Skocz do zawartości

Trujące kwiaty doniczkowe

Dom bez kwiatów… trudno go sobie wyobrazić. Ich posiadanie dużo mówi o domownikach: wrażliwi, lubiący przyrodę, opiekuńczy… Kwiaty pobudzają nasze zmysły: kuszą kolorem, zapachem, zachwycają wyglądem – cieszą oko…

Trujące kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe  – ich wpływ na zdrowie dziecka

Niestety, niektóre z nich nie powinny znajdować się w naszych mieszkaniach, ze względu na swoje trujące właściwości. A dzieci jako mali odkrywcy świata chętnie próbują wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. W przypadku roślin doniczkowych trujące toksyny mogą znajdować się w pojedynczych jej częściach (np. tylko w liściach, korzeniach, owocach, nasionach, kwiatach) lub w całej roślinie, w zależności od gatunku.

Kwiaty trujące

Trujące kwiaty doniczkowe powodują podrażnienia skóry, śluzówek jamy ustnej i gardła, zapalenie spojówek, wymioty, biegunkę, podrażnienie żołądka, zaburzenia pracy serca i oddychania, ogólne zatrucie organizmu. Należy pamiętać, że jeszcze nie wszystkie rośliny trujące zostały poznane, więc szukanie informacji o tym, co zdobi nasz parapet jest jak najbardziej wskazane. I podstawowa zasada: podejrzewając zatrucie kwiatem udajemy się do lekarza, najlepiej zabierając ze sobą sprawcę całego zajścia.

Które kwiaty szkodliwe dla dzieci?

10 kwiatów, których nie należy hodować przy dzieciach

Poniżej najpopularniejsze rośliny trujące, których już od dziś nie powinniśmy mieć w naszych domach
 

#1 Diffenbahia

Diffenbahia


#2 Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska

 

#3 Kroton

Kroton

 

#4 Monstera

Monstera

 

#5 Oleander doniczkowy

Oleander

 

#6 Psianka koralowa

Psianka koralowa

 

#7 Trójskrzyn

Trójskrzyn

 

#8 Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

 

#9 Zroślicha

Zroślicha

 

#10 Fiołek alpejski (Cyklamen perski)

Fijołek alpejski - cyklamen perski

 

Rada dla rodziców: Jeśli jednak postanowimy, że nie pozbywamy się ich ze swojego otoczenia, warto pamiętać, że trzeba się z nimi bezpiecznie obchodzić – samą obecnością nie uczynią nam one krzywdy.

Jakie kwiaty hodować przy dzieciach?

Nie popadajmy też ze skrajności w skrajność – domowe rośliny zdobią wnętrza, poprawiają ich klimat. Dobre samopoczucie, stan zdrowia zależą m. in. od jakości powietrza jakim oddychamy, a to właśnie rośliny doniczkowe potrafią zniwelować szkodliwe wpływy środowiska:
 

  • dostarczają tlenu – np. skrzydłokwiat (ale nocą, przy braku światła, fotosynteza – dzięki której rośliny wydzielają tlen – ustaje, dlatego nie należy trzymać kwiatów w sypialni)
  • zwiększają wilgotność powietrza poprzez parowanie wody przez liście – np. paproć


Moc kwiatowych zapachów wykorzystywana jest w lecznictwie, aromaterapii, kosmetologii. Nie taki więc diabeł straszny, jak go malują. Ale ostrożnym warto być i wiedzieć, co się ma! Wiedza o tym, których kwiatów nie hodować przy dzieciach nie zaszkodzi nikomu.

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...