35. tydzień ciąży
Codziennie, pod skórą, gromadzi się ok. 14g tkanki tłuszczowej. Odkłada się ona szczególnie na ramionach. Dziecko przypomina noworodka, a jego rączki i nóżki stają się kształtne i okrągłe. Jego miny i ruchy przypominają już te, które zaobserwujesz po narodzinach. Bardzo żywo reaguje na dźwięki z zewnątrz.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dzidziuś w 35 tygodniu ciąży
Twój maluszek cały czas przybiera na wadze, a jego narządy nadal rosną. Płuca pozostają jeszcze w fazie rozwoju. Codziennie, pod skórą, gromadzi się ok. 14g tkanki tłuszczowej. Odkłada się ona szczególnie na ramionach. Dziecko przypomina noworodka, a jego rączki i nóżki stają się kształtne i okrągłe. Jego miny i ruchy przypominają już te, które zaobserwujesz po narodzinach. Bardzo żywo reaguje na dźwięki z zewnątrz. Rozpoznaje też przyjemne dźwięki, takie jak Twój głos, ale boi się hałasu. Słyszy go wprawdzie o połowę mniej intensywnie, ale dla maluszka to i tak duże przeżycie.
Ponad połowę czasu przeznacza na sen. Śni o dotyku, dźwięku i ruchu - o wszystkim tym, czego doświadcza w macicy. Jego skóra jest gładka, a na główce rosną włosy. Ciało nadal pokrywa maź płodowa, choć częściowo już się rozpuszcza. Największe jej ilości pozostają na plecach.
Dziecko waży ok. 2,15-2,5kg i mierzy ok. 45-47cm w wyprostowanymi nóżkami.
Mama
Możesz odczuwać lekkie bóle w miednicy, wiotczenie stawów i problemy z koordynacją ruchową. Jest to związane z uwalnianiem się relaksyny - hormonu ciążowego, który sprawia, że kanał rodny jest bardziej elastyczny. Dzięki temu dziecko będzie mogło przejść przez drogi rodne. Po porodzie dolegliwości ustąpią.
Dziecko przesuwa się w dół dlatego możesz odczuwać mrowienie i ucisk w miednicy. Odczuwasz także ucisk na pęcherz moczowy, zwiększa się też częstotliwość wizyt w toalecie. Twoje piersi stają się cięższe, a brodawki znacznie się powiększają. Ilość krwi w Twoim organizmie jest już na stałym poziomie - ok. 50% więcej niż przed ciążą. Nadal dokucza Ci bezsenność, a proste czynności zaczynają sprawiać trudność. Jeśli czujesz się zmęczona, odłóż na bok obowiązki - teraz najważniejsze jest Twoje dziecko.
Już teraz możesz przygotować się do porodu, wykonując masaż krocza. Zapytaj lekarza lub położną czy w Twoim przypadku są jakieś przeciwwskazania do wykonywania tego rodzaju masażu, takie jak infekcja dróg moczowych, przedwczesne skurcze czy grzybica pochwy.
Jak wykonać masaż krocza?
- weź kąpiel,
- przygotuj oliwę z oliwek (lub naturalny olejek np. migdałowy) i nawilż nią ręce,
- masuj okrężnymi ruchami okolice wejścia do pochwy,
- włóż do pochwy swoje kciuki na głębokość ok. 2-3cm - rozciągaj jej ścianki w górę i dół,
- po 2 minutach masuj okrężnymi ruchami miejsce między odbytem, a pochwą - użyj do tego palców wskazujących,
- omijaj cewkę moczową, żeby nie doprowadzić do infekcji.
Wskazówki dla mamy
35 tydzień ciąży to doskonały czas na poszukanie lekarza pediatry dla Twojego maleństwa. Warto przygotować się wcześniej i zasięgnąć opinii dotyczących pierwszych szczepień, chorób i dolegliwości, które mogą wystąpić u noworodka.
Czytaj również: Masturbacja dziecięca
Tata
Możesz już wchodzić w interakcje z maluszkiem. Przyłóż rękę do brzucha i postukaj palcem parę razy, a najprawdopodobniej odpowie tym samym. Nie bój się dotykać i głaskać brzuszka, ani mówić do swojego dziecka. Dzięki temu po urodzeniu będzie pamiętało Twój głos.
Opadnięcie ciąży
Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, z pewnością zastanawiasz się czym jest opadnięcie ciąży. Nawet 2-4 tygodni przed wyznaczoną datą porodu, Twój dzidziuś schodzi do jamy macicy i przybliża się do kanału rodnego. Jest to oznaką zbliżającego się porodu, ale również uwalnia przyszłą mamę od niektórych dolegliwości w ciąży, takich jak trudności z oddychaniem, zadyszka czy zgaga.
5.0 / 1 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia