Skocz do zawartości

Bóle brzucha po porodzie

Bóle brzucha i inne dolegliwości po porodzie są najzupełniej normalne. Poród jest dla organizmu bardzo obciążający, więc trzeba dać mu czas, by mógł „dojść do siebie”. Mięśnie brzucha, w tym macicy, muszą powrócić do swojego normalnego stanu i rozmiaru. Może to powodować ból i dyskomfort w okolicach podbrzusza, przypominający bóle menstruacyjne.

Bóle brzucha po porodzie
Bóle brzucha po porodzie Prawo autorskie: Piotr Marcinski / Zdjęcia seryjne

Skąd się biorą bóle brzucha po porodzie?

Ból brzucha po ciąży nie musi oznaczać, że wystąpiły powikłania w połogu. Jest on efektem powracania mięśni brzucha, a przede wszystkim macicy, do swojego normalnego rozmiaru. Dzięki skurczom organizm pozbywa się odchodów połogowych.

Także miejsce połączenia matki z dzieckiem, czyli miejsce, gdzie łożysko łączyło się z organizmem matki, wywołuje ból. Dzieje się tak, ponieważ jest normalną raną, która powinna boleć. Skurcze, które pojawiają się po porodzie pomagają zasklepić się ranie, zamykając naczynia krwionośne i ograniczając krwawienie, ale to także jest bolesne.

Bóle brzucha po porodzie są częstsze u kobiet, które już rodziły, a to dlatego, że im więcej ciąż, tym  większe rozluźnienie i wiotkość mięśni macicy i trudniej im powrócić do swojego naturalnego stanu. U kobiet rodzących po raz pierwszy zwykle jest tak, że napięcie mięśni macicy jest na tyle dobre, iż nie pojawia się powolne rozluźnianie i skórczanie - powrót do stanu naturalnego jest po prostu szybszy.

Podczas karmienia piersią, organizm kobiety w połogu produkuje hormon o nazwie oksytocyna. Odpowiada on za pobudzenie produkcji mleka w piersiach oraz dodatkowe skurcze i rozkurczanie się macicy, dlatego ból brzucha po porodzie nasila się podczas karmienia piersią.
 

Jak pozbyć się bólów brzucha po porodzie?

Najlepszym sposobem na ból brzucha po porodzie jest zatrzymanie mięśni macicy tak, by były skurczone. Pełny pęcherz utrudnia mięśniom macicy powrót do ich normalnego stanu, dlatego w połogu trzeba pamiętać o częstym jego opróżnianiu. Pomocna będzie także odpowiednia pozycja. Ból brzucha zmniejszy się, jeśli kobieta położy się na brzuchu, z niewielką poduszką pod obolałym miejscem. Początkowo ból i skurcze mogą się nasilić, ale już po kilku minutach złagodnieją i znikną. Aktywność fizyczna, szybkie powracanie do normalnych czynności po porodzie, także wpłyną na kondycję kobiety i złagodzą ból.

Te dolegliwości poporodowe powinny zniknąć same po kilku-kilkunastu dniach od urodzenia dziecka. Jeśli ból jest nieznośny, można brać leki przeciwbólowe, ale tylko takie, które będą bezpieczne dla dziecka w przypadku, kiedy jest karmione piersią (bezpieczny będzie na przykład paracetamol w syropie). Niektórym kobietom pomagają zioła, takie jak serdecznik pospolity czy kocimiętka. Wybór leku przeciwbólowego lub ziół powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

Powodem do niepokoju jest jednostajny i silny ból podbrzusza po porodzie, szczególnie jeśli występuje razem z silnym krwawieniem. Do lekarza należy się zwrócić jak najszybciej także wtedy, kiedy ból pojawi się dopiero jakiś czas po porodzie, a nie od razu po nim.


Anna Szozda

 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...