Depresja poporodowa czyli baby blues
Przyjście dziecka na świat oznacza jedną z największych zmian w życiu każdej kobiety. Uświadomienie sobie, ze od chwili porodu jesteś matką może wywołać różne reakcje emocjonalne. Znaczący wpływ na te uczucia mają spadające hormony. Poziom progesteronu i estrogenu trzy dni po porodzie mocno spada, co bardzo odbija się na nastroju. Dodać do tego należy zmęczenie, stres, ból i pobyt w szpitalu. Wszystko to nałożone na siebie może stać się przyczyną przygnębienia i smutku.
ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każda kobieta odczuwa to inaczej. Codzienna opieka nad dzieckiem może przygnębić. Zwłaszcza, jeśli dochodzą do tego nocne pobudki, kolki żołądkowe u dziecka, wrażenie utraty wolności i po prostu nuda. Powszechnym wówczas uczuciem młodej mamy jest przede wszystkim złość. Może ona być skierowana na partnera, innych członków rodziny lub nawet na dziecko.
Jak radzić sobie z depresją poporodową?
Z tym negatywnym uczuciem można sobie poradzić przyznając się do niego i starając się je zrozumieć. Okres burzliwych wahań emocjonalnych zazwyczaj szybko mija, kiedy tylko oswoimy się z nowa sytuacją i zaczniemy czerpać z niej radość. Niestety u jednej kobiety na dziesięć ten stan przekształca się w depresję poporodową. Jej głównym objawem jest długotrwałość wahań nastroju. Początkowe uczucie smutku i przygnębienia przeradza się w stan przewlekły.
Ile trwa depresja poporodowa?
Depresja poporodowa może trwać miesiąc, rok, a nawet dłużej. Do tego zazwyczaj dochodzą nowe objawy (niepokój, lęk, ataki paniki, bezsenność). Początkowo kobieta traktuje te czynniki, jako normalny rezultat porodu, jednak z czasem zauważa, że stan ten trwa za długo. Odczuwa wyrzuty sumienia, że nie potrafi cieszyć się z nowo narodzonego dziecka, a nawet może się jej wydawać, że nie nadaje się na matkę. Jeśli baby blues nasila się i smutek jest wszechogarniający należy jak najszybciej szukać pomocy i wsparcia. Swoimi obawami trzeba się z kimś podzielić: z partnerem lub z przyjaciółką.
Jak leczyć depresję poporodową?
Depresja poporodowa jest psychiatryczną jednostką chorobową, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć działania, aby ją wyleczyć. Kobiecie trzeba przede wszystkim uzmysłowić, że nie jest winna za swój psychiczny stan, bo to połączenie stresu i poziom hormonów wywołały tę chorobę. Czasami w leczeniu baby blues pomaga zatrudnienie pomocy domowej lub dołączenia do spotkań młodych mam. W trudniejszych przypadkach depresję poporodową leczy się psychoterapią a czasami środkami przeciwdepresyjnymi. Udowodniono, że w tej walce zasadniczą rolę odgrywa wsparcie rodziny i najbliższych przyjaciół.
-
Artykuły polecane w tym dziale
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia