Skocz do zawartości

Witaminy dla dzieci, dlaczego są im potrzebne?

Nawet jeśli staramy się dbać o dietę naszych pociech, to nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć im niezbędnych witamin i minerałów tylko i wyłącznie z pożywieniem. To właśnie dieta powinna być podstawowym źródłem, z którego dziecko pozyska wszystkie niezbędne składniki, także witaminy. Co zrobić jednak jeśli dziecko odmawia jedzenia warzyw i owoców, czy też innych pokarmów, które są źródłem witamin? Pomocny może okazać się kompleks witamin dla dzieci.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Witaminy dla dzieci, dlaczego są im potrzebne?
Jakie witaminy dla dziecka?

Czym właściwie są witaminy?

Witaminy to związki egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie i trzeba mu dostarczyć ich z zewnątrz. Witaminy mogą być pochodzenia naturalnego lub mogą także zostać syntetycznie wytworzone w laboratorium. Popularnym podziałem witamin jest ich klasyfikacja ze względu na rozpuszczalność.

I tak wyróżniamy witaminy rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B oraz witamina C) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie jest wydalany wraz z moczem, dlatego ciężko jest je przedawkować, ponieważ ich nadmiaru organizm pozbywa się w łatwy sposób. Natomiast witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą kumulować się w tkance tłuszczowej, więc ryzyko ich przedawkowania jest znacznie większe.

Jak wybrać zestaw witaminowy dla dziecka?

Przed wyborem preparatu z witaminami dla dziecka https://www.aptekagalen.pl/witaminy-dla-dzieci, warto przemyśleć, dlaczego właściwie chcemy podawać mu dodatkowo witaminy. Jeśli po prostu chcemy uzupełnić jego dietę, ponieważ niechętnie je warzywa, owoce i inne bogate w witaminy pokarmy, to zestaw witamin dla dzieci będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.

Natomiast jeśli u dziecka stwierdzono niedobory jakiejś konkretnej witaminy, to zdecydowanie  lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu, który zawiera tylko i wyłącznie tę konkretną witaminę w odpowiedniej i znanej dawce.

Kolejno warto zwrócić uwagę na wiek, od jakiego dany preparat jest przeznaczony do spożycia. Jest to ważne, ponieważ jak zostało wspomniane, witaminy szczególnie te rozpuszczalne w tłuszczach, podane w zbyt dużych dawkach, mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia.

Wygodna do stosowania forma preparatu

Oprócz składu preparatu witaminowego warto również pomyśleć o tym, jaka forma takiego produktu będzie akceptowana przez dziecko. Dostępne są zarówno witaminy dla dzieci w syropie jak i tabletki do ssania. Jedną z bardziej atrakcyjnych form dla dzieci są żelki. Żelki witaminowe, to jedne z najchętniej przyjmowanych przez dzieci preparatów.

Jeszcze inną alternatywą są witaminy w postaci saszetek lub tabletek musujących. Tzw. multiwitamina dla dzieci rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu można uzyskać napój witaminowy. Większość producentów dba również o walory smakowe preparatów z witaminami dla dzieci, co sprawia, że są chętnie przez nie przyjmowane. Dla starszych dzieci dostępne są także witaminy w tradycyjnych tabletkach do połykania. Wybierając jednak także formę preparatu, musimy mieć pewność, że dziecko poradzi sobie z połknięciem tabletki.

Warzywa owoce — naturalne źródło witamin dla dzieci

Chociaż czasem ciężko przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców to warto próbować, ponieważ są one źródłem dobrze przyswajalnych witamin i minerałów. I chociaż porzeczki mogą wydawać się kwaśne, a grejpfruty gorzkie, są one świetnym źródłem witaminy C, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także do budowy kolagenu w organizmie.

Jarmuż, szpinak czy też szczególnie nielubiana przez dzieci brukselka, to bogate źródło witaminy K, potrzebnej do procesów krzepnięcia.

Marchewka, dynia, czerwona papryka dostarczają nam beta-karotenu, a z niego z kolei powstaje witamina A, potrzebna m.in. do prawidłowego funkcjonowania wzroku oraz zachowania zdrowej skóry. Witaminę E, która chroni nasze komórki przed szkodliwym stresem oksydacyjnym, znaleźć można w produktach takich jak jarmuż, awokado, pietruszka czy też szpinak.

Dlatego dbajmy o to, by na talerzach naszych dzieci na co dzień było kolorowo od warzyw i owoców.

3.0 / 1 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...