to wystarczający okazuje się być gryzak oraz żel bądź spray, który uśmierzy ból. Doraźnie możemy też podać dziecku lek przeciwbólowy, zawierający na przykład paracetamol.

 

4.5 / 2 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...