Skocz do zawartości

Wcześniak w domu

Przedwcześnie urodzone dzieci wymagają specjalnej opieki. Początkowo otrzymują profesjonalną pomoc w szpitalu, jednak po przybyciu do domu wymagają również szczególnej troski i opieki.
Dlatego jeśli jesteś rodzicem wcześniaka i przygotowujesz się do zabrania bobaska do domu, warto zapoznać się z poniższymi uwagami.

Wcześniak w domu
Wcześniak w domu Prawo autorskie: BlueOrange Studio / 123RF Zdjęcia seryjne

Wskazówki dotyczące opieki nad wcześniakami w domu

Zadbaj o ciepło

W domu, w którym przebywa wcześniak powinno być cieplej niż zwykle. Jest to ważne szczególnie w pierwszych miesiącach życia bobasa. Kiedy wcześniaki są wypisywane do domu posiadają już umiejętności termoregulacyjne. Jednak należy mieć na uwadze to, że są bardzo malutkie a śladowe ilości tkanki tłuszczowej, którą posiadają, mogą mieć trudności z utrzymaniem tego ciepła.

Co więcej bobas, który pochłania więcej energii na utrzymanie ciepłego ciała może nie przybywać prawidłowo na wadze. Dlatego tak ważne jest, aby w początkowych tygodniach życia bobasa zapewnić mu komfort przebywania w ciepłym pomieszczeniu.

Kupuj pieluszki dla wcześniaków

Ze względu na to, że wcześniaki są bardzo malutkie, bardziej komfortowe i dopasowane do gabarytów malca mogą się okazać pieluszki przeznaczone dla wcześniaków. Można również zaopatrzyć się w kilka par śpioszków, które rozmiarowo są przeznaczone dla wcześniaków.
 

Sterylizuj butelki

Jeśli karmisz swoje dziecko mieszanką, niezbędne jest sterylizowanie butelek po każdym karmieniu. Przed pierwszym użyciem  butelki wskazane jest jej wyparzenie, natomiast przed każdym kolejnym karmieniem butelkę i smoczek powinno się myć w gorącej wodzie. Sterylizowanie butelek należy kontynuować tak długo jak zalecił lekarz.

 

Karm częściej

W przypadku wcześniaków zaleca się częstsze karmienie bobasa. Jest to w zasadzie jednoznaczne ze spędzeniem całego dnia z bobasem przy piersi. Warto wiedzieć, że wcześniaki mają bardzo  małe żołądki, dlatego zaleca się, by jadły średnio co 2 godziny. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że dzieci przedwcześnie urodzone nie maja tak dobrze wykształconego odruchu ssania, w związku z czym spędzają znacznie dużej czasu ssąc pierś matki.
 

Podawaj witaminy

Dzieci urodzone przedwcześnie są znacznie bardziej narażone na wystąpienie awitaminozy. Dlatego warto zapytać lekarza, czy możliwe jest podawanie bobasowi preparatów witaminowych.
 

Bez zgody lekarza nie wprowadzaj stałego pożywienia

Nie zaleca się samodzielnego wprowadzania pokarmów stałych do diety maluszka. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, który oceni czy malec jest już gotowy na taką zmianę. Powszechnie uważa się, że do diety wcześniaka można wprowadzić stałe pokarmy, kiedy malec osiąga masę od 6- 7 kg i wypija co najmniej 900 gram mieszanki dziennie.

 

Zrelaksuj się

Po powrocie do domu z bobasem i stresie związanym z przedwczesnymi narodzinami dziecka postaraj się żyć teraźniejszością, a nie wracać do przeszłości. Pamiętaj również, by traktować wcześniaka jak normalne zdrowe dziecko, a nie otaczaj go nadmierną uwagą i troską.

 

0.0 / 0 głosówOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia×
×
  • Dodaj nową pozycję...